начало
Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса

Неизплатени заплати и фонд гарантирани вземания

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Неизплатени заплати и фонд гарантирани вземания

Мнениеот opala77 » 05 Фев 2012, 21:14

Здравейте!Имам неизплатени заплати от юни до август вкл.2011г.Освободени сме по чл.328 /намаляне обема на работа / и от там ни дължи обещетение за 1 месец ,а също ми се включва и платената отпуска 22 дни.Въпросът ми е при несъстоятелност ,скоро даваха по телевизията ,че фонд гарантирани вземания дават 6 заплати /а какъв е максималният размер?/и дали ще се приеме, ако е така обещетението и отпуската да спадат към 6 те заплати?Все още няма процедура по несъстоятелност.От септември чакаме парите си .
opala77
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 27 Авг 2011, 16:36

Re: Неизплатени заплати и фонд гарантирани вземания

Мнениеот boynin » 06 Фев 2012, 22:41

Относно неизплатените възнаграждения, може да търсите правата си по съдебен ред заедно с лихви и съдебни разноски, във връзка с неизплащане на трудовото възнаграждение, както и за дължимите от работодателя обезщетения в съответния съд. Срокът, в който следва да се предяви иск е 3-годишен, считано от деня, в който вземането е трябвало да се извърши плащане по надлежния ред -чл.358, ал.1, т.3 и ал.2, т.2 от КТ.
Чл. 358. КТ(Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) (1) Исковете по трудови спорове се предявяват в следните срокове:

1. (изм. - ДВ, бр. 48 от 2006 г.) едномесечен - по спорове за ограничена имуществена отговорност на работника или служителя, за отмяна на дисциплинарно наказание "забележка" и в случаите по чл. 357, ал. 2 ;

2. (изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г.) 2-месечен - по спорове за отмяна на дисциплинарно наказание "предупреждение за уволнение", изменение на мястото и характера на работата и прекратяване на трудовото правоотношение;

3. 3-годишен - по всички останали трудови спорове.

(2) Сроковете по предходната алинея започват да текат:

1. за искове за отмяна на дисциплинарни наказания и за изменение на мястото и характера на работата - от деня, в който на работника или служителя е била връчена съответната заповед, а при искове относно прекратяване на трудовото правоотношение - от деня на прекратяването;

2. за другите искове - от деня, в който правото, предмет на иска, е станало изискуемо или е могло да бъде упражнено. При парични вземания изискуемостта се смята настъпила в деня, в който по вземането е трябвало да се извърши плащане по надлежния ред.

(3) Срокът по ал. 1 не се смята пропуснат, ако преди изтичането му исковата молба е подадена до некомпетентен орган. В този случай исковата молба се препраща служебно на съда.
Така, че действайте. Търсете си адвокат и завеждайте дело. Няма какво да чакате повече! Успех!
boynin
Младши потребител
 
Мнения: 96
Регистриран на: 12 Дек 2010, 18:27

Re: Неизплатени заплати и фонд гарантирани вземания

Мнениеот kolegat » 06 Фев 2012, 22:46

opala77 написа:Здравейте!Имам неизплатени заплати от юни до август вкл.2011г.Освободени сме по чл.328 /намаляне обема на работа / и от там ни дължи обещетение за 1 месец ,а също ми се включва и платената отпуска 22 дни.Въпросът ми е при несъстоятелност ,скоро даваха по телевизията ,че фонд гарантирани вземания дават 6 заплати /а какъв е максималният размер?/и дали ще се приеме, ако е така обещетението и отпуската да спадат към 6 те заплати?Все още няма процедура по несъстоятелност.От септември чакаме парите си .


Не разбрах само открито ли е производство по несъстоятелност.
kolegat
Потребител
 
Мнения: 375
Регистриран на: 01 Юни 2011, 15:24

Re: Неизплатени заплати и фонд гарантирани вземания

Мнениеот opala77 » 06 Фев 2012, 23:20

не е обявена несъстоятелност.
opala77
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 27 Авг 2011, 16:36

Re: Неизплатени заплати и фонд гарантирани вземания

Мнениеот kolegat » 07 Фев 2012, 01:13

opala77 написа:не е обявена несъстоятелност.


Значи фондът за гарантирани вземания при несъстоятелност не те касае, а си търсиш трудовите възнаграждения по реда, описан по-горе от колегата.
kolegat
Потребител
 
Мнения: 375
Регистриран на: 01 Юни 2011, 15:24

Re: Неизплатени заплати и фонд гарантирани вземания

Мнениеот svettoslav » 07 Фев 2012, 13:41

opala77 написа:Здравейте!Имам неизплатени заплати от юни до август вкл.2011г.Освободени сме по чл.328 /намаляне обема на работа / и от там ни дължи обещетение за 1 месец ,а също ми се включва и платената отпуска 22 дни.Въпросът ми е при несъстоятелност ,скоро даваха по телевизията ,че фонд гарантирани вземания дават 6 заплати /а какъв е максималният размер?/и дали ще се приеме, ако е така обещетението и отпуската да спадат към 6 те заплати?Все още няма процедура по несъстоятелност.От септември чакаме парите си .


Нямаше да е лошо,но дори максималния размер е доста под 6 заплати.
svettoslav
Активен потребител
 
Мнения: 3901
Регистриран на: 07 Апр 2009, 07:11

Re: Неизплатени заплати и фонд гарантирани вземания

Мнениеот svettoslav » 07 Фев 2012, 14:01

А законът,който урежда тия въпроси поставя юридически независими от работника условия относно правото на вземане.

Макар и да не се изисква да е "обявена несъстоятелност",а достатъчно е открито производство,то работниците и служителите нямат възможност за такава процедура по ТЗ,колкото и голямо да е вземането.
Въпросният законът е една формалност,вроятно наложена като изискване от ЕС.
svettoslav
Активен потребител
 
Мнения: 3901
Регистриран на: 07 Апр 2009, 07:11


Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 15 госта


cron