начало
Ивайло Цветков-Нойзи се споразумя да не влиза в затвора Ивайло Цветков-Нойзи се споразумя да не влиза в затвора

Лятна кухня

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


Лятна кухня

Мнениеот emilgrigorov » 25 Яну 2012, 10:19

Здравейте,
изключително ме интересуват вижданията Ви относно що е то "Лятна кухня" по смисъла на нормативите в областта на строителството и недвижимите имоти. Просто се интересувам от по-свободни, творчески мнения.
Благодаря предварително :)
Емил
Carthago delenda est.
emilgrigorov
Активен потребител
 
Мнения: 2836
Регистриран на: 21 Яну 2012, 11:11

Re: Лятна кухня

Мнениеот julyanvonemona » 25 Яну 2012, 11:28

В 0,00,00,часа на 01.04.2001г. лятната кухня умря!
За разлика от друг форумен автор (magodeoz) аз не считам че разпоредбата по чл.119 (1) от отменения ППЗТСУ е от тези запазили действието си по силата на §20 (2) ЗР на ЗУТ.
Аз определям какво е моя работа!
Аватар
julyanvonemona
Старши потребител
 
Мнения: 5489
Регистриран на: 21 Яну 2010, 07:52

Re: Лятна кухня

Мнениеот emilgrigorov » 25 Яну 2012, 12:28

и , подобно на птицата Феникс (чл.46-47 ЗУТ) :D

Чл. 137. (1) т.6 шеста категория - строежите по чл. 54, ал. 1 и 4 и чл. 147


Чл. 46. (1) (Доп. - ДВ, бр. 65 от 2003 г.) Второстепенни постройки на допълващото застрояване (летни кухни и леки постройки за отоплителни материали и инвентар, кладенци, чешми, септични ями и временни тоалетни) могат да се изграждат в урегулирани поземлени имоти за ниско жилищно или за вилно застрояване.
(2) (Доп. - ДВ, бр. 65 от 2003 г.) Второстепенните постройки на допълващото застрояване са с височина до 2,5 м над прилежащия терен и до 3 м до най-високата част на покрива. Когато постройките се разполагат на вътрешната граница на урегулирания поземлен имот, най-високата част на покрива при калканната стена може да има височина до 3,6 м.

Чл. 147. (1) (Доп. - ДВ, бр. 65 от 2003 г.) Не се изисква одобряване на инвестиционни проекти за издаване на разрешение за строеж за:
1. (изм. - ДВ, бр. 65 от 2003 г.) ................................ и строежите от допълващото застрояване по чл. 44 и по чл. 46, ал. 1, освен ако с решение на общинския съвет е предвидено друго;

В този ред на мисли височина до 2,50 на корниза и до 3 м на билото , с нерегламентирани изисквания, си е доста добра къща без излишни разправии. Даже не се въвежда в експлоатация.

Прилежащия терен също е философски въпрос ...

ето и от НАРЕДБА № 1 за номенклатурата на видовете строежи
(Обн., ДВ, бр. 72 от 2003 г.; изм. и доп., бр. 23 от 2011 г.):
Чл. 12. Строежи от шеста категория са строежите по чл. 54, ал. 1 и 4 и чл. 147 ЗУТ.
Чл. 13. ......... (2) (Нова, ДВ, бр. 23 от 2011 г.) Отклоненията за присъединяване на строежите към общите мрежи на техническата инфраструктура, включително абонатни станции, водомерни шахти, разпределителни табла, локални пречиствателни съоръжения и др., са от категорията на съответния строеж.


Това не съм го тествал в действителност. Може и да проработи.

Но , все пак, що е то "Лятна кухня"
Последна промяна emilgrigorov на 25 Яну 2012, 12:40, променена общо 2 пъти
Carthago delenda est.
emilgrigorov
Активен потребител
 
Мнения: 2836
Регистриран на: 21 Яну 2012, 11:11

Re: Лятна кухня

Мнениеот goblin » 25 Яну 2012, 12:32

Слуховете за смъртта на летните кухни, както казва Марк Твен, са силно преувеличени. Я пак погледнете какво пише в чл. 46 (1) от ЗУТ. Иначе, "лятната кухня", по аргумент от противното, е нещо, което не е "помещение за подготовка на храна" по смисъла на чл. 108 (2) от Наредба № 7 - не е част от жилището, реализирано в рамките на основното застрояване в имота.
goblin
Потребител
 
Мнения: 366
Регистриран на: 29 Авг 2011, 13:47

Re: Лятна кухня

Мнениеот emilgrigorov » 25 Яну 2012, 12:43

Винаги в представите ми "Лятна кухня" е било японска къщичка във вишнева градина, от тези, с алейките с бели камъчета и гейши с чадърчета. Сигурно бъркам, неможе да е толкова лесно.
Carthago delenda est.
emilgrigorov
Активен потребител
 
Мнения: 2836
Регистриран на: 21 Яну 2012, 11:11

Re: Лятна кухня

Мнениеот goblin » 25 Яну 2012, 12:51

emilgrigorov написа:Винаги в представите ми "Лятна кухня" е било японска къщичка във вишнева градина, от тези, с алейките с бели камъчета и гейши с чадърчета. Сигурно бъркам, неможе да е толкова лесно.

Това в представите Ви е павилион за ча-но-ю - всеизвестната чаена церемония. Нещо много изтънчено, а пък гейшите са другаде.
Лятната кухня е българска барака, където е изнесена старата печка от жилището, и там се пържи риба, за да не се омирисва къщата.
goblin
Потребител
 
Мнения: 366
Регистриран на: 29 Авг 2011, 13:47

Re: Лятна кухня

Мнениеот emilgrigorov » 25 Яну 2012, 12:59

goblin написа:.........., и там се пържи риба, за да не се омирисва къщата.

Предполагам, поради тази причина все пак има изискване за отстояния 3 метра от милите съседи.
Carthago delenda est.
emilgrigorov
Активен потребител
 
Мнения: 2836
Регистриран на: 21 Яну 2012, 11:11

Re: Лятна кухня

Мнениеот goblin » 25 Яну 2012, 13:29

Причината да има изобщо изисквания за отстояния се корени много назад в древността, когато всеки, застанал пред портата ти, е бил потенциален враг и насилник, и едва ли е свързана с миризмата на пържена риба. Не зная до колко това изобщо е интересно.
goblin
Потребител
 
Мнения: 366
Регистриран на: 29 Авг 2011, 13:47

Re: Лятна кухня

Мнениеот bgarch » 25 Яну 2012, 13:46

emilgrigorov написа:Здравейте,
...що е то "Лятна кухня" по смисъла на нормативите в областта на строителството и недвижимите имоти. Просто се интересувам от по-свободни, творчески мнения.

А на мен ми е интересно, какво творческо и свободно на тема "лятна кухня" и то по смисъла на нормативните актове очаквате? goblin е описал нормативните текстове добре. Друг е въпросът къде какво се разбира под "лятна кухня", но това общо взето не е свързано с нормативните актове, а с бита и културата на населението в страната.
Изображение
bgarch
Потребител
 
Мнения: 873
Регистриран на: 03 Окт 2010, 14:53

Re: Лятна кухня

Мнениеот goblin » 25 Яну 2012, 18:55

Човекът има предвид, че в една т. нар. "лятна кухня" може чудесно да се упражни човешката функция "живеене". Нещо, с което съм напълно съгласен. Аз, например, обичам да спя в гаража си, а пък лятно време посрещам гости в мазето - не е забранено, нали? Или, май, ме грози санкция по чл. 178 (5) от ЗУТ?
goblin
Потребител
 
Мнения: 366
Регистриран на: 29 Авг 2011, 13:47

Re: Лятна кухня

Мнениеот julyanvonemona » 25 Яну 2012, 20:12

Признавам преди да напиша отговора си потледнах отгоре, отгоре целия раздел "допълващо застрояване" без да се задълбоча върху чл.46 (1) ЗУТ и сгреших! Лятнатя кухня въобще не е умирала тя просто се е транлирала във времето и пространството.
Аз определям какво е моя работа!
Аватар
julyanvonemona
Старши потребител
 
Мнения: 5489
Регистриран на: 21 Яну 2010, 07:52

Re: Лятна кухня

Мнениеот julyanvonemona » 26 Яну 2012, 06:11

Признавам преди да напиша отговора си погледнах отгоре, отгоре целия раздел "допълващо застрояване" без да се задълбоча върху чл.46 (1) ЗУТ и сгреших! Лятнатя кухня въобще не е умирала тя просто се е транлирала във времето и пространството.
Когато в края на 90-те на миналия век се работеха проектотекстовете на ЗУТ, като че ли при обсъжданията надделяваха тенденциите бъдещият (тогава) закон да бъде отърван от уточняващи категории, които в последствие да искат допълнително уточняване. Настоящата тема е типичен пример за това.
Всеки човек има склонността да приема желаното за действително, в това число и самият аз. Затова когато прочетох заглавието на темата пропсувах на ум и вече с въображението си довърших мисленето в духа "тогава това нали го махнахме - чакай ще те науча аз тебе emilgrigorov" и създадох конструкцията на отговора си без да подозирам - следователно и без да проверя по обстойно - че някак си тъпият текст на чл.119(1)ППЗТСУ е преодолял бариерите на тогавашните нагласи.
Просто се интересувам от по-свободни, творчески мнения.

За да ги има тях (творческите мнения) чл.46(1) ЗУТ трябваше да изглежда така
"Второстепенни постройки на допълващото застрояване се допускат с оглед осигуряване възможности за извеждане или разнообразяване на някои от функциите на основното застрояване в самостоятелни обекти, както и за допълване режима на устроство на територията с възникнали необходими нужди."
ще ме попитате какви са тези "възникнали необходими нужди". Отговора е! Опитайте се при сега действащия текст на чл.46 (1) ЗУТ някъде в сърцевината на голям град, в УПИ предназначен за средно или високо по характер застрояване да изградите кладенец например. Или пък същият обект да на изградите в УПИ за промишлена и складова зона. Ако искате да го направите требе да измените ПУП-а така че кладенеца да стране обект на основното застрояване - тъпо, нали?
Аз определям какво е моя работа!
Аватар
julyanvonemona
Старши потребител
 
Мнения: 5489
Регистриран на: 21 Яну 2010, 07:52

Re: Лятна кухня

Мнениеот emilgrigorov » 26 Яну 2012, 10:05

julyanvonemona, това , което пишеш по-горе, е доста смислено, най-малкото.
Ще споделя, че 1990-93 сериозно лобирахме за извеждане на нормативната уредба по отношение на строителството на съвременно, разумно ниво. Тогава се опитахме да прокараме възможност определена територия да може да се урбанизира въз основа на научни изследвания, по отношение натоварване на територията , височини, отстояния, отношения и т.н. Познай...

За лятната кухня:
Отдавна замислям експеримент за нещо такова. Съобразно текстовете в закона и наредбата , поне според мен , употребата на словосъчетанието "Лятна кухня" в цялото административно производство по разрешаване на строителството за една сезонна , неголяма жилищна сграда би довело до значителни облекчения.
Да речем, спокойно може да се работи по типов проект, дори свален от нета. Да, трябва да се осмисли от професионалисти, но дотолкова.
Използваеми стават и готовите модулни произведения на "експертите" по околовръстното, които те така и не искат да сертифицират като готови изделия и с право общините масово отказват да издават за тях разрешения за монтаж.
и т.н., и т.н.
Carthago delenda est.
emilgrigorov
Активен потребител
 
Мнения: 2836
Регистриран на: 21 Яну 2012, 11:11

Re: Лятна кухня

Мнениеот julyanvonemona » 26 Яну 2012, 14:54

Тогава се опитахме да прокараме възможност определена територия да може да се урбанизира въз основа на научни изследвания, по отношение натоварване на територията , височини, отстояния, отношения и т.н. Познай...
Понеже аз изначално считам че нашата наука по тези въпроси е на ниво шамански заклинания, то моля дайте един конкретен пример. Отговорете ми на прости въпрос, а именно: кой фактор наложи да се създаде норматив за плътност на застрояване или пък, кой фактор наложи разстоянията до страничната регулационна линия от 1,5м по чл.134 ЗИСС (ДВ бр.67 1904г) със ЗБНМ
(ДВ бр.117 от1941г) и във всички нормативни актове след това да стане 3м.
Аз определям какво е моя работа!
Аватар
julyanvonemona
Старши потребител
 
Мнения: 5489
Регистриран на: 21 Яну 2010, 07:52

Re: Лятна кухня

Мнениеот emilgrigorov » 26 Яну 2012, 15:14

Предвид рождената дата на ЗТСУ, пък и на ЗБНМ преди това, и обществено - икономическите отношения в тези периоди, подозирам братско северно влияние.
1,50 позволява да се придвижваш клатушкайки и размахвайки ръце , между къщата и имотната граница, без да навлизаш в комшията.
А за 3-те метра ни учеха, че било за ослънчаването основно.
Да де, но ослънчаването в отделните случаи може да бъде както благоприятстващ, така и вредящ фактор.
В районите Петрич - Сандански ... Ивайловград ... Синеморец, Резово по-скоро благоприятно е засенчването.
Но не е само това.
Carthago delenda est.
emilgrigorov
Активен потребител
 
Мнения: 2836
Регистриран на: 21 Яну 2012, 11:11

Re: Лятна кухня

Мнениеот julyanvonemona » 26 Яну 2012, 16:59

За братското северно влияние ясно но защо плътност от 40% може а плътност от 41% вече е много. Къде е научният (с ударение на първото "а")момент в цялата работа? колкото до ослънчаването и засенчването подходът Ви сравнявайки отделните географски обкти има нещо, но пак някакъв строг детерминиран критерии - няма.
Аз определям какво е моя работа!
Аватар
julyanvonemona
Старши потребител
 
Мнения: 5489
Регистриран на: 21 Яну 2010, 07:52

Re: Лятна кухня

Мнениеот emilgrigorov » 27 Яну 2012, 07:55

Може би поради същата причина, поради която 90-93 г оселяниха ЗТСУ-то и нар.5
Тогава се изтъкваха някакви ергономични съображения, че майсторо и общинаря (нещо ги приравняваха по отношение възприятия на околната действителност) по никой начин няма да разберат наклона на еклиптиката, Бернули и флуидите.
Ще се съгласиш може би, че "четирийсе" се помни много по-лесно от "четирес-но".
Между другото, една от основните причини, за да неможе да се застрои един квартал само с една 100-150 метрова сграда (много висока интензивност, много ниска плътност), осигурявайки по този начин огромни свободни пространства, градинки и тинтири-минтири инфрастр. и намаляване на ентропията в крайния продукт, се крие в гениалните градоустройствени нормативи на Милата Родина.
Сега в средите се говори за поотпушване на темата.
Но отново едва ли ще достигнат до принципа, урбанистичното решение и последващите проекти да се защитават в градоустройствената комисия на общината, като в комисията да се привличат експерти според обхвата на проекта.
Та, лятната кухня значи, ..... :D
Carthago delenda est.
emilgrigorov
Активен потребител
 
Мнения: 2836
Регистриран на: 21 Яну 2012, 11:11

Re: Лятна кухня

Мнениеот goblin » 27 Яну 2012, 16:39

emilgrigorov написа:Но отново едва ли ще достигнат до принципа, урбанистичното решение и последващите проекти да се защитават в градоустройствената комисия на общината, като в комисията да се привличат експерти според обхвата на проекта.

С такива "принципи" трябва много да се внимава, така щото голямо е изкушението за въпросната "комисия" да почне да коли и да беси по целесъобразност, при което ще се окаже, че някои "урбанистични решения" са по-угодни от други, поради съображения, нямащи нищо общо с урбанизма и градоустройството. Дано "отпушването" да не се състои в тази посока.
goblin
Потребител
 
Мнения: 366
Регистриран на: 29 Авг 2011, 13:47


Назад към Строителство и регулация


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 14 госта


cron