начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Предсрочно прекратяване на договор към глобул?

Казуси по търговско право. Търговска регистрация
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Предсрочно прекратяване на договор към глобул?

Мнениеот xploda » 23 Сеп 2011, 19:37

Извинявам се предварително, ако е в грешния раздел. Този ми се стори най-правилен.

Имам две сим карти към глобул, на едната договора изтича юли 2012, на другата декември 2012. Искам да мина на друг оператор и да прекратя договора към глобул. За да прекратя договора обаче трябва да платя месечните такси до края на договора, което първо си е цифра и второ аз не ги ощетявам по никакъв начин, не им причинявам какъвто и да е демидж, че да плащам неустойки.
Има ли някакъв закон, на който да се позова, да напиша една молба нещо и да си прекратя договора?
xploda
Младши потребител
 
Мнения: 20
Регистриран на: 28 Сеп 2008, 21:01

Re: Предсрочно прекратяване на договор към глобул?

Мнениеот nikiboy » 23 Сеп 2011, 21:09

Намери си някой познат в техен офис, който да може без шум да ги прекрати предсрочно. Иначе - аз лично поне такова животно не съм виждал от мобилен оператор.
Не съм адвокат, a любител на правото !
nikiboy
Потребител
 
Мнения: 983
Регистриран на: 31 Авг 2006, 08:05

Re: Предсрочно прекратяване на договор към глобул?

Мнениеот TheOldMan » 23 Сеп 2011, 22:06

Начи... договора представлява писмено постигнато споразумение за да са защитени интересите на двете страни. Когато подписвате договор за 1 или 2 години, вие получавате някакви отстъпки от цените, а мобилния оператор получава някаква сигурност за бъдещи приходи. Изведнъж вие решавате да прекратите договора, след като сте изконсумирали част от "благинките". А кажете сега - честно ли е? А ако получите SMS от оператора че договора ви се прекратява от дадения момент, а вие сте на сафари в Етиопия на 200 км от най-близкия стационарен телефон, щяхте ли да оставите нещата така без да си търсите правата по договора?
Аз не съм юрист. Ползвайте съветите ми на своя отговорност!
TheOldMan
Активен потребител
 
Мнения: 1646
Регистриран на: 08 Май 2008, 15:19

Re: Предсрочно прекратяване на договор към глобул?

Мнениеот nikiboy » 23 Сеп 2011, 22:35

TheOldMan написа:Начи... договора представлява писмено постигнато споразумение за да са защитени интересите на двете страни. Когато подписвате договор за 1 или 2 години, вие получавате някакви отстъпки от цените, а мобилния оператор получава някаква сигурност за бъдещи приходи. Изведнъж вие решавате да прекратите договора, след като сте изконсумирали част от "благинките". ...


Знаеш ли, като цяло и си прав, и не си прав.
Ще ти дам аналогичен пример.
От доста години съм абонат на един и същ мобилен оператор, винаги на договор със средно висока такса. Не съм вземал ни телефони, ни нищо. Имам някакви хиляди точки, дето се чудя за какво ми ги дават. Последно преподписах преди да кажем 14 месеца с 24 месечен договор на да кажем мес. такса от 15лв. Преди дни, отивам и казвам - искам да мина на максималната такса за физически лица - 45лв, отново с 24 месечен договор. Отговор - не може. Та, без да съм ползвал благинки, без да искам да бягам, искам да им давам повече пари и пак не щат.
Мобилна логика :mrgreen: :mrgreen:
nikiboy
Потребител
 
Мнения: 983
Регистриран на: 31 Авг 2006, 08:05

Re: Предсрочно прекратяване на договор към глобул?

Мнениеот microfinance » 23 Сеп 2011, 23:25

От няколко месеца насам, договорите се подписват отново за определен срок, но вече с клауза, която ги превръща в безсрочни след изтичането на срока ( става въпрос за Глобул, може би и при другите е така). Нещо от този род "След изтичането на срока, настоящия договор се превръща в безсрочен при стандартни ценови условия на избраната програма и може да бъде прекратен по всяко време с едномесечно предизвестие...". Може би това е резултат на европейски регламент, иначе не виждам как доброволно ще си вкарат такъв автогол. Сега ще се налага да задържат клиентите само на пазарен принцип.
microfinance
Потребител
 
Мнения: 150
Регистриран на: 21 Дек 2009, 17:19
Местоположение: Пловдив

Re: Предсрочно прекратяване на договор към глобул?

Мнениеот xploda » 24 Сеп 2011, 22:27

"Доколкото разбрах от една публикация трябва да отидеш и да подпишеш нов срочен зоговор под предлог за повече интернет или минути(но без телефон) следпкоето да го прекратиш с едномесечно предизвестие. Според новия закон всички нови договори могат да се прекратят с едно месечно предизвестие"

Тва един колега ме "светна". Можете ли да ми кажете дали е вярно или грешно. Ако могат да се цитират и точни закони, членове, точки, алинеи и пр. още по-добре. Благодаря предварително.
xploda
Младши потребител
 
Мнения: 20
Регистриран на: 28 Сеп 2008, 21:01

Re: Предсрочно прекратяване на договор към глобул?

Мнениеот xploda » 26 Сеп 2011, 23:20

:?:
xploda
Младши потребител
 
Мнения: 20
Регистриран на: 28 Сеп 2008, 21:01

Re: Предсрочно прекратяване на договор към глобул?

Мнениеот nk7702n » 27 Сеп 2011, 00:15

На мен пък ми стана интересно днес като отидох да си подавам едномесечно предизвестие, за да не ми се поднови договорът автоматично, и понеже съм решила да мина към друг оператор, бях на план " Мтел -комбина" и ми казаха, че не можело да ми се прехвърли само единият номер, трябвало и двата или трябвало да мисля хватки как да ги разделям тия двата номера. Странни неща, поне имам време до 20.10. да мисля как да ги разделя, за да не продължавам с предишния мобилен оператор... :roll:
nk7702n
Старши потребител
 
Мнения: 6454
Регистриран на: 01 Юли 2010, 11:02

Re: Предсрочно прекратяване на договор към глобул?

Мнениеот xploda » 27 Сеп 2011, 19:35

nk7702n написа:На мен пък ми стана интересно днес като отидох да си подавам едномесечно предизвестие, за да не ми се поднови договорът автоматично, и понеже съм решила да мина към друг оператор, бях на план " Мтел -комбина" и ми казаха, че не можело да ми се прехвърли само единият номер, трябвало и двата или трябвало да мисля хватки как да ги разделям тия двата номера. Странни неща, поне имам време до 20.10. да мисля как да ги разделя, за да не продължавам с предишния мобилен оператор... :roll:

Какво общо имаше с темата тва?
xploda
Младши потребител
 
Мнения: 20
Регистриран на: 28 Сеп 2008, 21:01

Re: Предсрочно прекратяване на договор към глобул?

Мнениеот nk7702n » 27 Сеп 2011, 20:23

xploda написа:
nk7702n написа:На мен пък ми стана интересно днес като отидох да си подавам едномесечно предизвестие, за да не ми се поднови договорът автоматично, и понеже съм решила да мина към друг оператор, бях на план " Мтел -комбина" и ми казаха, че не можело да ми се прехвърли само единият номер, трябвало и двата или трябвало да мисля хватки как да ги разделям тия двата номера. Странни неща, поне имам време до 20.10. да мисля как да ги разделя, за да не продължавам с предишния мобилен оператор... :roll:

Какво общо имаше с темата тва?


Ами, Вие се оплаквате, и аз се оплаквам, всеки си има проблеми с мобилните оператори, това е общото с темата. :)
nk7702n
Старши потребител
 
Мнения: 6454
Регистриран на: 01 Юли 2010, 11:02

Re: Предсрочно прекратяване на договор към глобул?

Мнениеот nk7702n » 27 Сеп 2011, 20:37

xploda написа:Извинявам се предварително, ако е в грешния раздел. Този ми се стори най-правилен.

Имам две сим карти към глобул, на едната договора изтича юли 2012, на другата декември 2012. Искам да мина на друг оператор и да прекратя договора към глобул. За да прекратя договора обаче трябва да платя месечните такси до края на договора, което първо си е цифра и второ аз не ги ощетявам по никакъв начин, не им причинявам какъвто и да е демидж, че да плащам неустойки.
Има ли някакъв закон, на който да се позова, да напиша една молба нещо и да си прекратя договора?

А конкретно на Вашия въпрос отговорът се съдържа в договора, който сте подписал /а/ със съответния мобилен оператор. Имате срок за изпълнение на договора, съответно неустойки при неизпълнение и условия за прекратяване на договора. Ако тези условия не са налице, не можете да прекратите договора просто ей така, без да дължите нищо. Ще преминете към друг оператор, след като си платите всичко дължимо към предишния. Pacta sunt servanda.
nk7702n
Старши потребител
 
Мнения: 6454
Регистриран на: 01 Юли 2010, 11:02

Re: Предсрочно прекратяване на договор към глобул?

Мнениеот nikiboy » 28 Сеп 2011, 22:00

xploda написа:"Доколкото разбрах от една публикация трябва да отидеш и да подпишеш нов срочен зоговор под предлог за повече интернет или минути(но без телефон) следпкоето да го прекратиш с едномесечно предизвестие. Според новия закон всички нови договори могат да се прекратят с едно месечно предизвестие"


Може и да е така. Ама в моя договор изрично пише, че при прекратяване дължа 73лв по броя на оставащите месеци. Тоест, наистина мога да го прекратя, но изрично съм се съгласил и пак го духам. Че те тия бланки на договори не ги правят дърводелци, а мислещи юристи. Договора е подписан след това рекламирано винаги можеш да се откажеш.
Не съм адвокат, a любител на правото !
nikiboy
Потребител
 
Мнения: 983
Регистриран на: 31 Авг 2006, 08:05

Re: Предсрочно прекратяване на договор към глобул?

Мнениеот deanto » 28 Сеп 2011, 23:13

Идеята с подписване на нов договор и след известно време да се прекрати с 1 месечно предизвестие изглежда добра... ;-)
Заслужават го това мобилните оператори... все шикалкавят, все нещо не разбрали и като отидеш да си прекратиш договор, защото не си доволен от някоя услуга - не може...
Вратички винаги има... :D
deanto
Младши потребител
 
Мнения: 17
Регистриран на: 19 Ное 2009, 12:41

Re: Предсрочно прекратяване на договор към глобул?

Мнениеот deanto » 28 Сеп 2011, 23:21

nk7702n написа:На мен пък ми стана интересно днес като отидох да си подавам едномесечно предизвестие, за да не ми се поднови договорът автоматично, и понеже съм решила да мина към друг оператор, бях на план " Мтел -комбина" и ми казаха, че не можело да ми се прехвърли само единият номер, трябвало и двата или трябвало да мисля хватки как да ги разделям тия двата номера. Странни неща, поне имам време до 20.10. да мисля как да ги разделя, за да не продължавам с предишния мобилен оператор... :roll:


Според мен можете да ги разделите на 2 нови договора и след това да преместите само 1-ния номер...
deanto
Младши потребител
 
Мнения: 17
Регистриран на: 19 Ное 2009, 12:41

Re: Предсрочно прекратяване на договор към глобул?

Мнениеот magito81 » 29 Сеп 2011, 14:24

Добре ще подпишат два нови договора, но nk7702n е наописал/а , че иска да се откаже от услугите на м-тел. Подписването на нов договор и след това прекратяването му би довело до неустойки, които са равни на месечните вноски до края на договора .... Ако разбира се, не е обнародвано прекратяване с едномесечно предизвестие , което всъщност ме интересува и мен.
От м-тел се отървахме, след като платихме нечовешки неустойки , имам карта и към глобол с доста висока месечна такса, която не ползвам и търся най - безболезнения начин да се отъва от нея :)
magito81
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 05 Фев 2010, 18:02

Re: Предсрочно прекратяване на договор към глобул?

Мнениеот nk7702n » 29 Сеп 2011, 15:28

Хрумна ми един вариант. Прехвърлят се двата номера към новия мобилен оператор, както са си от Мтел обаче не на безсрочен, а на договор, който може да се прекрати по всяко време, има и такива оферти. След това веднага се прекратява само за единия номер, а другият остава и тогава може да се премине и на по - изгоден договор. :D
nk7702n
Старши потребител
 
Мнения: 6454
Регистриран на: 01 Юли 2010, 11:02


Назад към Търговско право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 23 госта


cron