начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

заповед за изпълнение по чл. 410 ГПК - такси

Поставяне и решаване на правни казуси
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


заповед за изпълнение по чл. 410 ГПК - такси

Мнениеот marti_gor » 25 Юли 2011, 08:39

когато се търси парична сума за наеми и се иска и лихва, как следва да се изчисли държ. такса. Според мен трябва да се плати веднъж държ. такса за сумите по наема и втори път държ. такса за лихвата за забава, но съм чувал, че по този въпрос практиката в различните районни съдилища е различна. Най-вече ме интересува какво е положението в Соф. РС. Във Варненски РС имам издадена заповед за изпълнение по чл. 410 ГПК като платих държ. такса едновременно /с едно б.б./ в/у търсената сума+лихвата, тъй като това е разумното решение, но от друга страна то май няма законова опора.
Моля, ако някой знае линк за изчисляване на законна лихва в евро да го сподели, за което искрено благодаря предварително.
http://www.youtube.com/watch?v=3xLvArgSp3k

words like violence break the silence ...
marti_gor
Потребител
 
Мнения: 197
Регистриран на: 01 Юли 2011, 23:50

Re: заповед за изпълнение по чл. 410 ГПК - такси

Мнениеот doxa » 25 Юли 2011, 09:08

Здарвейте,
Върху сумата, която претендираш, следва да изчислиш и държавната такса, т.е. за главницата си заплащаш д.т., и за лихвата- от съответната дата до подаване на заявлението. А за калкулатора, използвай правно-информационните системи (напр. Апис финанси) или услугите на експерт. Въпреки, че това са въпроси от компетентността на ВЛ. В исковото производство винаги би следвало да се назначава експертиза за изчисляване на лихвата, и след това да се заплаща д.таксата (много колеги практикуват този принцип). 8)
Аватар
doxa
Потребител
 
Мнения: 206
Регистриран на: 25 Мар 2005, 15:16

Re: заповед за изпълнение по чл. 410 ГПК - такси

Мнениеот marti_gor » 25 Юли 2011, 13:55

doxa, извинявам се, но не Ви разбрах. Какво имате впредвид - една такса сумарно върху главницата и лихвата или две такси - една върху главницата и после още една - в/у лихвата. Аз избрах втория вариант за по-сигурно. Проблемът е, че лихвата е малка, а трябваше да платя мин. такса съгл. Тарифата. :?
http://www.youtube.com/watch?v=3xLvArgSp3k

words like violence break the silence ...
marti_gor
Потребител
 
Мнения: 197
Регистриран на: 01 Юли 2011, 23:50

Re: заповед за изпълнение по чл. 410 ГПК - такси

Мнениеот doxa » 25 Юли 2011, 14:44

Плаща се една д.т, във вашия случай сумата от 25 лв.
Аватар
doxa
Потребител
 
Мнения: 206
Регистриран на: 25 Мар 2005, 15:16

Re: заповед за изпълнение по чл. 410 ГПК - такси

Мнениеот marti_gor » 25 Юли 2011, 15:37

doxa, главницата ми е 700 евро, обръщам го в лв. - 1370 лв., т. е. такса - 28 лева /и 1-но б.б./ и после лихва 21, 65 евро, обръщам го в лв. - 43 лева /и второ б.б. - такса 25 лева/. Получава се обща такса 28 + 25 = 53 лева.
http://www.youtube.com/watch?v=3xLvArgSp3k

words like violence break the silence ...
marti_gor
Потребител
 
Мнения: 197
Регистриран на: 01 Юли 2011, 23:50

Re: заповед за изпълнение по чл. 410 ГПК - такси

Мнениеот doxa » 25 Юли 2011, 16:10

marti_gor написа:doxa, главницата ми е 700 евро, обръщам го в лв. - 1370 лв., т. е. такса - 28 лева /и 1-но б.б./ и после лихва 21, 65 евро, обръщам го в лв. - 43 лева /и второ б.б. - такса 25 лева/. Получава се обща такса 28 + 25 = 53 лева.

И защо плащате две д.т.
Аватар
doxa
Потребител
 
Мнения: 206
Регистриран на: 25 Мар 2005, 15:16

Re: заповед за изпълнение по чл. 410 ГПК - такси

Мнениеот marti_gor » 25 Юли 2011, 16:26

ако се спазва стриктно закона това са два обективно съединени иска 1. главница 2. лихва. За всеки се плаща отделна държ. такса. Вярно е, че в мн. съдилища при зап. производство съдиите допускат да се плати една такса. Във ВРС почти 100 %, но не знам как е в СРС. Вие скоро пускали ли сте заявление по 410 ГПК
http://www.youtube.com/watch?v=3xLvArgSp3k

words like violence break the silence ...
marti_gor
Потребител
 
Мнения: 197
Регистриран на: 01 Юли 2011, 23:50

Re: заповед за изпълнение по чл. 410 ГПК - такси

Мнениеот doxa » 25 Юли 2011, 16:45

Преди седмица пуснах 7 заявления...Всичките с една д.т. Не знам другаде какво се внася, но принципа е този. 8)
Аватар
doxa
Потребител
 
Мнения: 206
Регистриран на: 25 Мар 2005, 15:16

Re: заповед за изпълнение по чл. 410 ГПК - такси

Мнениеот doxa » 25 Юли 2011, 16:49

Още повече, че най-правилно е, когато се подава ИМ да не се внася д.т за лихвите, а едва след като ВЛ определи размера им тогава.
Аватар
doxa
Потребител
 
Мнения: 206
Регистриран на: 25 Мар 2005, 15:16

Re: заповед за изпълнение по чл. 410 ГПК - такси

Мнениеот marti_gor » 25 Юли 2011, 16:56

искате да кажете, че сумирате лихвите и главницата и след това 2% от това е ДТ. В моя казус 1370 + 43 = 1413 и ДТ 28, 26.
При исковото производство също ли сумирате лихви + главница :o :D
http://www.youtube.com/watch?v=3xLvArgSp3k

words like violence break the silence ...
marti_gor
Потребител
 
Мнения: 197
Регистриран на: 01 Юли 2011, 23:50

Re: заповед за изпълнение по чл. 410 ГПК - такси

Мнениеот doxa » 25 Юли 2011, 17:06

Прилагаш тарифата:
Чл. 12. По заявление за издаване на заповед се събира такса, както следва:
1. на заповед за изпълнение и изпълнителен лист - 2 на сто върху интереса, но не по-малко от 25 лв.;
Никъде не е казано, че за лихви е едно, а за главница е друго...Същото е после и при установителния иск...
Аватар
doxa
Потребител
 
Мнения: 206
Регистриран на: 25 Мар 2005, 15:16

Re: заповед за изпълнение по чл. 410 ГПК - такси

Мнениеот marti_gor » 25 Юли 2011, 17:15

вж. все пак 72 /1/ ГПК, като е интересно, че нормата е в кодекс и няма как да бъде дерогирана, но и аз във ВРС събирам лихва + главница. Някога търсили ли сте лихва в зап. произв. в евро, аз считам, че е допустимо, а Вие
http://www.youtube.com/watch?v=3xLvArgSp3k

words like violence break the silence ...
marti_gor
Потребител
 
Мнения: 197
Регистриран на: 01 Юли 2011, 23:50

Re: заповед за изпълнение по чл. 410 ГПК - такси

Мнениеот Гост. » 25 Юли 2011, 18:06

marti_gor написа:ако се спазва стриктно закона това са два обективно съединени иска :!: 1. главница 2. лихва. За всеки се плаща отделна държ. такса. Вярно е, че в мн. съдилища при зап. производство съдиите допускат да се плати една такса. Във ВРС почти 100 %, но не знам как е в СРС. Вие скоро пускали ли сте заявление по 410 ГПК


Практиката бе разнобойна, но от ВКС уеднаквят.
Правилото- по чл. 72, ал.1 да се събират ДТ в зората на ГПК се наложи във ВРС( беше си кофти изненада за повечето, които тръгнахме по този път), но от година се съобразяват с постановеното от ВКС-
Съгласно чл. 12, т. 1 от Тарифа за държавните такси, които се събират от съдилищата по ГПК, по заявление за издаване на заповед за изпълнение се събира такса в размер 2 % върху интереса, но не по-малко от 25 лв. Под "интерес" по смисъла на цитираната разпоредба следва да се разбира сумата, за която се иска издаване на заповед за изпълнение. В хипотезата на няколко претендирани със заявлението по чл. 417 ГПК вземания интересът се формира от сбора на сумите, за които се иска издаване на заповед за изпълнение, т. е. от сбора на размерите на всяка от заявените претенции, включени в предмета на заявлението за издаване на заповед за изпълнение. Правилото на чл. 72, ал. 1 ГПК намира приложение в исковото производство за изчисляване на дължимата държавна такса при предявени кумулативно съединени искове, но не и в заповедното производство.


Едно платежно с ДТ - равняваща се на сбора по главница и обезщетението за забавено изпълнение на парично задължение.
Гост.
Старши потребител
 
Мнения: 9438
Регистриран на: 25 Яну 2013, 17:33

Re: заповед за изпълнение по чл. 410 ГПК - такси

Мнениеот marti_gor » 25 Юли 2011, 23:51

poli_g, то добре е, че е ВКС, иначе в РС-а е страшно, продължавам да считам, че текстът на 72, ал. І ГПК е необходимо да се прилага, но явно ВКС, а и житейската логика, са наложили стеснителното тълкуване на текста, тъй като българският "законодател" е уникален. То въобще заповедното производство е абсолютен цирк, но пък понякога става.
Знаете ли как може да се изчисли законната лихва в евро, т. е. някой линк, защото иначе трябва да започна отново да изучавам някои математически науки.
http://www.youtube.com/watch?v=3xLvArgSp3k

words like violence break the silence ...
marti_gor
Потребител
 
Мнения: 197
Регистриран на: 01 Юли 2011, 23:50

Re: заповед за изпълнение по чл. 410 ГПК - такси

Мнениеот Гост. » 26 Юли 2011, 00:31

doxa написа:.....за калкулатора, използвай правно-информационните системи - Апис финанси....

Възможно най-подходящо решение.
В нета няма калкулатор за лихва в евро.
Имате още един вариант- да платите на някоя банка, за да ви направят изчислението.

Заповедното си има своето преимущество- бързина ( сериозно надценена- заповедно от м.12.2010г. на ВРС ми е насрочено първо с.з. за 10.2011г. по исковото 8) ). Познато е още от ЗГС ( проф. Силяновски е писал по този въпрос). Лошото е, че при това ГПК много камъчета- последните два месеца, примерно, съседен на Варненски съдебен район прецени, че се следва ДТ определена съгласно чл. 72, ал.1, ОС( някои състави) са на същото мнение, а за да се провери тяхното твърдение, респективно за да разгледа отказът да се издаде заповед -за ЧКЖ ВКС иска 50% от дължимата такса върху целия мат. интерес ( инспектора посочи в една тема тук съдебни актове), защото ще се произнесат по основателността на заявлението.
:roll: Та, така. Последните три години- диви и щастливи.
Гост.
Старши потребител
 
Мнения: 9438
Регистриран на: 25 Яну 2013, 17:33

Re: заповед за изпълнение по чл. 410 ГПК - такси

Мнениеот nk7702n » 26 Юли 2011, 11:05

В нашия съдебен район се събира една ДТ, а не две - върху главницата и отделно върху лихвите, което смятам за логично. А относно изчисляване на лихвите, аз лично съм прибягвала до услугите на счетоводители, когато ми се наложи. Най - сигурно и най - точно е, особено ако се касае за лихви в евро.
nk7702n
Старши потребител
 
Мнения: 6454
Регистриран на: 01 Юли 2010, 11:02

Re: заповед за изпълнение по чл. 410 ГПК - такси

Мнениеот marti_gor » 26 Юли 2011, 13:10

poli_g, в момента съм възхитен от самия себе си, тъй като изчислявах лихвите първо в лева и след това ги обърнах в евро. днес със счетоводителка ги сметнахме чрез апис и се оказа, че резултатите са "почти" идентични, а отклоненията вероятно се дължат на това че съм закръглявал сумите. При това математиката за мен е "страшна" наука. Разбира се при големи суми би трябвало да не се прилага моя метод, но при производство като заповедното считам, че съм постъпил много уместно. По времето на проф. Силяновски при действието на ЗСГ регламентацията на това производство е много по-добра и сходството с положението сега е доста далечно. Считам, че ако бяха реципирали mutatis mutandi текстове от ЗСГ нашите законотворци, то положението при всяко положение щеше да е по-приемливо.
По отношение таксите и аз вече няма да спазвам 72, ал. І ГПК, докато не ме "санкционират".
http://www.youtube.com/watch?v=3xLvArgSp3k

words like violence break the silence ...
marti_gor
Потребител
 
Мнения: 197
Регистриран на: 01 Юли 2011, 23:50


Назад към Взаимопомощ


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 22 госта


cron