начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Оспорване на официален документ

Казуси за недвижими имоти


Оспорване на официален документ

Мнениеот e.kalcheva » 27 Апр 2010, 00:07

Колеги, моля за спешна помощ. Завела съм иск за прогласяване нищожността на НА, поради липса на съгласие. Поисках и графологична експертиза, както и разпит на свидетели, които съдията допусна, но каза: "Не си мислете, че така ще оспорите официален документ, какъвто е Нотариалния акт". Всъщност по какъв друг начин да докажа, че подписа не е положен от продавача? Води се дознание. Считате ли за удачно да поискам спирането на гражданското дело до произнасянето на прокуратурата. Ако заключението на вещото лице не е в моя полза - всичко ли се обезмисля? Моля за напътствие от колеги с опит по подобни дела и предварително благодаря!
e.kalcheva
Младши потребител
 
Мнения: 81
Регистриран на: 11 Мар 2007, 16:54

Re: Оспорване на официален документ

Мнениеот dred » 27 Апр 2010, 09:52

Имах подобен случай -поисках графологична експертиза, която беше приета от съда и чрез нея се доказа, че подписа на лицето не е положен лично от него в присъствието на нотариуса.
Хммм ,за друг начин не мога да се сетя сега, но всеки казус си има специфика
dred
Потребител
 
Мнения: 141
Регистриран на: 19 Сеп 2002, 17:37

Re: Оспорване на официален документ

Мнениеот ykovachev » 27 Апр 2010, 10:02

Хмм... чудя се дали съдията няма предвид нищожните нотариални удостоверявания по 576 ГПК (за стария не се сещам точния текст), но и в тези случаи например подписът може да не положен от страна, защото не се е явила изобщо пред нотариуса (578, ал. 4 вр. 576 ГПК)...
ykovachev
Активен потребител
 
Мнения: 2061
Регистриран на: 27 Сеп 2005, 12:27

Re: Оспорване на официален документ

Мнениеот dred » 27 Апр 2010, 10:07

ykovachev написа:Хмм... чудя се дали съдията няма предвид нищожните нотариални удостоверявания по 576 ГПК (за стария не се сещам точния текст), но и в тези случаи например подписът може да не положен от страна, защото не се е явила изобщо пред нотариуса (578, ал. 4 вр. 576 ГПК)...

Казуса ми касаеше точно това ,колега+ искане за прогласяване нищожността на НА :arrow: и следователно на сделката
dred
Потребител
 
Мнения: 141
Регистриран на: 19 Сеп 2002, 17:37

Re: Оспорване на официален документ

Мнениеот wit » 27 Апр 2010, 10:59

Чл. 229, ал. 1, точка 5 ГПК
wit
Младши потребител
 
Мнения: 92
Регистриран на: 17 Мар 2006, 11:17

Re: Оспорване на официален документ

Мнениеот Гост. » 01 Май 2010, 01:43

e.kalcheva написа:...... Завела съм иск за прогласяване нищожността на НА, поради липса на съгласие. .....


Според мен от тук ви тръгват проблемите. Едно е да твърдите нищожност на договорът за покупко-продажба, обективиран в НА, поради липса на съгласие съвсем друго нищожност на самият НА.

Експертиза- задължително. По правило си представям, като доказателства и цялата кореспонденция с прокуратурата.
Ако заключението на вещото лице не е в моя полза - всичко ли се обезмисля?

:roll: Тук малко да побърборим- твърдите да има образувано наказателно производство. Вашият човек следва да е дал сравнителен материал, а към днешна дата вие да сте наясно какво е заключението на графолога. :)
И, да- заключението на експерта ви е от особена важност по такова дело.


Спиране?- защо ви е? Не вярвам да очаквате да бъде произнесена присъда по отношение нотариус? :mrgreen: Имате ли идея колко "добри" неистински документи за самоличност се представят, ползват и прочее...( това, само защото по едно дело разликата в л.к. на моя доверител и на псевдо-собственикът-подавач, явил се пи изповядване на сделката, се свеждаше само до ... снимката 8) )
Гост.
Старши потребител
 
Мнения: 9438
Регистриран на: 25 Яну 2013, 17:33

Re: Оспорване на официален документ

Мнениеот Гост. » 01 Май 2010, 01:50

dred написа:Имах подобен случай -поисках графологична експертиза, която беше приета от съда и чрез нея се доказа, че подписа на лицето не е положен лично от него в присъствието на нотариуса.


:roll: :lol: А, стига - точно това заключение ли представи в с.з. ВЛ?
НЕма такъв графолог... извинете, но се разсмях.

По-скоро е заявил, приблизително, следното- "подписът положен в НА... №, том, дело за продавач ........ , не е на лицето ........."
Ама чак пък "не е положен лично от лицето в присъствието на нотариуса" ...- Вл да не е страна в нот. производство, че да е добил лични, непосредствени впечатления. С такова заключение сте отново в началото... не върши работа, защото лесно ще се оспори.

п.п. Извинете ме, защото и аз съм често неточна и разпиляна в изказа си- нямам право да отбелязвам, но наистина е съществена разликата.
Гост.
Старши потребител
 
Мнения: 9438
Регистриран на: 25 Яну 2013, 17:33

Re: Оспорване на официален документ

Мнениеот Melly » 01 Май 2010, 02:56

e.kalcheva написа:Колеги, моля за спешна помощ. Завела съм иск за прогласяване нищожността на НА, поради липса на съгласие. Поисках и графологична експертиза, както и разпит на свидетели, които съдията допусна, но каза: "Не си мислете, че така ще оспорите официален документ, какъвто е Нотариалния акт". Всъщност по какъв друг начин да докажа, че подписа не е положен от продавача? Води се дознание. Считате ли за удачно да поискам спирането на гражданското дело до произнасянето на прокуратурата. Ако заключението на вещото лице не е в моя полза - всичко ли се обезмисля? Моля за напътствие от колеги с опит по подобни дела и предварително благодаря!


Колега, дали е възможно да изправите изказа си? :roll: Нищожен Нот. акт е нещо различно от нищожност на сделка поради липса на съгласие. Вярвам, неволно сте смесилила понятията, тъй като изложението нататък дава основание да се приеме, че сте предявила иск по чл.26, ал.2 ЗЗД.
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Оспорване на официален документ

Мнениеот dred » 01 Май 2010, 11:09

poli_g написа:
dred написа:Имах подобен случай -поисках графологична експертиза, която беше приета от съда и чрез нея се доказа, че подписа на лицето не е положен лично от него в присъствието на нотариуса.


:roll: :lol: А, стига - точно това заключение ли представи в с.з. ВЛ?
НЕма такъв графолог... извинете, но се разсмях.

По-скоро е заявил, приблизително, следното- "подписът положен в НА... №, том, дело за продавач ........ , не е на лицето ........."
Ама чак пък "не е положен лично от лицето в присъствието на нотариуса" ...- Вл да не е страна в нот. производство, че да е добил лични, непосредствени впечатления. С такова заключение сте отново в началото... не върши работа, защото лесно ще се оспори.

п.п. Извинете ме, защото и аз съм често неточна и разпиляна в изказа си- нямам право да отбелязвам, но наистина е съществена разликата.

Така е колега- права сте :D Нали не познавам личността на питащият колега-какво може хипотетично да се получи-без да искам, мога да му предоставя правни аргументи да иска отмяна на съдебно решение, по което съдът е удовлетворил претенциите на клиента ми...А основанието на иска ми беше точно прогласяване на нищожността на НА, но не казвам за какво :wink:
dred
Потребител
 
Мнения: 141
Регистриран на: 19 Сеп 2002, 17:37

Re: Оспорване на официален документ

Мнениеот Гост. » 01 Май 2010, 11:46

:roll: И това е възможно- често не споделяме фактите, за да не даваме хляб на отсрещната страна( въпреки, че личното ми мнение е, че посетители на този форум са твърде ограничен кръг колеги). От там и оскъдицата във фактологията.

Нощес ме мъчеше 52 от ЗС( едни туи в едно АД)- не, че ме извинява.
Не съм искала да бъда груба, dred , извинете ме.

По темата- често срещан иск, "след, като се убедите и прочее...и прогласите нищожност на договорът...., Моля на осн. чл. 537 от ГПК да отмените НА."
Тази част на мен е интересна- практиката сочи, че
1. На места го уважават :) - да, но НА за покупко-продажба не е охранителен акт!,
2. Отхвърлят иска по 537 ГПК, когато не е констативка или по обстоятелствена.
3. На места е предявен иск само по 26,2 от ЗЗД ( най-чисто и правилно, според мен)

Вие, какво мислите?
Гост.
Старши потребител
 
Мнения: 9438
Регистриран на: 25 Яну 2013, 17:33

Re: Оспорване на официален документ

Мнениеот dred » 01 Май 2010, 12:13

Колега, аз не постъпих коректно в случая- ако имам някакви задръжки да дам правен съвет, не е коректно да пиша в темата. За това моля колегата, пуснал темата и Вас за извинение :oops: :oops:
А по темата-според мен обикновено правната квалификация на иска се "доизглажда" от съдията-докладчик по делото, така, че не е лошо да се посочат всички Ваши правни аргументи и квалификации, а съдът да си ги конкретизира.Въпреки всичко подкрепям на 100% третото ви предложение- може да се формулира и така в самата искова молба: "Право основание чл.537 ГПК,чл.26 ал.2 ЗЗД и т.н."
Считам,че правното положение на ищеца е къде-къде по-привилегировано от правното положение на ответника- независимо от Решението на КС 8)
Мисля, че новият ГПК изисква 90% действия на колегата преди да се заведе исковата молба-особено ако е пълномощник на ищеца.При ответника ситуацията е друга
Последна промяна dred на 02 Май 2010, 16:14, променена общо 1 път
dred
Потребител
 
Мнения: 141
Регистриран на: 19 Сеп 2002, 17:37

Re: Оспорване на официален документ

Мнениеот Гост. » 01 Май 2010, 14:36

Нямам, в момента, такъв казус. Когато си завеждам исковете, сама си соча основанието... не е важно.

Питането ми относно 537 беше продиктувано от любопитство ( а и темата предразполага за такова), защото четейки съдебните решения, забелязвам, че съдилищата се произнасят по различен начин.
Отделно, прави ми впечатление, ответниците не възразяват по отношение този иск. :)
Гост.
Старши потребител
 
Мнения: 9438
Регистриран на: 25 Яну 2013, 17:33

Re: Оспорване на официален документ

Мнениеот razli4na » 01 Май 2010, 18:22

Права си, Поли, противоречива е практиката по 537, в това число и в едни и същи съдилища. Тук обаче не е необходимо специално искане. И без да е отправено такова, съдът е длъжен служебно да се произнесе, ако констатира предпоставките на закона- в това отношение поне практиката е константна.
razli4na
Активен потребител
 
Мнения: 1292
Регистриран на: 07 Юни 2007, 14:22

Re: Оспорване на официален документ

Мнениеот Гост. » 01 Май 2010, 20:12

Напротив, доколкото аз съм запозната с практиката, при това по-старата и на ВКС, е че само за констативните НА е налице задължение да се произнесе, дори и без изрично искане по 431. ( често повтарям имената на съдии Жабинска и Юстиниянова- една от двете има прекрасно мотивирано СР по този въпрос- ако се налага ще издиря)
Отмяна на НА, която често се иска по реда на чл. 537 ГПК, като законна последица от уважаване на главния иск касае само охранителни актове, но не и тези, с които се извършват правни сделки.

Ето едни мотиви...
По отношение на предявените претенции за обезсилване на нот.акт № 80, том ІІІ, рег.№ 5702, дело № 314/19.08.2008г. и нот.акт № 145, том ІІІ, рег. № 6909, дело № 469/03.09.2008г. съдът счита, че в случая съдът не дължи произнасяне с диспозитив по така направените искания, с оглед възможността по реда на чл.431,ал.2 ГПК/отм./ сега чл.537,ал.2 ГПК да бъдат отменяни само констативните нотариални актове и актовете по обстоятелствена проверка, каквито не са оформените в настоящия случай актове. Не е дължимо и произнасяне с нарочен диспозитив по така направеното искане, тъй като в случая прехвърлителния ефект на нотариалния акт отпада по силата на съдебното решение, с което е установено, че продавачът по него не е бил собственик на процесния имот.
Гост.
Старши потребител
 
Мнения: 9438
Регистриран на: 25 Яну 2013, 17:33

Re: Оспорване на официален документ

Мнениеот razli4na » 01 Май 2010, 21:43

Извинявай, Поли, но аз какво казах? Налице ли са предпоставките, съдът служебно се произнася и без да е отправено искане- това е константната практика.
razli4na
Активен потребител
 
Мнения: 1292
Регистриран на: 07 Юни 2007, 14:22

Re: Оспорване на официален документ

Мнениеот Гост. » 01 Май 2010, 22:07

Аз те разбрах в смисъл- винаги ще се произнесе, дори и да не е предявен иск.

Явно аз нещо не съм в час днес, така щото в една тема стигнах до студентски гаф... та ще се омитам за днес, от тук.
Спокойна нощ.
Гост.
Старши потребител
 
Мнения: 9438
Регистриран на: 25 Яну 2013, 17:33

Re: Оспорване на официален документ

Мнениеот Sir_Humphrey » 05 Май 2010, 20:35

poli_g написа:( това, само защото по едно дело разликата в л.к. на моя доверител и на псевдо-собственикът-подавач, явил се пи изповядване на сделката, се свеждаше само до ... снимката 8) )


По този повод искам да питам. Нотариусите вече ползват ли достъпа до системата "Български документи за самоличност" съгласно чл. 19 ал. 2 от ЗННД. след като бе приета съответната наредба?
Аватар
Sir_Humphrey
Потребител
 
Мнения: 104
Регистриран на: 01 Мар 2008, 01:41


Назад към Имотни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 20 госта


cron