начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Декларация образец № 7 за здравно осигуряване

Дискусии и казуси в областта на данъчното право
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Декларация образец № 7 за здравно осигуряване

Мнениеот xweb22 » 12 Яну 2010, 23:48

Имам позната със следният казус:
Има натрупани 19 месеца с прекъсвания помежду им, през които не е осигурявана здравно. В момента обаче, считано от декември 2009г, работи на трудов договор и бива осигурявана, вкл. и здравно, от своя работодадел.
Моята позната се интересува от това задължена ли е правно да подава декларация образец № 7 "Данни за възникване на задължение за внасяне на здравноосигурителни вноски", тъй като се опасява от солените глоби, които не може да си позволи да плаща.
Питането е провокирано от изменението в началото на годината на Наредба № Н-8 от 29 декември 2005 г. за съдържанието, сроковете, начина и реда за подаване и съхранение на данни от работодателите, осигурителите за осигурените при тях лица, както и от самоосигуряващите се лица. (повече информация тук)
Благодаря предварително!
xweb22
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 12 Яну 2010, 23:05

Re: Декларация образец № 7 за здравно осигуряване

Мнениеот usra_ovcova » 13 Яну 2010, 08:28

Да иде и да подаде.
usra_ovcova
Потребител
 
Мнения: 768
Регистриран на: 09 Окт 2009, 19:00

Re: Декларация образец № 7 за здравно осигуряване

Мнениеот leonardos » 13 Яну 2010, 13:36

Съществува и друг казус:
Трайно безработни, нискоквалифицирани и необразовани лица, /особено от ромски произход/, с нисък социален статус, скърпвайки съществуването си посредством нерегламентирани в закона странични дейности, изведнъж се оказват нарушители по смисъла на чл. 40 /ЗЗО/.
Въпроса ми е : "От къде ще вземе парични средства, за погасяване вноските, ако не е налице трудово правоотношение и как ще му бъдат събрани наложените санкции ??"
При възникване на това обстоятелство, какви са действията на ПИ - запор, възбрана, публична продан ... на чергите и каруцата ?!?
leonardos
Потребител
 
Мнения: 240
Регистриран на: 27 Ное 2008, 16:43

Re: Декларация образец № 7 за здравно осигуряване

Мнениеот Julyan » 13 Яну 2010, 13:39

Въпросът "От къде ще вземе парични средства, за погасяване вноските, ако не е налице трудово правоотношение и как ще му бъдат събрани наложените санкции ??" не е нов и не е свързан нито с настоящите изменения, нито с декларация № 7. Той виси отдавна. Безработни, които не получават обезщетения за безработица, например.
А иначе невъзможността за изпълнение на влезли в сила НП или събиране на дължими публични вземания от такива лица, като посочените, също няма твърде общо с дискутирания случай, важи не само за него.

За случая мисля е най- добре да си подаде декларация.
Julyan
Потребител
 
Мнения: 556
Регистриран на: 06 Яну 2007, 09:22

Re: Декларация образец № 7 за здравно осигуряване

Мнениеот Гост. » 13 Яну 2010, 13:58

Сайта на Пресли нещо има проблем днес, но ето статията, която подлуди хората


Парадоксът на осигуровките - уж падат, а се вдигат
вестник Марица
Надя ПЕТРОВА, 11 Януари 2010

Самоосигуряващите се и фермерите ще плащат от 27 до 41 лева повече през 2010 г.

Леки промени и десетократно увеличени санкции за работодатели предвиждат корекциите в социално-здравното осигуряване за 2010 година. Потърсихме зам.-териториалния директор на НАП - Пловдив, Стела Петкова, за да представим новостите в кодекса, които влязоха в сила от 1 януари т.г.

Здравни осигуровки

Има лоши новини за хората, които от 1 януари 2007 до 1 октомври 2008 г. не са внасяли редовно здравни осигуровки. Досега се приемаше, че лицата, които имат пропуснати най-много 3 здравни (може и непоредни) вноски за 15-месечен период имат право на безплатно медицинско обслужване. От тази година регресивният срок е 36 месеца. Ако имате пропуски от 2007-а и 2008 година и се нуждаете от лекарско обслужване, трябва да внесете прескочените до 3 години назад здравни осигуровки.

Самоосигуряващите се лица - свободни професии, еднолични търговци, съдружници, както и земеделските производители ще усетят рязка промяна в сумите за здравно осигуряване, които са внасяли преди и сега.

През 2009-а самоосигуряващите се отчисляваха 8 процента върху 260 лева, а от тази година базата се увеличава на 420 лева. В абсолютни цифри това означава, че вноската от 20.80 лева през м.г. се вдига на 33.60 (плюс 12.60 лв.).

Още по-осезателно ще усетят промените земеделските производители. Досега те ползваха преференцията да внасят медицински осигуровки, изчислени върху една четвърт от минималният осигурителен доход. Тази четвърт се равняваше на 65 лева миналата година и така месечното им здравно отчисление беше 5.20 лева. От тази година базата се променя на 240 лева, а месечната здравна вноска се увеличава на 19.20 лева (плюс 14 лева).

Иначе размерът от 8 процента за здравното осигуряване се запазва същия от миналата година, така както и процентното разпределение на вноската между работодател и работник - 60 към 40.

Социални осигуровки

Въпреки че осигуряването за пенсия пада с обещаните 2 процента, на практика държавата ще събира доста повече от самоосигуряващите се и от земеделските производители. Причината е същата като при здравните осигуровки - промяната на минималния осигурителен праг от 260 на 420 лева. Това означава, че ако през миналата година едноличните търговци, свободните професии и т.н са плащали по 48.80 лева месечно (18 процента), сега, при намалената ставка, ще броят по 67.20 лева (плюс 18.40 лева). Сметката е вярна за родените преди 1 януари 1960 година. За родените след 31 декември 1959-а изчислението е друго заради добавените 5 процента за допълнителното задължително пенсионно осигуряване. Досега те са отчислявали по 59.80 лева, отсега нататък сумата нараства на 88.20 лева (плюс 28.40 лева).

Ако сумираме увеличението от здравните и пенсионни осигуровки, то можем да обобщим, че месечният разход за самоосигуряващите се се увеличава с 31 лева, ако са родени преди 1 януари 1960 г. За останалите допълнителният разход е 41 лева.

При земеделските производители, родени преди 1960 г., вноската е била 11.70 и става 38.40 (плюс 26.70 лева). А за родените след - се вдига от 14.95 на 50.40 (плюс 35.45). При тях сумираните отчисления за здравни и пенсионни осигуровки са 57.60 и 69.60 лева според възрастта.

Промени има и при останалите професии, тъй като там са увеличени минималните прагове средно с 4.85 процента.

Ново за работодатели

Работодателите вече са задължени да внасят осигуровки и върху неначислени възнаграждения на служителите. Това трябва да става до края на следващия месец след падежа на заплатите. Тоест, независимо дали работниците са получили заплата, или не, независимо дали, ако са получили, тя е начислена или не, работодателят трябва да изплати осигуровките на НОИ и Здравната каса. При неначислени възнаграждения вноските се изчисляват на база минимална работна заплата, а след начислението се довнасят.

Драстично се вдигат санкциите за еднолични търговци и юридически лица при неподаване на декларации в персоналния регистър. Досега те бяха от 500 до 5000 лева за юридическите лица и от 50 до 500 лева за ЕТ. От тази година се увеличават десетократно. До 20 000 лева става глобата за невнесени осигуровки.

Безработните

Трайно безработните, които не ползват никакви обезщетения, трябва да внасят за здравни осигуровки по 16.80 лева месечно (8 процента върху 210 лева). До края на януари те трябва да подадат декларация образец <216>7 в НАП - Пловдив.


Всъщност, ще подава декларация вашата позната.
Гост.
Старши потребител
 
Мнения: 9438
Регистриран на: 25 Яну 2013, 17:33

Re: Декларация образец № 7 за здравно осигуряване

Мнениеот leonardos » 13 Яну 2010, 14:43

:roll:
В случая бих конкретизирал в едно изречение : "С престъпната си алчност удрят по джоба на обикновения българин :twisted: :!: "
leonardos
Потребител
 
Мнения: 240
Регистриран на: 27 Ное 2008, 16:43

Re: Декларация образец № 7 за здравно осигуряване

Мнениеот Гост. » 13 Яну 2010, 15:30

Е, що? :roll:
Нападжии твърдят, че законодателят е пипнал козметично тук там. На това му казват- леки промени и драстични санкции. 8)
От 260 на 420 - вече се чудя тези къде ходят на козметик?!? :lol:
Гост.
Старши потребител
 
Мнения: 9438
Регистриран на: 25 Яну 2013, 17:33

Re: Декларация образец № 7 за здравно осигуряване

Мнениеот leonardos » 13 Яну 2010, 16:01

Неприлично е да се назовава парадокс - това е безобразие!
С настоящите "леки козметични промени и дръстични санкции" , е наложен непосилен осъдителен титул спрямо българина ... !!! За пореден път законодателя закла българския народ така, както и турчин не го е клал ! :evil:
leonardos
Потребител
 
Мнения: 240
Регистриран на: 27 Ное 2008, 16:43

Re: Декларация образец № 7 за здравно осигуряване

Мнениеот pedigrin » 14 Яну 2010, 05:55

Въпросът ми е:Фирмите които са замразени,не извършват дейност.Задълженили са да се усигуряват.
2.Фирмите,на които собственици са чужди граждани,задълженили са да се усигуряват.Или всичките са под ножа-акое тъка подубава на времето,когато бяха групировките СИК и ВИС,а сега отстрана на държавата.
pedigrin
Младши потребител
 
Мнения: 43
Регистриран на: 15 Юли 2009, 20:17

Re: Декларация образец № 7 за здравно осигуряване

Мнениеот leonardos » 14 Яну 2010, 11:55

pedigrin написа:Въпросът ми е:.......Или всичките са под ножа-акое тъка подубава на времето,когато бяха групировките СИК и ВИС,а сега отстрана на държавата.


В тогавашния закон не е съществувало определение за думата "рекет". Просто си създаваш групировка, обличаш я с правомощия и казваш "Правете каквото искате!". И те го правят, и внасят парички на създателя, защото знаят че не съществува член в НК, по който да бъдат подведени. В последствие, когато нарастна численоста на маймуните върху клона, някой го разклаща и ги скарва, за да изпопадат и останат най-доверените, които да прилагат законите.
Е, сега разбра ли кой и защо иска всеки да си плаща, без да се интересува откъде ще намериш пари?? :wink: :cry:
leonardos
Потребител
 
Мнения: 240
Регистриран на: 27 Ное 2008, 16:43

Re: Декларация образец № 7 за здравно осигуряване

Мнениеот kirile » 19 Яну 2010, 13:44

Безработен съм от 1994 г. и никога не съм подавал никакви декларации , не съм плащал нещо на държавата , нито пък тя ми е плащала нещо. Живея на ръба на оцеляването. Как ще ме принудят да плащам за това , че все още съм жив , въпреки държавата ?
kirile
Потребител
 
Мнения: 650
Регистриран на: 12 Мар 2009, 21:03

Re: Декларация образец № 7 за здравно осигуряване

Мнениеот leonardos » 20 Яну 2010, 22:27

kirile написа:Безработен съм от 1994 г. и никога не съм подавал никакви декларации , не съм плащал нещо на държавата , нито пък тя ми е плащала нещо. Живея на ръба на оцеляването. Как ще ме принудят да плащам за това , че все още съм жив , въпреки държавата ?



Ехеейй ... как накара фотосинтезата да сработи :lol: , под кой мост спиш :wink: ?!?
С тази парадоксална измислица за задължителните осигуровки, явно целят докопване до спестявянията и недвижимото имущество на гражданите. Тарикатски подход - под страх от солени глоби, щещ не щещ продаваш добитъка си за удовлетворяване вземанията на бирника. Остава ти само имота, който си принуден да продадеш, за погаяване на следващата вноска и т.н., докато те оставят гол голеничък-както те е майка родила! Близко е времето, когато ще ти поискат данък за брада, мустак ... въздуха който дишаш ... а ако си плешив ще те погнат да плащаш за всеки липсващ от главата ти косъм ! ТЕ Т"ВА му се вика социална политика на държавата ни!
leonardos
Потребител
 
Мнения: 240
Регистриран на: 27 Ное 2008, 16:43

Re: Декларация образец № 7 за здравно осигуряване

Мнениеот kirile » 21 Яну 2010, 17:08

Да прав си и това е моста под който живеем всички от 20 години , това е социалната политика - да се вземат и жилищата на хората. Аз за 15 години продадох две наследствени жилища , за да си осигуря фотосинтезата и съм на път да продам и третото последно и единствено жилище на семейството. Какви осигуровки , какви пет лева искат тези от нас ? На това му се вика икономически геноцид ! Ще остане императорът и неговия двор , а останалите ще са само роби , а не граждани.
kirile
Потребител
 
Мнения: 650
Регистриран на: 12 Мар 2009, 21:03

Re: Декларация образец № 7 за здравно осигуряване

Мнениеот dimist » 24 Яну 2010, 13:48

Кириле, и как така оцеля безработен от 1994 година?
От какви осигуровки се набират средства за пенсиите на родителите ти? С какви средства се плаща на училищата на децата ти, с какви средства лекарите лекуват всичките ти роднини?
Питам се защо трябва да плащам данъци и осигуровки, та да издържам родата на филанкишията, който си работи на черно и си свирка? Стигат ми чиновниците и политиците, понеже не можем да ги разкараме тях, нека да бием дузпата поне на филанкишията!
Случва се човек да остане без работа, да има проблеми, но в периода 2003-2008 куцо и сакато си намери работа за по 1000 лева, ако не ги мързеше да си размърдат акъла или да си напрегнат мишците.
dimist
Потребител
 
Мнения: 625
Регистриран на: 26 Ное 2007, 14:58

Re: Декларация образец № 7 за здравно осигуряване

Мнениеот leonardos » 26 Яну 2010, 23:56

Братко dimist, съдейки по алтруизма в думите ти, искрено се надявам всеки четящ тук, правилно да изтълкува позитивната ти позиция в подкрепа нанасянето на 11-метров наказателен удар по филанкишията. Какво ще постигнем с това? Как да обясниме на дребния данъкоплатец, насилствено останал без поминък, смисъла на поговорката "Кой за каквото чел ... ". Липсата на консолидация и наличния остър дефицит на професионализъм в много области, водят до противоречие в мненията, за което е казал народа :"Нямаш ли си свой човек-не си добре, мой човек .. !". И отново всичко опира до набавянето на насъщния, затормозен от престъпния състав на кризисния период, за което няма логика при изпълнение на въпросната наредба!
leonardos
Потребител
 
Мнения: 240
Регистриран на: 27 Ное 2008, 16:43

Re: Декларация образец № 7 за здравно осигуряване

Мнениеот xaoc1973 » 27 Яну 2010, 22:44

Простичко андрешковско решение:
Подава се декларацията с входящ номер и попълване на минимално нужните данни, а в графата за начална дата на възникване на задължението по чл. 40 ал. 5 т. 1 от ЗЗО се вписва "не знам".
Така ЗЗО не е нарушен, глоба не се дължи, а за останалото държавата ще трябва да го доказва. Ако един милион декларации се попълнят така, то колко ли време ще й е нужно?
Въпроси, колеги?
KAPITALISMUS MACHT FREI!
xaoc1973
Потребител
 
Мнения: 336
Регистриран на: 10 Яну 2010, 09:25
Местоположение: София

Re: Декларация образец № 7 за здравно осигуряване

Мнениеот prnedev » 28 Яну 2010, 17:59

xweb22 написа:... В момента обаче, считано от декември 2009г, работи на трудов договор и бива осигурявана, вкл. и здравно, от своя работодадел.
Моята позната се интересува от това задължена ли е правно да подава декларация образец № 7 "Данни за възникване на задължение за внасяне на здравноосигурителни вноски", тъй като се опасява от солените глоби, които не може да си позволи да плаща...


Специално в този случай Д7 не подава. Вече е на работа, но иначе осигуровките са си дължими.
prnedev
Активен потребител
 
Мнения: 1956
Регистриран на: 29 Ное 2005, 23:12
Местоположение: София/Велико Търново

Re: Декларация образец № 7 за здравно осигуряване

Мнениеот naska73 » 30 Яну 2010, 23:17

Да, дължими са, но позицията е по-изгодна според мен. Ако НАП не си ги потърси в давностния срок за публични вземания - може да се позове на давност и БИНГО!!! А онези, които са задължени да подадат и го направят - посочват датата, от която е възникнало задължението сами да внасят здравни осигуровки и какво, давността отпада??? Аз лично колеги считам, че това е целта, да се прекъсне давността, защото държавните чиновници не са успяли да си свършат работата на време, а след това да се стресне човечеца и да започне да внася. :wink:
naska73
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 30 Яну 2010, 21:17

Re: Декларация образец № 7 за здравно осигуряване

Мнениеот geomar1958 » 02 Фев 2010, 17:21

Това е върхът на безумието и беззаконието в условията на световна криза и нарастваща безработица да задължават безработен човек, който няма доходи да го принуждават да внася осигуровка. Скандалната здравна каса,скандалната НАП могат ли да бъдат мерило за законност и морал. Скандалното народно събрание приема антиконституционни закони. Здравеопазването не е задължително - то е конституционно право. Здравноосиг. вноски се изчисляват на базата на доходите, а какви доходи има безработен. Например един млад човек висшист, който е работил 2 месеца след дипломирането си, работодателя му фалира, остава без работа 5-6 месеца или повече, въпреки, че непрекъснато си търси работа, или един възрастен човек, който цял живот е внасял ЗО, но който не отговаря на изискването да работи в "млад и амбициозен екип" На всичкото отгоре трябва да подаде и декларация, че е безработен с което вече се задължава да си плаща осигуровките, защото ако не подаде - глоба от 500-1000 лв, т.е. - още по-сексулно употребяване. Изводът е - или да започне да краде за да си плаща осигуровките или да си сложи въжето на шията. КОМЕНТАР?
geomar1958
Младши потребител
 
Мнения: 18
Регистриран на: 19 Окт 2008, 12:44

Re: Декларация образец № 7 за здравно осигуряване

Мнениеот geomar1958 » 02 Фев 2010, 17:26

ДОБРЕ ДЕ ,Аа какво ще стане ако не подаде декларация? В кой момент ще установят неподалите, в кой момент ще наложат глобите? По какъв начин ще съберат глобите, ако тези хора продължават да са трайно безработни.
geomar1958
Младши потребител
 
Мнения: 18
Регистриран на: 19 Окт 2008, 12:44

Следваща

Назад към Данъчно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 14 госта


cron