начало
ВАС окончателно отхвърли жалба на бивша спецсъдийка, поискала преместване в Търговското отделение на СГС ВАС окончателно отхвърли жалба на бивша спецсъдийка, поискала преместване в Търговското отделение на СГС

Колко и от какво се определя цената на Запис на Заповед

Казуси по търговско право. Търговска регистрация
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Колко и от какво се определя цената на Запис на Заповед

Мнениеот ebui_88 » 16 Окт 2009, 12:28

Здравейте.

Един приятел искаше да му дам пари на заем реших да му дам но исках да направим докомент за това и му казах да види цената, и така той отиде да провери колко струва, но му искат 60 лева, парите са 1100 лева.
Прегледах цените в "Тарифа за нотариалните такси" но не можах да разбера коя точно е мисля си че е тази от 50лв. за констативни протоколи по Търговския закон, но пак не е ясно защо са му искали 60 лева . Много ми се иска да разбера как се определя тази цена . И също така цената на Договор за заем същата ли е защото също е от търговския закон. Ако съм неточен в някои определения е защото съм бос и гол в областта, не се оправдавам :) а и с ваша помощ ще се пооблека.

Поздрави.
ebui_88
Младши потребител
 
Мнения: 14
Регистриран на: 16 Окт 2009, 12:09

Re: Колко и от какво се определя цената на Запис на Заповед

Мнениеот Гост. » 16 Окт 2009, 12:39

Вие ще сте кредитор, не смятате ли, че е по- здравословно за вашите интереси да се плати сега сумата, за да не стават инфекции след това, когато си събирате париците по съдебен ред!
А, че ще се стигне до там, нямам съмнения, след като заемателя вече се дърпа да плати тези 60лв.

Типови бланки в нета на ЗЗ, вероятно ще намерите в изобилие, но дали някога ще ви свършат работа е друга тема.
Гост.
Старши потребител
 
Мнения: 9438
Регистриран на: 25 Яну 2013, 17:33

Re: Колко и от какво се определя цената на Запис на Заповед

Мнениеот ebui_88 » 16 Окт 2009, 12:46

Не той не се дърпа аз му казах да изчака защото преди седмица друг приятел е подписал такава за 30 лева и ми стана чудно как на едно място е 30 на друго 60лв. и това законно ли е . Иначе аз ще се свържа с другия приятел да разбера каде е правил неговата запис на заповед , иначе пари без документ не давам . Исках само да разбера тези цени по какво се определят.

Благодаря за бързия отговор.
ebui_88
Младши потребител
 
Мнения: 14
Регистриран на: 16 Окт 2009, 12:09

Re: Колко и от какво се определя цената на Запис на Заповед

Мнениеот Гост. » 16 Окт 2009, 12:48

Ако отидете при колега - въпрос на договаряне.
Ако отидете при нотариус- ще ви таксуват на база материален интерес( то и колегата трябва, но все пак...).
Гост.
Старши потребител
 
Мнения: 9438
Регистриран на: 25 Яну 2013, 17:33

Re: Колко и от какво се определя цената на Запис на Заповед

Мнениеот ebui_88 » 16 Окт 2009, 12:53

Не разбрах :

" ако отидете при колега - въпрос на договаряне
Ако отидете при нотариус .... "

колегата не е ли нотариус и кой е той ?
Аз съм от Варна . Интерисува ме като цяло законово има ли някакви тарифи относно записните заповеди и какви са от какво се определят . Предполагам тази тема ще спести доста пари на обикновеният човек който иска да даде пари на заем и после да може да си ги вземе законно .

Благодаря отново .
ebui_88
Младши потребител
 
Мнения: 14
Регистриран на: 16 Окт 2009, 12:09

Re: Колко и от какво се определя цената на Запис на Заповед

Мнениеот Гост. » 16 Окт 2009, 13:02

хе хе, обикновен човек, казвате... Странно нещо са възрастните хора!

Не ви изпращам конкретно при някой колега адвокат, а ви казвам, че е въпрос на договаряне. Има огромна разлика. Зависи и какво ще се съставя- договор за заем, или просто ценна книга...
В този смисъл- можете да обиколите и 10 такива ( във Варна има 2000 адвоката поне), и където ви е най- рентабилно.
Гост.
Старши потребител
 
Мнения: 9438
Регистриран на: 25 Яну 2013, 17:33

Re: Колко и от какво се определя цената на Запис на Заповед

Мнениеот ebui_88 » 16 Окт 2009, 13:32

Това означава ли, че всеки нотариус сам определя цената на документа без да взема впредвид ТАРИФА за нотариалните такси към Закона за нотариусите и нотариалната дейност или аз съм в грешка ? Дано тонът ми не прозвучи нападателно искам да знам само дали ако отида при даден нотариус и му кажа какво искам т.е. Запис на Заповед и попитам за цена а той ми каже например 100 лв. аз имам ли право да му покажа "ТАРИФА за нотариалните такси към Закона за нотариусите и нотариалната дейност " и да го попитам за цената отново ще има ли ефект или няма да е този който очаквам ( нормална цена ) ?

Имам и един допълнителен въпрос , по какъв начин ми се връщат парите след като изече датата на падежа и парите ми не са върнати , ясно изкарвам си изпълнителен лист отивам при съдия изпълнител , а после Съдията откъде взема съответните пари , колко време отнема .


Поздрави и благодаря отново .
ebui_88
Младши потребител
 
Мнения: 14
Регистриран на: 16 Окт 2009, 12:09

Re: Колко и от какво се определя цената на Запис на Заповед

Мнениеот Гост. » 16 Окт 2009, 13:47

Е, за това ви казах да си намерите адвокат. Не само защото в последствие нотариусът няма И НЕ може да ви представлява в евентуалното съдебно производство, а защото ВАШИЯТ адвокат се грижи за ВАШИТЕ интереси.
Същият този ще ви консултира за най- удачния вариант, ще ви изготви договор за заем( не е задължително, но е препоръчително), евентуално и ЗЗ и при бъдещи усложнения по връщане на заема ще ви представлява, където е наложително, за да ви се възстанови сумата- не само по заема, но и разходите.

п.п. Петък е, но не прекалявайте. :)
Гост.
Старши потребител
 
Мнения: 9438
Регистриран на: 25 Яну 2013, 17:33

Re: Колко и от какво се определя цената на Запис на Заповед

Мнениеот ebui_88 » 16 Окт 2009, 13:51

Благодаря ви много разбрах всичко от което има нужда и ще го кажа и на другите заинтерисовани :

В. искате да правите запис на заповед
О. намерете си адвокат и си договорете с него цената

Ще послушам съвета ви и ще споделя дали е по добър вариянт , но засега ми изглежда най логичният такъв.
ebui_88
Младши потребител
 
Мнения: 14
Регистриран на: 16 Окт 2009, 12:09


Назад към Търговско право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 15 госта


cron