начало
Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса

Дарение на недвижим имот - последици

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


Дарение на недвижим имот - последици

Мнениеот selesta » 09 Окт 2009, 16:29

Здравейте,

През 2005 г дъщеря ми, тогава непълнолетна, получи от баба си по бащина линия апартамент в София като дарение. От нейно име присъства баща и. Двамата сме разведени.
Бабата си запази пожизнено и безвъзмездно вещно право на ползване върху дарявания имот, дъщеря ми получи безвъзмездно дарение.

Бабата има още един син, общо двама, другият син има три деца, бащата на дъщеря ми само едно.
Всички са живи и здрави, но май започват да изкукуригват, и започвам да се притеснявам, че могат да направят нещо, за да отменят дарението.
Изчетох при какви условия може да се отмени то по съдебен път от бабата, по чл.227 от ЗЗД. Двамата и сина могат в срок от пет години след нейната смърт да оспорят дарението, бабата има някакви имоти - селскостопански земи около 100 дка, които могат и да удовлетворят запазената част на наследниците от 2/3.

Въпросът ми е може ли дъщеря ми сега като вече пълнолетна да ми продаде или да ме дари с въпросния апартамент като чиста собственост, бабата изобщо да не знае за това, защото нейното доживотно право на ползване ще си остане.
И ако да, правилно ли съм разбрала, че при евентуален бъдещ съдебен иск, дъщеря ми при загубване на дело ще възстанови само такава част, каквато сума е вписана в нотариалния акт?
Примерно тя ми продава апартамента за 1000 лева, след това бабата или нейните наследници претендират максимум за 1000-те лева по нотариален акт.
А ако ми го дари апартамента, тогава те за какво могат да претендират?

Благодаря предварително.
selesta
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 13 Фев 2008, 13:08

Re: Дарение на недвижим имот - последици

Мнениеот lexter » 09 Окт 2009, 16:37

:mrgreen:
Последна промяна lexter на 09 Окт 2009, 19:06, променена общо 1 път
lexter
Потребител
 
Мнения: 318
Регистриран на: 17 Мар 2008, 20:25

Re: Дарение на недвижим имот - последици

Мнениеот selesta » 09 Окт 2009, 18:10

Хубаво.
Аз зададох конкретни въпроси, общите философски насоки с удоволствие можем да тълкуваме другаде, като например, че ако ти бъде дарено нещо, къде другаде освен в правото могат да си го вземат обратно, цветя подарък за рождения ти ден и утре тоя звъни на вратата и вика - Дай си ми цветята, аз безвъзмездно съм ти ги дал.

Но тук е правен форум и ме интересува има ли начин да избегна такова евентуално развитие, чрез превенция. :wink:
selesta
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 13 Фев 2008, 13:08

Re: Дарение на недвижим имот - последици

Мнениеот Melly » 09 Окт 2009, 18:53

selesta написа:Хубаво.
Аз зададох конкретни въпроси, общите философски насоки с удоволствие можем да тълкуваме другаде, като например, че ако ти бъде дарено нещо, къде другаде освен в правото могат да си го вземат обратно, цветя подарък за рождения ти ден и утре тоя звъни на вратата и вика - Дай си ми цветята, аз безвъзмездно съм ти ги дал.

Но тук е правен форум и ме интересува има ли начин да избегна такова евентуално развитие, чрез превенция. :wink:


Напълно права сте. И аз искам да прочета нещо смислено, исках да кажа, написано от колега, но уви.... не намирам. :?
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Дарение на недвижим имот - последици

Мнениеот ivan_lawyer3 » 09 Окт 2009, 19:00

Не е значителен проблема - наистина има запазена част, но трябва да се води дело, евентуално делба и да се иска приобщаване на имота към делбената маса.

Наследниците могат да претендират за 1/4 от имота, като запазена част.

Ако имота бързо се отчужди, преждевременно, явно претенциите ще се насочат към пазарната стойност на имота. Тоест ще имат вземания спрямо имота.

По принцип какво Ви притеснява - че след 7-8 години ще давате пари на някакви наследници - не е от значение.

Ще станете съсобственици с наследниците, ако не продадете имота.

Изобщо наследственото право е една мътилка.

Ако някой ми каже с две думи, еднозначно, например, какви са квотите при дарение с издръжка и гледане, при заведено дело за разваляне, страните - продавачи - умират, впоследствие при делбата се оказват съвсем други квоти.
ivan_lawyer3
Потребител
 
Мнения: 336
Регистриран на: 01 Ное 2008, 20:33

Re: Дарение на недвижим имот - последици

Мнениеот Гост. » 09 Окт 2009, 19:15

:roll: А според мен сте ползвали правна помощ и сте наясно с проблемите. Евентуалните... Сега какво? Проверявате становището на колегата ли?

Ванко, на така зададен въпрос как да ти се отговори?! :roll:
Гост.
Старши потребител
 
Мнения: 9438
Регистриран на: 25 Яну 2013, 17:33

Re: Дарение на недвижим имот - последици

Мнениеот selesta » 09 Окт 2009, 19:18

ivan_lawyer3 написа:Наследниците могат да претендират за 1/4 от имота, като запазена част.

Ако имота бързо се отчужди, преждевременно, явно претенциите ще се насочат към пазарната стойност на имота.
По принцип какво Ви притеснява - че след 7-8 години ще давате пари на някакви наследници - не е от значение.


Двамата сина могат да претендират само за 1/4 ли?
Чета в Закона за наследствата, че

Чл. 29. (1) Запазената част на низходящи (включително и осиновените), когато наследодателят не е оставил съпруг, е: при едно дете или низходящи от него - 1/2, а при две и повече деца или низходящи от тях - 2/3 от имуществото на наследодателя.

Последно 1/4 или 2/3. Извинявам се, ама законите са толкова оплетени и правото е такава блатиста територия, че обикновено славно затъвам при опити да разплета плетениците.


Ако имота бързо се отчужди, преждевременно, явно претенциите ще се насочат към пазарната стойност на имота.


Ето това означава ли, че ако направя опит да го прехвърля за 1000 лева примерно, независимо от нотариалния акт за покупко-продажба наследниците могат да търсят % от пазарната му стойност, а не от вписаната в нотариалния акт?
selesta
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 13 Фев 2008, 13:08

Re: Дарение на недвижим имот - последици

Мнениеот selesta » 09 Окт 2009, 19:21

poli_g написа::roll: А според мен сте ползвали правна помощ и сте наясно с проблемите. Евентуалните... Сега какво? Проверявате становището на колегата ли?

Ванко, на така зададен въпрос как да ти се отговори?! :roll:


Е не сте прав, правна помощ ползваше бащата, аз не се бърках него време. Сега нещата се пооплетоха и затова аз се опитвам да ползвам правна помощ. Колеги сме само по форуми, в смисъл явно всеки кисне понякога по интернет форуми, не съм юрист.

Питах в най-лошия случай какво могат да вземат на дъщеря ми. И в най-добрия случай тя как и с какво може да се измъкне от това блато, при положение, че някой от наследниците си науми да предявява претенции.
selesta
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 13 Фев 2008, 13:08

Re: Дарение на недвижим имот - последици

Мнениеот ivan_lawyer3 » 09 Окт 2009, 19:35

Така е направено наследственото право, че да не ощетява никой, почти никой от страните.

Тоест - при дарението нищо не се получава към наследството. При продажба - теоретично се взимат пари и хипотетично се увеличава наследството.

Затова дарението има запазена част.

Проблема е дали ще искат имот или пари като равностойност.
ivan_lawyer3
Потребител
 
Мнения: 336
Регистриран на: 01 Ное 2008, 20:33

Re: Дарение на недвижим имот - последици

Мнениеот selesta » 15 Окт 2009, 21:20

Хммм, аз тия неща не ги прочетох, щото не се виждаха кой знае защо в темата...но мерси за предложенията.
Ако искам сериозна консултация, винаги ще потърся нотариуса си, който хем точно с това се занимава, хем прави консултациите без пари и взима пари само от реализирани сделки.

А винаги съм се чудела от какво се прехранват имотните адвокати, при положение, че нотариусите дават консултациите безплатно, ма вие си знаете.
selesta
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 13 Фев 2008, 13:08

Re: Дарение на недвижим имот - последици

Мнениеот Гост. » 30 Окт 2009, 19:15

selesta написа:Хммм, аз тия неща не ги прочетох, щото не се виждаха кой знае защо в темата...но мерси за предложенията.
Ако искам сериозна консултация, винаги ще потърся нотариуса си, който хем точно с това се занимава, хем прави консултациите без пари и взима пари само от реализирани сделки.

А винаги съм се чудела от какво се прехранват имотните адвокати, при положение, че нотариусите дават консултациите безплатно, ма вие си знаете.



Е, заради такива, като вас- вече никой не протяга ръка на обикновените питащи. И ние се научихме да знаем. 8)
Нека нотариусът ви консултира- после и да ви води делото, а и да ви върне имотеца, и парите, които ще потрошите- по нотариалното производство, по съдебното производство- адвокат, държавни такси и все така...

Какво ви става народе?!?
Гост.
Старши потребител
 
Мнения: 9438
Регистриран на: 25 Яну 2013, 17:33


Назад към Договор за издръжка и гледане


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта


cron