начало
Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса

Кога точно се поставя пълен член и кога не?

Поставяне и решаване на правни казуси
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Кога точно се поставя пълен член и кога не?

Мнениеот Гост. » 07 Сеп 2009, 21:53

Не е особено приятно, но ако се огледаме- последните две- три страници в тази тема са запълнени с наши постове. :oops:

Като мои приятели, бихте ли изпушили лулата на мира?
Че... ситуацията взе да излиза извън контрол. :)

Апропо- ако някой изяви желание, моля да ми обясни кога точно се поставя пълен член и кога не.
Гост.
Старши потребител
 
Мнения: 9438
Регистриран на: 25 Яну 2013, 17:33

Re: Кога точно се поставя пълен член и кога не?

Мнениеот hidden » 07 Сеп 2009, 22:03

poli_g написа:Апропо- ако някой изяви желание, моля да ми обясни кога точно се поставя пълен член и кога не.

Когато съществителното е подлог, се поставя поставя пълен член (напр. "ВятърЪТ повя над полята"). Подлог е субектът, който извършва действието (в деятелен залог) или върху което се извършва действието (в страдателен залог). Пример за членуване на подлог в страдателен залог е: "ПолъхЪТ на промяната се усети навсякъде".
Непълен член се поставя в останалите случаи, напр. "Настана вечер и кучето се скри под стоборА"
Това е просто форум. Приемете горенаписаното като лично мнение, което не обвързва никого.
Аватар
hidden
Активен потребител
 
Мнения: 1238
Регистриран на: 02 Юли 2009, 23:08

Re: Кога точно се поставя пълен член и кога не?

Мнениеот Гост. » 07 Сеп 2009, 22:11

hidden написа:
poli_g написа:Апропо- ако някой изяви желание, моля да ми обясни кога точно се поставя пълен член и кога не.

Когато съществителното е подлог, се поставя поставя пълен член (напр. "ВятърЪТ повя над полята"). Подлог е субектът, който извършва действието (в деятелен залог) или върху което се извършва действието (в страдателен залог). Пример за членуване на подлог в страдателен залог е: "ПолъхЪТ на промяната се усети навсякъде".
Непълен член се поставя в останалите случаи, напр. "Настана вечер и кучето се скри под стоборА"


Не ме разбрахте, но е мило. Благодаря. :D
------------------------------------------------------------------


Сега се сетих за друго- от известно време стои между двете ни с Мели един спор. Как, според Вас колега Нidden е правилно да се изписва:
"майка и" или "майка й". :oops:
Мели винаги ме е критикувала по този повод.

п.п. Всъщност всеки би могъл да се включи в разясненията. Ще съм благодарна.
Гост.
Старши потребител
 
Мнения: 9438
Регистриран на: 25 Яну 2013, 17:33

Re: Кога точно се поставя пълен член и кога не?

Мнениеот andy70 » 07 Сеп 2009, 22:29

Ако се употреби примерно в следното словосъчетание "...тя е майка и мащеха на децата си...", то трябва да е с "и". Но ако се употреби в смисъл "...тя е майка й..." то по-правилно е да е с "й". Ударението трябва да е поставено на "и", но на клавиатурата няма клавиш, който да поставя ударението там, където трябва. Затова е правилно да се изписва с "й" за да си личи къде е ударението.
Errare humanum est stultum est in errore perseverare.
Аватар
andy70
Потребител
 
Мнения: 883
Регистриран на: 25 Юни 2009, 11:09

Re: Кога точно се поставя пълен член и кога не?

Мнениеот Гост. » 07 Сеп 2009, 22:40

:( Не ми помагаш... Според написаното от теб, Мели е права.

Вие къде сте учили и двамата?!
Гост.
Старши потребител
 
Мнения: 9438
Регистриран на: 25 Яну 2013, 17:33

Re: Кога точно се поставя пълен член и кога не?

Мнениеот andy70 » 07 Сеп 2009, 22:55

За да избегнем недоразуменията, но с риск да стана досаден, повтарям - в дадения от теб пример трябва да се напише "и", но с ударение. Ако пишеш ръкописно, трябва да го напишеш с "и" и доброто старо ударение, което слагахме, когато пишехме с химикал. Но, ако го пишеш на компютър, правилно е да го напишеш с "й", защото все още на клавиатурите няма клавиш за поставяне на ударението.
Като се замисля - и двете не сте прави. Трябва да се напише "и" с ударение, а не "и" нито "й".
Errare humanum est stultum est in errore perseverare.
Аватар
andy70
Потребител
 
Мнения: 883
Регистриран на: 25 Юни 2009, 11:09

Re: Кога точно се поставя пълен член и кога не?

Мнениеот Гост. » 07 Сеп 2009, 23:04

Така( ставам за смях вече)- ще се прочете с ударение, разбира се, но няма как да го напишеш Й( "и кратко", не е равнозначно на "и" с ударение, каквото и да ми пишеш)... освен ако не ме убедиш.
Гост.
Старши потребител
 
Мнения: 9438
Регистриран на: 25 Яну 2013, 17:33

Re:Кога точно се поставя пълен член и кога не?

Мнениеот andy70 » 07 Сеп 2009, 23:26

Да, "й" не е равнозначно на "и" с ударение, но и "и" с ударение не е равнозначно на "и". Спорът беше как е правилно да се изписва. Ясно е, че ще се прочете "и" с ударение.
Смятам, че, ако пишеш с химикал, е правилно да се изписва "и" с ударение. Но ако пишеш на компютър няма как да отметнеш ударението над буквата "и". Затова е прието, ако пишем на компютър, да изписваме "й", защото буквата "й" единствено наподобява и се приближава до "и" с ударение. Не казвам, че приемането на изписване на грешната буква "й" вместо правилната "и" с ударение, е правилно. Но така е прието.
Ама измисли тема този път! Очаквайте втора серия - яйцето или кокошката! :lol:
Errare humanum est stultum est in errore perseverare.
Аватар
andy70
Потребител
 
Мнения: 883
Регистриран на: 25 Юни 2009, 11:09

Re: Кога точно се поставя пълен член и кога не?

Мнениеот Гост. » 07 Сеп 2009, 23:36

Това с русите къдрици сме го подминали, надявам се.

Но, нещо тази фикция, която обясняваш ми е неизвестна.
Затова е прието
не ми е достатъчно. :P
Гост.
Старши потребител
 
Мнения: 9438
Регистриран на: 25 Яну 2013, 17:33

Re: Кога точно се поставя пълен член и кога не?

Мнениеот andy70 » 08 Сеп 2009, 00:07

Компютрите сравнително скоро навлязоха в ежедневието ни. Очертава се като недостатък пред съвременните лингвисти липсата на клавиш, който да слага ударението над нужната буква за да се разбере смисълЪТ :wink: на изречението.
Например "беля" с ударение на "я" - то е съществително име, женски род - ед.ч., но употребено в смисъла на пакост.
Но ако е "беля" - с ударение на "е" - то е глагол в 1 л.ед.ч., употребено в смисъл "беля портокал". Единствено от контекстът на изречението ще се разбере в кой от двата смисъла е написана думата.
Много други примери могат да се дадат:
кола-кола - зависи къде е ударението
пара-пара
чете-чете
завет-завет
яка-яка
морава-морава и т.н.
Засега няма решение на този проблем. Затова, за да се реши отчасти, вместо "и" с ударение е прието да се пише "й". Но не казвам, че е правилно.
Errare humanum est stultum est in errore perseverare.
Аватар
andy70
Потребител
 
Мнения: 883
Регистриран на: 25 Юни 2009, 11:09

Мнениеот Melly » 08 Сеп 2009, 02:31

Хубав спор се е заформил гледам...

Ако Модераторът прецени, нека отдели последните постове в отделна тема.
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Кога точно се поставя пълен член и кога не?

Мнениеот Standbay » 08 Сеп 2009, 06:58

andy70 написа:Компютрите сравнително скоро навлязоха в ежедневието ни. Очертава се като недостатък пред съвременните лингвисти липсата на клавиш, който да слага ударението над нужната буква за да се разбере смисълЪТ :wink: на изречението.
Например "беля" с ударение на "я" - то е съществително име, женски род - ед.ч., но употребено в смисъла на пакост.
Но ако е "беля" - с ударение на "е" - то е глагол в 1 л.ед.ч., употребено в смисъл "беля портокал". Единствено от контекстът на изречението ще се разбере в кой от двата смисъла е написана думата.
Много други примери могат да се дадат:
кóла-колá - зависи къде е ударението
пáра-парá
чете-чете
завет-завет
яка-яка
морава-морава и т.н.
Засега няма решение на този проблем. Затова, за да се реши отчасти, вместо "и" с ударение е прието да се пише "й". Но не казвам, че е правилно.


Start/Programs/Accessories/System Tools/Character Map

ударено а alt+0225 => á
ударена о alt+0243 => ó
за ударено и windows не предллага вариант може да се изпалзва alt+0250=>ú но не е същото. Може би приемат, че нашето Й винаги е удалено и затова не са въвели отделен символ за ударено И
Впрочем може и да има, но аз сега нямям време да се ровя.
Аватар
Standbay
Потребител
 
Мнения: 568
Регистриран на: 27 Авг 2008, 21:46

Re: Кога точно се поставя пълен член и кога не?

Мнениеот system » 08 Сеп 2009, 09:08

Леле хора (добро утро !)... много ме кефи тая темичка :) . Приказвате си вие за пълния и непълния член, ама половината от колегите ми пишат "Отхвърля предявениЯТ иск" или "Признава подсъдимиЯТ за виновен/невинен". Явно мислят поставянето на пълен член за по-престижно. Когато на едно събрание си позволих да направя колегиална забележка, ме скастриха, че така било прието според новите граматически правила :shock: . След събранието аз - беж в библиотеката, хващам една граматика от 2002 г., в която установявам, че (поне в тази част) нови граматически правила няма :wink: . Освен ако са били приети последните седем години :?
А що се отнася до употребата на Й вместо И с ударение, ще допълня, че това беше възприето още при писането на пишеща машина.
system
Активен потребител
 
Мнения: 1873
Регистриран на: 22 Ное 2007, 10:34

Re: Кога точно се поставя пълен член и кога не?

Мнениеот laridii » 08 Сеп 2009, 09:37

Добро утро, колеги!
Та, поотношение на пълния член давам най-лесното правил, ако думичката в мъжки род може да се замени с той, то пълен член, ако може да се замени с него, то тогава кратък член.
Нагледен пример:
Учителят (той) пише по дъската.
По дъската беше писано от учителя (него).
laridii
Потребител
 
Мнения: 353
Регистриран на: 06 Окт 2008, 09:57

Re: Кога точно се поставя пълен член и кога не?

Мнениеот djigit » 08 Сеп 2009, 10:06

Здравейте,
реших да дам своя принос в развитието на темата като копирам "лекции" на един заслужил уважение колега от един друг форум -рибарски.Нядявам се, че колегата няма да се разсърди, но за всеки случай поднасям извиненията си към него.Ето и пълния текст на лекциите на колегата:
"Здравейте,колеги!
Зная,че след като прочетете написаното,ще ме намразите /не,че ми пука/ и ще започнете да ми обяснявате как правописа не е основното в един риболовен сайт............. Всички обаче, се бием в гърдите колко сме българи ,и как всичко зависело от управляващите , а не от нас самите. Правописа е нещо , което зависи от нас.Колкото по-правилно пишем,толкова сме по-българи. Поради тези причини започвам да пускам теми свързани с правописа /правилата/ на родното четмо и писмо. Ако не сте сигурни като пишете,просто погледнете в тази и следващите теми.
№1
Като за начало ,ето ви 10 лесни правила за по-правилно писане на български език:
1. Цифрите 4 и 6 ,не съществуват като букви нито в глаголицата, нито в кирилицата.Те се срещат само в „маймуницата”,която става за чат - „чат”, „шматка”, а не „4ат”, „6матка”...;
2. Ер малък (Ь ь) не е сложен за красота в азбуката. Слага се след съгласни букви- „Пеньо”, Ганьо,„твърдо нье”. След гласни букви ,в началото на думата или пред съществително собствено име се пише „йо” – Пейо,Зайо, Йовчо,Йорданка и др.
3. В българския език няма дума в множествено число, която да завършва на й: „Цялата работа си е частен случай.” „Имаше много частни случаи .” Не („Имаше много частни случай .”); илария - иларии, а не иларий
4. В заглавия пишем главна буква единствено на първата дума и при собствено име/географско име и тн: „Минаваш през мен (като Каспър)”, „Том Сойер и други терористи”, „Кравите не се доят сами”, „Край река Марица седнах и лових”. Като си говорим за главни букви... за разлика от други езици, главна буква от абревиатурите е само първата: БНБ е Българска народна банка, а БДЖ: Български държавни железници;
5. Когато става въпрос за някой език, той се пише с малка буква („Изучавам български език в частна школа.”), но когато се отнася за учебен предмет, буквата е главна („Даскалката по Български език е строга”);
6. Не знам дали знаете, но „не знам” се пише отделно. Същото важи и за „не мога”, ”не искам”, „не се” и т.н.т.
7. Когато заповядвате на кучето или на слугата си, то ударението е на последната гласна: „СтанИ от земята!”, а не СтАни от земята”, „ЗатворИ вратата на кухнята!”, а не „ЗАтвори вратата на кухнята!”;
8. Пред „за да” и „без да” се пише запетая: „Той ми затвори, без да ме изслуша.” и „Аз му затворих, за да му е кофти.”;
9. Ако не е псевдоним, подлогът е винаги с пълен член: „Градинарят опъна икономката.”, но „Щастливеца е написал фейлетони.”;
10. Онази гад полуслято писане (с тирето между думите) се прилага, когато имаме сложни наречия, които означават нещо неопределено, междинно или половинчато: „пет-шест”, „криво-ляво”, „горе-долу”, „напред-назад”...;

№2
Поради безрибието по морското крайбрежие , но верен на принципа”За лудо работи,за лудо не стой”,продължавам т.нар лекции.Все пак се надявам,че първата тема вече е влизала в употреба за справки.
„Ъ” е една съвсем тревиална буква,но тя дава един почти ужасяващ звук.Ъ-ъ-ъ-ъ-ъ. Забелязвам доста голяма част от политиците ни да я използват при кофти въпроси или при незнание.С една дума,човек като гледа в тавана и вика ъ-ъ-ъ-ъ-ъ,или не знае ,или шикалкави нещо.Думата ми обаче, е да се научим как се проверява дали една дума се пише с Ъ или А .
Ако се съмнявате дали едно прилагателно се пише с А или с Ъ, можете да си кажете същата дума, но в женски род или в множествено число.Ако проблемният звук се ИЗПАРИ във въздуха, значи беглецът е Ъ и вие спокойно пишете Ъ, а не А
Примерчета, за да онагледим правилото:
топЪл – топли
кръгЪл – кръгли
крехЪк - крехки
сладЪк - сладки
близЪк - близки
И обратното – ако звукът си ОСТАНЕ, значи е А
И отново примерчета:
хубАв- хубави
сладникАв -сладникави
шантАв- шантави
смотАн-смотани
гъвкАв-гъвкави
Същото става и с миналите деятелни причастия – отишъл, сякъл, рекъл и т.н.т.
Ако се чудите дали го е сякЪл или сякАл в гората, можете да проверите с мн.число:
сякЪл-секли => проблемният звук ИЗЧЕЗВА, значи е Ъ
Следват малко примерчета:
рекЪл - рекли
донесЪл - донесли
дошЪл- дошли
отишЪл -отишли
Ако пък НЕ ИЗЧЕЗНЕ звукът, като в писАл-писАли, значи е А
Примерчета:
писАл - писали
казАл- казали
рисувАл- рисували
плакАл -плакали
Има и разни други окончания на думи, за които няма лесна проверка, но пък не пречи да се запомнят наизуст. Все пак ако се зачудите, можете да прескочите тук и да проверите кое как се пише:
Наставките –ЪК, -ЪЛ, -ЪЧЕН, -ИЗЪМ винаги се пишат с Ъ
Хайде пак малко примерчета:
- ЪК – дан ЪК, придат ЪК, упад ЪК, напред ЪК, отряз ЪК, потом ЪК, помин ЪК беднич ЪК,, кам ЪК, плам ЪК, оттен ЪК, отлом ЪК, отпад ЪК;
- ЪЛ – цик ЪЛ, размис ЪЛ, доморас ЪЛ, ансамб ЪЛ, спектак ЪЛ, отрас ЪЛ, ъг ЪЛ;
-ОВЪЧЕН или – ЪЧЕН – командирОВЪЧЕН, маркирОВЪЧЕН, облицОВЪЧЕН, оцен ЪЧЕН, застраховЪЧЕН, опаковЪЧЕН, тренировЪЧЕН, нормировЪЧЕН, полировЪЧЕН, клетЪЧЕН;
- ИЗЪМ – турИЗЪМ, меркантилИЗЪМ, академИЗЪМ, икономИЗЪМ, парламентарИЗЪМ.
Следните наставки се пишат с А:
-АВ – бляскАВ, блудкАВ, гъвкАВ, трескАВ, рунтАВ, хлъзгАВ;
-ИКАВ/-ИЧАВ– назаднИЧАВ, напреднИЧАВ, натрапнИЧАВ, сладнИКАВ, червенИКАВ.
Ъ-ъ-ъ-ъ-ъ-ъ-ъ , нали се разбрахме за А-то и Ъ-то?

№3
Днес,с благословията на колегата Годзила ще си си поговорим за пълния и непълния член.Искам да кажа,че аз ще пиша ,а вие ще четете /ако искате естествено/.
Пълен член пишем когато можем да заменим въпросната дума, в която се съмняваме, с "Той". Той се явява подлог в изречението. Или за по-разбираемо ,ТОЙ извършва действието.
Пример:
РибарЯТ хвана риба. /проверяваме/Той хвана риба. Следователно пишем с пълен член.
Когато можем да заменим въпросната дума с "Него", пишем кратък член.”Него” не е подлог в изречението.”Него” не извършва действието.
Пример:
На рибаря му хванаха риба. /проверяваме/ На „Него” му хванаха риба. Следователно пишем кратък член.
При съществителни от женски и среден род такива проблеми няма .
Пример:
Рибата беше малка. /само индианец би написал/ Риба беше малка. (ж.р.)
Детето беше рибар. / а не/ Дете беше рибар. (ср.р.)
Пълен член се поставя и пред прилагателни, които като част на изречението се явяват определения. Отново се прилага проверката Той/Него.
Пример:
Веселият рибар хвана риба. - Той хвана риба. / а не/ Него хвана риба.
На веселия рибар му хванаха риба. - На Него му хванаха риба . / а не / На Той му хванаха риба.
Отново при женски и среден род / защо ли не се учудвам/ проблеми няма.
Пример:
Първата риба беше малка. /само индианец би написал/ Първа риба беше малка. (ж.р.)
Моето детето беше рибар. / а не/ Мое дете беше рибар. (ср.р.)
С това май изчерпахме темата. Оставям я отворена за всеки ,който предложи още начини за проверка на пълния и непълния член.
Следва „Лекционе куатро”.
№4
Все по-често забелязвам,че една доста голяма част от пишещите във форума колеги, пропускат поставянето на тире (-) при използването на сравнителната степен. Не е болка за умиралка,но изглежда зле,пък и нерядко се променя целия смисъл на изречението.
Пример:
хубав по-хубав най-хубав
велик по-велик най-велик
голям по-голям най-голям
щастлив по-щастлив май-щастлив
и т.н.т.

Когато нямаме сравнителни степени,а място където се извършва действие не се пише тире.
Пример:
по дефилето
по осовата линия
по ливадата
Както казва една умна мадама:
В никакъв случай не можем да напишем "по-дефиле",защото няма как да се напише "най-дефиле".

Нека си припомним и правилата за писане на /в,във/ /с,със/
ВЪВ пишем,когато следващата дума започва с буква В или Ф
Пример:
Той влезе във видеотеката.
Тя пише във форумите.

Във всички останали случаи пишем В
Пример:
Той влезе в кафенето /сградата,киното,театъра и др./.

СЪС пишем, когато следващата дума започва с буква С или З.
Пример:
Той оцвети воблера със синя боя.
Той оцвети воблера със зелена боя.

Във всички останали случаи пишем С.
Пример:
Той оцвети воблера с жълта /кафява,червена,черна и др./боя.

Толкова за днес.Дето се вика”На час по лъжичка”,за да се запомня по-лесно.
Следва „Лекционе синко”. /абе,дали е синко или чинко/



Лека-полека,стигнахме и до следващата тема.Естествено,че винаги ще има какво да се добави, но идеята ми беше да включа само основни правила на правописа, без да влизам в излишни сложнотии.
Малко писания за запетайките.
Най-важното е да не забравяме,че пред /ЧЕ/ винаги се поставя запетая.
Пример:
Той каза,че рибата не кълве.
Естествено е и това правило /като всяко друго/ да си има изключения. Става въпрос за изрази като:
-въпреки че
-макар че
-така че
В тези случаи запетайките се поставят преди целия израз.
Пример:
Тя харесваше риболова,въпреки че от нея се искаше само да приготвя софрата.
Тя харесваше риболова,макар че единствено и само приготвяше софрата.
Беше и станало навик, така че нямаше смисъл да се оплаква.

Запетайки се поставят и когато изреждаме прилагателни.
Пример:
Той беше дебел,беловлас,червендалест и гръмогласен.

Също така /поставяме запетайки/ ,когато в едно изречение употребяваме наколко пъти /И/ , но винаги след второто/И/.
Пример:
Той беше дебел и беловлас,и червендалест, и гръмогласен.

Следващото използване на запетая е ,когато тя се явява като свързващо звено, между две и повече прости изречения , в едно сложно.Приемете това изречение за пример.

Има и още едно правило ,според което, запетайки се поставят на места,където се повишава интонацията. Това зависи от начина на четене,така че.........може и така:
Пишете изречение,пишете 10-тина запетайки след него и командвате:”Всички запетайки по местата!”

Толкова за днес.Скоро ще пусна и последната /според мен / тема."
djigit
Младши потребител
 
Мнения: 28
Регистриран на: 16 Апр 2008, 10:16

Re: Кога точно се поставя пълен член и кога не?

Мнениеот system » 08 Сеп 2009, 10:18

С Ваше позволение, това ще си го принтирам.
Поднесено е много забавно и е много полезно.
Поствайте и последната тема, моля Ви.
system
Активен потребител
 
Мнения: 1873
Регистриран на: 22 Ное 2007, 10:34

Re: Кога точно се поставя пълен член и кога не?

Мнениеот djigit » 08 Сеп 2009, 10:28

Аз съм абсолютно наясно, че ще има позитивни и негативни отзиви относно предния ми пост, но бих искал да изкажа благодарности към автора на лекциите - колегата Чуруликпенчо.Всички сме учили и претендираме, че знаем граматиката, но понякога неволно, друг път от забравяне на съответното правило или от незнанието му, допускаме грешки и ставаме смешни. В този смисъл моля колегите от този форум да не смятат, че ги подценявам с моя пост.Идеята е да си припомним правилата и да се забавляваме с веселите примери.Още веднъж благодарности към автора на уроците.
djigit
Младши потребител
 
Мнения: 28
Регистриран на: 16 Апр 2008, 10:16

Re: Кога точно се поставя пълен член и кога не?

Мнениеот Гост. » 08 Сеп 2009, 10:41

Ужас! Хубаво си бяхме заседнали с Анди в темата за боклука...
Е, това е вече страница на срама. :oops: :oops:

Благодаря на всички включили се.

п.п. Лариди, и аз това правило, за проверка, знам.
Систем, не разбирам това с пишещата машина и кога точно е въведено правилото че "и с ударение" се подменя с "й". Няма да го спазвам и в бъдеще. :)
Чета книжа на страните и на съда- няма такова нещо, само веднъж попаднах на такава подмяна- не я харесах. Колкото и книги съм прочела- до сега такава подмяна не съм срещала, а когато се разгърна моя спор с Мели ( по повод нейната употреба на "й" и на част от колегите във форума) се поразрових и не намерих обяснение за тази "фикция".

Но, Ви благодаря на всички!
Гост.
Старши потребител
 
Мнения: 9438
Регистриран на: 25 Яну 2013, 17:33

Re: Кога точно се поставя пълен член и кога не?

Мнениеот system » 08 Сеп 2009, 10:55

poli_g написа:Систем, не разбирам това с пишещата машина и кога точно е въведено правилото че "и с ударение" се подменя с "й". Няма да го спазвам и в бъдеще.

Добре де, недей. Това не е граматическо правило, използва се за удобство, защото специален знак И с ударение няма на клавиатурата. Не е за обездвижване на иск. молба или жалбата :wink: .
system
Активен потребител
 
Мнения: 1873
Регистриран на: 22 Ное 2007, 10:34

Re: Кога точно се поставя пълен член и кога не?

Мнениеот 778899 » 08 Сеп 2009, 11:30

:D :D :D ех, колеги, развеселихте ме...
да, това с пълниЯ член, работи най-добре с ТОЙ и НЕГО... :wink: аз поне, така го схванАх :D най-лесно...

а, че майка Й е решила, че И за майка не става.... :D и с него съм съгласна....

хубав ден :D !!!
И точно, когато мислиш, че знаеш отговорите... Животът променя въпросите!
Аватар
778899
Активен потребител
 
Мнения: 1345
Регистриран на: 05 Юни 2007, 15:18
Местоположение: Sofia

Следваща

Назад към Взаимопомощ


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 26 госта


cron