начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Кога точно се поставя пълен член и кога не?

Поставяне и решаване на правни казуси
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Кога точно се поставя пълен член и кога не?

Мнениеот Гост. » 07 Сеп 2009, 21:53

Не е особено приятно, но ако се огледаме- последните две- три страници в тази тема са запълнени с наши постове. :oops:

Като мои приятели, бихте ли изпушили лулата на мира?
Че... ситуацията взе да излиза извън контрол. :)

Апропо- ако някой изяви желание, моля да ми обясни кога точно се поставя пълен член и кога не.
Гост.
Старши потребител
 
Мнения: 9438
Регистриран на: 25 Яну 2013, 17:33

Re: Кога точно се поставя пълен член и кога не?

Мнениеот hidden » 07 Сеп 2009, 22:03

poli_g написа:Апропо- ако някой изяви желание, моля да ми обясни кога точно се поставя пълен член и кога не.

Когато съществителното е подлог, се поставя поставя пълен член (напр. "ВятърЪТ повя над полята"). Подлог е субектът, който извършва действието (в деятелен залог) или върху което се извършва действието (в страдателен залог). Пример за членуване на подлог в страдателен залог е: "ПолъхЪТ на промяната се усети навсякъде".
Непълен член се поставя в останалите случаи, напр. "Настана вечер и кучето се скри под стоборА"
Това е просто форум. Приемете горенаписаното като лично мнение, което не обвързва никого.
Аватар
hidden
Активен потребител
 
Мнения: 1238
Регистриран на: 02 Юли 2009, 23:08

Re: Кога точно се поставя пълен член и кога не?

Мнениеот Гост. » 07 Сеп 2009, 22:11

hidden написа:
poli_g написа:Апропо- ако някой изяви желание, моля да ми обясни кога точно се поставя пълен член и кога не.

Когато съществителното е подлог, се поставя поставя пълен член (напр. "ВятърЪТ повя над полята"). Подлог е субектът, който извършва действието (в деятелен залог) или върху което се извършва действието (в страдателен залог). Пример за членуване на подлог в страдателен залог е: "ПолъхЪТ на промяната се усети навсякъде".
Непълен член се поставя в останалите случаи, напр. "Настана вечер и кучето се скри под стоборА"


Не ме разбрахте, но е мило. Благодаря. :D
------------------------------------------------------------------


Сега се сетих за друго- от известно време стои между двете ни с Мели един спор. Как, според Вас колега Нidden е правилно да се изписва:
"майка и" или "майка й". :oops:
Мели винаги ме е критикувала по този повод.

п.п. Всъщност всеки би могъл да се включи в разясненията. Ще съм благодарна.
Гост.
Старши потребител
 
Мнения: 9438
Регистриран на: 25 Яну 2013, 17:33

Re: Кога точно се поставя пълен член и кога не?

Мнениеот andy70 » 07 Сеп 2009, 22:29

Ако се употреби примерно в следното словосъчетание "...тя е майка и мащеха на децата си...", то трябва да е с "и". Но ако се употреби в смисъл "...тя е майка й..." то по-правилно е да е с "й". Ударението трябва да е поставено на "и", но на клавиатурата няма клавиш, който да поставя ударението там, където трябва. Затова е правилно да се изписва с "й" за да си личи къде е ударението.
Errare humanum est stultum est in errore perseverare.
Аватар
andy70
Потребител
 
Мнения: 883
Регистриран на: 25 Юни 2009, 11:09

Re: Кога точно се поставя пълен член и кога не?

Мнениеот Гост. » 07 Сеп 2009, 22:40

:( Не ми помагаш... Според написаното от теб, Мели е права.

Вие къде сте учили и двамата?!
Гост.
Старши потребител
 
Мнения: 9438
Регистриран на: 25 Яну 2013, 17:33

Re: Кога точно се поставя пълен член и кога не?

Мнениеот andy70 » 07 Сеп 2009, 22:55

За да избегнем недоразуменията, но с риск да стана досаден, повтарям - в дадения от теб пример трябва да се напише "и", но с ударение. Ако пишеш ръкописно, трябва да го напишеш с "и" и доброто старо ударение, което слагахме, когато пишехме с химикал. Но, ако го пишеш на компютър, правилно е да го напишеш с "й", защото все още на клавиатурите няма клавиш за поставяне на ударението.
Като се замисля - и двете не сте прави. Трябва да се напише "и" с ударение, а не "и" нито "й".
Errare humanum est stultum est in errore perseverare.
Аватар
andy70
Потребител
 
Мнения: 883
Регистриран на: 25 Юни 2009, 11:09

Re: Кога точно се поставя пълен член и кога не?

Мнениеот Гост. » 07 Сеп 2009, 23:04

Така( ставам за смях вече)- ще се прочете с ударение, разбира се, но няма как да го напишеш Й( "и кратко", не е равнозначно на "и" с ударение, каквото и да ми пишеш)... освен ако не ме убедиш.
Гост.
Старши потребител
 
Мнения: 9438
Регистриран на: 25 Яну 2013, 17:33

Re:Кога точно се поставя пълен член и кога не?

Мнениеот andy70 » 07 Сеп 2009, 23:26

Да, "й" не е равнозначно на "и" с ударение, но и "и" с ударение не е равнозначно на "и". Спорът беше как е правилно да се изписва. Ясно е, че ще се прочете "и" с ударение.
Смятам, че, ако пишеш с химикал, е правилно да се изписва "и" с ударение. Но ако пишеш на компютър няма как да отметнеш ударението над буквата "и". Затова е прието, ако пишем на компютър, да изписваме "й", защото буквата "й" единствено наподобява и се приближава до "и" с ударение. Не казвам, че приемането на изписване на грешната буква "й" вместо правилната "и" с ударение, е правилно. Но така е прието.
Ама измисли тема този път! Очаквайте втора серия - яйцето или кокошката! :lol:
Errare humanum est stultum est in errore perseverare.
Аватар
andy70
Потребител
 
Мнения: 883
Регистриран на: 25 Юни 2009, 11:09

Re: Кога точно се поставя пълен член и кога не?

Мнениеот Гост. » 07 Сеп 2009, 23:36

Това с русите къдрици сме го подминали, надявам се.

Но, нещо тази фикция, която обясняваш ми е неизвестна.
Затова е прието
не ми е достатъчно. :P
Гост.
Старши потребител
 
Мнения: 9438
Регистриран на: 25 Яну 2013, 17:33

Re: Кога точно се поставя пълен член и кога не?

Мнениеот andy70 » 08 Сеп 2009, 00:07

Компютрите сравнително скоро навлязоха в ежедневието ни. Очертава се като недостатък пред съвременните лингвисти липсата на клавиш, който да слага ударението над нужната буква за да се разбере смисълЪТ :wink: на изречението.
Например "беля" с ударение на "я" - то е съществително име, женски род - ед.ч., но употребено в смисъла на пакост.
Но ако е "беля" - с ударение на "е" - то е глагол в 1 л.ед.ч., употребено в смисъл "беля портокал". Единствено от контекстът на изречението ще се разбере в кой от двата смисъла е написана думата.
Много други примери могат да се дадат:
кола-кола - зависи къде е ударението
пара-пара
чете-чете
завет-завет
яка-яка
морава-морава и т.н.
Засега няма решение на този проблем. Затова, за да се реши отчасти, вместо "и" с ударение е прието да се пише "й". Но не казвам, че е правилно.
Errare humanum est stultum est in errore perseverare.
Аватар
andy70
Потребител
 
Мнения: 883
Регистриран на: 25 Юни 2009, 11:09

Мнениеот Melly » 08 Сеп 2009, 02:31

Хубав спор се е заформил гледам...

Ако Модераторът прецени, нека отдели последните постове в отделна тема.
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Кога точно се поставя пълен член и кога не?

Мнениеот Standbay » 08 Сеп 2009, 06:58

andy70 написа:Компютрите сравнително скоро навлязоха в ежедневието ни. Очертава се като недостатък пред съвременните лингвисти липсата на клавиш, който да слага ударението над нужната буква за да се разбере смисълЪТ :wink: на изречението.
Например "беля" с ударение на "я" - то е съществително име, женски род - ед.ч., но употребено в смисъла на пакост.
Но ако е "беля" - с ударение на "е" - то е глагол в 1 л.ед.ч., употребено в смисъл "беля портокал". Единствено от контекстът на изречението ще се разбере в кой от двата смисъла е написана думата.
Много други примери могат да се дадат:
кóла-колá - зависи къде е ударението
пáра-парá
чете-чете
завет-завет
яка-яка
морава-морава и т.н.
Засега няма решение на този проблем. Затова, за да се реши отчасти, вместо "и" с ударение е прието да се пише "й". Но не казвам, че е правилно.


Start/Programs/Accessories/System Tools/Character Map

ударено а alt+0225 => á
ударена о alt+0243 => ó
за ударено и windows не предллага вариант може да се изпалзва alt+0250=>ú но не е същото. Може би приемат, че нашето Й винаги е удалено и затова не са въвели отделен символ за ударено И
Впрочем може и да има, но аз сега нямям време да се ровя.
Аватар
Standbay
Потребител
 
Мнения: 568
Регистриран на: 27 Авг 2008, 21:46

Re: Кога точно се поставя пълен член и кога не?

Мнениеот system » 08 Сеп 2009, 09:08

Леле хора (добро утро !)... много ме кефи тая темичка :) . Приказвате си вие за пълния и непълния член, ама половината от колегите ми пишат "Отхвърля предявениЯТ иск" или "Признава подсъдимиЯТ за виновен/невинен". Явно мислят поставянето на пълен член за по-престижно. Когато на едно събрание си позволих да направя колегиална забележка, ме скастриха, че така било прието според новите граматически правила :shock: . След събранието аз - беж в библиотеката, хващам една граматика от 2002 г., в която установявам, че (поне в тази част) нови граматически правила няма :wink: . Освен ако са били приети последните седем години :?
А що се отнася до употребата на Й вместо И с ударение, ще допълня, че това беше възприето още при писането на пишеща машина.
system
Активен потребител
 
Мнения: 1873
Регистриран на: 22 Ное 2007, 10:34

Re: Кога точно се поставя пълен член и кога не?

Мнениеот laridii » 08 Сеп 2009, 09:37

Добро утро, колеги!
Та, поотношение на пълния член давам най-лесното правил, ако думичката в мъжки род може да се замени с той, то пълен член, ако може да се замени с него, то тогава кратък член.
Нагледен пример:
Учителят (той) пише по дъската.
По дъската беше писано от учителя (него).
laridii
Потребител
 
Мнения: 353
Регистриран на: 06 Окт 2008, 09:57

Re: Кога точно се поставя пълен член и кога не?

Мнениеот djigit » 08 Сеп 2009, 10:06

Здравейте,
реших да дам своя принос в развитието на темата като копирам "лекции" на един заслужил уважение колега от един друг форум -рибарски.Нядявам се, че колегата няма да се разсърди, но за всеки случай поднасям извиненията си към него.Ето и пълния текст на лекциите на колегата:
"Здравейте,колеги!
Зная,че след като прочетете написаното,ще ме намразите /не,че ми пука/ и ще започнете да ми обяснявате как правописа не е основното в един риболовен сайт............. Всички обаче, се бием в гърдите колко сме българи ,и как всичко зависело от управляващите , а не от нас самите. Правописа е нещо , което зависи от нас.Колкото по-правилно пишем,толкова сме по-българи. Поради тези причини започвам да пускам теми свързани с правописа /правилата/ на родното четмо и писмо. Ако не сте сигурни като пишете,просто погледнете в тази и следващите теми.
№1
Като за начало ,ето ви 10 лесни правила за по-правилно писане на български език:
1. Цифрите 4 и 6 ,не съществуват като букви нито в глаголицата, нито в кирилицата.Те се срещат само в „маймуницата”,която става за чат - „чат”, „шматка”, а не „4ат”, „6матка”...;
2. Ер малък (Ь ь) не е сложен за красота в азбуката. Слага се след съгласни букви- „Пеньо”, Ганьо,„твърдо нье”. След гласни букви ,в началото на думата или пред съществително собствено име се пише „йо” – Пейо,Зайо, Йовчо,Йорданка и др.
3. В българския език няма дума в множествено число, която да завършва на й: „Цялата работа си е частен случай.” „Имаше много частни случаи .” Не („Имаше много частни случай .”); илария - иларии, а не иларий
4. В заглавия пишем главна буква единствено на първата дума и при собствено име/географско име и тн: „Минаваш през мен (като Каспър)”, „Том Сойер и други терористи”, „Кравите не се доят сами”, „Край река Марица седнах и лових”. Като си говорим за главни букви... за разлика от други езици, главна буква от абревиатурите е само първата: БНБ е Българска народна банка, а БДЖ: Български държавни железници;
5. Когато става въпрос за някой език, той се пише с малка буква („Изучавам български език в частна школа.”), но когато се отнася за учебен предмет, буквата е главна („Даскалката по Български език е строга”);
6. Не знам дали знаете, но „не знам” се пише отделно. Същото важи и за „не мога”, ”не искам”, „не се” и т.н.т.
7. Когато заповядвате на кучето или на слугата си, то ударението е на последната гласна: „СтанИ от земята!”, а не СтАни от земята”, „ЗатворИ вратата на кухнята!”, а не „ЗАтвори вратата на кухнята!”;
8. Пред „за да” и „без да” се пише запетая: „Той ми затвори, без да ме изслуша.” и „Аз му затворих, за да му е кофти.”;
9. Ако не е псевдоним, подлогът е винаги с пълен член: „Градинарят опъна икономката.”, но „Щастливеца е написал фейлетони.”;
10. Онази гад полуслято писане (с тирето между думите) се прилага, когато имаме сложни наречия, които означават нещо неопределено, междинно или половинчато: „пет-шест”, „криво-ляво”, „горе-долу”, „напред-назад”...;

№2
Поради безрибието по морското крайбрежие , но верен на принципа”За лудо работи,за лудо не стой”,продължавам т.нар лекции.Все пак се надявам,че първата тема вече е влизала в употреба за справки.
„Ъ” е една съвсем тревиална буква,но тя дава един почти ужасяващ звук.Ъ-ъ-ъ-ъ-ъ. Забелязвам доста голяма част от политиците ни да я използват при кофти въпроси или при незнание.С една дума,човек като гледа в тавана и вика ъ-ъ-ъ-ъ-ъ,или не знае ,или шикалкави нещо.Думата ми обаче, е да се научим как се проверява дали една дума се пише с Ъ или А .
Ако се съмнявате дали едно прилагателно се пише с А или с Ъ, можете да си кажете същата дума, но в женски род или в множествено число.Ако проблемният звук се ИЗПАРИ във въздуха, значи беглецът е Ъ и вие спокойно пишете Ъ, а не А
Примерчета, за да онагледим правилото:
топЪл – топли
кръгЪл – кръгли
крехЪк - крехки
сладЪк - сладки
близЪк - близки
И обратното – ако звукът си ОСТАНЕ, значи е А
И отново примерчета:
хубАв- хубави
сладникАв -сладникави
шантАв- шантави
смотАн-смотани
гъвкАв-гъвкави
Същото става и с миналите деятелни причастия – отишъл, сякъл, рекъл и т.н.т.
Ако се чудите дали го е сякЪл или сякАл в гората, можете да проверите с мн.число:
сякЪл-секли => проблемният звук ИЗЧЕЗВА, значи е Ъ
Следват малко примерчета:
рекЪл - рекли
донесЪл - донесли
дошЪл- дошли
отишЪл -отишли
Ако пък НЕ ИЗЧЕЗНЕ звукът, като в писАл-писАли, значи е А
Примерчета:
писАл - писали
казАл- казали
рисувАл- рисували
плакАл -плакали
Има и разни други окончания на думи, за които няма лесна проверка, но пък не пречи да се запомнят наизуст. Все пак ако се зачудите, можете да прескочите тук и да проверите кое как се пише:
Наставките –ЪК, -ЪЛ, -ЪЧЕН, -ИЗЪМ винаги се пишат с Ъ
Хайде пак малко примерчета:
- ЪК – дан ЪК, придат ЪК, упад ЪК, напред ЪК, отряз ЪК, потом ЪК, помин ЪК беднич ЪК,, кам ЪК, плам ЪК, оттен ЪК, отлом ЪК, отпад ЪК;
- ЪЛ – цик ЪЛ, размис ЪЛ, доморас ЪЛ, ансамб ЪЛ, спектак ЪЛ, отрас ЪЛ, ъг ЪЛ;
-ОВЪЧЕН или – ЪЧЕН – командирОВЪЧЕН, маркирОВЪЧЕН, облицОВЪЧЕН, оцен ЪЧЕН, застраховЪЧЕН, опаковЪЧЕН, тренировЪЧЕН, нормировЪЧЕН, полировЪЧЕН, клетЪЧЕН;
- ИЗЪМ – турИЗЪМ, меркантилИЗЪМ, академИЗЪМ, икономИЗЪМ, парламентарИЗЪМ.
Следните наставки се пишат с А:
-АВ – бляскАВ, блудкАВ, гъвкАВ, трескАВ, рунтАВ, хлъзгАВ;
-ИКАВ/-ИЧАВ– назаднИЧАВ, напреднИЧАВ, натрапнИЧАВ, сладнИКАВ, червенИКАВ.
Ъ-ъ-ъ-ъ-ъ-ъ-ъ , нали се разбрахме за А-то и Ъ-то?

№3
Днес,с благословията на колегата Годзила ще си си поговорим за пълния и непълния член.Искам да кажа,че аз ще пиша ,а вие ще четете /ако искате естествено/.
Пълен член пишем когато можем да заменим въпросната дума, в която се съмняваме, с "Той". Той се явява подлог в изречението. Или за по-разбираемо ,ТОЙ извършва действието.
Пример:
РибарЯТ хвана риба. /проверяваме/Той хвана риба. Следователно пишем с пълен член.
Когато можем да заменим въпросната дума с "Него", пишем кратък член.”Него” не е подлог в изречението.”Него” не извършва действието.
Пример:
На рибаря му хванаха риба. /проверяваме/ На „Него” му хванаха риба. Следователно пишем кратък член.
При съществителни от женски и среден род такива проблеми няма .
Пример:
Рибата беше малка. /само индианец би написал/ Риба беше малка. (ж.р.)
Детето беше рибар. / а не/ Дете беше рибар. (ср.р.)
Пълен член се поставя и пред прилагателни, които като част на изречението се явяват определения. Отново се прилага проверката Той/Него.
Пример:
Веселият рибар хвана риба. - Той хвана риба. / а не/ Него хвана риба.
На веселия рибар му хванаха риба. - На Него му хванаха риба . / а не / На Той му хванаха риба.
Отново при женски и среден род / защо ли не се учудвам/ проблеми няма.
Пример:
Първата риба беше малка. /само индианец би написал/ Първа риба беше малка. (ж.р.)
Моето детето беше рибар. / а не/ Мое дете беше рибар. (ср.р.)
С това май изчерпахме темата. Оставям я отворена за всеки ,който предложи още начини за проверка на пълния и непълния член.
Следва „Лекционе куатро”.
№4
Все по-често забелязвам,че една доста голяма част от пишещите във форума колеги, пропускат поставянето на тире (-) при използването на сравнителната степен. Не е болка за умиралка,но изглежда зле,пък и нерядко се променя целия смисъл на изречението.
Пример:
хубав по-хубав най-хубав
велик по-велик най-велик
голям по-голям най-голям
щастлив по-щастлив май-щастлив
и т.н.т.

Когато нямаме сравнителни степени,а място където се извършва действие не се пише тире.
Пример:
по дефилето
по осовата линия
по ливадата
Както казва една умна мадама:
В никакъв случай не можем да напишем "по-дефиле",защото няма как да се напише "най-дефиле".

Нека си припомним и правилата за писане на /в,във/ /с,със/
ВЪВ пишем,когато следващата дума започва с буква В или Ф
Пример:
Той влезе във видеотеката.
Тя пише във форумите.

Във всички останали случаи пишем В
Пример:
Той влезе в кафенето /сградата,киното,театъра и др./.

СЪС пишем, когато следващата дума започва с буква С или З.
Пример:
Той оцвети воблера със синя боя.
Той оцвети воблера със зелена боя.

Във всички останали случаи пишем С.
Пример:
Той оцвети воблера с жълта /кафява,червена,черна и др./боя.

Толкова за днес.Дето се вика”На час по лъжичка”,за да се запомня по-лесно.
Следва „Лекционе синко”. /абе,дали е синко или чинко/



Лека-полека,стигнахме и до следващата тема.Естествено,че винаги ще има какво да се добави, но идеята ми беше да включа само основни правила на правописа, без да влизам в излишни сложнотии.
Малко писания за запетайките.
Най-важното е да не забравяме,че пред /ЧЕ/ винаги се поставя запетая.
Пример:
Той каза,че рибата не кълве.
Естествено е и това правило /като всяко друго/ да си има изключения. Става въпрос за изрази като:
-въпреки че
-макар че
-така че
В тези случаи запетайките се поставят преди целия израз.
Пример:
Тя харесваше риболова,въпреки че от нея се искаше само да приготвя софрата.
Тя харесваше риболова,макар че единствено и само приготвяше софрата.
Беше и станало навик, така че нямаше смисъл да се оплаква.

Запетайки се поставят и когато изреждаме прилагателни.
Пример:
Той беше дебел,беловлас,червендалест и гръмогласен.

Също така /поставяме запетайки/ ,когато в едно изречение употребяваме наколко пъти /И/ , но винаги след второто/И/.
Пример:
Той беше дебел и беловлас,и червендалест, и гръмогласен.

Следващото използване на запетая е ,когато тя се явява като свързващо звено, между две и повече прости изречения , в едно сложно.Приемете това изречение за пример.

Има и още едно правило ,според което, запетайки се поставят на места,където се повишава интонацията. Това зависи от начина на четене,така че.........може и така:
Пишете изречение,пишете 10-тина запетайки след него и командвате:”Всички запетайки по местата!”

Толкова за днес.Скоро ще пусна и последната /според мен / тема."
djigit
Младши потребител
 
Мнения: 28
Регистриран на: 16 Апр 2008, 10:16

Re: Кога точно се поставя пълен член и кога не?

Мнениеот system » 08 Сеп 2009, 10:18

С Ваше позволение, това ще си го принтирам.
Поднесено е много забавно и е много полезно.
Поствайте и последната тема, моля Ви.
system
Активен потребител
 
Мнения: 1873
Регистриран на: 22 Ное 2007, 10:34

Re: Кога точно се поставя пълен член и кога не?

Мнениеот djigit » 08 Сеп 2009, 10:28

Аз съм абсолютно наясно, че ще има позитивни и негативни отзиви относно предния ми пост, но бих искал да изкажа благодарности към автора на лекциите - колегата Чуруликпенчо.Всички сме учили и претендираме, че знаем граматиката, но понякога неволно, друг път от забравяне на съответното правило или от незнанието му, допускаме грешки и ставаме смешни. В този смисъл моля колегите от този форум да не смятат, че ги подценявам с моя пост.Идеята е да си припомним правилата и да се забавляваме с веселите примери.Още веднъж благодарности към автора на уроците.
djigit
Младши потребител
 
Мнения: 28
Регистриран на: 16 Апр 2008, 10:16

Re: Кога точно се поставя пълен член и кога не?

Мнениеот Гост. » 08 Сеп 2009, 10:41

Ужас! Хубаво си бяхме заседнали с Анди в темата за боклука...
Е, това е вече страница на срама. :oops: :oops:

Благодаря на всички включили се.

п.п. Лариди, и аз това правило, за проверка, знам.
Систем, не разбирам това с пишещата машина и кога точно е въведено правилото че "и с ударение" се подменя с "й". Няма да го спазвам и в бъдеще. :)
Чета книжа на страните и на съда- няма такова нещо, само веднъж попаднах на такава подмяна- не я харесах. Колкото и книги съм прочела- до сега такава подмяна не съм срещала, а когато се разгърна моя спор с Мели ( по повод нейната употреба на "й" и на част от колегите във форума) се поразрових и не намерих обяснение за тази "фикция".

Но, Ви благодаря на всички!
Гост.
Старши потребител
 
Мнения: 9438
Регистриран на: 25 Яну 2013, 17:33

Re: Кога точно се поставя пълен член и кога не?

Мнениеот system » 08 Сеп 2009, 10:55

poli_g написа:Систем, не разбирам това с пишещата машина и кога точно е въведено правилото че "и с ударение" се подменя с "й". Няма да го спазвам и в бъдеще.

Добре де, недей. Това не е граматическо правило, използва се за удобство, защото специален знак И с ударение няма на клавиатурата. Не е за обездвижване на иск. молба или жалбата :wink: .
system
Активен потребител
 
Мнения: 1873
Регистриран на: 22 Ное 2007, 10:34

Re: Кога точно се поставя пълен член и кога не?

Мнениеот 778899 » 08 Сеп 2009, 11:30

:D :D :D ех, колеги, развеселихте ме...
да, това с пълниЯ член, работи най-добре с ТОЙ и НЕГО... :wink: аз поне, така го схванАх :D най-лесно...

а, че майка Й е решила, че И за майка не става.... :D и с него съм съгласна....

хубав ден :D !!!
И точно, когато мислиш, че знаеш отговорите... Животът променя въпросите!
Аватар
778899
Активен потребител
 
Мнения: 1345
Регистриран на: 05 Юни 2007, 15:18
Местоположение: Sofia

Следваща

Назад към Взаимопомощ


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 19 госта


cron