начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Спор за командироване на чужденец

Казуси свързани с придобиване, установяване, освобождаване и възстановяване на гражданство. Статут. Визови проблеми.


Спор за командироване на чужденец

Мнениеот zvezdomira » 07 Сеп 2009, 16:15

Здравейте на всички. Вие сте последната ми надежда. Спорим с моя началник относно командироване на чужденци в България. Има си НАРЕДБА ЗА УСЛОВИЯТА И РЕДА ЗА КОМАНДИРОВАНЕ НА РАБОТНИЦИ ИЛИ СЛУЖИТЕЛИ ОТ ДЪРЖАВИТЕ ЧЛЕНКИ ИЛИ НА РАБОТНИЦИ ИЛИ СЛУЖИТЕЛИ ОТ ТРЕТИ СТРАНИ В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ В РАМКИТЕ НА ПРЕДОСТАВЯНЕ НА УСЛУГИ (ЗАГЛ. ИЗМ. - ДВ, БР. 45 ОТ 2006 Г., В СИЛА ОТ 01.01.2007 Г. Но той твърди и спори с мен, че можело и по НАРЕДБА за служебните командировки и специализации в чужбина, която, обаче забележете е за БЪЛГАРСКИ граждани, отиващи в чужбина. Ха сега де! Как ли не обясняваме, че чужди лица не могат да бъдат командировани по наредбата за български граждани!!! Лицата, които той иска да командирова от държава Х тук (държавата е член на ЕС) нямат работодател, а са консултанти, които ще предоставят услуги в БГ, но нямат работодател, тоест упражняват т. нар. свободни професии. И така, как да стане? Горепосочената наредба важи за чужденци, командировани от работодател от съответната държава, а другата си е за наши граждани... Дано да ми отговори някой. Благодаря предварително на всички!
zvezdomira
Младши потребител
 
Мнения: 35
Регистриран на: 21 Юли 2009, 09:28

Re: Спор за командироване на чужденец

Мнениеот nikiboy » 07 Сеп 2009, 19:16

По смисъла на българските закони вече ГРАЖДАНИТЕ НА ЕС НЕ СА ЧУЖДЕНЦИ !!! Тоест в който и закон наредба или друго пише "чужденец" това не важи за гражданите на ЕС.
nikiboy
Потребител
 
Мнения: 983
Регистриран на: 31 Авг 2006, 08:05

Re: Спор за командироване на чужденец

Мнениеот zvezdomira » 08 Сеп 2009, 09:14

Това, nikiboy логично, но тогава да разбирам ли, че ние можем да командироваме лице от страна в ЕС и да му плащаме командировъчни тук в БГ? Нещо не ми се връзва.... Лицето няма работодател в страната Х, а ние ще го викаме тук...
zvezdomira
Младши потребител
 
Мнения: 35
Регистриран на: 21 Юли 2009, 09:28

Re: Спор за командироване на чужденец

Мнениеот nikiboy » 09 Сеп 2009, 11:25

zvezdomira написа:Това, nikiboy логично, но тогава да разбирам ли, че ние можем да командироваме лице от страна в ЕС и да му плащаме командировъчни тук в БГ? Нещо не ми се връзва.... Лицето няма работодател в страната Х, а ние ще го викаме тук...

така като гледам наредбата за която сте написали горе именно тя урежда командироването на чужденец у нас.
Просто според казуса например:
лице Х от Германия ще работи примерно в Еон България за срок от 1 година и по тази наредба си пише всичко. Естествено че няма да го командироват по наредбата за команд..... за българските граждани работещи в България.
Само не ми се връзва защо вашата фирма ще има отношение по командироването, като в случая него го праща чужда фирма тук, тоест тя урежда документи запалта отпуск и т.н.
nikiboy
Потребител
 
Мнения: 983
Регистриран на: 31 Авг 2006, 08:05


Назад към Гражданство


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 7 госта


cron