начало
Прокурорската колегия не образува дисциплинарка срещу обвинител, предложен за наказание от Сарафов Прокурорската колегия не образува дисциплинарка срещу обвинител, предложен за наказание от Сарафов

Счетоводство на ЕТ

Казуси по търговско право. Търговска регистрация
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Счетоводство на ЕТ

Мнениеот danyy » 26 Авг 2009, 09:47

Здравейте,
желая да установя преместваем търг. обект на територията на община Варна.
Очевидно е, че приходите ще са далеч под 100 000.
Затова въпросът ми е:
като съпътващ документ на дан. декларация трябва да представя и ОПР.
Това ОПР задължително ли се изготвя от счетоводител.
Ако да, може ли да го наема в края на отч. период за да го изготви или ще трябва да плащам всеки божи месец да ми води сметките.
Не мисля, че поне в тази работа е нужно. Може ли просто да си пазя всички сметки и в края на годината просто да ги представя и да ми се скалъпи едно ОПР.
Мерси за всички адекватни отговори!
PS: Тези форуми за юридически и някой може да се ядоса от факта че питам за счетоводство, но за мен едното не може без другото:)
danyy
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 25 Авг 2009, 16:02

Re: Счетоводство на ЕТ

Мнениеот sunrise » 26 Авг 2009, 09:55

Под 100000, ама над 50 000 ли? Не е нужно да си счетоводител, стига да знаеш какво да направиш. Иначе има и осигуровки всеки месец, не е само ОПР, а има и декларация за доходите...
sunrise
Активен потребител
 
Мнения: 3621
Регистриран на: 04 Юни 2007, 14:34

Re: Счетоводство на ЕТ

Мнениеот danyy » 26 Авг 2009, 10:11

Под 50 000:)
за самоусигуряването ми е ясно, но може ли както го описах..да пазя всичко и след това да си изготвя едно ОПР.
Само да знех как ....:)
А до тази декл. за доходите /да не е данъчната декл. или нещо друго/все още не съм се осведомила.
danyy
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 25 Авг 2009, 16:02

Re: Счетоводство на ЕТ

Мнениеот sunrise » 26 Авг 2009, 10:42

Данъчната е, а за осигуровките има и декларации към тях, еле пък , ако и персонал има и ведомости и т.н. Така,че обикновено се плаща всеки месец на счетоводител за осигуровките поне , а накрая на годината за приключването.
sunrise
Активен потребител
 
Мнения: 3621
Регистриран на: 04 Юни 2007, 14:34

Re: Счетоводство на ЕТ

Мнениеот SashkoS » 26 Авг 2009, 11:34

danyy,
Задали сте въпроси в три теми, че и двете от тях изкопани от далечното минало.
Отговорът на всичките ви въпроси е много прост.
- Консултация с адвокат и възлагане на регистрацията на фирмата.
- Консултация със счетоводител, който след това да поеме счетоводството на фирмата.

Всъщност можете всичко това да направите сами, без специалист. Примерно ако сте на безлюден остров.
SashkoS
Потребител
 
Мнения: 455
Регистриран на: 24 Яну 2008, 12:23

Re: Счетоводство на ЕТ

Мнениеот danyy » 26 Авг 2009, 13:48

Здравей Сашко,
мерси но предното мнение сякаш повече ми хареса!
Значиза една количка за продаване на царевица примерно не съм толко ларш, че плащам на счетоводител всеки месец:)
Въпросът ми бе прост, какво бих могла да си спестя като разход.
мерси
danyy
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 25 Авг 2009, 16:02

Re: Счетоводство на ЕТ

Мнениеот SashkoS » 26 Авг 2009, 14:48

Ами Дани, не сте споменали супермаркет на три етажа ли ще правите или количка за царевица.

Регистрацията на ЕТ (принципно) можете да направите сами, но все пак е добре да възложите на адвокат.
Началната консултация със счетоводител е задължителна, иначе не знаете въобще какви задължения имате.
Счетоводството може да го възложите да се извършва еднократно и сумата няма да е много голяма, но няма как да го направите сами. Ако имате персонал обаче трябва да е месечно.

Това е в общи линии, смятам че е безсмислено да задавате детайлни въпроси по форумите - по-добре проведете разговор със специалисти наживо.
SashkoS
Потребител
 
Мнения: 455
Регистриран на: 24 Яну 2008, 12:23

Re: Счетоводство на ЕТ

Мнениеот danyy » 01 Сеп 2009, 22:34

Благодаря Ви!
Това също ми бе от полза!
danyy
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 25 Авг 2009, 16:02


Назад към Търговско право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 30 госта


cron