начало
ВАС окончателно отхвърли жалба на бивша спецсъдийка, поискала преместване в Търговското отделение на СГС ВАС окончателно отхвърли жалба на бивша спецсъдийка, поискала преместване в Търговското отделение на СГС

Счетоводство на ЕТ

Казуси по търговско право. Търговска регистрация
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Счетоводство на ЕТ

Мнениеот danyy » 26 Авг 2009, 09:47

Здравейте,
желая да установя преместваем търг. обект на територията на община Варна.
Очевидно е, че приходите ще са далеч под 100 000.
Затова въпросът ми е:
като съпътващ документ на дан. декларация трябва да представя и ОПР.
Това ОПР задължително ли се изготвя от счетоводител.
Ако да, може ли да го наема в края на отч. период за да го изготви или ще трябва да плащам всеки божи месец да ми води сметките.
Не мисля, че поне в тази работа е нужно. Може ли просто да си пазя всички сметки и в края на годината просто да ги представя и да ми се скалъпи едно ОПР.
Мерси за всички адекватни отговори!
PS: Тези форуми за юридически и някой може да се ядоса от факта че питам за счетоводство, но за мен едното не може без другото:)
danyy
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 25 Авг 2009, 16:02

Re: Счетоводство на ЕТ

Мнениеот sunrise » 26 Авг 2009, 09:55

Под 100000, ама над 50 000 ли? Не е нужно да си счетоводител, стига да знаеш какво да направиш. Иначе има и осигуровки всеки месец, не е само ОПР, а има и декларация за доходите...
sunrise
Активен потребител
 
Мнения: 3621
Регистриран на: 04 Юни 2007, 14:34

Re: Счетоводство на ЕТ

Мнениеот danyy » 26 Авг 2009, 10:11

Под 50 000:)
за самоусигуряването ми е ясно, но може ли както го описах..да пазя всичко и след това да си изготвя едно ОПР.
Само да знех как ....:)
А до тази декл. за доходите /да не е данъчната декл. или нещо друго/все още не съм се осведомила.
danyy
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 25 Авг 2009, 16:02

Re: Счетоводство на ЕТ

Мнениеот sunrise » 26 Авг 2009, 10:42

Данъчната е, а за осигуровките има и декларации към тях, еле пък , ако и персонал има и ведомости и т.н. Така,че обикновено се плаща всеки месец на счетоводител за осигуровките поне , а накрая на годината за приключването.
sunrise
Активен потребител
 
Мнения: 3621
Регистриран на: 04 Юни 2007, 14:34

Re: Счетоводство на ЕТ

Мнениеот SashkoS » 26 Авг 2009, 11:34

danyy,
Задали сте въпроси в три теми, че и двете от тях изкопани от далечното минало.
Отговорът на всичките ви въпроси е много прост.
- Консултация с адвокат и възлагане на регистрацията на фирмата.
- Консултация със счетоводител, който след това да поеме счетоводството на фирмата.

Всъщност можете всичко това да направите сами, без специалист. Примерно ако сте на безлюден остров.
SashkoS
Потребител
 
Мнения: 455
Регистриран на: 24 Яну 2008, 12:23

Re: Счетоводство на ЕТ

Мнениеот danyy » 26 Авг 2009, 13:48

Здравей Сашко,
мерси но предното мнение сякаш повече ми хареса!
Значиза една количка за продаване на царевица примерно не съм толко ларш, че плащам на счетоводител всеки месец:)
Въпросът ми бе прост, какво бих могла да си спестя като разход.
мерси
danyy
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 25 Авг 2009, 16:02

Re: Счетоводство на ЕТ

Мнениеот SashkoS » 26 Авг 2009, 14:48

Ами Дани, не сте споменали супермаркет на три етажа ли ще правите или количка за царевица.

Регистрацията на ЕТ (принципно) можете да направите сами, но все пак е добре да възложите на адвокат.
Началната консултация със счетоводител е задължителна, иначе не знаете въобще какви задължения имате.
Счетоводството може да го възложите да се извършва еднократно и сумата няма да е много голяма, но няма как да го направите сами. Ако имате персонал обаче трябва да е месечно.

Това е в общи линии, смятам че е безсмислено да задавате детайлни въпроси по форумите - по-добре проведете разговор със специалисти наживо.
SashkoS
Потребител
 
Мнения: 455
Регистриран на: 24 Яну 2008, 12:23

Re: Счетоводство на ЕТ

Мнениеот danyy » 01 Сеп 2009, 22:34

Благодаря Ви!
Това също ми бе от полза!
danyy
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 25 Авг 2009, 16:02


Назад към Търговско право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 18 госта


cron