начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Запис на заповед - давност и процедури

Казуси по търговско право. Търговска регистрация
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Запис на заповед - давност и процедури

Мнениеот jekata » 18 Мар 2009, 12:10

Здравейте !
Преди около 2 г. дадох сума на заем. Падежът им бе преди година, но все увъртаме и увъртаме, пък нещо парите ги няма. Въпросът ми е има ли срок в който трябва да се предяви записа за плащане, какви са процедурите, таксите и какво следва в случай, че лицето няма нищо на негово име или дори и не се води като работещ ?
Бих ли могъл така също и да прехвърля вземането си на трети лица и ако да каква е процедурата ? Има ли официални практики за откупуване на дългове и в какви проценти ?

Благодаря предварително за отговорите !
jekata
Младши потребител
 
Мнения: 37
Регистриран на: 11 Ное 2008, 22:50

Re: Запис на заповед - давност и процедури

Мнениеот Sahiba » 18 Мар 2009, 12:17

включете си личните съобщения
Sahiba
Потребител
 
Мнения: 309
Регистриран на: 15 Яну 2008, 11:28

Re: Запис на заповед - давност и процедури

Мнениеот p_dyan » 18 Мар 2009, 20:18

Jeka... дай повече информация какво пише в Записа на Заповед. Има ли там посочен падеж или записа е платим при предявяване ?
Посочвам ти извадка от Търговски закон където се казва че давността за предявяване на вземането е 3 години от падежа:
ТЪРГОВСКИ ЗАКОН
Давност. Давностни срокове
Чл. 531. (1) Исковете по менителницата срещу платеца се погасяват с тригодишна давност от падежа.

Така или иначе ще можеш да пуснеш едно заявление по Чл.417 от ГПК и да си извадиш изп.лист. Ако обаче човека наистина няма нищо, няма какво да му се вземе по законен ред. Не може да се вземат на босия цървулите (защото е бос).
За продажба на вземането също е възможно, но всеки купувач ще се заинтересова той дали може да събере дълга от това лице. Цените могат да се движат от 10% до 50-70% от номинала на дълга. Според това какво може да се събере.
p_dyan
Потребител
 
Мнения: 484
Регистриран на: 09 Мар 2008, 23:37

Re: Запис на заповед - давност и процедури

Мнениеот jekata » 20 Мар 2009, 11:32

Изображение

Съжалявам, че е колаж, но няма как. Спестени са и печатите на нотариуса :)

До предния изтрит пост и последния преди мен в темата : разбирам, че всеки си гони хляба. Този форум е за обмен на информация мисля. Както не може да иска някой от вас да споделите инфото си, така мисля не може и да налагате своето си виждане за обратното. Просто пропускате да отговорите на въпросите.
Успех на всички все пак :)

Благодаря на отзовалите се !
jekata
Младши потребител
 
Мнения: 37
Регистриран на: 11 Ное 2008, 22:50

Re: Запис на заповед - давност и процедури

Мнениеот jekata » 20 Мар 2009, 11:39

Давност. Давностни срокове
Чл. 531. (1) Исковете по менителницата срещу платеца се погасяват с тригодишна давност от падежа.
Така или иначе ще можеш да пуснеш едно заявление по Чл.417 от ГПК и да си извадиш изп.лист.


Сумата по записа се погасява до три години от падежа или до три години трябва да се изкара изпълнителния лист ? Би ли ме ориентирал в таксите по процедурата ? :)
jekata
Младши потребител
 
Мнения: 37
Регистриран на: 11 Ное 2008, 22:50

Re: Запис на заповед - давност и процедури

Мнениеот p_dyan » 20 Мар 2009, 12:17

jeka, до 3 години от падежа се погасяват исковете, ако няма падеж (при записи на предявяване) 3 год от датата на предявяване. Т.е. в този срок трябва да извадиш изп.лист, по-скоро да подадеш искане по Чл.417 от ГПК, а изп.лист ще излезе няколко дни по-късно.
Датите (на падеж и предявяване) е трябвало да ги оставиш в снимката, но явно че имаш време (говориш за 1-2 години). Вижда се че е предявен записа, така че направо отиваш в Районен съд. Друго има ли ?
p_dyan
Потребител
 
Мнения: 484
Регистриран на: 09 Мар 2008, 23:37

Re: Запис на заповед - давност и процедури

Мнениеот ivan_lawyer » 20 Мар 2009, 12:40

Има временна нужда от агитиране на гражданите относно занятието ни като адвокати, защото досегашните ръководства на адвокатурата ни "сурнаха по малините", "оставиха ни да спиме при лъва" и т.н. и хората се наплашиха от самата дума адвокат, затова и има такива льоловци като нас, да агитират.
Между другото ЧРД на новия ни шеф - председателя на Висшия адвокатски съвет.
Не само всеки си гони хляба, но ако претендираме да сме редовни адвокати, не би трябвало да Ви консултираме по Интернет, доколкото Интернет е продължение на публичното пространство, а не обратното.

Неслучайно още в древния Рим е имало правила за адвокатите и строги санкции останали са писмени сведения за наказания над адвокати-копърки - което показва, че никой не е спазвал реда още тогава.

Не Ви го казвам обаче със злоба - повечето от нас са богати, имаме дори колеги - адвокати с "Бугати", но все пак - има много млади, настървени адвокати, които дори няма да Ви вземат хонорар - а той е смешен - 20-30 лева, при положение, че напише само молбата за изпълнение.

Плюс това - може да Ви върнат всички разноски по делото, наскоро осъдих един на 2100 лева хонорар + такси + разноски - за дълг от има няма 10 000 лева.

Иначе сте изпуснали доста реквизити по полицата - все пак друго си е да се види в цялост, пък и на нас ни е безинтересно единствено Вашите лични данни и евентуално размера на дълга, но всичко останало е важно.

Иначе гонете срока - 3 години от падежа за издаване на изпълнителен лист.
З години от издаване на изпълнителния лист за завеждане на изпълнително дело - също много важно.
3 години, ако пропуснете горните срокове - за прескрибирана или преюдицирана полица - не ме питайте и какво означава това - и аз още се чудя, на първа инстанция съм.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Запис на заповед - давност и процедури

Мнениеот jekata » 20 Мар 2009, 18:37

Странно поне за незавършил юрист е, че хем има падеж, хем на момента се е разписал, че му е предявен записа.
От реквизитите нищо не съм спестил, изключая лични данни и печати на нотариуса :)
Остава освен 3 г. от падежа. Вече мина една от тях. Предполагам няма и краен срок за издължаване на сумата след като е изваден изпълнителния лист. Таксите виждам са приятни :)

Разбирам много добре за хляба, но така излиза, че и този форум не трябва да го има. А може и да греша. В правото поне за мен черното може да се изкара бяло, та знае ли човек :D
jekata
Младши потребител
 
Мнения: 37
Регистриран на: 11 Ное 2008, 22:50

Re: Запис на заповед - давност и процедури

Мнениеот ivan_lawyer » 20 Мар 2009, 18:54

Нали Ви обясних за Древния Рим - и там е имало форуми, макар и обществени, така че и тогава са давали съвети безплатно - целта е била, както римските водопроводи - вода за всички. Правото се е ценяло много в Рим - затова са назначавали такива адвокати - да направляват гражданите.

Но въпреки това и там е имало наказания за нерегламентирани действия на адвокатите - нали разбирате, че не можете да ме накарате насила да Ви избутам каруцата от блатото (нямате проблем - просто се шегувам).

А иначе черното е бяло - няма друг вариант.

Може да Ви оспорят всякакъв запис на заповед - аз например се хващам за най-дребния детайл - правя от мухата слон.

Ако не ме хване навреме съдийката с мухобойката, де.

Иначе имаше такава игра да направиш от думата "муха" - думата "слон", като имаш право да заместваш само една буква - например "муха" - "муза" - "буза" - "боза" - "коза" - "коса" - "кост" - "мост" - и така нататъка.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Запис на заповед - давност и процедури

Мнениеот kandidat » 20 Мар 2009, 19:50

процедурата е пного проста.попълваш си формуляр,има готова бланка -и то може и на ръка-аресирано до окръжен съд.не забравяй да включиш лихвата,най добре от датата на падежа и разхода от 2 процента ,който трябва да платиш по сметка на районен съд.Прилагаш оригинала и ги носиш в деловодството на съда.после чакаш 10-15 дена да те известят за решението. :D На мен за тази услуга ми взеха 100 лева-адвокатите!А според мен е доста за такова елементарно нещо :roll:
kandidat
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 04 Мар 2009, 19:49

Re: Запис на заповед - давност и процедури

Мнениеот kandidat » 20 Мар 2009, 20:01

а адвокатите си имат сламката демек формуляра на сиелата в компа.попълват имената на кредитора после на длъжника,разпечатват и ти вадят кочана за сметки-100 лева :mrgreen:
kandidat
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 04 Мар 2009, 19:49

Re: Запис на заповед - давност и процедури

Мнениеот p_dyan » 20 Мар 2009, 20:29

Jeka ..., кога е датата на падежа и датата на която е предявен записа.
Подписа при предявяване с текст "приет" обикновено се поставя при издаването на запис, който е платим на предявяване, т.е няма падеж. Поставя се една дата която е напред във времето, в зависимост от това какъв срок се търси , ориентировъчно. Така се избягва предяваване или протест при нотариус. Така се спестяват и разходи.
p_dyan
Потребител
 
Мнения: 484
Регистриран на: 09 Мар 2008, 23:37

Re: Запис на заповед - давност и процедури

Мнениеот ivan_lawyer » 20 Мар 2009, 20:42

Доста посредствено е пред клиента да принтираш от Сиела, но както и да е - все пак досега не съм имал нито един клиент, който да поиска полица - славя богу, това ми е най-омразната дискусия от Търговското право - особено на упражнения.

Но който - каквото - където прави, за него си е.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Запис на заповед - давност и процедури

Мнениеот donchev » 20 Мар 2009, 21:46

Разбира се, може да попаднеш на адвокат принтиращ от Сиела, но може да попаднеш и на самообявил се за юрист водопроводчик в свободното си време, правещ се на умник в правен форум.
donchev
Потребител
 
Мнения: 202
Регистриран на: 05 Окт 2001, 10:00

Re: Запис на заповед - давност и процедури

Мнениеот jekata » 24 Мар 2009, 00:24

Re: Запис на заповед - давност и процедури
by kandidat on 20 Mar 2009 06:50 pm
На мен за тази услуга ми взеха 100 лева-адвокатите!А според мен е доста за такова елементарно нещо


На мен ми обявиха от 1 000 на 500.

by p_dyan on 20 Mar 2009 07:29 pm

Jeka ..., кога е датата на падежа и датата на която е предявен записа.
Подписа при предявяване с текст "приет" обикновено се поставя при издаването на запис, който е платим на предявяване, т.е няма падеж. Поставя се една дата която е напред във времето, в зависимост от това какъв срок се търси , ориентировъчно.


Падежа и датата на предявяване са една и съща и на двете се разписа при издаването.
jekata
Младши потребител
 
Мнения: 37
Регистриран на: 11 Ное 2008, 22:50

Re: Запис на заповед - давност и процедури

Мнениеот kinshasa » 25 Мар 2009, 12:04

Моля Модераторите на сайта да вземат мерки към лица, на които без да им се иска мнението си го дават. Защото по принцип темите разисквани от потребителите не задължават недоволните да пишат мнения, които нямат връзка с темата. Всички знаем, че безплатен обяд няма! Но всеки сам преценява дали има доброто желание да отговори и да помогне. Авторът на темата решава дали да вземе за чиста монета информацията, която му е предоставена.
Приятен ден.
kinshasa
Потребител
 
Мнения: 103
Регистриран на: 13 Апр 2007, 12:39

Re: Запис на заповед - давност и процедури

Мнениеот p_dyan » 28 Мар 2009, 00:18

Jeka... щом е предявен .... значи нищо по записа няма повече да правиш и по отношение на длъжника. повече не го търсиш длъжника.
Изтегляш си от тук http://www.justice.government.bg/new/Do ... 17_4_5.doc
заявление по Чл.417 от ГПК, попълваш го, като четеш указанията на последната страница, плащаш 2% държавна такса от цената на иска и го пускаш заедно с въпросния Запис на заповед до Районен съд.
Записваш си входния номер и чакаш. Периодично проверяваш по входния номер, кое е номера на образуваното дело. После по делото(и съдебния състав) търсиш кога ще ти се издаде Заповед за незабавно изпълнение и Изп.лист.
Докато чакаш провери за активи на длъжника. Когато получиш изп.лист отиваш веднага при ЧСИ (значи трябва да си харесаш ЧСИ в твоя съдебен район).
Свърши тези неща и после нататък ще говорим пак.
Имай предвид че ангажирането на адвокат и неговия хонорар ще ти бъде присъден и възвърнат (особено ако знаеш че длъжника има имущество), така че не се притеснявай от тези разходи, дори е по-добре опитен човек да те води.
p_dyan
Потребител
 
Мнения: 484
Регистриран на: 09 Мар 2008, 23:37

Re: Запис на заповед - давност и процедури

Мнениеот Гост. » 28 Мар 2009, 02:30

:roll:
гепи готин! Дръпна от колега 250 бг левчета. И... показа знания- еваларка.
Кога ще се научите, че трябва да има баланс в тези неща?
И, че ако гилдията не ни брани, то ние следва сами да се браним?
Не знам... надежда всяка тука остави...

Свърши тези неща и после нататък ще говорим пак.

Тук е заприличало на битак.
Какво- после ще му водиш ИД ли? Или ще напишеш молбата, като на осн. 18 възложиш работата другиму?
Гост.
Старши потребител
 
Мнения: 9438
Регистриран на: 25 Яну 2013, 17:33

Re: Запис на заповед - давност и процедури

Мнениеот Гост. » 28 Мар 2009, 02:39

kinshasa на 25 Мар 2009 11:04 am
Моля Модераторите на сайта да вземат мерки към лица, на които без да им се иска мнението си го дават. Защото по принцип темите разисквани от потребителите не задължават недоволните да пишат мнения, които нямат връзка с темата. Всички знаем, че безплатен обяд няма! Но всеки сам преценява дали има доброто желание да отговори и да помогне. Авторът на темата решава дали да вземе за чиста монета информацията, която му е предоставена.
Приятен ден.


:roll: :?: :idea:
Информацията, по-лъсната от това... не виждам на къде.
Сведе се процедурата, предложи се образец, посочи се компетентен съд, посочи се и размера на ДТ по Тарифа към ГПК, лекичко се сдъвкаха сума разпоредби- кеф ти от ТЗ до ГПК - нищо работа.
Е, браво и на теб.

Апропо, прави впечатление/ не мога да пропусна и това/ въпросителя дори щедро е благодарил. 8)
Гост.
Старши потребител
 
Мнения: 9438
Регистриран на: 25 Яну 2013, 17:33

Re: Запис на заповед - давност и процедури

Мнениеот donchev » 28 Мар 2009, 11:16

Каква ти благодарност, довечера на маса ще има да се хвали какъв тарикат е излязъл. Макар, че и такива ги знаем, дето после реват в кантората.
donchev
Потребител
 
Мнения: 202
Регистриран на: 05 Окт 2001, 10:00

Следваща

Назад към Търговско право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 18 госта


cron