начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

предизвестие за прекратяване на договор

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


предизвестие за прекратяване на договор

Мнениеот sweet.donkey » 19 Сеп 2008, 21:20

Здравейте. Не знам дали тук е мястото на въпроса ми, но ще помоля ако някой е запознат- да ми помогне. Имам договор с една модна агенция(не е трудов), който изтича скоро. В самия договор пише че трябва да го прекратя писмено преди изтичането му , в противен случай автоматично се продължава за година. Въпросът ми е по какъв начин точно да го прекратя, в смисъл- с нотариална покана или просто писмено- свободен текст. Какво точно трябва да съдържа предизвестието?
Много благодаря предварително!
sweet.donkey
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 19 Сеп 2008, 21:15

Re: предизвестие за прекратяване на договор

Мнениеот inspectora » 20 Сеп 2008, 09:59

Въпрос:
sweet.donkey написа:Въпросът ми е по какъв начин точно да го прекратя, в смисъл - с нотариална покана или просто писмено - свободен текст. Какво точно трябва да съдържа предизвестието?

Отговор:
sweet.donkey написа:В самия договор пише ...


И един въпрос от мен:
Как може да сключвате договори, клаузите на които самият/самата Вие не можете да разберете ... ?
inspectora
Активен потребител
 
Мнения: 2794
Регистриран на: 11 Мар 2003, 14:47

Мнениеот sweet.donkey » 20 Сеп 2008, 11:37

Koi e kazal 4e ne razbiram klauzite na dogovora??? Interesuva me juridi4eskata forma , v koqto trqbva da e oblecheno samoto predizvestie.
sweet.donkey
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 19 Сеп 2008, 21:15

Мнениеот iskrec » 20 Сеп 2008, 13:17

Виж те си прекратителните условия в договора. Има някои тънкости в зависимост от тях. При всички положения направете си консултация с адвокат. По добре да заплатите 50 лв консултация от колкото неустоики поради неизпълнение.
Общо правило е, че договора се прекратява с изтичането на неговия срок. След този срок не следва да давате писмено предизвестие за неговото прекратяване. Но ако има клауза от рода, че "договора се продължава ако липсва противопоставяне на една от страните за неопределен срок" то след като сте го продължили и не сте опоменали такъв и нямате подписан Анекс към него следва да ги предизвестите писмено. Принципно 1 месец. Предизвестието е в свободна форма освен ако липсва друга договорка. Заведете го в деловодството с вх.№. Ако нямат го изпратете - препоръчено с обратна разписка.
Но както ви казах всеки договор може да има особени прекратителни условия с които страните се обвързват и при едно неизпълнение нещата могът да се окажат значително по неизгодни. Всичко зависи от договора.
Аватар
iskrec
Потребител
 
Мнения: 235
Регистриран на: 08 Дек 2006, 14:12
Местоположение: София

Мнениеот inspectora » 20 Сеп 2008, 13:52

sweet.donkey написа:Koi e kazal 4e ne razbiram klauzite na dogovora??? Interesuva me juridi4eskata forma , v koqto trqbva da e oblecheno samoto predizvestie.


Това, че не знаете "юридическата форма ..." само по себе си означава, че не разбирате клаузите на договора (по конкретно въпросната клауза) ;) - ако ги разбирахте щяхте сам/сама да си "изведете" отговора на въпроса ;)

п.п.: по-горе съм Ви отговорил възможно най-точно на въпроса ... а именно - търсете отговора в самия договор - ако не можете да се справите сам/сама ... тогава по-добре си направете консултация с юрист ... (и за да не ми отговорите "нали за това питам тук" - тук питате, но тук никой не знае какво пише в договора Ви ;) )
inspectora
Активен потребител
 
Мнения: 2794
Регистриран на: 11 Мар 2003, 14:47

Мнениеот sweet.donkey » 20 Сеп 2008, 16:04

Много подробно съм написала какво пише в договора "ако не се прекрати писмено, продължава действието си за срок от 1 година", я сега да видим , къде е отговора на въпроса ми???
sweet.donkey
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 19 Сеп 2008, 21:15

Мнениеот sweet.donkey » 20 Сеп 2008, 16:05

Благодаря на iscrec за подробния отговор!
sweet.donkey
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 19 Сеп 2008, 21:15

Мнениеот inspectora » 20 Сеп 2008, 16:29

sweet.donkey написа:Много подробно съм написала какво пише в договора "ако не се прекрати писмено, продължава действието си за срок от 1 година", я сега да видим , къде е отговора на въпроса ми???


Това ли е текстът на целия договор :D :D :D
Вие като работите в модна агенция сигурно сте виждали блузи - май не се състоят само от един ръкав, а имат и втори ... и деколте и т.н. ...
Иначе iskrec също Ви е отговорил ПРИНЦИПНО за какво става въпрос, но това не означава, че задължително е ПРАВИЛНО ВЪВ ВАШИЯ СЛУЧАЙ ;)
inspectora
Активен потребител
 
Мнения: 2794
Регистриран на: 11 Мар 2003, 14:47

Мнениеот sweet.donkey » 20 Сеп 2008, 18:49

Ами дааа, това е целият договор. Много е съдържателен нали??? Това е единствената клауза , която третира прекратяването на договора едностранно, след изтичането на посочения в него срок. Няма проблем, на вас май ви е по- забавно да се правите на интересен, отколкото да давате правни съвети!
sweet.donkey
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 19 Сеп 2008, 21:15

Мнениеот barri » 20 Сеп 2008, 20:48

Ей и манекенките научиха за сайта. Права е Дона, трябва да се мисли за нов сайт. :)))
barri
Потребител
 
Мнения: 680
Регистриран на: 19 Юни 2007, 11:42

Мнениеот sweet.donkey » 20 Сеп 2008, 20:54

Neshto protiv manekenkite? :D
sweet.donkey
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 19 Сеп 2008, 21:15

Мнениеот plamena26 » 21 Сеп 2008, 10:40

Отговорете поне на нещо елементарно без да се правите на интересни.Стига сте чакали да се прехранвате от консултацийки,работата на истинския адвокат е в съда,където се виждат истинските качества на един юрист!

Селдва да адресирате предизвестие до другата страна по правоотношението(директор,председател,или какъвто се води работодателя ви).
В общи линии трябва да съдържа това.

Предлагам ви на основание чл.325,т.1 от КТ(прекаратяване по взаимно съгласие) да прекратим трудовото си правоотношение считано от(избирате си дата).В случай че не приемете направеното предложение ви уведомявам че на ........ изтича срокът на трудововия ми договор и на основание чл.325,т.3 КТ следва да се пракрати,като не желая да бъде продължаван за нов срок.Моля на основание чл.350 КТ трудовата ми книжка да бъде оформена и незабавно върната.
plamena26
Потребител
 
Мнения: 325
Регистриран на: 19 Ное 2006, 12:28
Местоположение: София

Мнениеот barri » 21 Сеп 2008, 11:54

Пламена, а ти видя ли, че договора не е трудов? Питащата го е написала.
barri
Потребител
 
Мнения: 680
Регистриран на: 19 Юни 2007, 11:42

Мнениеот inspectora » 21 Сеп 2008, 13:40

plamena26 написа:Отговорете поне на нещо елементарно без да се правите на интересни.Стига сте чакали да се прехранвате от консултацийки,работата на истинския адвокат е в съда,където се виждат истинските качества на един юрист!

И Вие в качеството на какъв специалист изказвате това мнение?

Работата на истинския адвокат е така да подготви предварително нещата, че изобщо да не му се налага да стъпва в съда ... Уважаема !!!
Добрият адвокат работи ПРЕДИ съда ... стигне ли се до съд - причината в 50% от случаите е, че не сме си свършили работата ...

И друго - много по-добре, а и евтино за клиентите е да се прехранваме с консултацийки, отколкото с дела в съда ... обаче "бизнесмените" и "бизнесдамите", като са с осми клас няма как да го съзнават това ...
Грам мисъл не влагаме в това, което правим ... видяли сме някой да го прави - и ние същото ... не става така !!! Заради това цялата ни държава е такава ... и бизнесът ни и услугите ни (включително правните) ...

plamena26 написа:Селдва да адресирате предизвестие до другата страна по правоотношението(директор,председател,или какъвто се води работодателя ви).
В общи линии трябва да съдържа това.

Предлагам ви на основание чл.325,т.1 от КТ(прекаратяване по взаимно съгласие) да прекратим трудовото си правоотношение считано от(избирате си дата).В случай че не приемете направеното предложение ви уведомявам че на ........ изтича срокът на трудововия ми договор и на основание чл.325,т.3 КТ следва да се пракрати,като не желая да бъде продължаван за нов срок.Моля на основание чл.350 КТ трудовата ми книжка да бъде оформена и незабавно върната.

Ако договорът беше трудов досега да сме отговорили, тъй като общо взето уредбата на отношенията е в закона - т.е. реално щяхме да сме запознати с клаузите на договора ;) ...
Обаче договорът е граждански ... и питащата не осъзнава, че не се дразня с нея като и обяснявам, че не става без да се види договора ...
sweet.donkey написа:Ами дааа, това е целият договор. Много е съдържателен нали??? Това е единствената клауза , която третира прекратяването на договора едностранно, след изтичането на посочения в него срок. Няма проблем, на вас май ви е по- забавно да се правите на интересен, отколкото да давате правни съвети!

Това може и да е единствената клауза, която третира прекратяването, но договорът има и други клаузи - нали?
Не знам вече как да Ви обясня ... да пробвам така: като отидете на лекар и като му кажете, че имате кашлица, то той веднага ли Ви изписва лекарства, или първо Ви преглежда ??? (защото кашлицата може да не е болестта, а симптома за друга болест !!!) ...
Спирам да се обяснявам ... ти се опитваш да му помогнеш ... то си мисли, че му се "правиш на интересен" ... няма смисъл повече ...
И още нещо само - сега може да си спестите 50-100 лева за консултация ... но дано не Ви се налага после да водите дела, защото там вече цените са х10 ... ;)
inspectora
Активен потребител
 
Мнения: 2794
Регистриран на: 11 Мар 2003, 14:47


Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 15 госта


cron