начало
ВСС изпадна в амнезия за критиките на Брюксел и се нахвърли на Радан Кънев ВСС изпадна в амнезия за критиките на Брюксел и се нахвърли на Радан Кънев

заместване на отсъстващ работник

Поставяне и решаване на правни казуси
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


заместване на отсъстващ работник

Мнениеот нова » 22 Май 2005, 13:15

Лицето А, е назначено по чл.67 КТ. Командировано е на осн. чл.120 КТ в друг цех на работа за 45 дни.По време на командировката лицето ползва отпуск за временна неработоспособност и на негово място е назначено друго лице /В/по чл. 68 ал.1 т.3 КТ. Командировката изтича, но титулярът /А/ е все още в отпуск.
Може ли след като изтече срокът на командировката да се командирова и заместничката във другият цех за още 45 дни, т.к. там има все още производствена нужда? Трябва ли писмено да бъде известено лицето А, че командировката е изтекла?
нова
 

Re: заместване на отсъстващ работник

Мнениеот monteskio » 22 Май 2005, 16:43

От така изложеното от Вас не ставя ясно лицето "в" къде е назначено ???
monteskio
Активен потребител
 
Мнения: 1624
Регистриран на: 04 Юли 2003, 12:51
Местоположение: Варна

Re: заместване на отсъстващ работник

Мнениеот нова » 23 Май 2005, 15:14

Лицето В е назначено по заместване на титуляра с място на работа - цеха, в който лицето А е командировано.
нова
 

Re: заместване на отсъстващ работник

Мнениеот monteskio » 24 Май 2005, 09:45

НОВА,
Според мен, най-удачният вариант е следният:
Поради обстоятелството, че титуляра А ползва отпуск поради временна неработоспособност след като му е изменено едностранно трудовото правоотношение от работодателят на осв.чл.120 КТ и въз основа на това е назначено лице, което да го замества / по чл.68 ал.1 т.3 КТ/, следва да се приложи чл.121 КТ. С други думи, със заповед работодателят ще удължи командировката на работника А, независимо , че е в отпуск.По този начин, ще се удължи и мандата на заместващото лице с 30 дни.Ако е необходимо за повече от 30 дни ще трябва да се изиска съгласието на титуляра А.
/ Само да уточня - едностранното изменение по чл. 120 и командироването по чл.121 са два самостоятелни способа за изменение на мястото на работа, които нямат връзка помежду си,т.е. използването на единият, не ограничава реализирането на другият.Необходимо е да е налице законовата предпоставка, а именно - производствена нужда, престой, или когато нуждите на предприятието налагат.

УСПЕХ!

MONTESKIO
monteskio
Активен потребител
 
Мнения: 1624
Регистриран на: 04 Юли 2003, 12:51
Местоположение: Варна

Re: заместване на отсъстващ работник

Мнениеот НОВА » 24 Май 2005, 10:18

МНОГО ТИ БЛАГОДАРЯ MONTESKIO ! от скоро открих този форум и честно казано не очаквах че някой ще вземе на сериозно въпроса ми.
аз мислех със заповед да прекратя командировката на титуляра и да възложа на заместника да изпълнява работата в другия цех, до завръщането на титуляра но не по-късно от 45 дни пак на осн. чл.120 КТ.
Но ще приложа твоя вариант, благодаря ти.
НОВА
 

Re: заместване на отсъстващ работник

Мнениеот monteskio » 24 Май 2005, 13:26

Няма за какво!Радвам се, ако съм успял да ти помогна.Ако имаш и други въпроси в областта на Трудовото право ,може да откриеш техните отговори тук: http:/lex.bg/members/monteskio/, ако ли не - пишете отново във форума.

УСПЕХ!

MONTESKIO
monteskio
Активен потребител
 
Мнения: 1624
Регистриран на: 04 Юли 2003, 12:51
Местоположение: Варна


Назад към Взаимопомощ


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта


cron