начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Ранно пенсиониране на учителите без съгласие

Дискусии и казуси в областта на данъчното право
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Ранно пенсиониране на учителите без съгласие

Мнениеот pavlina50 » 29 Юни 2008, 12:29

На 30.06.2008 Директорът на училището, в което работя 25 години, ще ми връчи заповед за прекратяване на трудовоправните отношения, основавайки се на чл.328 ал.1 т.10, без да е разговарял с мен и без да е поискал съгласието ми. Подписах предизвестието от 02.06.2008 г. с особено мнение , като изразих несъгласието си с възрастовия критерий , по който той прекъсва професионалната ми дейност/ всъщност имам още 2 години до нормалното пенсиониране/. Обяснението му беше, че не достигат пари в делегирания бюджет и това налага да ме пенсионира.Не ми беше обяснено какви промени в броя паралелки ще се правят и защо точно за мен не достигат часове.Въпросът ми е:
- имам ли основание да оспорвам решението на работодателя по съдебен ред или е "кауза пердута"
-подаването на молба да пенсиониране/ макар и принудително/ , вземането на всички обезщетения/също принудителни/, ще попречат ли на завеждането на дело
pavlina50
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 28 Юни 2008, 21:04

Re: Ранно пенсиониране на учителите без съгласие

Мнениеот diaida » 30 Юни 2008, 02:54

pavlina50 написа:На 30.06.2008 Директорът на училището, в което работя 25 години, ще ми връчи заповед за прекратяване на трудовоправните отношения, основавайки се на чл.328 ал.1 т.10, без да е разговарял с мен и без да е поискал съгласието ми. Подписах предизвестието от 02.06.2008 г. с особено мнение , като изразих несъгласието си с възрастовия критерий , по който той прекъсва професионалната ми дейност/ всъщност имам още 2 години до нормалното пенсиониране/. Обяснението му беше, че не достигат пари в делегирания бюджет и това налага да ме пенсионира.Не ми беше обяснено какви промени в броя паралелки ще се правят и защо точно за мен не достигат часове.Въпросът ми е:
- имам ли основание да оспорвам решението на работодателя по съдебен ред или е "кауза пердута"
-подаването на молба да пенсиониране/ макар и принудително/ , вземането на всички обезщетения/също принудителни/, ще попречат ли на завеждането на дело


Можете да оспорвате всичко - Съдът ще реши кой крив-кой прав! Според мен всички учители трябва да минават през ЕЖЕГОДИШЕН МЕДИЦИНСКИ ТЕСТ за освидетелстване на психическото им здраве и за неналичие на странични професионални психически отклонения и да ги пенсионират на 45 години, поради рисковата им професия .
Друго - смятам, че трудово заети лиза на половин работен ден със седем месеца ваканции плюс отпуските, независимо от "квалифицирания труд", който полагат нямат НИКАКВО ПРАВО да желаят МИНИСТЕРСКИ ЗАПЛАТИ и заплати по-високи от тези на хората упражняващи труд за качеството на който се издават спец. сертификати. Не казвам, че професията ви НЕ Е ЗНАЧИМА ... значима е!
Но не всеки от българските учители е с еднакво значение за образованието на децата ни! Както и не всеки адвокат е успешен, но за разлика от вас той не работи на щат и на заплата.
Изображение http://www.save-darina.org ...Остава аромат и в ръката, подарила розата! http://vbox7.com/play:cb237e95
Аватар
diaida
Активен потребител
 
Мнения: 2595
Регистриран на: 21 Май 2007, 14:57
Местоположение: Sofia

Мнениеот portokal » 01 Юли 2008, 09:51

И аз познавам учителка със същия проблем. Според мен нямате особени шансове за успех, освен ако работодателят не е сгрешил нещо при извършването на уволнението. КТ не изисква да е придобито право на пълна, или както и е името, пенсия, казва се само "пенсия за осигурителен стаж и възраст", а "ранната" по-ниска пенсия на учителите е също такава. Подаването на молба до НОИ за отпускане на пенсия не пречи на оспорването на уволнението (предполагам, че това имате предвид).
Citrus sinensis от семейство Седефчеви
Аватар
portokal
Старши потребител
 
Мнения: 5497
Регистриран на: 13 Яну 2005, 20:36

Re: Ранно пенсиониране на учителите без съгласие

Мнениеот prnedev » 01 Юли 2008, 14:09

pavlina50 написа:На 30.06.2008 Директорът на училището, в което работя 25 години, ще ми връчи заповед за прекратяване на трудовоправните отношения, основавайки се на чл.328 ал.1 т.10, без да е разговарял с мен и без да е поискал съгласието ми. Подписах предизвестието от 02.06.2008 г. с особено мнение , като изразих несъгласието си с възрастовия критерий , по който той прекъсва професионалната ми дейност/ всъщност имам още 2 години до нормалното пенсиониране/. Обяснението му беше, че не достигат пари в делегирания бюджет и това налага да ме пенсионира.Не ми беше обяснено какви промени в броя паралелки ще се правят и защо точно за мен не достигат часове.Въпросът ми е:
- имам ли основание да оспорвам решението на работодателя по съдебен ред или е "кауза пердута"
-подаването на молба да пенсиониране/ макар и принудително/ , вземането на всички обезщетения/също принудителни/, ще попречат ли на завеждането на дело


Ако съдя по никнейма ви ;-) Въпросната учителка, за която споменава Портокал е на вашата възраст и в същото положение. На пръв поглед няма никаква надежда... погледнете ако искате мнението на МТСП. Преди време питах за това в тази тема -
http://lex.bg/forum/viewtopic.php?t=29917
Обаче, адвокатите от Подкрепа са дали някаква надежда, та тези дни ще ходя да видя ккаво са имали предвид и да наемам адвокат по тези въпроси. Най-добре направете и вие така - обърнете се към някой адвокат.
Колкото до обезщетенията, които сега вземете, просто не ги харчете :-)
И да не ме разберете грешно, не съм юрист и не искам да ви давам излишни надежди, но пък ще е грехота да не се потормози директора... Сама сте била и свидетел на "точкуването" и кой колко получава...
prnedev
Активен потребител
 
Мнения: 1956
Регистриран на: 29 Ное 2005, 23:12
Местоположение: София/Велико Търново

Re: Ранно пенсиониране на учителите без съгласие

Мнениеот Гост » 01 Юли 2008, 14:14

prnedev написа: но пък ще е грехота да не се потормози директора... Сама сте била и свидетел на "точкуването" и кой колко получава...

Аз пък мисля, че е грехота да не се потормозят даскалите !
:wink: :D :D :D :D :D :D :D :D :D
Всички бяхме свидетели на " стачкуването" , което си беше чисто престъпление по чл. 325 НК - хулиганство ! А и това, което получават им е много за работата, която (НЕ) вършат ... :D :D :D :D :D :D :D :D
Гост
 

Мнениеот prnedev » 01 Юли 2008, 14:27

Лютий, половината от тях останаха да работят тогава, щото не можеха да си позволят да останат без пари... то пък и едни пари...
А пък как да не се обърне човек към твои колеги, особено това масово пенсионирване тръгва от устни указания от министерство на образованието.
А че от стачката загубиха... загубиха яко... вдигнаха заплатите, ама отрязаха паричките за 24 май, отрязаха 13 заплата, отрязаха паричките за дрехи, че и намалиха коефициента за прослужено време. Как да не ги накараш да си платят евентуално и едно обезщетение за незаконосъобразно уволнение, пък после едва ли ще се върнат на работа за повече от седмица...
prnedev
Активен потребител
 
Мнения: 1956
Регистриран на: 29 Ное 2005, 23:12
Местоположение: София/Велико Търново

Мнениеот REVOLUTION » 01 Юли 2008, 14:58

Аз мисля като portokal.Не виждам основание за отмяна на уволнението(изключвам някакви формални процедурни нарушения).Чл.328(1) т.10 се прилага при придобиването на пенсия за осигурителен стаж и възраст-както са общия случай по чл.68 КСО така и при останалите специални случай , включително и по параграф 5 КСО за учителите.
REVOLUTION
Активен потребител
 
Мнения: 4455
Регистриран на: 25 Сеп 2007, 11:26
Местоположение: гр.Пловдив

Мнениеот portokal » 01 Юли 2008, 15:22

Надеждата, дадена от консултантите на "Подкрепа", се е изразявала в следното: по този предмет в училището е имало три учителки, назначена е четвърта и веднага след това са връчени предизвестия за уволнение по т. 10 (придобито право на пенсия) на две от другите три. Хората от "Подкрепа", доколкото разбрах, смятат, че в този случай работодателят е бил длъжен да извърши съкращение на щата и съответно - подбор, а не да пристъпи към т. 10.
Аз твърдо не съм съгласна: достатъчно е работникът да е придобил наистина право на пенсия поради възраст и всичко друго е без значение. Не говорим за справедливост и т.н., разбира се, а за съдържанието на КТ.
Citrus sinensis от семейство Седефчеви
Аватар
portokal
Старши потребител
 
Мнения: 5497
Регистриран на: 13 Яну 2005, 20:36

Мнениеот REVOLUTION » 01 Юли 2008, 15:30

portokal написа:Надеждата, дадена от консултантите на "Подкрепа", се е изразявала в следното: по този предмет в училището е имало три учителки, назначена е четвърта и веднага след това са връчени предизвестия за уволнение по т. 10 (придобито право на пенсия) на две от другите три. Хората от "Подкрепа", доколкото разбрах, смятат, че в този случай работодателят е бил длъжен да извърши съкращение на щата и съответно - подбор, а не да пристъпи към т. 10.
Аз твърдо не съм съгласна: достатъчно е работникът да е придобил наистина право на пенсия поради възраст и всичко друго е без значение. Не говорим за справедливост и т.н., разбира се, а за съдържанието на КТ.


Разбира се и аз мисля така.Да не забравяме все пак , че правото на уволнение е субективно право на работодателя , така , че ако приемем в горната хипотеза , че са възникнали две субективни права , работодателя е единствено компетентен да избере дали и кое от двете да упражни за да задоволи интереса си.
REVOLUTION
Активен потребител
 
Мнения: 4455
Регистриран на: 25 Сеп 2007, 11:26
Местоположение: гр.Пловдив

Мнениеот prnedev » 01 Юли 2008, 16:41

Абе де да знам...
Как трябва да се тълкува това? Заедно ли се гледат точките от ал.1 или по отделно?

Закон за защита от дискриминация
"Чл. 21. Работодателят прилага еднакви критерии при осъществяване на правото си за едностранно прекратяване на трудовия договор по чл. 328, ал. 1, т. 2 - 5, 10 и 11 и чл. 329 от Кодекса на труда или на служебното правоотношение по чл. 106, ал. 1, т. 2, 3 и 5 от Закона за държавния служител без оглед на признаците по чл. 4, ал. 1."

Всъщност... има си адвокати... нататък ще те ще го мислят, за да не минаваме към прекалено конкретни случки
prnedev
Активен потребител
 
Мнения: 1956
Регистриран на: 29 Ное 2005, 23:12
Местоположение: София/Велико Търново

Мнениеот portokal » 01 Юли 2008, 17:05

Ти как го разбираш това, г-н Недев? Като забрана за работодателя да уволни по своя преценка работник, навършил години за пенсия, и задължение да извърши подбор измежду всички?
Определено не виждам такова нещо.
Доколкото мога да разбера, смисълът на цитираното е, че работодателят не бива при преценката кого да уволни на посочените основания да прави разлика по признаците по чл. 4. Може да не го разбирам правилно, но не мисля, че този текст ще свърши работа.
Citrus sinensis от семейство Седефчеви
Аватар
portokal
Старши потребител
 
Мнения: 5497
Регистриран на: 13 Яну 2005, 20:36

Мнениеот bay4o » 01 Юли 2008, 17:09

prnedev написа:Лютий, половината от тях останаха да работят тогава, щото не можеха да си позволят да останат без пари... то пък и едни пари...
А пък как да не се обърне човек към твои колеги, особено това масово пенсионирване тръгва от устни указания от министерство на образованието.
А че от стачката загубиха... загубиха яко... вдигнаха заплатите, ама отрязаха паричките за 24 май, отрязаха 13 заплата, отрязаха паричките за дрехи, че и намалиха коефициента за прослужено време. Как да не ги накараш да си платят евентуално и едно обезщетение за незаконосъобразно уволнение, пък после едва ли ще се върнат на работа за повече от седмица...

Тъй като имам някакъв, макар и от птичи взор, поглед над новите делегирани бюджети в някои училища, ще си позволя да не се съглася изцяло с Вас. Действително същращават учители, но тези, които остават, получават минимално увеличение на заплатата с 25%. Не мисля, че в друг бюджетен и непроизводствен отрасъл има такова значително увеличение на заплатите.
Това, обаче, от учител няма да го чуете, просто няма да го признаят.
bay4o
Потребител
 
Мнения: 240
Регистриран на: 05 Окт 2006, 12:12

Мнениеот prnedev » 01 Юли 2008, 17:10

Ами разбирам го, че работодателя освобождава първо тези които са придобили право на пълна пенсия без условие, после преценява първо квалификация, резултати от работата, ако искаш резултати от матурите на съответния учител и при равни резултати тогава освобождава тези с право на ранно пенсиониране.

Байчо, тези от 1 юли нали? А тези които ги освобождават с дата 30.06 ;-) им се изплаща предизвестието, за да не "намажат" увеличението ;-)
prnedev
Активен потребител
 
Мнения: 1956
Регистриран на: 29 Ное 2005, 23:12
Местоположение: София/Велико Търново

Мнениеот portokal » 01 Юли 2008, 17:12

bay4o написа:Действително същращават учители, но тези, които остават, получават минимално увеличение на заплатата с 25%. Не мисля, че в друг бюджетен и непроизводствен отрасъл има такова значително увеличение на заплатите.
Това, обаче, от учител няма да го чуете, просто няма да го признаят.

Никой не отрича, че като поемат две учителки часовете на досегашните три, ще им се вдигнат и заплатите. Въпросът е, че когато си на мястото на изхвърчащия, това няма как да те грее. :oops:
По-точно - на мястото на изхвърчащите две при съвсем наскоро назначена нова.

prnedev написа:Ами разбирам го, че работодателя освобождава първо тези които са придобили право на пълна пенсия без условие, после преценява първо квалификация, резултати от работата, ако искаш резултати от матурите на съответния учител и при равни резултати тогава освобождава тези с право на ранно пенсиониране.

Аз пък не виждам по какъв начин подобни неща следват от цитираните текстове.
Citrus sinensis от семейство Седефчеви
Аватар
portokal
Старши потребител
 
Мнения: 5497
Регистриран на: 13 Яну 2005, 20:36

Мнениеот prnedev » 01 Юли 2008, 17:18

Ами това аз разбирам в приказката "еднакви критерии". Може да ми е грубо сравнението, ама ще да е същата работа като един търг например - еди кой си има плюсове еди къде си, минуси еди къде си, тегли се чертата и който окапе. Това че МТСП и НОИ казват друго, тях ги разбирам, нали те плащат пенсиите после
prnedev
Активен потребител
 
Мнения: 1956
Регистриран на: 29 Ное 2005, 23:12
Местоположение: София/Велико Търново

Мнениеот portokal » 01 Юли 2008, 17:29

Имаш основание за уволнение - придобито право на пенсия за... На това основание е прекратено трудовото правоотношение на споменатите учителки.
При него изобщо нямаш задължение за извършване на подбор. Откъде го измъкна тогава това съображение за търговете?

А дори случайно да имаше такова задължение за подбор, защо изведнъж реши да изключваш от него придобилите право на пълната пенсия?

А Закона за защита от дискриминация аз го разбирам така - без въобще да съм сигурна, че го разбирам правилно: не бива да уволняваш работничката Гинка и да оставиш на работа работничката Минка (които и двете са придобили право на пенсия), ръководейки се от това, че Минка е българка, привърженичка на партия АБВГД, на 60 години, а Гинка е циганка, привърженичка на партията QWERTY, на 65. :oops:
Citrus sinensis от семейство Седефчеви
Аватар
portokal
Старши потребител
 
Мнения: 5497
Регистриран на: 13 Яну 2005, 20:36

Мнениеот REVOLUTION » 07 Юли 2008, 10:45

Решение №146 от 07.02.2007 г.,ІІІ г.о.

“Разпоредбата на чл.328 ,ал.1 т.10 КТ и разпоредбите на параграфи 4 и 5 на ПЗР на КСО се намират в съотношение на обща и специални.При прекратяване на ТД с учител по чл.328(1)т.10(&5 от ПЗР на КСО) или с лицата по &4 от ПЗР на КСО изискването за придобиване на право на пенсия за осигурителен стаж и възраст може да се съобрази , както с общата , така и със специалната норма.Право на работодателя е да прецени коя от двете норми да приложи.Това негово право не подлежи на съдебен контрол.На съдебен контрол подлежи единствено фактът дали са спазени изискванията , визирани в общата или в съответната специална норма , която е приложена , с оглед на възрастта и осиг. стаж.
REVOLUTION
Активен потребител
 
Мнения: 4455
Регистриран на: 25 Сеп 2007, 11:26
Местоположение: гр.Пловдив

Мнениеот prnedev » 07 Юли 2008, 11:34

Ха, това е интересно... Можеш ли да го пуснеш цялото решение?
prnedev
Активен потребител
 
Мнения: 1956
Регистриран на: 29 Ное 2005, 23:12
Местоположение: София/Велико Търново

Мнениеот prnedev » 08 Юли 2008, 10:20

след 2001-ва има малко промени в КТ ;-))) Преди това в текста имаше ключова думичка "пълна" пенсия, която сега липсва...
prnedev
Активен потребител
 
Мнения: 1956
Регистриран на: 29 Ное 2005, 23:12
Местоположение: София/Велико Търново

Мнениеот tatkobarba » 09 Юли 2008, 07:52

prnedev написа:............


Приятелю Недев, зная че не е по темата, обаче има ли възможност да ми кажеш докъде стигна въпроса с данъците в София, ако си в течение на проблема разбира се. Нещо ми се върти из главата, че трябва да се плащат и местни данъци и то в някакви срокове, обаче имам други приоритети в момента и не ми се рови. Последно доколкото си спомням САдмС май отмени наредбата на СОС във връзка с данъка върху МПС, обаче какви са последиците от това и какво стана по въпроса за местните данъци идея си нямам. Ще ти бъда мноооооооого благодарен за съдействието :)
tatkobarba
Потребител
 
Мнения: 105
Регистриран на: 11 Яну 2007, 17:54

Следваща

Назад към Данъчно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 18 госта


cron