начало
ВСС изпадна в амнезия за критиките на Брюксел и се нахвърли на Радан Кънев ВСС изпадна в амнезия за критиките на Брюксел и се нахвърли на Радан Кънев

срок за предаване на болнични от работодателя в НОИ

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


срок за предаване на болнични от работодателя в НОИ

Мнениеот kristi_vg » 09 Апр 2008, 10:14

Моля, ако може някой да ми отговори има ли законоустановен срок, в който работодателят е длъжен да предаде болнични в НОИ? И още, може ли от НОИ да глобят работодателя, ако не предаде в срок данни до НОИ за осигуровки, болнични и други?
kristi_vg
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 09 Апр 2008, 09:52

Мнениеот rumi_r » 09 Апр 2008, 12:01

Има срок да представяне на болничните в НОИ. Определен е в Наредбата за изчисляване и изплащане на паричните обезщетения и помощи от ДОО
Чл. 9. (1) Осигурените лица представят документите по чл. 3 - 5, 8 и 14 на осигурителя, който ги завежда в отделен дневник. Документите по чл. 3 - 5 и 8 се представят от осигурителя в срока по чл. 10 в съответното ТП на НОИ.
Чл. 10. (1) (Изм. - ДВ, бр. 26 от 2008 г.) Документите по чл. 3 - 5 и 8 се представят в съответните ТП на НОИ и в техните филиали след подаването на декларация-образец № 1 по чл. 3 от Наредба № Н-8 от 2005 г. за съдържанието, сроковете, начина и реда за подаване и съхранение на данни от работодателите, осигурителите за осигурените при тях лица, както и от самоосигуряващите се лица (обн., ДВ, бр. 1 от 2006 г.; изм. и доп., бр. 7 от 2007 г. и бр. 8 от 2008 г.) в следните срокове:
1. от работодателите, осигурителите и техните клонове и поделения - за всеки календарен месец не по-късно от два дни след деня на изплащане на дължимите възнаграждения или на част от тях, а когато възнагражденията са начислени, но не са изплатени - не по-късно от два дни след последния ден на месеца, през който е извършено начисляването;
2. от самоосигуряващите се лица - не по-късно от 11 дни след внасянето на дължимите авансово осигурителни вноски за съответния месец.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 26 от 2008 г.) Болничните листове за временна неработоспособност, настъпила в срока по чл. 42, ал. 2 КСО, се представят в ТП на НОИ до 5 работни дни след представянето им на осигурителя.

На другия въпрос - ДА, може да глобят работодателя за това че не е спазен срока:
чл. 349 от КСО
Чл. 349. (Нов - ДВ, бр. 67 от 2003 г.) (1) (*) (Доп. - ДВ, бр. 112 от 2003 г., в сила от 01.01.2004 г., доп. - ДВ, бр. 105 от 2005 г., в сила от 01.01.2006 г., изм. - ДВ, бр. 105 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г.) Който наруши разпоредбите на част първа от този кодекс или на нормативните актове по прилагането им или не изпълни задължително предписание на контролен орган, се наказва с глоба от 50 до 1000 лв. ако не подлежи на по-тежко наказание.
rumi_r
Потребител
 
Мнения: 129
Регистриран на: 05 Сеп 2006, 21:51
Местоположение: Русе

Мнениеот dalila2308 » 09 Апр 2008, 15:14

Срока за подаване на болничните в НОИ е до два дни след подаване на Д1 в НАП.
dalila2308
Младши потребител
 
Мнения: 26
Регистриран на: 12 Юли 2007, 16:36


Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта


cron