начало
Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса

Продажба на лек автомобил

Казуси за недвижими имоти


Продажба на лек автомобил

Мнениеот smilda » 10 Ное 2007, 22:47

Здравейте,

Продавам лекия си автомобил. Клиентът ми каза, че е достатъчно да му дам ксерокопие от талона и личната ми карта, след което ще уреди нещата при нотариус. Съществува ли някаква опасност от измама и използване на личните ми данни за друга сделка? Възможно ли е да не присъствам при нотариуса?
Ако може да ми кажете какъв е законният ред при сключване на такива сделки?

Благодаря!
smilda
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 10 Ное 2007, 22:42

Мнениеот barri » 11 Ное 2007, 12:24

а клиента ли ще попълни вместо вас декларациите ви по чл.264, ал.1 и по чл.25?? сигурно и ще ги подпише от ваше име??? Няма как да не ходите при нотариуса, отивате двамата и то не само с талона и личната си карта, а и с доста други документи- за платен данък, данъчна оценка.
barri
Потребител
 
Мнения: 680
Регистриран на: 19 Юни 2007, 11:42

Мнениеот simski » 13 Дек 2007, 17:54

Хубава тема, но нищо не се казва за продавача. При моя случай издадох генерално пълномощно на другия човек и той съответно си е извършил сделката покупко - продажба сам. Въпросът е, че аз трябва да отпиша колата от данъчното, за да не плащам данъци, но за тази цел нямам копие от договора за покупко - продажба, а и изглежда че няма да се сдобия с него. И тогава възниква въпроса има ли начин да се отпише колата без да представям в данъчното каквито и да било документи, освен някаква декларация примерно? Иначе става абсурдна ситуацията, защото колата я има в данъчното и на мое име и на името на купувача, който я е записал там. Благодаря предварително!
simski
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 13 Дек 2007, 17:48

Мнениеот simski » 14 Дек 2007, 10:51

Благодаря и за другия отговор, но при мен случая се усложнява от факта, че колата е продадена в друг град и съответно регистрирана там. А между другото се обадих на данъчните и им представих случая, при което те ми разправят че без копие от договора не мога да я отпиша?!
Мила родна картинка, човек да иска да се отърве от колата си и да не може :lol:
simski
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 13 Дек 2007, 17:48

Мнениеот barri » 14 Дек 2007, 11:00

simski, така си е. По принцип се отива с договора за отписването. Не знам какво ви е попречило да отидете при нотариуса вие, щеше да ви отнеме 10-15 минути, вместо сега да си блъскате главата.
barri
Потребител
 
Мнения: 680
Регистриран на: 19 Юни 2007, 11:42

Мнениеот simski » 14 Дек 2007, 11:31

barri написа:simski, така си е. По принцип се отива с договора за отписването. Не знам какво ви е попречило да отидете при нотариуса вие, щеше да ви отнеме 10-15 минути, вместо сега да си блъскате главата.


Е какво значи "По принцип се отива с договора" бре човек, всичко се случва, ами може да се е изгубил този документ. Уверявам те, че си имах причини да правя пълномощно, а не договор - просто нямах физическата възможност за това в дадения момент. И тъй като човекът е от друг град след като му изпратих пълномощното той си е направил договор и край. Не може обаче да не съществува механизъм по който да се отпише колата от данъчните, това е абсурдно!
simski
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 13 Дек 2007, 17:48

Мнениеот stupy » 14 Дек 2007, 14:38

аз си мисля, че след като и купувачът е регистрирал колата следва да е представил копие от догоора в данъчното, за да му открият партда на негово име. Въпросът е в коя данъчна служба е регистриран ......
Така или иначе ще Ви се наложи да отскочите до този друг град. Също и нотариусът може да Ви даде копие от договора, стига да знаете кой точно нотариус е изповядал сделката
stupy
Младши потребител
 
Мнения: 60
Регистриран на: 08 Ное 2007, 11:05
Местоположение: България

Мнениеот dwrbudr » 07 Яну 2008, 14:30

И аз малко ще се намеся в темата, че прехвърлянето на автомобил се оказа по-трудно от прехвърляне на космически кораб. Карам кола на инвалид от 3 години и изтече митническия надзор и реших да си я прехвърля. Преди 3 години като правех пълномощното изрично питах нотариуса после само с това пълномощно ще имам ли проблем да си я прехвърля - НЕ НИКАКЪВ. Да ама не, човека е от друг град доста далече, женен е и сега се налага да бия 1000км път за едно пълномощно от жена му. Оня намазан "нотариус" сливи ли имаше в устата да ми каже, че трябва пълномощно и от жената! Както е писано по-горе договора може да се сключи и с нотариално заверена декларация за съгласие от жената, която мога да осигуря. Ходих при 1-2 нотариуса но НЕ, трябва пълномощно и от жената. Та се питам цитирания текст от някакъв закон ли е или всеки си го тълкува както иска? И защо не става с декларация от жената + генерално пълномощно от мъжа?
dwrbudr
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 07 Яну 2008, 14:24

Мнениеот dwrbudr » 07 Яну 2008, 20:05

Извинявам се, ще пускам нови теми за всеки сходен проблем. Просто се видях в чудо и не видях правила за постване в раздела. Сори! Последни два въпроса - за издаване на пълномощно не е ли нужно и аз да съм там? И трябва ли за пред нотариуса в другия град да и пратя нотариално заверено пълномощното от мъжа и или просто ксеро копие?
dwrbudr
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 07 Яну 2008, 14:24

Мнениеот dwrbudr » 08 Яну 2008, 10:38

Искренно благодаря за отговорите, дано стане работата защото хората са възрастни и всичко трябва да е подготвено, за да не ги разкарвам няколко пъти. Нямах предвид дали трябва да пращам оригиналното пълномощно от мъжа и, а нотариално заверено негово копие (в бързината е станала грешка). Все пак там фигурират данни за моето ЕГН, лична карта и т.н., които ако е само ксеро копие нотариуса как ще завери, че са истински. Изникна още един въпрос... тъй като всички документи за колата са в мен няма ли да се наложи да изпратя копие (или нотариално заверено копие) на големия талон на колата. Все пак пред нотариуса хората няма как да докажат, че тая кола е на тяхно име, за да издадат пълномощно. И ако трябва копие - кое от двата вида?
dwrbudr
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 07 Яну 2008, 14:24

Мнениеот simski » 07 Фев 2008, 12:03

Ама че ходене по мъките е това да си продадеш колата. Както и да е въпросът при мен се реши именно след като подадох молба в КАТ да ми издадат документ удостоверяващ, че автомобила не се води на мое име.
След 1 месец получих документа и днес отписах колата от данъчното.
Благодаря за насоките, които ми дадохте тук :)
simski
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 13 Дек 2007, 17:48

Мнениеот tiarra » 07 Фев 2008, 12:18

и не забравяйте - трябва да Ви заверят и декларации по чл. 264 ал. 2 от ДОПК и по чл. 25 от ЗННД
tiarra
Потребител
 
Мнения: 171
Регистриран на: 26 Юни 2006, 16:06


Назад към Имотни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Bing [Bot] и 34 госта


cron