начало
Образуваха досъдебно производство за отпечатване на фалшиви бюлетини Образуваха досъдебно производство за отпечатване на фалшиви бюлетини

Изплащане на болнични от НОИ

Дискусии и казуси в областта на данъчното право
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Изплащане на болнични от НОИ

Мнениеот tijtijtij » 17 Апр 2007, 19:13

Здравейте,
Работя в държавна агенция. От 29.01 до 04.02.2007 г. и от 16.02. до 02.03.2007 г. бях в болнични, за което съм представила на работодателя всичко необходимо- болнични листове, декларация и бележка от банката за номера на банковата ми сметка. До настоящия момент все още не съм получила от НОИ парите за времето, в което съм била болна. Има ли законов срок за изплащането на болничните и ако има в кой нормативен акт е упоменато?
Предварително ви благодаря за съдействието!
tijtijtij
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 18 Дек 2006, 04:05

Мнениеот prnedev » 18 Апр 2007, 01:49

Ухххх, много болна тема....

НАРЕДБА ЗА ИЗЧИСЛЯВАНЕ И ИЗПЛАЩАНЕ НА ПАРИЧНИТЕ ОБЕЗЩЕТЕНИЯ И ПОМОЩИ ОТ ДЪРЖАВНОТО ОБЩЕСТВЕНО ОСИГУРЯВАНЕ (Приета с ПМС № 364 от 27.12.2006 г.)

Накратко - Чл. 23. Паричните обезщетения и помощи се изплащат от ТП на НОИ на правоимащите лица – осигурените лица, самоосигуряващите се лица и лицата по чл. 13 поотделно за всеки месец, в 30-дневен срок от представянето на документите по чл. 3 - 8, 12 и 15 по декларираните от тях лични разплащателни или спестовни безсрочни банкови сметки, въз основа на данните от декларациите по чл. 8.

Има и още няколко указания... но те не касаят вашият въпрос...
А ако искате да се "посмеете" - в.Стандарт, че споменахте бюджетната сфера, а там са по-големи проблемите, заради плащането на заплати преди да е изтекъл месеца...

Препоръчвам ви да попитате счетоводството предали ли са данните и ако са ги предали да подадете жалба в НОИ. Ще ви преведат парите с лихва, но да беше това проблема...
Всъщност този въпрос много ни тормози счетоводителите... направиха една хубава идея наполовина и по нашенски се наакаха...
prnedev
Активен потребител
 
Мнения: 1947
Регистриран на: 29 Ное 2005, 23:12
Местоположение: Велико Търново

Изплащане на болнични от НОИ

Мнениеот tijtijtij » 18 Апр 2007, 10:27

Благодаря Ви много!
Първият ми болничен от 29.01 до 04.02. е издаден, тъй като болната бях аз-грипната епидемия, а вторият ми болничен от 16.02. до 02.03.2007г. включва хоспитализиране и след това домашно лечение за гледане на болното ми дете - 4 годишно,т.е. със синът ми лежахме в болница, за да му извадят и трите сливици и след това бяхме на домашно лечение. Болничните съм ги предала абсолютно навреме на работодателя и имам уверението на колежката от личен състав, че и тя ги е предала навреме в НОИ. Така също ми беше обяснено от нашия "Личен състав", че щом детето ми е под 7 години, към втория болничен, който е за гледане на болно дете , не са необходими други документи и декларации, освен вече приложените от мен при подаването на първия ми болничен, т.е. болничен+декларация+бележка от банката. Така че според мен, щом до настоящия момент нямам превод на пари от НОИ още днес ще подам жалба.
Ще споделя с вас какво е станало в НОИ.
tijtijtij
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 18 Дек 2006, 04:05

Мнениеот Annika » 18 Апр 2007, 11:51

За prnedev,

Здравейте, и аз да Ви благодаря, защото проблемът по поставената тема касаеше и мен. Само ми се иска да обясните действително ли ще изплатят парите с лихви и ако да, какво е основанието на жалбата, по кой член и закон и как се изчислява лихвата?
Благодаря Ви,
Annika
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 18 Апр 2007, 11:48

Мнениеот prnedev » 18 Апр 2007, 13:45

Тук ще се радвам някой от юристите да се включи.
Незнам дали е достатъчно основанието да се посочи само чл.17 ал.6 от ДОПК и чл.117 ал.1е от КСО...
prnedev
Активен потребител
 
Мнения: 1947
Регистриран на: 29 Ное 2005, 23:12
Местоположение: Велико Търново

Мнениеот Andrea24 » 20 Апр 2007, 10:11

Никой ли не знае основанието на една такава жалба :roll:
Andrea24
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 31 Мар 2007, 13:26

Мнениеот prnedev » 25 Апр 2007, 16:52

Колеги наистина е интересен въпроса. Кажете горе долу на какво трябва да се стъпи?

чл. 24 ал.1 във връзка чл.21 от АПК - бездействието на НОИ?

То от тук ми идва и другия въпрос. Каква лихва да се иска за тази забава - ОЛП+10 или ОЛП+20 (лихвата на НОИ)...
prnedev
Активен потребител
 
Мнения: 1947
Регистриран на: 29 Ное 2005, 23:12
Местоположение: Велико Търново


Назад към Данъчно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта


cron