начало
ВАС окончателно отхвърли жалба на бивша спецсъдийка, поискала преместване в Търговското отделение на СГС ВАС окончателно отхвърли жалба на бивша спецсъдийка, поискала преместване в Търговското отделение на СГС

kakvo oznachava LL.M

Message board for English speakers


kakvo oznachava LL.M

Мнениеот nevej » 09 Мар 2005, 14:06

Moje li niakoi da mi prevede sakrastenieto LL.M?
Blagodarya vi
nevej
 

Re: kakvo oznachava LL.M

Мнениеот гала » 09 Мар 2005, 14:15

Колега , ама и вие ......................... пишете поне за какво се отнася , де . То бива , бива ама .............................
гала
 

Re: kakvo oznachava LL.M

Мнениеот гала » 09 Мар 2005, 14:19

Е добре проверих , макар 4е не беше трудно и вие можеше
да се напънете .
'' Master of Laws - LL.M. '' .
УСПЕХ .
гала
 

Re: kakvo oznachava LL.M

Мнениеот nevej » 09 Мар 2005, 14:22

Blagodarya, az proverih, no ne razbrah kakav e sluchaiat v Bulgaria?
Razmishliavah po texta po-dolu.

What is an LLM?
The LL.M. is an internationally established academic postgraduate law degree, which is usually obtained through a one-year study program. LL.M. is Latin for Legum Magister, signifying Master of Laws. In Latin abbreviations, the plural form of a word is indicated by doubling the letter - hence "LL." is short for Laws. The word legum is the possessive plural form of the Latin word lex, which means "specific laws". When used in the plural, it signifies a specific body of laws, as opposed to the general collective concept embodied in the word jus, from which the word juris and the modern English word "justice" derive.

For lawyers, in some ways the LL.M. is the equivalent of what an MBA is for business people. Many law firms prefer candidates holding an LL.M. degree as it indicates that a lawyer has enjoyed advanced legal training and is able to work in a multinational legal environment. However, prospective LL.M. students should be aware that the term LL.M. is not legally protected in many countries and is used in different ways by all kinds of institutions around the world.

A person wishing to become a lawyer and practice law first has to obtain a basic law degree, e.g. the Bachelor of Laws (LL.B.) in the United Kingdom or the Juris Doctor (J.D.) in the United States. These generalized courses are designed to give students the basic skills and knowledge to become a lawyer. Law students wishing to gain specialized knowledge in a particular area of law can continue their studies in an LL.M. program.

In order to practice law, students have to pass a bar exam (or the equivalent exam in countries outside the United States, e.g. the "Zweite Juristische Staatsprüfung" in Germany). An LL.M. degree by itself does generally not entitle law students to practice law. In most countries, lawyers are not required to hold an LL.M. degree, and many do not choose to obtain one.

Some LL.M. programs, particularly in the United States and in Germany, are designed for teaching foreign lawyers the basic legal principles of the host country. They may or may not qualify the foreign students to take the bar-exam in their host country. In the U.S., some states allow foreign lawyers to gain admission to the bar once they have completed their LL.M. In other states, however, a J.D. is required in order to take the bar exam.

The graduation requirements for an LL.M. program may vary depending on the respective university regulations. Some programs are research oriented and require students to write a thesis, while others require students to take a set number of classes. Many LL.M. programs combine coursework and research opportunities
nevej
 

Re: kakvo oznachava LL.M

Мнениеот гала » 09 Мар 2005, 14:27

Ми най добре да ви го преведа май :

LL. M. Е международно изградена академична степен по следдипломно право, която е обикновено придобита чрез едногодишна програма на проучване. LL. M. Е латински за LEGUM MAGISTER, значещия господар на закони. В латински съкращения, множествената форма на дума е показана като сгъва писмото - оттам и" LL." Е къс за закони. Думата LEGUM е собственическата множествена форма на латинската дума LEX, което значи" специфични закони". Когато използувано в множественото число, то означава специфично тяло от закони, за разлика от общия колектив концепцията въплъти в думата JUS, от което думата JURIS и съвременната английска дума" справедливост" получават.

За адвокати, по някакъв начин LL. M. Е ли еквивалентът на какво MBA е за бизнес хора. Много фирми за закон предпочитат кандидати, държащи един LL. M. степента AS то показва, че адвокат се има напреднало юридическо трениране и е способно Да работи в многонационална легална околна среда. Както и да е, Бъдещ LL. M.

и така нататък ......................
гала
 

Re: kakvo oznachava LL.M

Мнениеот nevej » 09 Мар 2005, 14:33

s drugi dumi zavarshilite v Bulgaria LL.M li sa ili MA?
otnovo blagodarya
nevej
 

Re: kakvo oznachava LL.M

Мнениеот гала » 09 Мар 2005, 14:38

Какво е пък това сега МА ?
гала
 

Re: kakvo oznachava LL.M

Мнениеот nevej » 09 Мар 2005, 14:41

MA e Master of Arts
MSs e Master of Science,
ne sum siguren koe kakvo e, prosto znam abreviaturite
nevej
 

Re: kakvo oznachava LL.M

Мнениеот angel_angelov » 09 Мар 2005, 15:03

LLM по принцип не се приравнява на българска степен в образователната ни система, но от колеги, учили в Германия знам, че специално специализациите в СУ ги приемат като LLM. Не знам обаче дали това важи за всички страни
angel_angelov
Младши потребител
 
Мнения: 71
Регистриран на: 08 Дек 2002, 17:28

Re: kakvo oznachava LL.M

Мнениеот Attorney at Law » 09 Мар 2005, 15:06

В България някои от специалностите изучавани в университетите са на "особена почит" поради тяхното естество - такива са специалностите "Право", "Медицина" и още няколко други. Ето защо този вид дисциплини се наричат "специалности наблюдавани от държавата" и за тях дори нормативно са предвидени т.нар. Единни Държавни Изисквания (ЕДИ). ЕДИ са изисквания, които са задължителни за тези специалности и никой ВУЗ предлагащ обучение по тях не може да се отклонява от предписанията предвидени там. В ЕДИ за специалност Право е записано, че формата за обучение е 5 години, а образователно-квалификационната степен, която се получава в края на следването е "магистър по право". В България не съществува законово уреден термин "LL.M", така че ако завършите тук ще трябва да се "задоволите" с горепосочената степен, но така, или иначе - степените са еквивалентни ( с малката разлика в нивото на ВУЗ-овете в Европа и нашите родни такива:-)))). Но ако след това специализирате с магистърска програма ( а не магистратура, както бе по-преди написано (тъй като магистратурата е нещо съвсем различно)) в Университет в Западна Европа, а сега може дори и в централноевропейския в Будапеща, тогава ще бъдете горд носител на титлата LL.M. Успех:-)))))
Attorney at Law
 

Re: kakvo oznachava LL.M

Мнениеот nevej » 09 Мар 2005, 15:16

blagodarya Vi za otgovora, no imam oste edin vapros stiga da imate vreme da mi otgovorite,
togava Magistar po pravo kak sledva da se prevede na English
Master of Laws, koeto vsastnost e LL.M, i pravilno li e v prevod na balg. diploma da se napishe LL.M?
nevej
 

Re: kakvo oznachava LL.M

Мнениеот гала » 09 Мар 2005, 15:25

Заклетите преводачи знаят как трябва да се преведе и легализира дипломата. Аз имам преведена моята но ми е в къщи , тъй че не мога да ти кажа в момента.
гала
 

Re: kakvo oznachava LL.M

Мнениеот nevej » 09 Мар 2005, 15:34

Blagodarya Gala, no dopuskam che ste e prevedeno samo Master of Laws, zakletite prevodachi ne znaiat chak tolkova kolkoto nie tuk obsadihme,
no ako otkiresh nesto interesno ste sum blagodaren da spodelish,
nevej
 


Назад към Discussions in English


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 8 госта


cron