начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Моля за мнения относно РЕЧНИК

Message board for English speakers


Моля за мнения относно РЕЧНИК

Мнениеот eurolinker » 15 Яну 2010, 16:04

Здравейте,
Искам да си купя наистина полезен Българо-английски юридически речник. Ако някой ползва този http://www.bgbook.dir.bg/book.php?ID=5889
и има мнение дали е добър, моля да пише.
Благодаря предварително.
eurolinker
Потребител
 
Мнения: 711
Регистриран на: 15 Яну 2010, 15:55

Re: Моля за мнения относно РЕЧНИК

Мнениеот bridget » 29 Яну 2010, 12:04

Здравейте, аз си го купих наскоро и съм доста доволна от това, което видях, докато бегло го преглеждах - все още не съм стигнала до него и до действителното му използване. В "Нова Звезда" на Орлов мост (ако сте от София) може да си го вземете за 32 лв (както направих аз). Също така мога да ви препоръчам големия речник на Понс (99 лв), който е английско-български и българо-английски и включва освен ежедневната лексика, така и финансови, икономически и юридически термини, много е подробен! Определено е и безумно скъп, но си заслужава - по мое мнение.
Аватар
bridget
Младши потребител
 
Мнения: 43
Регистриран на: 09 Юни 2005, 21:06

Re: Моля за мнения относно РЕЧНИК

Мнениеот jjf » 19 Фев 2010, 16:14

Здравейте. Понеже прочетох, че в предния пост се коментира речника на Понс аз имам един, който предполагам е същия. Изтеглих го оттук:
http://thepiratebay.org/torrent/5084836 ... onary_PONS

Изглежда наистина много полезен. Дано ви е от полза :)
jjf
Младши потребител
 
Мнения: 48
Регистриран на: 15 Май 2006, 16:31

Re: Моля за мнения относно РЕЧНИК

Мнениеот bridget » 07 Юни 2010, 19:04

Колега jjf, именно това е речника. Линкът работи, файлът е iso (програмата, която го отваря е ultraiso). Много ви благодаря - дискът, който върви с хартиения речник позволява инсталиране само на два компютъра, така че този торент върши чудесна работа!
Аватар
bridget
Младши потребител
 
Мнения: 43
Регистриран на: 09 Юни 2005, 21:06

Re: Моля за мнения относно РЕЧНИК

Мнениеот law_master » 27 Юли 2010, 10:01

здравейте, пробвах да дръпна речника, но нещо май линка не работи или торента е изтрит от тракера. Дали може да го качите някаде другаде или да даете др. линк
Благодаря Ви много :)
...И те така...
Аватар
law_master
Активен потребител
 
Мнения: 1153
Регистриран на: 20 Дек 2007, 00:03
Местоположение: Chicago

Re: Моля за мнения относно РЕЧНИК

Мнениеот eurolinker » 24 Авг 2010, 18:39

Затварям темата. :shock:
Actio cum Deliberatio
eurolinker
Потребител
 
Мнения: 711
Регистриран на: 15 Яну 2010, 15:55

Re: Моля за мнения относно РЕЧНИК

Мнениеот xakepxakep » 15 Яну 2011, 00:31

Според мен този речник е до голяма степен обратен превод на Англо-русский юридический словарь, 1993, 50 000 термина. Затова в него липсват редица много важни термини от българската правна терминология. Например охранително производство, преклузивен срок и т. н., тъй като липсват в английските термини или руския превод в речника или руският превод се различава съществено от българските термини и те не са уловени/разпознати от авторката. Като българско-английски юридически речник може да се ползва показалецът на Оксфордски енциклопедичен речник по право, 1998, > 3 500 термина, на Сиела, но там термините са сравнително малко. А относно речника на PONS, въпреки големия си физически обем като книга и немалката си цена, броят на думите е много малък. Аз го имам в електронен вид и от файла buleng.dat в C:\Program Files\PONS копирах българския словник и го преброих в Word. Точният брой е 34 197 думи, като в тях се включват съкращения, географски и собствени имена.
xakepxakep
Младши потребител
 
Мнения: 26
Регистриран на: 26 Юли 2007, 13:46


Назад към Discussions in English


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot] и 8 госта


cron