начало
Ивайло Цветков-Нойзи се споразумя да не влиза в затвора Ивайло Цветков-Нойзи се споразумя да не влиза в затвора

Придобиване на недвижим имот по наследство

Казуси за недвижими имоти


Придобиване на недвижим имот по наследство

Мнениеот gerityy » 14 Ное 2018, 12:45

Здравейте! Казусът е много объркан и затова реших да пиша тук. Става въпрос за имот, който се води на баба ми и двамата й сина - мооят баща и чичо ми. Те двамата имат по две деца /аз, брат ми и двете ми братовчедки/ Към днешна дата и тримата са починали. декларации за унаследяване на дялове след смъртта на чичо ми и баща ми не са подавани, защото по права линия ние техните деца, наследяваме това, което имат те като дял. Преди години майка ми и баща ми купуват апартамент на чичо ми, т.е. дават му парите в кеш, като уговорката е този да остане за нас, но по ред причини не се стига да прехвърляне на апартамента и де факто сега апартаментът се води на четири. След 2 месеца се навършват 6 месеца от смъртта на баба ми и трябва да се прехвърлят дяловете на наследниците. Удостоверение за наследници не съм изкарала. Тук идва моето питане. В удостоверение вписвам мен, брат ми и братовчедките ми, предполагам. Те ще бъдат ли уведомени по някакъв начин за това прехвърляне? Трябва ли да минавам през нотариус? Държа да подчертая, че дялът на чичо ми не е плащан от 2014 насам, та трябва ли да покрия и тези разходи преди да подам тази декларация?
gerityy
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 01 Фев 2018, 17:04

Re: Придобиване на недвижим имот по наследство

Мнениеот vili_spasova » 14 Ное 2018, 18:00

gerityy написа:Казусът е много объркан - Не е объркан, даже е много лесен

Декларации за унаследяване на дялове след смъртта на чичо ми и баща ми не са подавани - А трябва да подадете, съгласно ЗМДТ и то в 6 месечен срок от смъртта на наследодателите защото по права линия ние техните деца, наследяваме това, което имат те като дял - това е чудесно, но данъчните не го знаят

Преди години майка ми и баща ми купуват апартамент на чичо ми, т.е. дават му парите в кеш, като уговорката е този да остане за нас, но по ред причини не се стига да прехвърляне на апартамента и де факто сега апартаментът се води на четири - кой апартамент и на какво четири - ябълки ли, круши ли

След 2 месеца се навършват 6 месеца от смъртта на баба ми и трябва да се прехвърлят дяловете на наследниците. Удостоверение за наследници не съм изкарала. - А трябва и за данъчните ще ви трябва и за сделката пред нотариус и то на всички наследници

Тук идва моето питане. В удостоверение вписвам мен, брат ми и братовчедките ми, предполагам. - [b]Кое удостоверение имате предвид? - На бабата, на бащата или чичото? Дайте да разграничим действащите лица и въобще, от ГРАО си знаят работата, ще напишат всичко както трябва[/b]

Те ще бъдат ли уведомени по някакъв начин за това прехвърляне? - Сделката няма как да стане без братчедите, ако историята е както я разказвате и никой няма да ходи да ги уведомява, вие трябва да свършите тая работа с уведомяванетото

Трябва ли да минавам през нотариус? - Задължително, съгл. чл. 18 от ЗЗД.

Държа да подчертая, че дялът на чичо ми не е плащан от 2014 насам, та трябва ли да покрия и тези разходи преди да подам тази декларация? - Кой дял имате предвид? Може би МДТ? Ако данъците за имота не са плащани, трябва да ги платите преди сделката, защото иначе ще лъснат задължения в удостоверението.


Ако наистина става дума за придобиване на имот не се скъпете и посетете нотариус или адвокат в района на имота /под ръчица с каквито документи имате/. Така ще спестите време и нерви /а най-вероятно и пари/. Повечето нотариуси не взимат такса за консултация при положение, че сделката е при тях.
Не си въобразявай!
vili_spasova
Потребител
 
Мнения: 912
Регистриран на: 05 Дек 2007, 16:16
Местоположение: София


Назад към Имотни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 32 госта


cron