начало
Отговорността на посредниците в контекста на новия Регламент за цифровите услуги Отговорността на посредниците в контекста на новия Регламент за цифровите услуги

Обезсилване на нотариален акт

Казуси за недвижими имоти


Обезсилване на нотариален акт

Мнениеот noname42289 » 26 Окт 2018, 14:24

Здравейте!
Имам следния казус, за който ще се радвам да получа няколко насоки, докато намеря добър адвокат!
Преди години почина дядо ми, след неговата смърт фамилната къща ми беше прехвърлена, като получих частите съответно от моя баща, баба ми и брата на баща ми, като аз съм единствен собственик.
Сега чичо ми предявява претенции за този имот и заяви твърдо, че след смъртта на майка му, ще ни съди за полагащото му се, като анулира нотариалния акт за собственост. С малко допълнение- не поглежда майка си, не се грижи за нея, ламти за имоти и пари постоянно. Още преди години му беше прехвърлен друг имот, отново къща, това беше желанието на моя дядо, всеки да получи по една къща, но явно на него не му е достатъчно, макар че доброволно се подписа при прехвърлянето на моята къща.
Има ли реална възможност да успее в съда и какво евентуално мога да направя, за да се застраховам и предпазя преди смъртта на баба ми?
Благодаря предварително
noname42289
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 26 Окт 2018, 14:13

Re: Обезсилване на нотариален акт

Мнениеот Melly » 26 Окт 2018, 15:29

noname42289 написа:Здравейте!
......................
Преди години почина дядо ми, след неговата смърт фамилната къща ми беше прехвърлена, като получих частите съответно от моя баща, баба ми и брата на баща ми, като аз съм единствен собственик.
Сега чичо ми предявява претенции за този имот и заяви твърдо, че след смъртта на майка му, ще ни съди за полагащото му се, като анулира нотариалния акт за собственост. ...........................
Благодаря предварително

Ако прехвърлянето на частите на наследниците на дядо ви е чрез продажба, ЛАКУМНИКЪТ няма никакъв шанс.
Ако е чрез дарение, също няма никакъв шанс, тъй като за него ще липсва правен интерес да оспорва сделка, в частта, с която неговата майка (баба ви) е прехвърлила своите наследствени части от имота.

П.П. Пълно кукуриго ( с извинение на израза)!
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Обезсилване на нотариален акт

Мнениеот Melly » 26 Окт 2018, 16:52

Допълвам, макар да считам за излишно, но за ваше спокойствие и по-голяма сигурност, учредете безвъзмездно вещно право на ползване в полза на някой ваш близък върху ид.части от земята и имота.
Пък нека чичото да вряка колкото си ще. :D
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Обезсилване на нотариален акт

Мнениеот noname42289 » 26 Окт 2018, 17:04

Много ви благодаря за бързия отговор!
Ще направим каквото е нужно, за да запазим това, което си е наше. Притеснява ме фактът, че преди време, в период на болничен престой, е дал на майка си хвърчаща бележка, която да подпише, под претекст, че става въпрос за болничното лечение. И тъй като жената е възрастна, се е подписала.
Мога само да гадая какви са му целите, просто се притесняваме да не фалшифицира някакъв документ с този подпис.
noname42289
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 26 Окт 2018, 14:13

Re: Обезсилване на нотариален акт

Мнениеот Melly » 26 Окт 2018, 17:20

Съмнявам се, дори и да се е снабдил с някакъв документ, шансовете му да докаже "опорочено съгласие" в сделката, пак няма правен интерес след смъртта на бабата (негова майка) да я атакува по съдебен ред.

Освен...., да е накарал майка си да подпише завещание. Но пък то би било нищожно, поради неспазване на формата му. А и действието на саморъчно изготвено завещание се проявява след нейната смърт за имотите, които са били в нейна собственост към датата на смъртта й.

Не вярвам да се справи в един бъдещ процес, както и да го е "проектирал", да получи като наследник ид. части на бабата, с които тя приживе се е разпоредила във ваша полза.

Към този момент не може да се предвиди каквото и да е бъдещо действие от страна на чичо ви.
Но, както е казал народът: "Луд умора няма".... Бъдещето ще покаже.
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Обезсилване на нотариален акт

Мнениеот propensity » 27 Окт 2018, 11:26

noname42289 написа:това беше желанието на моя дядо, всеки да получи по една къща


Както си ви обяснили, ако прехвърлителните сделки са тип "продажба", господинът ще пийне студена водица.

Ако пък са дарение, но наследствената маса е сравнително равно разделена измежду наследници или "по една къща" за всеки както сте го описали, то отново няма да успее да отмъкне вашето.

Вземете нужните документи за собственост и идете при адвокат за да ви каже дали има от какво да се притеснявате.

Варианте са, какта са казали по-горе, да се учреди вещно право за ползване в/у имота. Може да го ипотекирате (макар и с 'фиктивен' кредитор) или да го продадете на трето лице или ваш близък.

Адвокатът погледнал цялата документацията ще знае как най-добре да ви съветва.
propensity
Потребител
 
Мнения: 447
Регистриран на: 04 Сеп 2018, 00:00
Местоположение: Аркутянски РС


Назад към Имотни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 27 госта


cron