начало
Ивайло Цветков-Нойзи се споразумя да не влиза в затвора Ивайло Цветков-Нойзи се споразумя да не влиза в затвора

Ограничаване на достъп до жилище

Казуси за недвижими имоти


Ограничаване на достъп до жилище

Мнениеот antonia_stancheva » 22 Окт 2018, 09:18

Здравейте! Майка ми притежава втори етаж от къща и 1/2 идеални части от двора към нея. В нотариалния акт са описани частите от двора, които всеки собственик ще използва, но делба не е правена. Няма и как да се направи, защото не могат да бъдат изпълнени изискванията за площ и лице.
Тъй като майка ми е в чужбина, отивам аз преди месец да нагледам жилището и установявам, че ключалката на вратата откъм улицата (в последствие разбрах, че и на единствената входна врата за вътрешното стълбище) е сменена. Бабата от първия етаж каза, че този път ще ме пусне да вляза, но няма да ми даде ключ, защото нямам право да минавам през нейния двор. Действително, за да се стигне до къщата трябва да се мине през тази част от двора, която тя използва, друг начин няма. Това означава ли, че има право да не ни допуска? Трябва ли да се учреди право на преминаване и как, при положение, че всеки е собственик на 1/2 и.ч.? Пуснах жалба в полицията, но вече месец няма никакъв резултат. Какво мога да очаквам като развитие?
antonia_stancheva
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 21 Окт 2018, 13:08

Re: Ограничаване на достъп до жилище

Мнениеот Melly » 23 Окт 2018, 20:29

antonia_stancheva написа:Здравейте! Майка ми притежава втори етаж от къща и 1/2 идеални части от двора към нея. В нотариалния акт са описани частите от двора, които всеки собственик ще използва, но делба не е правена. Няма и как да се направи, защото не могат да бъдат изпълнени изискванията за площ и лице.
Тъй като майка ми е в чужбина, отивам аз преди месец да нагледам жилището и установявам, че ключалката на вратата откъм улицата (в последствие разбрах, че и на единствената входна врата за вътрешното стълбище) е сменена. Бабата от първия етаж каза, че този път ще ме пусне да вляза, но няма да ми даде ключ, защото нямам право да минавам през нейния двор. Действително, за да се стигне до къщата трябва да се мине през тази част от двора, която тя използва, друг начин няма. Това означава ли, че има право да не ни допуска? Трябва ли да се учреди право на преминаване и как, при положение, че всеки е собственик на 1/2 и.ч.? Пуснах жалба в полицията, но вече месец няма никакъв резултат. Какво мога да очаквам като развитие?


Когато липсва съгласие за доброволно уреждане на възникнал спор между съсобственици, искате, не искате, правилното действие от Ваша страна на първо място е да се срещнете за консултация с адвокат. Налице е основание (титуляр на правото е майка ви) да отнесе спора пред надлежния съд.
Бездействието ви ще генерира още повече проблеми за съсобственика - Вашата майка - занапред!

П.П. Нито Полицията, нито Прокуратурата са компетентни да разглеждат гражданско-правни спорове с предмет нарушено право на собственост върху имот.
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Ограничаване на достъп до жилище

Мнениеот antonia_stancheva » 24 Окт 2018, 09:04

Благодаря за отговора.
Междувременно се срещнах с адвокат, според когото жалба в полицията е правилна стъпка, предвид самоуправните действия на бабата. Полицейският инспектор, който работи по жалбата още умува. Ще изчакаме малко, но за жалост, явно вървим към съд. И все пак, правилно ли разбирам, че ако някой съсед реши да смени ключалката на входа, ние трябва да водим дела, които ще продължат незнайно колко и какво ще правим през това време? Няма ли начин за по-бързо разрешаване на въпроса?
antonia_stancheva
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 21 Окт 2018, 13:08

Re: Ограничаване на достъп до жилище

Мнениеот teogeo » 24 Окт 2018, 22:43

antonia_stancheva написа:Благодаря за отговора.
Междувременно се срещнах с адвокат, според когото жалба в полицията е правилна стъпка, предвид самоуправните действия на бабата. Полицейският инспектор, който работи по жалбата още умува. Ще изчакаме малко, но за жалост, явно вървим към съд. И все пак, правилно ли разбирам, че ако някой съсед реши да смени ключалката на входа, ние трябва да водим дела, които ще продължат незнайно колко и какво ще правим през това време? Няма ли начин за по-бързо разрешаване на въпроса?


Да, формално погледнато има самоуправство. Но с оглед навика на прокуратурата да описва всичко като "гражданскоправен спор от частен характер", съветът на колегата съвсем не е практически. Ще изгубите ценно време в обяснения с прокурори и полицаи. Уви - "се ля ви" (c'est la vie).
Аватар
teogeo
Активен потребител
 
Мнения: 1550
Регистриран на: 15 Юли 2009, 22:28

Re: Ограничаване на достъп до жилище

Мнениеот antonia_stancheva » 25 Окт 2018, 08:59

Благодаря! Значи, захващаме се.
antonia_stancheva
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 21 Окт 2018, 13:08


Назад към Имотни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 19 госта


cron