начало
Депутат от ДПС е осъден за подкуп и търговия с влияние Депутат от ДПС е осъден за подкуп и търговия с влияние

Търся информация

Казуси за недвижими имоти


Търся информация

Мнениеот thimotty » 01 Окт 2018, 18:04

Привет,

Някой може ли да ме насочи, в кои закони са уредени нещата между съсобствениците на къща близнак?

По специално ме интересува за какви дейности трябва да искам съгласието на съседите? Например за дейности, за които не трябва разрешение за строеж (чл. 151, ал. 1 от Закона за устройство на територията) трябва ли да имам тяхно разрешение? За да си сменя дограмата? Има ли ги описани тези неща в някой закон?

Къщите са с два отделни нотариални акта (имаме обща стена) но земята е обща и имаме само подробна скица за разпределение на правото на ползване.
thimotty
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 01 Окт 2018, 17:48

Re: Търся информация

Мнениеот ivan_lawyer » 02 Окт 2018, 13:24

Едно по едно - искате да направите ремонт - според мен няма проблем практически, юридически - е възможно да има търкания.

Близнакът как е описан, като отделен регистър по кадастралната карта или какво точно.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5208
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Търся информация

Мнениеот teogeo » 02 Окт 2018, 15:23

ivan_lawyer написа:Едно по едно - искате да направите ремонт - според мен няма проблем практически, юридически - е възможно да има търкания.

Близнакът как е описан, като отделен регистър по кадастралната карта или какво точно.


Човекът го каза - в общо УПИ са, имат разпределение на ползването му (т.нар. "привеременна делба" по чл. 32, ал. 2 от ЗС).
А как е описан по кадастър няма голямо значение, защото в кадастъра 20% от информацията е крива, ама крива като скулиоза. И въобще не е индиция кое как е.

Смущава ме това - "имаме обща стена". Дано да говорите за това, че имате две стени "калканни" долепени една до друга. Ако обаче стената между господина и съседите му е една, това означава и че "къщата" е една - многофамилна жилищна сграда, а не са два близнака.

Оттам вече много зависи какъв ремонт иска, на какво ремонт. За смяната на дограмата със сигурност няма да им иска разрешение. За другото - да каже какво точно.
Аватар
teogeo
Активен потребител
 
Мнения: 1550
Регистриран на: 15 Юли 2009, 22:28

Re: Търся информация

Мнениеот gridiron » 02 Окт 2018, 17:33

teogeo написа:
ivan_lawyer написа:Едно по едно - искате да направите ремонт - според мен няма проблем практически, юридически - е възможно да има търкания.

Близнакът как е описан, като отделен регистър по кадастралната карта или какво точно.


Човекът го каза - в общо УПИ са, имат разпределение на ползването му (т.нар. "привеременна делба" по чл. 32, ал. 2 от ЗС).
А как е описан по кадастър няма голямо значение, защото в кадастъра 20% от информацията е крива, ама крива като скулиоза. И въобще не е индиция кое как е.

Смущава ме това - "имаме обща стена". Дано да говорите за това, че имате две стени "калканни" долепени една до друга. Ако обаче стената между господина и съседите му е една, това означава и че "къщата" е една - многофамилна жилищна сграда, а не са два близнака.

Оттам вече много зависи какъв ремонт иска, на какво ремонт. За смяната на дограмата със сигурност няма да им иска разрешение. За другото - да каже какво точно.


По тази тема не си пестиш знанията Браво!
gridiron
Потребител
 
Мнения: 290
Регистриран на: 10 Ное 2013, 21:28

Re: Търся информация

Мнениеот aleksi33 » 02 Окт 2018, 18:26

ivan_lawyer написа:..Близнакът как е описан, като отделен регистър по кадастралната карта или какво точно.

Правилно зададен въпрос. И аз питам: Близнакът как е описан, има ли отделен идентификатор по кадастралната карта или е самостоятелен обект в обща сграда?
Общото УПИ касае само собствеността на земята.

teogeo написа:Смущава ме това - "имаме обща стена". Дано да говорите за това, че имате две стени "калканни" долепени една до друга. Ако обаче стената между господина и съседите му е една, това означава и че "къщата" е една - многофамилна жилищна сграда, а не са два близнака.

Правилно. Ако всеки близнак има отделен идентификатор, значи имаме отделни сгради и нямаме "обща стена". И обратно.
Излишно критикувате кадастъра. Информацията там не е толкова крива.

Информацията на thimotty не е достатъчна.
aleksi33
Младши потребител
 
Мнения: 24
Регистриран на: 16 Окт 2017, 00:52

Re: Търся информация

Мнениеот Melly » 02 Окт 2018, 19:02

Сграда-близнак е особен вид строителство на обекти за задоволяване на жилищните нужди на жителите на съответното населено място, оформена конструктивно и архитектурно по времето на плановото изграждане на населените места. С този вид сгради са се застроявали освен местата в чертите на града и тези, включени в околовръстния му полигон. С две думи, градоустройството се е разраствало с оглед развитието на обществените отношения в ранния период на социализма и масово местата са били застроявани със сгради-близнаци.

Характерното за такава една сграда е това, че обособява две отделни жилища, но няма характеристиката на сграда в режим на етажна собственост. Има обща делителна стена и общ покрив. Оттам нататък следват различията: всяко едно жилище помещаващо се в източната/западната част на този вид сграда, има отделен вход и пълна самостоятелност.
Службите по кадастър съвсем законосъобразно са заснемали тези сгради по начин такъв, че са придавали отделни идентификатори на съответните сгради (условно наречени) - източен и западен близнак.

Допълвам: Съсобствениците на земята не са съсобственици и на сградите, щом имат титули за собственост за тях. Считам, че за действия по надграждане трябва да се изготви изменение на план за застрояване (във височина, ако предвижданията допускат това), в която хипотеза се изисква съгласие на другите съсобственици. Колкото до дострояването, не следва да се иска съгласие, тъй като тази част (пристройка) не би представлявала самостоятелен обект на собственост, респ. обект на кадастъра. В обратната хипотеза е необходимо учредяване от другите съсобственици на право на строеж.
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Търся информация

Мнениеот thimotty » 03 Окт 2018, 02:02

Привет,

Съжалявам, че не съм дал повече информация, просто не знаех че близнаците могат да бъдат различни видове.

В нотариалния акт пише: "...собствената источна половина от двуетажната масивна жилищна сграда, находяща се..."
В кадастъра на този адрес излизат 3 документа. Един за общата земя и два за двете сгради. Всички са с отделни номера, трите номера обаче са еднакви, като на сградите номера е същия като на земята, но има добавено отзад ".1" и ".2".

Къщите са наистина, както каза Melly, с обща стена и общ покрив, но с отделни входове и без никакви вътрешни връзки.

Все пак въпроса ми беше има ли ги тези неща описани по подробно в някой закон? Мисля да правя доста промени, като например да сменя входа да е на другата стена, да излея плочи между етажите (сега е гредоред), да си направя беседка и малък басеин, да си направя допълнителна стая/баня/ на мястото на сегашния коридор и подстълбищното пространство и други такива и предпочитам да отделя известно време да се запозная със съответните закони, вместо за всяко нещо да тичам по форуми и адвокати.
thimotty
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 01 Окт 2018, 17:48

Re: Търся информация

Мнениеот Melly » 03 Окт 2018, 18:29

thimotty написа:Привет,

.....и предпочитам да отделя известно време да се запозная със съответните закони - бъдещо несигурно събитие с оглед очакванията на вЪпросителя. :D , вместо за всяко нещо да тичам по форуми и адвокати.
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Търся информация

Мнениеот thimotty » 04 Окт 2018, 03:29

Това не го разбрах.
thimotty
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 01 Окт 2018, 17:48

Re: Търся информация

Мнениеот teogeo » 05 Окт 2018, 17:50

thimotty написа:Това не го разбрах.


Има време... Животът е пред вас.
Аватар
teogeo
Активен потребител
 
Мнения: 1550
Регистриран на: 15 Юли 2009, 22:28

Re: Търся информация

Мнениеот thimotty » 05 Окт 2018, 18:43

прав си
thimotty
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 01 Окт 2018, 17:48


Назад към Имотни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 31 госта


cron