начало
Габриел взе мандата за кабинет след безпрецедентно закъснение, преговорите продължават Габриел взе мандата за кабинет след безпрецедентно закъснение, преговорите продължават

Скрити дефекти при наем на апартамент

Казуси за недвижими имоти


Скрити дефекти при наем на апартамент

Мнениеот robusta » 20 Сеп 2018, 08:28

Здравейте. Аз съм рускиня и само учи български.
Аз подписах вчера договор за наем на апартамент и започва да чисти го. Зад мебели (шкаф за дрехи и малки шкафчета) намерих много мухъл. Аз и мой син имаме алергия на прах и мухъл и не можем да живеям в този апартамент и мой личен лекар може да подтвърди това. Апартамент е доста скъп и расположен е в нормално поддържана сградата. Въпрос е, че аз дадох на събственик пари за първи месец и за последен и на агент комисия и искам да получи обратно. Има ли в закон някакви положения за скрити дефекти? Извинете за грешки и благодаря за помощ.
robusta
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 20 Сеп 2018, 08:15

Re: Скрити дефекти при наем на апартамент

Мнениеот vaskovasko » 20 Сеп 2018, 09:45

Здравей, най-добрия вариант е да говориш с наемодателя да отстрани мухъла. Все пак ще иска да си взема наема, който както казваш не е малка сума и вероятно няма да иска да търси нови наематели.
Вариант 2:
Тъй като у нас съвсем скоро се борих с мухъл зад мебели, мога да препоръчам следното:

1. Напръскване на мухлясалите места с Леко против мухъл https://www.orgachim.bg/bg/produkti/za-doma/boi-za-steni-i-fasadi/leko-protiv-muhal-sas-srebarni-yoni-526.html Местата трябва да се пръскат периодично в продължение на 30 минути и да не се оставя да засъхва. След това се забърсва с влажна гъба или парцал. Може и с други подобни препарати, но у нас с този стана най-ефективно. Другия препарат е SAVO но той е направен с белина и много мирише. Изчаква се 6 /шест/ часа. Да се проветрява много време след третиране с препаратите!

2. Стената се мие хубаво със вода и сапун. Изчаква се да изсъхне поне 1 ден. Минава се с прахосмукачка.

3. Стените се грундират с антибактериален грунд. Може на Benjamin Moore /този е скъп, но хубав/, може и на някоя друга марка. Чака се да изсъхне хубаво - поне 1 ден.

4. Стените се боядисват с антибактериална боя - има такива на Леко със сребърни йони, Боролекс на Боро, Fungistop на Caparol.

5. Ако дограмата е ПВЦ и жилището е изолирано се препоръчва поставянето на клапи за микровентилация.

Тъй като сте алергични е препоръчително да наемете майстор /или приятел/ да го прави. Най-добре е да се разберете с наемодателя ремонта да се приспадне от наема. Извикайте го и му покажете нещата, докато още сте в началото.

Успех с борбата с мухъла! Гответе само на абсорбатор и проветрябвайте редовно по няколко пъти на ден!

Към Модератора: Дано поста ми не се счете за реклама на въпросните марки, но съм пробвал много различни продукти това лято и от горните съм останал с добри впечатления.
vaskovasko
Потребител
 
Мнения: 160
Регистриран на: 24 Мар 2010, 00:37

Re: Скрити дефекти при наем на апартамент

Мнениеот teogeo » 20 Сеп 2018, 23:27

robusta написа:Здравейте. Аз съм рускиня и само учи български.
Аз подписах вчера договор за наем на апартамент и започва да чисти го. Зад мебели (шкаф за дрехи и малки шкафчета) намерих много мухъл. Аз и мой син имаме алергия на прах и мухъл и не можем да живеям в този апартамент и мой личен лекар може да подтвърди това. Апартамент е доста скъп и расположен е в нормално поддържана сградата. Въпрос е, че аз дадох на събственик пари за първи месец и за последен и на агент комисия и искам да получи обратно. Има ли в закон някакви положения за скрити дефекти? Извинете за грешки и благодаря за помощ.


Имате пълното право да развалите договора за наем и да получите парите си обратно. Мухълът е всичко друго, но не и шега. Причинява сериозни увреждания на здравето.

ЗЗД Чл. 230. Ако не е уговорено друго, наемодателят е длъжен да предаде вещта в състояние, което отговаря на ползуването, за което е наета.
Ако вещта не е предадена в надлежно състояние, наемателят може да иска поправянето и или съразмерно намаление на наемната цена или да развали договора, както и да иска обезщетение във всички случаи.
Наемодателят не отговаря за недостатъците на наетата вещ, които наемателят е знаел или при обикновено внимание е могъл да узнае при сключването на договора, освен ако недостатъците са опасни за неговото здраве или за здравето на лицата от неговото домакинство.
Аватар
teogeo
Активен потребител
 
Мнения: 1550
Регистриран на: 15 Юли 2009, 22:28

Re: Скрити дефекти при наем на апартамент

Мнениеот robusta » 21 Сеп 2018, 05:19

Много Ви благодаря за отговор. Това е как аз иска да знае.
robusta
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 20 Сеп 2018, 08:15

Re: Скрити дефекти при наем на апартамент

Мнениеот nikodim77 » 23 Сеп 2018, 01:34

Извините меня дорогоя! Но вы действительно Русская женщина?
Я был бы рад поговорить с вами по-русски… :roll:
nikodim77
Активен потребител
 
Мнения: 1166
Регистриран на: 23 Апр 2009, 14:29


Назад към Имотни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 13 госта


cron