начало
Отговорността на посредниците в контекста на новия Регламент за цифровите услуги Отговорността на посредниците в контекста на новия Регламент за цифровите услуги

Скрити дефекти при наем на апартамент

Казуси за недвижими имоти


Скрити дефекти при наем на апартамент

Мнениеот robusta » 20 Сеп 2018, 08:28

Здравейте. Аз съм рускиня и само учи български.
Аз подписах вчера договор за наем на апартамент и започва да чисти го. Зад мебели (шкаф за дрехи и малки шкафчета) намерих много мухъл. Аз и мой син имаме алергия на прах и мухъл и не можем да живеям в този апартамент и мой личен лекар може да подтвърди това. Апартамент е доста скъп и расположен е в нормално поддържана сградата. Въпрос е, че аз дадох на събственик пари за първи месец и за последен и на агент комисия и искам да получи обратно. Има ли в закон някакви положения за скрити дефекти? Извинете за грешки и благодаря за помощ.
robusta
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 20 Сеп 2018, 08:15

Re: Скрити дефекти при наем на апартамент

Мнениеот vaskovasko » 20 Сеп 2018, 09:45

Здравей, най-добрия вариант е да говориш с наемодателя да отстрани мухъла. Все пак ще иска да си взема наема, който както казваш не е малка сума и вероятно няма да иска да търси нови наематели.
Вариант 2:
Тъй като у нас съвсем скоро се борих с мухъл зад мебели, мога да препоръчам следното:

1. Напръскване на мухлясалите места с Леко против мухъл https://www.orgachim.bg/bg/produkti/za-doma/boi-za-steni-i-fasadi/leko-protiv-muhal-sas-srebarni-yoni-526.html Местата трябва да се пръскат периодично в продължение на 30 минути и да не се оставя да засъхва. След това се забърсва с влажна гъба или парцал. Може и с други подобни препарати, но у нас с този стана най-ефективно. Другия препарат е SAVO но той е направен с белина и много мирише. Изчаква се 6 /шест/ часа. Да се проветрява много време след третиране с препаратите!

2. Стената се мие хубаво със вода и сапун. Изчаква се да изсъхне поне 1 ден. Минава се с прахосмукачка.

3. Стените се грундират с антибактериален грунд. Може на Benjamin Moore /този е скъп, но хубав/, може и на някоя друга марка. Чака се да изсъхне хубаво - поне 1 ден.

4. Стените се боядисват с антибактериална боя - има такива на Леко със сребърни йони, Боролекс на Боро, Fungistop на Caparol.

5. Ако дограмата е ПВЦ и жилището е изолирано се препоръчва поставянето на клапи за микровентилация.

Тъй като сте алергични е препоръчително да наемете майстор /или приятел/ да го прави. Най-добре е да се разберете с наемодателя ремонта да се приспадне от наема. Извикайте го и му покажете нещата, докато още сте в началото.

Успех с борбата с мухъла! Гответе само на абсорбатор и проветрябвайте редовно по няколко пъти на ден!

Към Модератора: Дано поста ми не се счете за реклама на въпросните марки, но съм пробвал много различни продукти това лято и от горните съм останал с добри впечатления.
vaskovasko
Потребител
 
Мнения: 160
Регистриран на: 24 Мар 2010, 00:37

Re: Скрити дефекти при наем на апартамент

Мнениеот teogeo » 20 Сеп 2018, 23:27

robusta написа:Здравейте. Аз съм рускиня и само учи български.
Аз подписах вчера договор за наем на апартамент и започва да чисти го. Зад мебели (шкаф за дрехи и малки шкафчета) намерих много мухъл. Аз и мой син имаме алергия на прах и мухъл и не можем да живеям в този апартамент и мой личен лекар може да подтвърди това. Апартамент е доста скъп и расположен е в нормално поддържана сградата. Въпрос е, че аз дадох на събственик пари за първи месец и за последен и на агент комисия и искам да получи обратно. Има ли в закон някакви положения за скрити дефекти? Извинете за грешки и благодаря за помощ.


Имате пълното право да развалите договора за наем и да получите парите си обратно. Мухълът е всичко друго, но не и шега. Причинява сериозни увреждания на здравето.

ЗЗД Чл. 230. Ако не е уговорено друго, наемодателят е длъжен да предаде вещта в състояние, което отговаря на ползуването, за което е наета.
Ако вещта не е предадена в надлежно състояние, наемателят може да иска поправянето и или съразмерно намаление на наемната цена или да развали договора, както и да иска обезщетение във всички случаи.
Наемодателят не отговаря за недостатъците на наетата вещ, които наемателят е знаел или при обикновено внимание е могъл да узнае при сключването на договора, освен ако недостатъците са опасни за неговото здраве или за здравето на лицата от неговото домакинство.
Аватар
teogeo
Активен потребител
 
Мнения: 1550
Регистриран на: 15 Юли 2009, 22:28

Re: Скрити дефекти при наем на апартамент

Мнениеот robusta » 21 Сеп 2018, 05:19

Много Ви благодаря за отговор. Това е как аз иска да знае.
robusta
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 20 Сеп 2018, 08:15

Re: Скрити дефекти при наем на апартамент

Мнениеот nikodim77 » 23 Сеп 2018, 01:34

Извините меня дорогоя! Но вы действительно Русская женщина?
Я был бы рад поговорить с вами по-русски… :roll:
nikodim77
Активен потребител
 
Мнения: 1166
Регистриран на: 23 Апр 2009, 14:29


Назад към Имотни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 28 госта


cron