начало
Отговорността на посредниците в контекста на новия Регламент за цифровите услуги Отговорността на посредниците в контекста на новия Регламент за цифровите услуги

ПИ със съществуваща сграда в общо УПИ

Казуси за недвижими имоти


ПИ със съществуваща сграда в общо УПИ

Мнениеот latinchef » 07 Юни 2018, 10:10

Здравейте,

Мой клиент придобива наследствено ПИ 449кв.м в общо УПИ. В неговият ПИ съществува стара жилищна еднофамилна сграда 87кв.м, която е дефинирана в границите на парцела по кадастрална карта със собствен номер. Сградата има ток и вода, но е за бутане. Въпросите ми са следните:

- Вариант ли е да се бутне сградата и да се издигне наново, 1/1 на същото петно като най-безболезнена възможност използвайки основите на същата?
- Какви са рисковете при желание да се построи съвсен нова сграда на ново петно в рамките на ПИ при положение, че съседите и съсобственици на УПИ не са много благосклонни към този собственик

Собственикът (мой клиент) всъщност желае да продаде парцела, но в качеството си на консултант по недвижими имоти не съм се сблъсквал до момента с подобен казус. :shock: Съответно не бих пуснал този имот в обръщение, докато не съм наясно с възможностите на този ПИ и какво изобщо предлагам като възможности.

Много благодаря!

Поздрави
latinchef
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 07 Юни 2018, 09:48

Re: ПИ със съществуваща сграда в общо УПИ

Мнениеот teogeo » 10 Юни 2018, 20:49

latinchef написа:Здравейте,

Мой клиент придобива наследствено ПИ 449кв.м в общо УПИ. В неговият ПИ съществува стара жилищна еднофамилна сграда 87кв.м, която е дефинирана в границите на парцела по кадастрална карта със собствен номер. Сградата има ток и вода, но е за бутане. Въпросите ми са следните:

- Вариант ли е да се бутне сградата и да се издигне наново, 1/1 на същото петно като най-безболезнена възможност използвайки основите на същата?
- Какви са рисковете при желание да се построи съвсен нова сграда на ново петно в рамките на ПИ при положение, че съседите и съсобственици на УПИ не са много благосклонни към този собственик

Собственикът (мой клиент) всъщност желае да продаде парцела, но в качеството си на консултант по недвижими имоти не съм се сблъсквал до момента с подобен казус. :shock: Съответно не бих пуснал този имот в обръщение, докато не съм наясно с възможностите на този ПИ и какво изобщо предлагам като възможности.

Много благодаря!

Поздрави


Като начало проблеми със съседите не би трябвало да имате. Тяхното съгласие не Ви е нужно освен в някоя от хипотезите по чл. 131 от ЗУТ (1. ако променяте предназначанието на имота - от жилищно в обслужващо или примерно... от ниско в средно, 2. ако не строите на регулационната линия с тях - на калкан нова сграда, т.е. ако старата е била така - няма нужда от ново разрешение...).
За останалите неща - много зависи от ПУП-а, дали другите съсобственици вече са реализирали и те такова строителство в имота и т.н. и т.н.
Аватар
teogeo
Активен потребител
 
Мнения: 1550
Регистриран на: 15 Юли 2009, 22:28


Назад към Имотни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 36 госта


cron