начало
Отговорността на посредниците в контекста на новия Регламент за цифровите услуги Отговорността на посредниците в контекста на новия Регламент за цифровите услуги

Ликвидиране съсобственост след съдебна делба.

Казуси за недвижими имоти


Ликвидиране съсобственост след съдебна делба.

Мнениеот vkkten » 05 Юни 2018, 19:42

Здравейте!
Моля за мнения по следния случай:
Участници: Майка, баща, двама синове.
Имот: придобит в СИО от майката и бащата.
Бащата вписва завещание, преди да почине, че завещава своя дял на жена си, като "елиминира" синовете си.
След смъртта му, единия син претендира за дела си и съда го уважава, независимо от завещанието. Придобива 1/8.
Другият син не претендира за нищо.
Тъй като имотът е неделим, заминава на публична продан.
Сега - въпросът ми е:
Може ли да се приеме, че след публичната продан - съсобствеността на ВСИЧКИ /жената и двамата братя/ се ликвидира и се урежда финансово според дяловете им, като втория син, който не е имал никакви претенции до момента на съдебното решение, след публичната продан не може да претендира за дела си в имота /в някакъв бъдещ период да речем/, а единствено за финансовото преразпределяне, получено от проданта.
Т.е. дали проданта ликвидира изцяло съсобствените претенции по отношение на конкретния имот или единствено урежда отношенията между съдителите по този начин - a.k.a след проданта всичко е пито-платено, кой взел-взел, кой спал-спал :)
Ще се радвам на помощ от вас по този случай.
Мерси за отделеното време!
vkkten
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 13 Май 2018, 15:01

Re: Ликвидиране съсобственост след съдебна делба.

Мнениеот katerinakuch » 06 Юни 2018, 00:01

След делбата съсобствеността се ликвидира, но вторият син може да претендира в бъдеще за дела си в имота.
katerinakuch
Активен потребител
 
Мнения: 1162
Регистриран на: 28 Юни 2007, 12:27

Re: Ликвидиране съсобственост след съдебна делба.

Мнениеот vkkten » 06 Юни 2018, 00:11

Хм, това е интересно.
При положение, че имотът е продаден и е обезпечил финансово страните, не е ли логично да може да има претенции само върху получените суми от него?
Той /имотът/ на практика е трансформиран в парична стойност, усвоена от страните, които са били заинтересовани.
Поне аз така си мисля ... знам ли ....
vkkten
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 13 Май 2018, 15:01

Re: Ликвидиране съсобственост след съдебна делба.

Мнениеот barakuda » 06 Юни 2018, 00:36

Има си срокове за претенции за запазена част, чл.29 от ЗН.
barakuda
Потребител
 
Мнения: 216
Регистриран на: 08 Ное 2013, 20:11

Re: Ликвидиране съсобственост след съдебна делба.

Мнениеот Melly » 06 Юни 2018, 14:38

vkkten написа:Здравейте!
Моля за мнения по следния случай:
Участници: Майка, баща, двама синове.
Имот: придобит в СИО от майката и бащата.
Бащата вписва завещание, преди да почине, че завещава своя дял на жена си, като "елиминира" синовете си.
След смъртта му, единия син претендира за дела си и съда го уважава, независимо от завещанието. Придобива 1/8.
Другият син не претендира за нищо.
Тъй като имотът е неделим, заминава на публична продан.
Сега - въпросът ми е:
Може ли да се приеме, че след публичната продан - съсобствеността на ВСИЧКИ /жената и двамата братя/ се ликвидира и се урежда финансово според дяловете им, като втория син, който не е имал никакви претенции до момента на съдебното решение, след публичната продан не може да претендира за дела си в имота /в някакъв бъдещ период да речем/, а единствено за финансовото преразпределяне, получено от проданта.
Т.е. дали проданта ликвидира изцяло съсобствените претенции по отношение на конкретния имот или единствено урежда отношенията между съдителите по този начин - a.k.a след проданта всичко е пито-платено, кой взел-взел, кой спал-спал :)
Ще се радвам на помощ от вас по този случай.
Мерси за отделеното време!


Съществува принцип изведен от една римска сентенция: "Правото е на страната на бдящите, а не на спящите".
Та, отговорът на въпроса се съдържа в нея. В представения казус е налице СПН на решение по имуществен спор с предмет делба на съсобствен имот, в което производство страните имат двуяко процесуално положение - ответник и същевременно ищец. Непредявените оспорвания, възражения и искове срещу другата страна се преклудират.
Всякакви имуществени претенции след постановяване на решението биха били неоснователни на основание "Чл.6 - да не е спал".
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Ликвидиране съсобственост след съдебна делба.

Мнениеот Melly » 06 Юни 2018, 14:45

Препоръка към въпросителя: Не хранете празни надежди.
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Ликвидиране съсобственост след съдебна делба.

Мнениеот vkkten » 06 Юни 2018, 15:12

Melly написа:Непредявените оспорвания, възражения и искове срещу другата страна се преклудират.
Всякакви имуществени претенции след постановяване на решението биха били неоснователни на основание "Чл.6 - да не е спал".


Очевидно нещата съвпадат и моите размисли по темата.
Много благодаря за изчерпателния коментар!

ПС: Относно "Не хранете празни надежди" - не мисля, че схванах идеята, но аз не съм нито един от "участниците в разказа" - и се моля на Бог никога да не попадам в подобни отношения с близките си.
vkkten
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 13 Май 2018, 15:01


Назад към Имотни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 14 госта


cron