начало
Габриел взе мандата за кабинет след безпрецедентно закъснение, преговорите продължават Габриел взе мандата за кабинет след безпрецедентно закъснение, преговорите продължават

Ликвидиране съсобственост след съдебна делба.

Казуси за недвижими имоти


Ликвидиране съсобственост след съдебна делба.

Мнениеот vkkten » 05 Юни 2018, 19:42

Здравейте!
Моля за мнения по следния случай:
Участници: Майка, баща, двама синове.
Имот: придобит в СИО от майката и бащата.
Бащата вписва завещание, преди да почине, че завещава своя дял на жена си, като "елиминира" синовете си.
След смъртта му, единия син претендира за дела си и съда го уважава, независимо от завещанието. Придобива 1/8.
Другият син не претендира за нищо.
Тъй като имотът е неделим, заминава на публична продан.
Сега - въпросът ми е:
Може ли да се приеме, че след публичната продан - съсобствеността на ВСИЧКИ /жената и двамата братя/ се ликвидира и се урежда финансово според дяловете им, като втория син, който не е имал никакви претенции до момента на съдебното решение, след публичната продан не може да претендира за дела си в имота /в някакъв бъдещ период да речем/, а единствено за финансовото преразпределяне, получено от проданта.
Т.е. дали проданта ликвидира изцяло съсобствените претенции по отношение на конкретния имот или единствено урежда отношенията между съдителите по този начин - a.k.a след проданта всичко е пито-платено, кой взел-взел, кой спал-спал :)
Ще се радвам на помощ от вас по този случай.
Мерси за отделеното време!
vkkten
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 13 Май 2018, 15:01

Re: Ликвидиране съсобственост след съдебна делба.

Мнениеот katerinakuch » 06 Юни 2018, 00:01

След делбата съсобствеността се ликвидира, но вторият син може да претендира в бъдеще за дела си в имота.
katerinakuch
Активен потребител
 
Мнения: 1162
Регистриран на: 28 Юни 2007, 12:27

Re: Ликвидиране съсобственост след съдебна делба.

Мнениеот vkkten » 06 Юни 2018, 00:11

Хм, това е интересно.
При положение, че имотът е продаден и е обезпечил финансово страните, не е ли логично да може да има претенции само върху получените суми от него?
Той /имотът/ на практика е трансформиран в парична стойност, усвоена от страните, които са били заинтересовани.
Поне аз така си мисля ... знам ли ....
vkkten
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 13 Май 2018, 15:01

Re: Ликвидиране съсобственост след съдебна делба.

Мнениеот barakuda » 06 Юни 2018, 00:36

Има си срокове за претенции за запазена част, чл.29 от ЗН.
barakuda
Потребител
 
Мнения: 216
Регистриран на: 08 Ное 2013, 20:11

Re: Ликвидиране съсобственост след съдебна делба.

Мнениеот Melly » 06 Юни 2018, 14:38

vkkten написа:Здравейте!
Моля за мнения по следния случай:
Участници: Майка, баща, двама синове.
Имот: придобит в СИО от майката и бащата.
Бащата вписва завещание, преди да почине, че завещава своя дял на жена си, като "елиминира" синовете си.
След смъртта му, единия син претендира за дела си и съда го уважава, независимо от завещанието. Придобива 1/8.
Другият син не претендира за нищо.
Тъй като имотът е неделим, заминава на публична продан.
Сега - въпросът ми е:
Може ли да се приеме, че след публичната продан - съсобствеността на ВСИЧКИ /жената и двамата братя/ се ликвидира и се урежда финансово според дяловете им, като втория син, който не е имал никакви претенции до момента на съдебното решение, след публичната продан не може да претендира за дела си в имота /в някакъв бъдещ период да речем/, а единствено за финансовото преразпределяне, получено от проданта.
Т.е. дали проданта ликвидира изцяло съсобствените претенции по отношение на конкретния имот или единствено урежда отношенията между съдителите по този начин - a.k.a след проданта всичко е пито-платено, кой взел-взел, кой спал-спал :)
Ще се радвам на помощ от вас по този случай.
Мерси за отделеното време!


Съществува принцип изведен от една римска сентенция: "Правото е на страната на бдящите, а не на спящите".
Та, отговорът на въпроса се съдържа в нея. В представения казус е налице СПН на решение по имуществен спор с предмет делба на съсобствен имот, в което производство страните имат двуяко процесуално положение - ответник и същевременно ищец. Непредявените оспорвания, възражения и искове срещу другата страна се преклудират.
Всякакви имуществени претенции след постановяване на решението биха били неоснователни на основание "Чл.6 - да не е спал".
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Ликвидиране съсобственост след съдебна делба.

Мнениеот Melly » 06 Юни 2018, 14:45

Препоръка към въпросителя: Не хранете празни надежди.
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Ликвидиране съсобственост след съдебна делба.

Мнениеот vkkten » 06 Юни 2018, 15:12

Melly написа:Непредявените оспорвания, възражения и искове срещу другата страна се преклудират.
Всякакви имуществени претенции след постановяване на решението биха били неоснователни на основание "Чл.6 - да не е спал".


Очевидно нещата съвпадат и моите размисли по темата.
Много благодаря за изчерпателния коментар!

ПС: Относно "Не хранете празни надежди" - не мисля, че схванах идеята, но аз не съм нито един от "участниците в разказа" - и се моля на Бог никога да не попадам в подобни отношения с близките си.
vkkten
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 13 Май 2018, 15:01


Назад към Имотни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 21 госта


cron