начало
Адвокатите ще се вписват в нов регистър, ако искат да продължат „по занятие“ да се занимават с фирмена регистрация Адвокатите ще се вписват в нов регистър, ако искат да продължат „по занятие“ да се занимават с фирмена регистрация

Право на ползване

Казуси за недвижими имоти


Право на ползване

Мнениеот alex_alex01 » 07 Фев 2017, 14:25

И аз и сестра ми получихме по един апартамент от родителите си като дарение. На моя родителите ми са си запазили правото на ползване върху една стая и сервизни помещения безвъзмездно, но не са включили клаузата заедно и поотделно. Жилището е двустайно. Единият ми родител почина. Сестра ми продаде нейния апартамент, поради дългове и иска да влезе да живее в моя с правото на ползване на живия ми родител (а той е съгласен) и счита, че има право и тя и детето и да живеят там „безвъзмездно“ – без да плащат наем и сметки - така разбират те безвъзмездно. В действителност те няма как да живеят в същата стая и ще влязат в другата стая – аз не живея там и няма как да попреча. Нямам против живият ми родител за живее там, но не и сестра ми и детето и, защото ще натрупат сметки и никога няма да мога да ползвам жилището си. Освен това аз също имам наследници и ще дойде време да им трябва имота. В момента там има наемател и трябва да дам 1 месец предизвестие, за да напусне. Дайте съвет как да постъпя. Мога ли да взема баща си при мен да живее, без сестра ми или да компенсирам правото на ползване с парична сума или да му наема друг имот. От повече от 5 години аз съм сключил договор за наем, но съм пращал целия наем на родителите си с пощенски запис, както и съм плащал данъците и съм правил ремонти в жилището, за което имам запазени документи. Не искам да оставя възрастен човек без покрив, а да се защитя от некоректната си сестра. Моля за разяснение какво значи „безвъзмездно“.
alex_alex01
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 07 Фев 2017, 12:37

Re: Право на ползване

Мнениеот bobi9 » 20 Фев 2017, 14:22

Безвъзмездно, следва да се разбира в смисъла, че при момента на прехвърляне на собствеността, правото на ползване се запазва за бившия собственик без той да дължи на новият собственик нещо. Това е така, тъй като ограничените вещни права, каквото е правото на ползване, могат да се придобиват по същите начини, както останалите. Например, чрез покупко продажба, давност или др. Не означава, че може да ползва имота, без да плаща данъци и сметки, доколкото и в закона пише точно обратното. Че е длъжен да ги плаща. Не че има пречка да има уговорка и в обратния смисъл, но тя трябва да е изрична.За по-конкретен отговор трябва да се прочете акта. Имат право да ползват само стаята за която е учредено правото. Останалата част можете да браните със всички средства, включително ви дължат и наем.
bobi9
Потребител
 
Мнения: 302
Регистриран на: 21 Фев 2014, 17:46


Назад към Имотни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 25 госта


cron