начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Отказ от право на собственост

Казуси за недвижими имоти


Re: Отказ от право на собственост

Мнениеот polpala » 24 Ное 2009, 00:01

...
Последна промяна zodiac на 24 Ное 2009, 10:37, променена общо 1 път
Причина: Пишете на кирилица!
polpala
Младши потребител
 
Мнения: 68
Регистриран на: 29 Окт 2009, 14:49

Re: Отказ от право на собственост

Мнениеот bebitor » 24 Ное 2009, 12:13

Утрото, казват, било по мъдро от вечерта.
Искаше ми се да поочеша още малко автора на темата, заради обидите му снощи, ама мод. вече се е потрудил да почисти. От цялата работа разбрах едно. Този образ не е никакъв адвокат, може да е студент 1 курс (ако беше втори, щеше да ги е научил тия работи), така че, вероятно не е навредил на никого, освен на себе си, евентуално на свои роднини.
****************
vladimir80, добре дошъл като пишещ във форумите.
Стана ми интересна теорията за отказ от наследяване, което се отличавало от отказ от наследство. Това ми звучи малко като "ще се откажа от родителите си чрез ДВ". Аз мисля, че именно чрез отказа от наследство н-ка се отказва от правото си да наследи, или поне досега не съм срещала друг вид отказ във връзка с наследствените права в практиката си, но... никой не е безгрешен.
Rara avis in terris
Аватар
bebitor
Активен потребител
 
Мнения: 1851
Регистриран на: 28 Мар 2007, 18:36
Местоположение: Пловдив, Русе

Re: Отказ от право на собственост

Мнениеот polpala » 24 Ное 2009, 14:30

В 5 клас съм :lol:
polpala
Младши потребител
 
Мнения: 68
Регистриран на: 29 Окт 2009, 14:49

Re: Отказ от право на собственост

Мнениеот Melly » 24 Ное 2009, 16:53

polpala написа:В 5 клас съм :lol:


Браво бе! :?
След като те прочетох най-внимателно, нали не очакваш да се впечатля от друго, освен от липсата ти на компетентност и нагло демонстрирана ниска култура.

ДИШАЙ! :evil:
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Отказ от право на собственост

Мнениеот polpala » 24 Ное 2009, 17:08

:mrgreen:
polpala
Младши потребител
 
Мнения: 68
Регистриран на: 29 Окт 2009, 14:49

Re: Отказ от право на собственост

Мнениеот polpala » 25 Ное 2009, 11:23

С огромна неохота бих искал да споделя, че тук истинските юристи, които не само четат закона, а вникват дълбоко в него са наистина адски малко, нека хората, които го посещават и задават своите въпроси не приемат казаното тук за чиста монета - оставям Вие да прецените какво имам предвид, цитираният по-долу текст е на съдия в окръжен съд София, по обективни причини не назовавам имена...Вижте сами !!!


Решаващият момент за отграничаване на двата института - отказ от наследство и отказ от права по чл. 100 вр. с чл. 101 от ЗС, е предмета на волеизявлението - при отказ он насл. това е пълен отказ без оглед какво има в наследстеваната маса. По чл. 100 винаги има отказ ОТ КОНТРЕТНО ПРАВО - 1/12 от правото на собственост върху апартамент № 1 в гр. Варна ,ул. """"""" № и т.н., или отказз от право на ползване върху определен недв. имот. Отказ от 1/12 от правото на собственост, без конкретизация на имота, е недействителен, защото всъщност е отказ от наслдство. Действителен е, както вече писах, само ако правото е конкретно, върху определ имот.
Не отива в общината или държавата, отива за разпределение между останалите наследници от същия ред.
polpala
Младши потребител
 
Мнения: 68
Регистриран на: 29 Окт 2009, 14:49

Re: Отказ от право на собственост

Мнениеот sunrise » 25 Ное 2009, 11:45

Не отива в общината или държавата, отива за разпределение между останалите наследници от същия ред.
Това от същия съдия ли е ? Иначе с горното съм съгласна, никой не е и твърдял обратното. Забележете,че се говори за наследници от същия ред. А при чл.100ЗС, съсобствеността може изобщо да не е от наследяване .
sunrise
Активен потребител
 
Мнения: 3621
Регистриран на: 04 Юни 2007, 14:34

Re: Отказ от право на собственост

Мнениеот polpala » 25 Ное 2009, 11:49

Ако изчетете цялата тема ще разберете вследствие на какво е възникнала съсобствеността и че именно от наследяване възниква съсобственост в конкретния визиран от мен случай. 8)
polpala
Младши потребител
 
Мнения: 68
Регистриран на: 29 Окт 2009, 14:49

Re: Отказ от право на собственост

Мнениеот polpala » 25 Ное 2009, 20:59

Ne, ne bih - no garantiram za istinnostta mu :?
polpala
Младши потребител
 
Мнения: 68
Регистриран на: 29 Окт 2009, 14:49

Re: Отказ от право на собственост

Мнениеот polpala » 26 Ное 2009, 12:46

- Един въпрос - За теб има ли значение изобщо как е възникнала въпросната съсобственост или това не е особено важно. Ако съсобствеността е възникнала вследствие покупко-продажба или имаме само един собственик то тогава ДА - отказа по чл. 100 от ЗС води до преминаване на въпросното му право върху община, Държава и т.н. В случая говорим,обаче,за съсобственост възникнала вследствие наследяване.Отказалият се сънаследник от 1/12 идеални части от апартамент прави своя отказ по чл. 100 от ЗС, защото само и единствен на това правно основание може да се откаже само от тази си част, а не изобщо както при отказа от наследство от 1/12 идеални части от цялата наследствена маса. В случая 1/12 идеални части отиват при другия съсобственик, който обаче не е просто съсобственик, много важно уточнение, а и сънаследник !!!

Нима при отказа от наследство се иска съгласието на останалите сънаследници, чийто дялове неимоверно ще се увеличат ?

И понеже отказалият се бе в чужбина, а не в България и бе невъзможно да се направи като Дарение или покупко продажба на въпросната идеална част, защото там трябва да присъстват даряващият и надареният - бе направено по този начин, след което легализирано у нас, заверено и от наш нотариус и вписано.
polpala
Младши потребител
 
Мнения: 68
Регистриран на: 29 Окт 2009, 14:49

Re: Отказ от право на собственост

Мнениеот andy70 » 26 Ное 2009, 14:43

polpala, моля Ви да се отнасяте уважително към Поли! Няма значение как е възникнала съсобствеността. Трябва да разграничавате отказ от право на собственост по чл.100 ЗС и отказ от наследство по чл.51 ЗН. Само отказа от наследство уголемява дела на останалите наследници. Но явно за Вас няма разлика между двата вида отказ!
Жалко.
Errare humanum est stultum est in errore perseverare.
Аватар
andy70
Потребител
 
Мнения: 883
Регистриран на: 25 Юни 2009, 11:09

Re: Отказ от право на собственост

Мнениеот polpala » 26 Ное 2009, 17:08

Жалко за Вас - аз съм убеден в това което казвам - няма начин при наследствен имот държавата да се намеси без значение какъв е отказа колега при положение,че има още един наследник на имота.
polpala
Младши потребител
 
Мнения: 68
Регистриран на: 29 Окт 2009, 14:49

Re: Отказ от право на собственост

Мнениеот sunrise » 26 Ное 2009, 17:14

polpala написа:Интересувам се от следния въпрос - Двама души остават наследници на един апартамент, но се явяват съсобственици по наследство в различни квоти - единия с 1/12, а другия на останалото - този който е наследник на 1/12 идеална част желае да се откаже от тази си част в полза на другия - и понеже съм наясно, че отказа от наследство извършен под условие или за определена част от наследствената маса е недействителен и няма как да се запише за особената книга за тази цел в районния съд, именно за това решихме следното - бе направен отказ от право на собственост по смисъла на член 100 от ЗС в който бе уточнен точния адрес и в полза на кого се отказва лицето, бе заверен от нотариус и бе вписан вече в имотния регистър в служба по вписванията - Конкретният ми въпрос е дали след време въпросното лице, което се отказа може да претендира недействителност на отказа по съдебен ред в контекста на ЗН и дали този и съответно отказа може да се извърши под условие, и последен въпрос ако предположим, че във въпросният отказ не бе упоменато че лицето се отказва в полза на другото лице дали тогава тази 1/12 пак няма да премине към него съгласно отново разпоредбите на ЗН, че отказа уголемява дела на останалите сънаследници или ще стане безстопанствен - въпреки че не мога да си обясня как ще стане безстопанствен при положение че говорим за идеална част и не на последно място говорим за вече вписан в имотния регистър към служба по вписванията отказ по член 100 от ЗС под условие и в полза на другия съсобственик - съсобственосста е възникнала по наследсво...Благодаря Ви предварително. :?

Жалко за Вас - аз съм убеден в това което казвам - няма начин при наследствен имот държавата да се намеси без значение какъв е отказа колега при положение,че има още един наследник на имота.
Как се връзват тогава двете?
Отказът от наследство е възможен, само , ако същото още не е прието. Ако е прието/няма да изнасяме лекция кого се счита за прието/, оттам нататък има отказ от право на собственост.
sunrise
Активен потребител
 
Мнения: 3621
Регистриран на: 04 Юни 2007, 14:34

Re: Отказ от право на собственост

Мнениеот polpala » 26 Ное 2009, 17:17

Решаващият момент за отграничаване на двата института - отказ от наследство и отказ от права по чл. 100 вр. с чл. 101 от ЗС, е предмета на волеизявлението - при отказ он насл. това е пълен отказ без оглед какво има в наследстеваната маса. По чл. 100 винаги има отказ ОТ КОНТРЕТНО ПРАВО - 1/12 от правото на собственост върху апартамент № 1 в гр. Варна ,ул. """"""" № и т.н., или отказз от право на ползване върху определен недв. имот. Отказ от 1/12 от правото на собственост, без конкретизация на имота, е недействителен, защото всъщност е отказ от наслдство. Действителен е, както вече писах, само ако правото е конкретно, върху определ имот. При кого отива идеалната част тогава която е наследствена...В ДЪРЖАВАТА ТАКА ЛИ...трудно ми е да не се ядосвам при подобни изказвания :?
Последна промяна polpala на 26 Ное 2009, 17:19, променена общо 1 път
polpala
Младши потребител
 
Мнения: 68
Регистриран на: 29 Окт 2009, 14:49

Re: Отказ от право на собственост

Мнениеот sunrise » 26 Ное 2009, 17:19

И според Вас може да стане и след като си владял имота и десет години,стига да е по наследство.
sunrise
Активен потребител
 
Мнения: 3621
Регистриран на: 04 Юни 2007, 14:34

Re: Отказ от право на собственост

Мнениеот polpala » 26 Ное 2009, 17:21

Колега - имота се владее от неотказалият се - но това в случая няма значение, защото тук не става въпрос за реална а за иделна част
polpala
Младши потребител
 
Мнения: 68
Регистриран на: 29 Окт 2009, 14:49

Re: Отказ от право на собственост

Мнениеот polpala » 26 Ное 2009, 17:23

Съдии, Нотариуси, всички са на мнение, че този отказ от 1/12 идеална част отива в полза на другият съсобственик, сънаследник - Вие не - ами не аз - Вие се замислете

Какво става според Вас аджеба тогава с тази 1/12 идеална част - става другият съсобственик, съсобственик с държавата ли...? 8)

Плюс това тук отказалият се изрично е изразил волята си - отказвам се в полза на........................!!! Тук няма забрана императивна както в закона за наследството да не може да се извърши под условие,мога да се откажа от собственост по член 100 в полза и на марсианците ако поискам...!
polpala
Младши потребител
 
Мнения: 68
Регистриран на: 29 Окт 2009, 14:49

Re: Отказ от право на собственост

Мнениеот bebitor » 26 Ное 2009, 17:41

Народна мъдрост: "На простия човек нито можеш да му дадеш, нито да му вземеш."
Самозаблуждавай се колкото искаш и престани да ни занимаваш с глупостите си :!: Темата е изчерпана, независимо дали ти харесва или не :!:
Rara avis in terris
Аватар
bebitor
Активен потребител
 
Мнения: 1851
Регистриран на: 28 Мар 2007, 18:36
Местоположение: Пловдив, Русе

Re: Отказ от право на собственост

Мнениеот Bai_Ganjo » 26 Ное 2009, 17:43

Изтрито !
Последна промяна Bai_Ganjo на 26 Ное 2009, 17:53, променена общо 1 път
Bai_Ganjo
Потребител
 
Мнения: 172
Регистриран на: 21 Ное 2007, 17:43

Re: Отказ от право на собственост

Мнениеот Bai_Ganjo » 26 Ное 2009, 17:52

Корекция, май питащият има право.
Bai_Ganjo
Потребител
 
Мнения: 172
Регистриран на: 21 Ное 2007, 17:43

ПредишнаСледваща

Назад към Имотни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 18 госта


cron