начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Отказ от право на собственост

Казуси за недвижими имоти


Отказ от право на собственост

Мнениеот polpala » 23 Ное 2009, 12:56

Интересувам се от следния въпрос - Двама души остават наследници на един апартамент, но се явяват съсобственици по наследство в различни квоти - единия с 1/12, а другия на останалото - този който е наследник на 1/12 идеална част желае да се откаже от тази си част в полза на другия - и понеже съм наясно, че отказа от наследство извършен под условие или за определена част от наследствената маса е недействителен и няма как да се запише за особената книга за тази цел в районния съд, именно за това решихме следното - бе направен отказ от право на собственост по смисъла на член 100 от ЗС в който бе уточнен точния адрес и в полза на кого се отказва лицето, бе заверен от нотариус и бе вписан вече в имотния регистър в служба по вписванията - Конкретният ми въпрос е дали след време въпросното лице, което се отказа може да претендира недействителност на отказа по съдебен ред в контекста на ЗН и дали този и съответно отказа може да се извърши под условие, и последен въпрос ако предположим, че във въпросният отказ не бе упоменато че лицето се отказва в полза на другото лице дали тогава тази 1/12 пак няма да премине към него съгласно отново разпоредбите на ЗН, че отказа уголемява дела на останалите сънаследници или ще стане безстопанствен - въпреки че не мога да си обясня как ще стане безстопанствен при положение че говорим за идеална част и не на последно място говорим за вече вписан в имотния регистър към служба по вписванията отказ по член 100 от ЗС под условие и в полза на другия съсобственик - съсобственосста е възникнала по наследсво...Благодаря Ви предварително. :?
polpala
Младши потребител
 
Мнения: 68
Регистриран на: 29 Окт 2009, 14:49

Re: Отказ от право на собственост

Мнениеот Гост. » 23 Ное 2009, 15:25

"Боже, колко мъка има по този свят, Боже"
Съчинение- разсъждение по Йовковото произведение от ........
Опасно е :!: Не опитвайте това сами. И с адвокат- също!
Последна промяна poli_g на 01 Дек 2009, 02:34, променена общо 1 път
Гост.
Старши потребител
 
Мнения: 9438
Регистриран на: 25 Яну 2013, 17:33

Re: Отказ от право на собственост

Мнениеот polpala » 23 Ное 2009, 15:48

Само ще отбележа, че низходящ наследник е единия съсобственик, а другия е съпруг на починал такъв - и понеже много взе да ме нервираш би ли ми казала, къде в закона за собствеността е упоменато, че отказ от право на собственост не може да се извърши ако се окажеш съсобственик по наследство и между другото ОК нека аз да съм неписмения но да слагаш и в тоя Кюп и Нотариус и съдия по вписванията който е вписал отказа преди 1 година почти е някак си смешно... :wink:
polpala
Младши потребител
 
Мнения: 68
Регистриран на: 29 Окт 2009, 14:49

Re: Отказ от право на собственост

Мнениеот polpala » 23 Ное 2009, 16:16

И какво съм сторил бихте ли ме просветлили...вписал съм отказ от право на собственост от 1/12 идеални части в полза на другия съсобственик станал такъв вследствие наследяване...отказът е пак повтарям в негова полза...и е по чл. 100 от ЗС, та какво съм сторил бихте ли ме просветлили - що се отнася до това каква е главната цел ами мисля, че е очевидна - целта е да остане собственик на цялото другия съсобственик - между другото след вписването това бе отразено и в данъчната служба и сега преди два дни с този отказ и удостоверенията за наследници бе извършено дарение на имота и съдията по вписванията вписа и него айде сега ми кажете какво е станало и не съм ли постигнал целта си !!! :P
polpala
Младши потребител
 
Мнения: 68
Регистриран на: 29 Окт 2009, 14:49

Re: Отказ от право на собственост

Мнениеот sunrise » 23 Ное 2009, 16:20

polpala написа:И какво съм сторил бихте ли ме просветлили...вписал съм отказ от право на собственост от 1/12 идеални части в полза на другия съсобственик станал такъв вследствие наследяване...отказът е пак повтарям в негова полза...и е по чл. 100 от ЗС, та какво съм сторил бихте ли ме просветлили - що се отнася до това каква е главната цел ами мисля, че е очевидна - целта е да остане собственик на цялото другия съсобственик - между другото след вписването това бе отразено и в данъчната служба и сега преди два дни с този отказ и удостоверенията за наследници бе извършено дарение на имота и съдията по вписванията вписа и него айде сега ми кажете какво е станало и не съм ли постигнал целта си !!! :P

Ами аз като искам да направя някого собственик му правя дарение.Според мен е невъзможно отказът в полза на друго лице. Тъй като се целят последиците на дарението, а формата не е спазена, както и че отказът е под условие, смятайте ,че нищо не сте направили.
sunrise
Активен потребител
 
Мнения: 3621
Регистриран на: 04 Юни 2007, 14:34

Re: Отказ от право на собственост

Мнениеот bebitor » 23 Ное 2009, 16:29

А, не! Твърде мила си, Поли, с оглед на стореното от колега! Аз обаче няма да го спестя, подобна неграмотност е недопустима и започвам да разбирам смисъла на оная застраховка, която плащам всяка година!
КОЛЕГА :evil: :evil: :evil: !!!
съгласно чл. 99 ЗС правото на собственост се изгубва, ако собственикът се откаже от него. Съгласно чл. 100 ЗС отказът от правото на собственост върху недвижим имот има действие само ако същият е направен в писмена форма с нотариално заверени подписи и ако е вписан. Когато отказът е направен по този ред, счита се, че имотите нямат друг собственик, и по силата на чл. 6 ЗС тези имоти стават собственост на ***??? Тук умишлено пропускам, КОЛЕГАТА да си отговори. :twisted: :twisted: :twisted:
Rara avis in terris
Аватар
bebitor
Активен потребител
 
Мнения: 1851
Регистриран на: 28 Мар 2007, 18:36
Местоположение: Пловдив, Русе

Re: Отказ от право на собственост

Мнениеот polpala » 23 Ное 2009, 16:33

Ами не е направено като дарение защото лицето бе в чужбина и направи отказ при нотариус в чужбина - изпрати го, легализирах го, заверих го наш нотариус и го вписах, съдията го изчете много внимателно...що се отнася до останалата част защо отказът от право на собственост в полза на другия съсобственик да е недействителен, къде в закона за съсобствеността се казва че ако е под условие е недействителен освен това те така или иначе са само двама съсобственици дори да не е под условие нали пак този отказ щу уголеми дела на другия бре - това е аналогично от ЗН където отказа от наследство уголемява дяловете на дугите сънаследници,тук обаче за разлика от закона за наследството, където закона е изричен че отказ от наследство под условие е невъзможен ОК тук обаче в ЗС нямаме такава разпоредба посочете ми такава... :D

Колега - как аджеба ще се откажеш от нещо което не притежаваш на 100% бре - цитирам КОЛЕГИ - Аз...........се отказвам от частта си от апартамент находящ се еди къде си в полза на еди кого си...........след това другия става собственик на цялото жилище, вие искате да ми кажете че като се е отказал от частта си се е отказал едва ли не от цялото и как ще го направи като той притежава само 1/12 ИДЕАЛНИ ЧАСТИ или вие не правите разлика между идеална и реална част, в крайна сметка след така направения отказ бе деклариран като единствен собственик другия наследник и сега само той е собственик и вече дори дари апартамента си и дарението е вписано а сега какво става а
Последна промяна polpala на 23 Ное 2009, 16:39, променена общо 1 път
polpala
Младши потребител
 
Мнения: 68
Регистриран на: 29 Окт 2009, 14:49

Re: Отказ от право на собственост

Мнениеот sunrise » 23 Ное 2009, 16:36

Аха, хем прилагаме ЗН по аналогия там където ни хареса, хем пък където не ни отърва, не. Ами той отказът ще си е действителен, ама условието не , така че на печелившата -честито. Министърът да почерпи по едно!
sunrise
Активен потребител
 
Мнения: 3621
Регистриран на: 04 Юни 2007, 14:34

Re: Отказ от право на собственост

Мнениеот bebitor » 23 Ное 2009, 16:43

polpala написа:невъзможен ОК тук обаче в ЗС нямаме такава разпоредба посочете ми такава... :D

Ами то по-горе Ви е обяснено, ама като няма кой да схване същината! Какво е отказ от собственост, какви последици поражда?!?
Защо не питахте преди мискинлика? :evil:
Rara avis in terris
Аватар
bebitor
Активен потребител
 
Мнения: 1851
Регистриран на: 28 Мар 2007, 18:36
Местоположение: Пловдив, Русе

Re: Отказ от право на собственост

Мнениеот polpala » 23 Ное 2009, 16:47

Ок, аз и ти сме съсобственици - аз притежавам 1/2 идеални части и ти 1/2 - аз се окказвам от право на собственост от тази своя идеална част - ти искаш да ми кажеш, че след като го извърша ти ще загубиш и своята идеална част от цялото и че цялото ще отиде в полза на държавата - много интересно много
И ако все пак е така защо аджеба ДЪРЖАВАТА допусна да се дари този имот от другия съсобственик който и пред данъчните фигурираше вече като ЕДИНСТВЕН СОБСТВЕНИК
Последна промяна polpala на 23 Ное 2009, 16:50, променена общо 1 път
polpala
Младши потребител
 
Мнения: 68
Регистриран на: 29 Окт 2009, 14:49

Re: Отказ от право на собственост

Мнениеот sunrise » 23 Ное 2009, 16:50

А това последното, как го решихте:просто другият съсобственик, ще си има нов "ортак", така да се каже.
sunrise
Активен потребител
 
Мнения: 3621
Регистриран на: 04 Юни 2007, 14:34

Re: Отказ от право на собственост

Мнениеот polpala » 23 Ное 2009, 16:52

Ами да оспорва държавата пред надарения нали така - нека да оспорва що е допуснала другия да дари ЦЯЛОТО ТОГАВА. :wink:
polpala
Младши потребител
 
Мнения: 68
Регистриран на: 29 Окт 2009, 14:49

Re: Отказ от право на собственост

Мнениеот bebitor » 23 Ное 2009, 16:54

Умнико/ умнице! По изключение (защото обикновено нямам нищо против) с мен ще говориш на Вие, докато не научиш вещното право на поносимо ниво (че и облигационното), че още не мога да те броя за колега. Най-добронамерен съвет- сядаш и много яко четеш, поне по 12 часа на ден, че много имаш да наваксваш (и другата ти тема погледнах сега)!
В дадения от теб пример- ако ти се откажеш от твоята 1/2 ид.част, аз ще отида на делба с държавата. Това ще стане.
И следващия път питай предварително!
Последна промяна bebitor на 30 Ное 2009, 15:08, променена общо 2 пъти
Rara avis in terris
Аватар
bebitor
Активен потребител
 
Мнения: 1851
Регистриран на: 28 Мар 2007, 18:36
Местоположение: Пловдив, Русе

Re: Отказ от право на собственост

Мнениеот polpala » 23 Ное 2009, 17:02

Питам защо държавата според вас като съсобственик вече тогава е допуснала да се дари целият имот от другия съсобственик/собственик явно в случая, защо не каза никой - СТОП - ти не си единствен собственик :P
polpala
Младши потребител
 
Мнения: 68
Регистриран на: 29 Окт 2009, 14:49

Re: Отказ от право на собственост

Мнениеот sunrise » 23 Ное 2009, 17:04

Отоговорът на въпроса се крие в :гражданското право, вещното право и облигационното право , както и в гражданския процес. Нали не мислите,че щом нотариусът е проспал нещо , това Ви бетонира като собственик? :roll:
sunrise
Активен потребител
 
Мнения: 3621
Регистриран на: 04 Юни 2007, 14:34

Re: Отказ от право на собственост

Мнениеот bebitor » 23 Ное 2009, 17:12

И аз се радвам да те видя, Поли!
А как да му го кажа? Завоалирано :evil:
Ако е колега, да мисли как да си оправя кашата, дето я е забъркал.
Ако пък не е колега- крайно време е да се вземат мерки срещу подобни консултанти. :evil:
Rara avis in terris
Аватар
bebitor
Активен потребител
 
Мнения: 1851
Регистриран на: 28 Мар 2007, 18:36
Местоположение: Пловдив, Русе

Re: Отказ от право на собственост

Мнениеот kiara. » 23 Ное 2009, 17:14

polpala,има малка, но съществена разлика между отказ от собственост/по ЗС/ и отказ от наследство/по ЗН/- това искат да ти кажат по-знаещите тук! В твоя случай- чл.52 във връзка с чл.49 ал.1 от Закона за наследството!
Последна промяна kiara. на 23 Ное 2009, 17:37, променена общо 1 път
kiara.
Младши потребител
 
Мнения: 71
Регистриран на: 03 Яну 2007, 16:18

Re: Отказ от право на собственост

Мнениеот polpala » 23 Ное 2009, 17:16

2.2.3. Правомощие разпореждане.

Съсобственикът може да се разпорежда само със своя дял. При отказ от правото се уголемяват дяловете на останалите съсобственици – по аналогия с отказа от наследство. При разпореждане с дял от недвижим имот следва да се има предвид разпоредбата на чл.33 ЗС – “(1) Съсобственикът може да продаде своята част от недвижимия имот на трето лице само след като представи пред нотариуса писмени доказателства, че е предложил на другите съсобственици да купят тази част при същите условия и декларира писмено пред него, че никой от тях не е приел това предложение”.
:P
polpala
Младши потребител
 
Мнения: 68
Регистриран на: 29 Окт 2009, 14:49

Re: Отказ от право на собственост

Мнениеот ko4o4 » 23 Ное 2009, 17:21

Брейййййййй, аз дето съм с почти нулев опит разбрах каква попара е надробил/а polpala... Ама колегата се е запънал като магаре на мост :lol: :lol: :lol: ...
п.п. апропо polpala, ще береш ядове - и ти, и клиента ти, мда 8) ...
ko4o4
Младши потребител
 
Мнения: 59
Регистриран на: 07 Юли 2009, 08:15

Re: Отказ от право на собственост

Мнениеот bebitor » 23 Ное 2009, 17:25

О, свещена простота!
Виж сега, няма да ти пиша монография- има доста по въпроса. В чл.33 нещо да ти прави впечатление?!? :roll: :roll: :roll: Сядай да четеш :evil: :evil: :evil:
Последна промяна bebitor на 23 Ное 2009, 17:31, променена общо 1 път
Rara avis in terris
Аватар
bebitor
Активен потребител
 
Мнения: 1851
Регистриран на: 28 Мар 2007, 18:36
Местоположение: Пловдив, Русе

Следваща

Назад към Имотни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 37 госта


cron