начало
Районен съдия става зам.-министър на икономиката Районен съдия става зам.-министър на икономиката

Отказ от право на собственост

Казуси за недвижими имоти


Re: Отказ от право на собственост

Мнениеот inspectora » 01 Дек 2009, 01:17

polpalchooo написа:Nedvijimi imoti koito nqmat drug sobstvenik - a ne idealni chasti koito nqmat sobstvenik - izrichno si e kazano nqma mqsto za tylkuvane :mrgreen:

Ти май нещо взе да се бъзикаш а? Щото ако сериозно ми го говориш това ... няма смисъл да продължаваме да говорим, а направо ще те пратя в първи или втори курс в някой ЮФ /щото очевидно си бил в някой от "правноисторическите" ;) /
И после - какво си се хванал за тая процедура /кой знае от коя правноинформационна система копирана/? То ако по тези системи всичко беше вярно ... ами тогава да затваряме юридическите факултети ...

... както и да е - нали си си свършил работата с имота ... дерзай ... и успехи в професията ;)
inspectora
Активен потребител
 
Мнения: 2794
Регистриран на: 11 Мар 2003, 14:47

Re: Отказ от право на собственост

Мнениеот Melly » 01 Дек 2009, 09:13

Аз имам друго предложение.
Тази тема да бе доста показателна за това, как някои си позволяват да прекрачват границата на толерантността, какъвто типичен пример е polpalchooo.
В първия момент се замислих дали темата да не бъде преместена във "форум за юристи" ей така, да служи за сигнална лампа как за чужда сметка самонадеяността у някой юрист може да изиграе лоша шега.

:roll: :roll: :roll: Но, какво нахалство и безочие струи от таза крилата фраза: :?
polpalchooo написа:...Temata mi moje da e typa no bie rekorda za otgovori i razglejdania....

Та, предложението ми е, или Модераторът да отдели в нова тема онази част от мненията на колегите, като полезна дискусия от правна гледна точка , или всеки един от нас, дал конструктивни мнения, сам да си ги заличи. Така, за идните времена ще остане овековечена една "тъпа" тема, изпъстрена от автара си с "тъпи" въпроси.
Гордей се, авторе!!!! :D
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8004
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Отказ от право на собственост

Мнениеот polpalchooo » 01 Дек 2009, 17:14

В какъв срок Общината трябва да встъпи във владение на въпросната 1/12 част от апартамента и освен това, за да встъпи според НАРЕДБА ЗА РЕДА ЗА ПРИДОБИВАНЕ, УПРАВЛЕНИЕ И РАЗПОРЕЖДАНЕ С ОБЩИНСКО ИМУЩЕСТВО тя трябва да:

Чл. 7. (1) Столична община завладява безстопанствени имоти на територията си. За целта, комисия, определена със заповед на кмета на съответния район, в състава на която влизат представители на дирекции: "Общинска собственост", "Правно-нормативно обслужване" и "Архитектура и градоустройство", съставя констативен протокол за наличието на безстопанствения имот и неговото състояние.

(2) Кметът на Столична община издава заповед за завземане на имота (за установяване владението върху имота). Със заповедта се конкретизират мерките, които трябва да се вземат за привеждане на имота в състояние да бъде използван по предназначение.

(3) Завладеният безстопанствен имот се управлява съобразно реда за управление на съответния вид имот, частна общинска собственост, указан в тази наредба или в Наредбата за реда и условията за управление и разпореждане с общински жилища на територията на СО.

(4) СОС прогласява придобивна давност по отношение на завладените безстопанствени имоти при условията на чл. 79, ал. 1 от ЗС. Решението на общинския съвет се взема, по предложение на кмета на общината, след съставяне на констативен протокол от комисия, образувана към всеки район, включваща в своя състав служители от дирекции: "Общинска собственост", "Правно-нормативно обслужване" и "Архитектура и градоустройство". С протокола се установява, че е изтекъл десетгодишния законов срок от издаване на заповедта на кмета на общината за завладяване на безстопанствения имот. Към протокола се прилагат договори за наем или други договори за управление, или данни за ползване на имота за нуждите на органите на Столична община или на юридически лица и звена на бюджетна издръжка, които удостоверяват непрекъснатото владение върху имота.

Нека удостоверят непрекъснато владение !!!
polpalchooo
Младши потребител
 
Мнения: 17
Регистриран на: 27 Ное 2009, 13:54

Re: Отказ от право на собственост

Мнениеот Bai_Ganjo » 01 Дек 2009, 17:28

Може ли някой да дефинира понятието безстопанствен имот. Според мен безстопанствен не е равно на имот без собственик.
Bai_Ganjo
Потребител
 
Мнения: 172
Регистриран на: 21 Ное 2007, 17:43

Re: Отказ от право на собственост

Мнениеот polpalchooo » 01 Дек 2009, 17:57

В случая конкретния владелеца според мен е реален собственик в кавички, а след 10 години вече не е в кавички, а на практика, след 10 години дори общината да заведе дело за делба нищо няма да вземе, защото имота е владян не от нея непрекъснато в продължение на 10 години, а от друг...
polpalchooo
Младши потребител
 
Мнения: 17
Регистриран на: 27 Ное 2009, 13:54

Re: Отказ от право на собственост

Мнениеот inspectora » 01 Дек 2009, 21:25

Bai_Ganjo написа:Може ли някой да дефинира понятието безстопанствен имот. Според мен безстопанствен не е равно на имот без собственик.

inspectora написа:Та да се върна на темата чия става собствеността след отказ от ПС?
В чл.13, ал.2 от ЗОС, както и в наредбите по чл.8, ал.2 от него на общините, ако забелязвате, се говори за "безстопанствен имот" /а не за такъв, без собственик/. Опитах се да потърся някаква легална дефиниция - не намерих такава. Та колкото и "безстопанствен" да е синоним на "без собственик", нещо не ми се "връзва" да е едно и също ;) - все си мисля, че под безстопанствен, се има предвид такъв, който не се стопанисва, или е с "неустановен собственик" ... нещо "ничията вещ" не ми харесва изобщо като концепция напоследък /въпреки, че до преди известно време може би бях склонен да я приема с аргументацията за процедурата по владение на общината, но сега не съм съвсем склонен, поради използвания от закона термин "безстопанствен" ... като се замислих над значението му/ ...

:)
И аз това викам ... ама момчето си пее все неговата песен ...
inspectora
Активен потребител
 
Мнения: 2794
Регистриран на: 11 Мар 2003, 14:47

Re: Отказ от право на собственост

Мнениеот polpalchooo » 03 Дек 2009, 15:19

С отказа от тази идеална част тя става безстопанствена и общината не става неин собственик , а има правото да завладее имота, ако го завладее и го владее 10 години ще стане собственик, а не че видиш ли ти имаме отказ и хоп общината собственик, по аналогия, когато общината не издаде такъв акт, с който кмета да разпореди завладяването на имот и той целия заедно с тази идеална част се владее от другиго и то не какъв да е, а собственикът на 11/12 идеални части от този именно имот то и за него също за тази 1/12 тече 10 годишна придобивна давност.
polpalchooo
Младши потребител
 
Мнения: 17
Регистриран на: 27 Ное 2009, 13:54

Re: Отказ от право на собственост

Мнениеот inspectora » 03 Дек 2009, 16:46

polpalchooo написа:С отказа от тази идеална част тя става безстопанствена и общината не става неин собственик, а има правото да завладее имота, ако го завладее и го владее 10 години ще стане собственик ...

А стига бе!
А аз си мислех, че като се откажеш "в полза на Пешо" и тази ид.ч. ставала собственост на Пешо ... :roll: ... странна работа ... :lol: :lol: :lol:

Въпросът е дали "безстопанствен" /използвано в ЗОС и общинските наредби/ = на "такъв без собственик"!!! Аз си мисля, че НЕ! Т.е. при отказ вещта НЕ Е "ничия" - въпросът е чия е /при все, че са отменени изричните разпоредни на ЗОС и ЗДС/?

Ако приемем конструкцията за "ничия" собственост, то тогава какви ли нещица биха се случили ... просто умът ми не го побира какво щеше да се случва /и то щеше да се е случило до сега ;) / ... говоря за неща от областта на данъчното право ;) ... от областта на "прането на пари" ... и още една - две други области ;)
inspectora
Активен потребител
 
Мнения: 2794
Регистриран на: 11 Мар 2003, 14:47

Re: Отказ от право на собственост

Мнениеот scorpia » 25 Юли 2010, 00:37

Просто не е истина това, което чета! :shock:
То бива глупост, бива, ама такава никъде не бях срещала..
Май май Пешо не стана собственик след отказа по 100 ЗС и понеже "умният" автор на темата все пак наистина вникна, че е сгафил, реши да запее нова песен - имотът (простете - 1/12 ид.част, защото както имах честта да разбера днес идеалната част от имот изобщо не е имот :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: ) е станал безстопанствен.. Както му изнася! :mrgreen:
Прекланям се пред "великите мисли" на polpalchooo!

В тази връзка - може ли някакви данни за имота, за да преразгледам документите за собственост и да спра плащането на данъка върху тази 1/12 идеална част от сънаследника, който не се отказа от НАСЛЕДСТВО и в момента владее чужда вещ? По една случайност работя в местни данъци и такси и за голямо нещастие на polpalchooo не споделям тезата "отказвам се в полза на Пешо" :mrgreen:

Хайде, бъди мъж и дай точни координати на имота (простете - 1/12-тата идеална част :mrgreen: ).. Може и на ЛС!
Спирам ти плащането на данък, спирам ти даването на данъчни оценки върху тази 1/12-та ид.част и сезирам процедура по въвод във владение (щот нали МДТ са вече в общината :mrgreen: )..

8)
scorpia
Младши потребител
 
Мнения: 49
Регистриран на: 25 Май 2004, 15:07

Предишна

Назад към Имотни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 33 госта


cron