начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Отказ от право на собственост

Казуси за недвижими имоти


Re: Отказ от право на собственост

Мнениеот wilson » 29 Ное 2009, 16:24

Melly НАПИСАЛА: Но, дискусията се разви в посока на отказ по чл.100 ЗС за Х ид.ч. от имот. По-горе колега изложи сериозен аргумент потив смесване на институтите "отказ от ПС" и "отказ от Н". Напълно го подкрепям, т.к. двата вида права имат различно съдържание - ПС е само АКТИВ, а наследството е СЪВКУПНОСТ от права и задъпжения. По тази причина не можем да ги приравним и е недопустимо да прилагаме аналогията на закона по отношение последиците на двата вида откази.


Melly НЕ съм съгласен, че ПС непременно е АКТИВ, ако си придобил или наследил имот, върху който има учредена ипотека или ОВП, може да се окаже че си придобил, респ. наследил и нЕкои пасиви :cry: или пък, че си мислиш че разполагаш с имот, а ТО се оказва, че не можеш да го ползваш - nuda proprietas. Е поне определено време, тъй като ОВПП-то е intuito personae и след смъртта на лицето, в чиято полза е учредено, се погасява.

Иначе 100% съгласен, че НЕ трябва да смесват институтите на Отказ от Н и Отказ от ПС. В единия случай, дяловете на сънаследниците се уголемяват пропорционално от дела на отказалия се от Н., а в другия случай отказът води до преминаване на ПС (идеалната част в случая) в патримониума на държавата въпреки, че и това НЕ е много сигурно, тъй като става въпрос за отказ от ПС върху ид. част, а чл. 3 т.4 от ЗДС е красноречив.

С две думи мнението ми е следното, макар и субективно и НЕмеродавно - Полпала НЯМА да имаш НИКАКВИ проблеми, държавата НЯМА да се занимава с някаква си 1/12 идеална част от имот, то ако си говорим честно НЯМА И МЕХАНИЗЪМ ЗА УЗНАВАНЕ, въпреки, че отказът е Вписан, няма и кой да се занимава да актува тази идеална част, освен ако имотът не е за милиони и т.н

И все пак НАПРАВИЛ си глупост, ОБЯСНИХ ТИ, човекът е в чужбина, праща Пълномощно на собственика на 11/12 ид. ч, с което собственикът на останалите 11/12 ид. ч 'си продава 1/12 ид. ч. на себе'. Това е чистия и най-лесен начин. Какво си се занимавал с отказ от ПС не знам ...

Bis dat qui cito dat.
И те така ... :D
Аватар
wilson
Младши потребител
 
Мнения: 39
Регистриран на: 26 Ное 2009, 18:16

Re: Отказ от право на собственост

Мнениеот Melly » 30 Ное 2009, 00:54

wilson написа:
Melly НЕ съм съгласен, че ПС непременно е АКТИВ, ако си придобил...

:D Нали не говорим за какво да е право, а само и единствено за права от категорията на абсолютните вещни права (римската триада). Това, за което говориш е вярно до толкова, до колкото същото право е ограничено по обем - или е налично ОВП, или е обременено с тежест - ипотека. Съществената разлика към момента на придобиването му Е, че се презюмира знание за такава тежест и СЪГЛАСИЕ да придобиеш такова право, каквото е, докато при наследяването - да, с приемане на наследството ставаш носител на комплекс от права и задължения. Т.е., придобиваш по наследство вещно право (А) и облигационно задължение (П). Обикновено, тази втора съставка е неизвестна към момента на придобиване, или дори да е известна по размер, същата се явява пасив, различен от "нула".
:wink: А - П = Sdo!

wilson написа:.... или наследил имот, върху който има учредена ипотека или ОВП, може да се окаже че си придобил, респ. наследил и нЕкои пасиви :cry: или пък, че си мислиш че разполагаш с имот, а ТО се оказва, че не можеш да го ползваш - nuda proprietas. Е поне определено време, тъй като ОВПП-то е intuito personae и след смъртта на лицето, в чиято полза е учредено, се погасява.


Тук имаш алтернатива - можеш да приемеш, можеш и да не приемеш тъй "пъстрото" наследство, и трети вариант - да го приемеш по опис.

П.П. Не, че е важно чак толкоз, ами просто да се намираме на приказка. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Отказ от право на собственост

Мнениеот ko4o4 » 30 Ное 2009, 10:52

poli_g написа:а няма по-добър ответник от Държавата.
Здравей, били ми обяснила, какво по-точно имаш предвид. Знам, че въпросът ми не е свързан с темата, но ми стана любопитно... Ако имаш време и желание де :)
ko4o4
Младши потребител
 
Мнения: 59
Регистриран на: 07 Юли 2009, 08:15

Re: Отказ от право на собственост

Мнениеот polpalchooo » 30 Ное 2009, 11:11

ОТКАЗ ОТ ПРАВО НА СОБСТВЕНОСТ





Статус на процедурата: актуална



Нормативна уредба


чл. 569-577, чл. 578, ал. 4 и 5, чл. 579, ал. 2, чл. 582-585, чл. 589, ал. 2 и чл. 590 от Гражданския процесуален кодекс (ГПК)

:D :D :D :lol: :lol: :lol: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:
чл. 99-100 и чл. 112, б. "в" от Закона за собствеността (ЗС)

чл. 25, ал. 1 от Закона за собствеността и ползуването на земеделските земи (ЗСПЗЗ)

чл. 25, ал. 7 от Закона за нотариусите и нотариалната дейност (ЗННД)

чл. 4, б. "в" от Правилника за вписванията (ПВп)

Наредба № 32 от 29 януари 1997 г. за служебните архиви на нотариусите и нотариалните кантори (Наредба № 32 от 29 януари 1997 г.)

Тарифа за държавните такси, събирани от Агенцията по вписванията

Тарифа за нотариалните такси към Закона за нотариусите и нотариалната дейност

Инструкция № 38 от 16 ноември 1998 г. за прилагане на Тарифа за нотариалните такси към Закона за нотариусите и нотариалната дейност



Юридическа характеристика


Отказът от право на собственост е изрично волеизявление на носителя на това право, с което той недвусмислено изразява желанието си да прекрати владението, ползването и разпореждането с индивидуално определена вещ. Правната регламентация на този институт се съдържа в чл. 99-100 и чл. 112, б. "в" от Закона за собствеността и е посветена на отказа от право на собственост върху недвижим имот. От тълкуването на разпоредбата на чл. 99 ЗС следва, че е възможно и допустимо неговото извършване и по отношение на движима вещ.

Отказът от право на собственост върху недвижим имот е изричен и формален акт, облечен в писмена форма с нотариална заверка на подписа, който подлежи на вписване в имотния регистър. Той няма за краен ефект облагодетелстването на трето лице, тъй като не се извършва в чужда полза.

С волеизявлението за отказ от право на собственост върху недвижим имот, той попада в категорията на т. нар. безстопанствени имущества. С редакцията на разпоредбите на чл. 3, т. 5 ЗДС и чл. 2, ал. 2, т. 5 ЗОС бе отменено правилото, по силата на което държавата придобива имущества, (с изключение на недвижимите имоти, трансформиращи се в общинска собственост) които нямат друг собственик. Действащото законодателство урежда възможността безстопанствен имот да бъде придобит по давност, която при наличието на отказ от право на собственост винаги ще бъде 10-годишна, тъй като владението върху такъв имот по своята същност е недобросъвестно (чл. 79, ал. 1 ЗС).

Съгласно чл. 13, ал. 2 ЗОС, общината владее и управлява безстопанствените имоти на своята територия по ред, определен с наредбата по чл. 8, ал. 2 ЗОС. Придобиването на имущество от Столична община е регламентирано в Наредбата за реда за придобиване, управление и разпореждане с общинско имущество, приета с Решение № 508 на Столичния общински съвет по Протокол № 54 от 28.07.2005 г. Разпоредбата на чл. 4, ал. 4, т. 4 от Наредбата предвижда, че придобиването на правото на собственост по давност се извършва без решение на Столичен общински съвет, а кметът на Столична община издава заповед за завземане на имота (за установяване владението върху имота) въз основа на констативен протокол за наличието на безстопанствения имот и неговото състояние, съставен от комисия, определена със заповед на кмета на съответния район.

Специфичен е правният режим, установен по отношение на безстопанствените земеделски земи: чл. 25, ал. 1 ЗСПЗЗ предвижда, че земеделската земя, която не принадлежи на граждани, юридически лица или на държавата, е общинска собственост. Собствеността на общините върху мерите и пасищата е публична и може да се обявява за частна общинска собственост при промяна на предназначението на мерите и пасищата по реда на ЗОС в определените в чл. 25, ал. 3 ЗСПЗЗ случаи.



Осъществяване на процедурата


I. Отказ от право на собственост върху недвижим имот

Отказът от право на собственост върху недвижим имот се извършва с ПИСМЕНА ДЕКЛАРАЦИЯ с нотариална заверка на подписа на носителя на това право. За да породи действие, той следва да бъде вписван в имотния регистър. Оттеглянето на отказа от право на собственост е допустимо до извършване на вписването (чл. 100, ал. 2 ЗС).

Нотариалното производство започва с подаването на писмена молба на собственика за удостоверяване на подпис върху частен документ (какъвто е декларацията за отказ от право на собственост). Тя може да се адресира до всеки правоспособен нотариус, независимо от неговия район на действие (чл. 570, ал. 2 ГПК).

За извършване на нотариалното удостоверяване следва да се представят следните документи:

- документ, от който да е видно, че деклараторът е собственик на недвижимия имот;

- ДЕКЛАРАЦИЯ ЗА ГРАЖДАНСТВО И ГРАЖДАНСКО СЪСТОЯНИЕ, която се изисква винаги при извършването на разпоредителни сделки, съгласно чл. 25, ал. 7 от Закона за нотариусите и нотариалната дейност.

В рамките на нотариалното производство нотариусът:

1. проверява самоличността и дееспособността на лицето, което иска удостоверяване на подпис върху частен документ;

2. извършва преценка дали не е налице някоя от пречките, регламентирани в чл. 574 и чл. 575 ГПК;

3. изисква от лицето, чийто подпис се удостоверява, да го положи лично пред нотариуса или да потвърди вече положения подпис.

Удостоверяването на подпис върху частен документ се извършва с надпис, поставен върху самия документ, след което той се отбелязва в нарочен регистър, воден от нотариуса (чл. 590, ал. 2 ГПК, във връзка с чл. 7, ал. 1, т. 4 от Наредба № 32 от 29 януари 1997 г. за служебните архиви на нотариусите и нотариалните кантори).

След приключване на нотариалното производство, нотариусът представя на съдията по вписванията в деня на извършване на удостоверяването четири еднообразни екземпляра от декларацията за отказ от право на собственост, единият от които може да е само подписан (чл. 21, ал. 1 от Наредба № 32 от 29 януари 1997 г.). Компетентен да извърши вписването е съдията по вписванията, в чийто район се намира недвижимия имот.

Молбата за извършване на вписването в имотния регистър се изготвя в два екземпляра, подписани от нотариуса, като към единият от тях се прилага счетоводен документ за внесена държавна такса за вписване, а другият - надлежно подписан и датиран от съдията по вписванията, се връща на нотариуса в рамките на същия ден.

II. Дължими такси

1. Нотариални такси са регламентирани като основание и разновидности в глава седма от Закона за нотариусите и нотариалната дейност. Размерът на дължимата такса за удостоверяване на подписите на частни документи без определен материален интерес е определен в т. 5 от Тарифата за нотариалните такси към Закона за нотариусите и нотариалната дейност, както следва:

- за първия подпис - 3 лева;

- за всеки следващ подпис - 1 лев.

Декларацията за отказ от право на собственост се съотнася към хипотезата, установена в чл. 5, т. 4 от Инструкция № 38 от 16 ноември 1998 г. за прилагане на Тарифа за нотариалните такси към Закона за нотариусите и нотариалната дейност.

2. Таксата за вписване на актовете за отказване от вещни права върху недвижими имоти в имотния регистър се дължи на основание чл. 112, б. "в" от Закона за собствеността, във връзка с чл. 4, б. "в" от Правилника за вписванията. Нейният размер е определен в чл. 5 от Тарифа за държавните такси, събирани от Агенцията по вписванията. Цитираната разпоредба гласи, че за вписване на откази от вещни права върху недвижими имоти се събира такса от 10 лева.



Резултат от процедурата


Специфични са ситуациите на отказ от право на собственост върху движима вещ. Липсата на изчерпателна законодателна регламентация в тази област е продиктувана от разнообразието от ситуации, които могат да възникнат на практика. Не съществува изискване отказът от право на собственост върху движими вещи да се осъществи с един формален акт. Възможно е собственикът с конклудентни действия да изрази намерението си за отказ, като изостави вещта, в случай че липсва законоустановена форма за действителност по отношение на прехвърлянето на собствеността върху движима вещ.

Такава форма е предвидена в разпоредбата на чл. 46, ал. 1 от Кодекса на търговското корабоплаване, която предвижда, че сделките за прехвърляне на собственост върху кораб се извършват в писмена форма с нотариално заверени подписи. Специфичен е и режимът, установен по отношение на моторните превозни средства, собствеността върху които се прехвърля с писмен договор (чл. 144, ал. 1 от Закона за движението по пътищата).



Примерни образци, документи и формуляри


Декларация за отказ от право на собственост върху недвижим имот

Декларация за гражданство и гражданско състояние по чл. 25, ал. 7 от Закона за нотариусите и нотариалната дейност

Та каква ти беше мисълта ПОЛИ - МОЛИ... :lol: :lol: :lol:
Последна промяна polpalchooo на 30 Ное 2009, 11:36, променена общо 1 път
polpalchooo
Младши потребител
 
Мнения: 17
Регистриран на: 27 Ное 2009, 13:54

Re: Отказ от право на собственост

Мнениеот bebitor » 30 Ное 2009, 11:33

Брей! И колко дни ти трябваха да си раздвижиш мозъчното вещество, да намериш тая кратка процедурка и да я прочетеш:!: :?: :!: Да я беше чел преди да сътвориш отказа. Или поне в темите тук да се беше поровил.
Rara avis in terris
Аватар
bebitor
Активен потребител
 
Мнения: 1851
Регистриран на: 28 Мар 2007, 18:36
Местоположение: Пловдив, Русе

Re: Отказ от право на собственост

Мнениеот polpalchooo » 30 Ное 2009, 12:33

ЗАКОН ЗА ОБЩИНСКАТА СОБСТВЕНОСТ

Чл. 21(3) Части от имоти могат да се отчуждават само когато остатъкът от имота отговаря на изискванията, определени в закон, съобразно неговия вид, местонахождение и предназначение.
polpalchooo
Младши потребител
 
Мнения: 17
Регистриран на: 27 Ное 2009, 13:54

Re: Отказ от право на собственост

Мнениеот bebitor » 30 Ное 2009, 15:10

Сега пък отчуждаване :!: Изображение
Rara avis in terris
Аватар
bebitor
Активен потребител
 
Мнения: 1851
Регистриран на: 28 Мар 2007, 18:36
Местоположение: Пловдив, Русе

Re: Отказ от право на собственост

Мнениеот inspectora » 30 Ное 2009, 15:17

Абе пич /съжалявам за обръщението, но си го заслужи вече с твоето упорсвто .../, не разбра ли, че си ги сгафил нещата теоретично така или иначе ... Сега МОЖЕ и да нямаш проблеми на практика ... МОЖЕ и в бъдеще да нямаш, но гафът си е налице! А това дали въпросната ид.ч., предмет на отказа, е "ничия" и общината може да я завладее, дали я владее собственикът на останалите ид.ч., дали вече не е нечия друга собственост /на държавата например/, е отделен въпрос. И не си мисли, че това дето го пише в някоя процедура е на 100% вярно ;) ... но дори и да е вярна горната процедура в частта и относно последиците, то виждаш, че пак си я сгафил ;) ...

Пак ще си говорим за тая ид.ч. един ден като тръгнете да го продавате тоя имот ;) ... с тези документи за собственост ... дори и при същия Нотариус и при същия съдия по вписванията, които са съответно заверил и вписал отказа ... ;)

П.П.: тоя последния текст от ЗОС, който си постнал няма нищо общо с казуса ... дано да го съзнаваш ... щото ако твърдиш обратното ... не знам вече ...
inspectora
Активен потребител
 
Мнения: 2794
Регистриран на: 11 Мар 2003, 14:47

Re: Отказ от право на собственост

Мнениеот sunrise » 30 Ное 2009, 16:03

Я няма да узнае общината ,че е ничия! :lol:
Откозвам се аз от ПС, идва следващата година и следователно трябва да плащам данъци. Отивам аз с копие от декларацията и им обяснявам , че съм се отказал от правото на собственост.
sunrise
Активен потребител
 
Мнения: 3621
Регистриран на: 04 Юни 2007, 14:34

Re: Отказ от право на собственост

Мнениеот inspectora » 30 Ное 2009, 16:13

sunrise написа:Я няма да узнае общината ,че е ничия! :lol:
Откозвам се аз от ПС, идва следващата година и следователно трябва да плащам данъци. Отивам аз с копие от декларацията и им обяснявам , че съм се отказал от правото на собственост.

Тъй то ... ама в случая човекът си плаща данъка за отказаната част ;) ... общината "е заблудена успешно" ;)

А ако говорим по принцип - те нека узнае ... какво - ще ми наруши владението ли ;) ... щото след отказа отивам и си го завладявам пак ;) ...

/на мен вдинствено този довод ме кара да се замислям, че тезата за "ничия" собственост след отказ нещо не се връзва ... то ако беше така - имотът да става ничий, та то всички имоти в родината ни щяха да са "ничии" и само щяха да се владеят ;) /
inspectora
Активен потребител
 
Мнения: 2794
Регистриран на: 11 Мар 2003, 14:47

Re: Отказ от право на собственост

Мнениеот polpalchooo » 30 Ное 2009, 16:19

Ами само да добавя, че преди два месеца имота бе дарен - вече е наличе Нотариален акт за дарение на имота - и всичко това с всички документи заедно с отказа при нотариус и съдията по вписванията си го вписа а после го е и декларирало лицето... 8)

и всичко това не е направено при нотариуса където и отказа... :mrgreen:
polpalchooo
Младши потребител
 
Мнения: 17
Регистриран на: 27 Ное 2009, 13:54

Re: Отказ от право на собственост

Мнениеот sunrise » 30 Ное 2009, 16:24

polpalchooo написа:Ами само да добавя, че преди два месеца имота бе дарен - вече е наличе Нотариален акт за дарение на имота - и всичко това с всички документи заедно с отказа при нотариус и съдията по вписванията си го вписа а после го е и декларирало лицето... 8)

и всичко това не е направено при нотариуса където и отказа... :mrgreen:

И какъв аргумент е това? Много ми е интересно за къде се отнася процедурата, като Община. Бас ловя, че е нещо от рода на Долно Нанагорнище, щото там където има обороти и интереси нотариусите общо взето си отварят очите.
И какво като имате нотариален акт? И то за деривативен способ.
sunrise
Активен потребител
 
Мнения: 3621
Регистриран на: 04 Юни 2007, 14:34

Re: Отказ от право на собственост

Мнениеот polpalchooo » 30 Ное 2009, 16:51

Варна :D

как какво - това е Констативен документ за собсвеност с него мога да го продам ако искам - докато не бъде оспорено евентуално това дарение по съдебен ред до тогава си е документ за собственост как какво

А продам ли го добросъвестния купувач нали се сещате...а докато не го продам за мен тече придобивна давност на ТАЗИ БЕЗСТОПАНСТВЕНА ИДЕАЛНА ЧАСТ :mrgreen:

Защото мисля вече Ви стана ясно че това държавата да придобива по тозе ред вече е отпаднало нали или не го разбрахте това :mrgreen:
Последна промяна polpalchooo на 30 Ное 2009, 16:57, променена общо 1 път
polpalchooo
Младши потребител
 
Мнения: 17
Регистриран на: 27 Ное 2009, 13:54

Re: Отказ от право на собственост

Мнениеот sunrise » 30 Ное 2009, 16:56

Абе, дали евъв Варна имота , съмнявам се.
Освен това , какъв констативен акт при дарение. Вие да не сте учили право в някой ПУЦ?
А пък за правните последици-съвсем Ви се губи.
sunrise
Активен потребител
 
Мнения: 3621
Регистриран на: 04 Юни 2007, 14:34

Re: Отказ от право на собственост

Мнениеот polpalchooo » 30 Ное 2009, 16:57

Не мога ли да го продам с нотариалния акт за дарение бе

По смисъла на закона аз съм собственик докато ПО СЪДЕБЕН РЕД НЕ СЕ ОСПОРИ И ОТМЕНИ ДАРЕНИЕТО ИЛИ НАМАЛИ :mrgreen: Но от кого ще се оспори като е безстопанствена и се владее от мен а
polpalchooo
Младши потребител
 
Мнения: 17
Регистриран на: 27 Ное 2009, 13:54

Re: Отказ от право на собственост

Мнениеот sunrise » 30 Ное 2009, 17:01

polpalchooo написа:Не мога ли да го продам с нотариалния акт за дарение бе

По смисъла на закона аз съм собственик докато ПО СЪДЕБЕН РЕД НЕ СЕ ОСПОРИ И ОТМЕНИ ДАРЕНИЕТО ИЛИ НАМАЛИ :mrgreen: Но от кого ще се оспори като е безстопанствена и се владее от мен а

Толкова сте далеч от истината, че всякакъв коментар е излишен.Идеята Ви пък че НА за дарение е КНА е умопомрачителна.
sunrise
Активен потребител
 
Мнения: 3621
Регистриран на: 04 Юни 2007, 14:34

Re: Отказ от право на собственост

Мнениеот inspectora » 30 Ное 2009, 18:06

Вече няма да говоря по казуса на питащия ... той си знае - да се заблуждава ... Това, че един път, или 10 пъти едно нещо "минава", съвсем не означава, че е правилно ;) ...
/всички знаем какво се случи с ТР ;) - имаше 2-3 порочни практики, които "минаваха", но като се усетиха, че грешат ... доста хора изпищяха ;) - няма значение .../

Та да се върна на темата чия става собствеността след отказ от ПС?
В чл.13, ал.2 от ЗОС, както и в наредбите по чл.8, ал.2 от него на общините, ако забелязвате, се говори за "безстопанствен имот" /а не за такъв, без собственик/. Опитах се да потърся някаква легална дефиниция - не намерих такава. Та колкото и "безстопанствен" да е синоним на "без собственик", нещо не ми се "връзва" да е едно и също ;) - все си мисля, че под безстопанствен, се има предвид такъв, който не се стопанисва, или е с "неустановен собственик" ... нещо "ничията вещ" не ми харесва изобщо като концепция напоследък /въпреки, че до преди известно време може би бях склонен да я приема с аргументацията за процедурата по владение на общината, но сега не съм съвсем склонен, поради използвания от закона термин "безстопанствен" ... като се замислих над значението му/ ...
inspectora
Активен потребител
 
Мнения: 2794
Регистриран на: 11 Мар 2003, 14:47

Re: Отказ от право на собственост

Мнениеот polpalchooo » 30 Ное 2009, 18:28

С волеизявлението за отказ от право на собственост върху недвижим имот, той попада в категорията на т. нар. безстопанствени имущества. С редакцията на разпоредбите на чл. 3, т. 5 ЗДС и чл. 2, ал. 2, т. 5 ЗОС бе отменено правилото, по силата на което държавата придобива имущества, (с изключение на недвижимите имоти, трансформиращи се в общинска собственост) които нямат друг собственик. Действащото законодателство урежда възможността безстопанствен имот да бъде придобит по давност, която при наличието на отказ от право на собственост винаги ще бъде 10-годишна, тъй като владението върху такъв имот по своята същност е недобросъвестно (чл. 79, ал. 1 ЗС).

Тук не става въпрос за идеални части, а за имот, който няма друг собственик и в крайна сметка общината като го е проспала да си е отваряла очите, но не ми е ясно как на идеална част ще стане собственик

Освен това имота се стопанисва от притежаващият 11/12 идеални части от него
polpalchooo
Младши потребител
 
Мнения: 17
Регистриран на: 27 Ное 2009, 13:54

Re: Отказ от право на собственост

Мнениеот inspectora » 30 Ное 2009, 21:39

Абе момко, не мога да те разбера защо толкова усърдно натъртваш, че има разлика м/у собственост на цял имот и собственост на ид.ч./съсобственост/част от собственост (както искаш така му кажи) ... Специално за това, за което си шпрехаме тука разлика няма ... Там, където законите говорят за собственост, по абсолютно същия начин същото се отнася и за СЪсобствеността /т.е. за частта от собствеността/ - законът уреждайки цялото, урежда и частта!!! Това се изучава в правните факултети още от самото начало ...
/Разбира се има и изключения от това, но те следва да са изрично посочени - както например "ограниченията" при разпорждане с ид.ч. от съсобствен имот в ЗС/
Не знам от къде е тая заблуда ....

Иначе си прав за едно - практически е малко неясно как се осъществява примерно завладяването на ид.ч. /а не на целия имот/, но съвсем не е невъзможно ... това, че не можеш да си го представиш на практика как става, си е твой проблем ...
inspectora
Активен потребител
 
Мнения: 2794
Регистриран на: 11 Мар 2003, 14:47

Re: Отказ от право на собственост

Мнениеот polpalchooo » 01 Дек 2009, 00:36

***
Последна промяна satir на 02 Дек 2009, 09:18, променена общо 1 път
Причина: пишете на кирилица!
polpalchooo
Младши потребител
 
Мнения: 17
Регистриран на: 27 Ное 2009, 13:54

ПредишнаСледваща

Назад към Имотни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 24 госта


cron