начало
Прокуратурата внезапно се престрои в авангарда на съдебната реформа Прокуратурата внезапно се престрои в авангарда на съдебната реформа

Разрешително за строеж

Казуси за недвижими имоти


Разрешително за строеж

Мнениеот usera2 » 05 Яну 2008, 14:48

Здравейте. Купихме двор с който бившите собственици ни дадоха проект и разрешително за строеж. Нещата са правени в далечната 1998 г. Въпросът ми е има ли някаква вероятност да презаверим тези документи на наше име и да ги ползваме за да започнем строежа?
usera2
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 05 Яну 2008, 11:37

Мнениеот Karakochev » 06 Яну 2008, 11:48

Може да опитате , но трябва да знаете , че разрешителното вече няма сила....Проектът може да се ползва , но вероятно трябва да бъде допълнен и осъвременен , защото междувременно са влезли доста изменения в строителните изисквания и нормативните актове ....
Karakochev
Потребител
 
Мнения: 434
Регистриран на: 20 Дек 2007, 13:50

Мнениеот georgi07 » 07 Яну 2008, 16:59

Не може да ползвате нито разрешението, нито проектите, ако не са били презаверявани, а те както разбирам май не са.
georgi07
Потребител
 
Мнения: 357
Регистриран на: 02 Авг 2006, 11:44

Мнениеот usera2 » 08 Яну 2008, 23:51

Еми и аз така предполагах, ама исках да се допитам тука. А в какъв ред трябва да се презаверяват? В смисъл може ли първо да се презавери разрешителното е после проекта? И изобщо има ли смисъл от това презаверяване? Ако излиза долу горе същите пари не виждам смисъл...
usera2
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 05 Яну 2008, 11:37

Мнениеот aneleto » 10 Яну 2008, 10:41

имам някакъв спомен, че след изтичане срока на разрешителното, може да се иска удължаването му в едногодишен срок, но при Вас май няма да стане като имам предвид от кога Ви са книжата
наистина Общината най- добре ще си каже
aneleto
Младши потребител
 
Мнения: 11
Регистриран на: 26 Мар 2007, 09:34

Мнениеот georgi07 » 10 Яну 2008, 12:59

Аз ще вляза в ролята на Община Х.Проектите са загубили своето действие,т.е. не говорим за презаверка вече, а за нови проекти и ново РС.Това е законово уредено и не може да има различна практика.
georgi07
Потребител
 
Мнения: 357
Регистриран на: 02 Авг 2006, 11:44

Мнениеот Karakochev » 10 Яну 2008, 18:47

Все пак наличието на готови проекти е плюс. С малко ходене по инстанции и нови съгласувания ще спестите пари на изцяло ново проектиране.
Karakochev
Потребител
 
Мнения: 434
Регистриран на: 20 Дек 2007, 13:50

Мнениеот em_gibg » 12 Яну 2008, 15:17

Имам разрешение за строеж 5 категория- преустройство на жилище в хостел, от 3.12.2004г. Нямям заповедна книга, защото на 3.07.2007г подадох документи за преработка, добавяне на бани по стаите. След това мислех да наема фирма надзор за заповедната книга. Но в УАГ ме мотаха до 7.01.2008г и ми казаха че сега трябва да презаверявам старото разрешение по чл 153 ал 3 и след това да получа разрешение за преработка по чл154. Какво мога да направя? Какви са сроковете за разрешения ?:oops:
em_gibg
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 25 Апр 2005, 17:42
Местоположение: Sofia

Мнениеот cleo » 12 Яну 2008, 22:45

Отговорите и на двата въпроса, зададени в тази тема, се крият в по-долу цитираните законови разпоредби.

Ако са ги задали колеги , значи могат и сами да си намерят отговора, ако не са, колкото и да не ми се нрави изказа на форумския ни рицар на печалния образ, ще го цитирам по памет :) "Намерете си адокат".


Закон за устройство на територията

Чл. 153. (1) (Изм. - ДВ, бр. 65 от 2003 г.) В случаите, когато не се изисква одобряване на инвестиционен проект, разрешение за строеж се издава само въз основа на искането за разрешение и документ за собственост, за учредено право на строеж или за право да се строи в чужд имот по силата на специален закон. В разрешението за строеж се вписват видовете строителни и монтажни работи, които ще бъдат изпълнени. За постройки и съоръжения по чл. 147, ал. 1 към разрешението за строеж се прилага ситуационна скица с обозначени линии на застрояване, разстояния и височини.
(2) Разрешението за строеж губи правно действие, когато в продължение на 3 години от неговото издаване не е започнало строителството или когато в продължение на 5 години от издаването му не е завършен грубият строеж, включително покривът на сградите. Това се установява писмено от органа, който го е издал.
(3) Строежите, за които разрешението за строеж е загубило действието си по смисъла на ал. 2, могат да бъдат осъществени след презаверяване на разрешението за строеж. Когато разрешението за строеж не бъде презаверено в едногодишен срок, одобреният проект губи правно действие.
(4) При презаверяване на разрешението за строеж в случаите по ал. 2 и 3 се заплаща 50 на сто от предвидената такса по общия ред.

чл. 154. (Изм. - ДВ, бр. 65 от 2003 г.) (1) При промяна на инвестиционните намерения след издаване на разрешението за строеж се допускат само несъществени отклонения от одобрения инвестиционен проект.
(2) Съществени отклонения от одобрения инвестиционен проект са отклоненията, които:
1. нарушават предвижданията на действащия подробен устройствен план;
2. нарушават изискванията за строителство в територии с особена териториалноустройствена защита или в територии с режим на превантивна устройствена защита;
3. са несъвместими с предназначението на територията;
4. нарушават строителните правила и нормативи, техническите, технологичните, санитарно-хигиенните, екологичните и противопожарните изисквания;
5. променят строителната конструкция и вида на конструктивните елементи и/или натоварванията;
6. нарушават предвижданията на проекта, като се променя предназначението на обекти, отнемат се или се изменят съществено общи части на строежа;
7. променят вида и местоположението на общи инсталации и уредби в сгради и съоръжения;
8. променят вида, нивото, местоположението и трасето на преносни и довеждащи проводи и съоръжения до урбанизираните територии и на общи мрежи и съоръжения на техническата инфраструктура в урбанизираните територии, както и на комуникационно-транспортните мрежи и съоръжения и на съоръженията и инсталациите за третиране на отпадъци.
(3) Несъществени отклонения от одобрения инвестиционен проект са всички отклонения извън посочените в ал. 2.
(4) След издаване на разрешението за строеж изменения в одобрения инвестиционен проект в обхвата на съществените отклонения по ал. 2, т. 1, 2, 3 и 4 са недопустими.
(5) След издаване на разрешението за строеж изменения в одобрения инвестиционен проект в обхвата на съществените отклонения по ал. 2, т. 5, 6, 7 и 8 се допускат по искане на възложителя, придружено от нотариално заверено съгласие на заинтересуваните лица по чл. 149, ал. 2, въз основа на одобрен инвестиционен проект към издаденото разрешение за строеж. Тези изменения се отразяват със забележка в издаденото разрешение за строеж и се допускат преди реализирането им.
Аватар
cleo
Потребител
 
Мнения: 287
Регистриран на: 19 Сеп 2002, 17:41


Назад към Имотни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 5 госта


cron