начало
Щонов нареди на БЕХ преустановяване на действия по Щонов нареди на БЕХ преустановяване на действия по "Южен поток"

може ли предварителен договор за учредяване на право .....

Казуси за недвижими имоти


може ли предварителен договор за учредяване на право .....

Мнениеот milnic » 08 Авг 2007, 17:18

може ли предварителен договор за учредяване на право на строеж върху недвижим имот срещу задължение за проектиране и строителство да се развали едностранно от страна на възложителите ИЗВЪНСЪДЕБНО поради виновно неизпълнение на същия от страна на изпълнителите
milnic
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 08 Авг 2007, 17:09

Мнениеот tod » 08 Авг 2007, 17:23

Да-може. Предварителните договори не учредяват вещни права и могат да се развалят извънсъдебно.
tod
Младши потребител
 
Мнения: 80
Регистриран на: 16 Юни 2006, 14:13

Мнениеот protekta » 08 Авг 2007, 17:25

Може
protekta
Потребител
 
Мнения: 428
Регистриран на: 10 Сеп 2003, 12:32
Местоположение: София

Мнениеот brianna » 09 Авг 2007, 10:47

Може ако е предвидено в договора.
сутрин неуморно изграждам, вечер без пощада руша :)
brianna
Младши потребител
 
Мнения: 97
Регистриран на: 24 Мар 2006, 12:51

Мнениеот lakov » 09 Авг 2007, 11:08

а ако не е предвидено ?
lakov
Потребител
 
Мнения: 235
Регистриран на: 16 Май 2005, 20:45

Мнениеот brianna » 09 Авг 2007, 11:16

За непредвидените в договора обстоятелства се прилага действащо българско гражданско законодателство и ЗЗД, само че обстоятелствата, при които може да се прекрати един договор зависят много често от предмета му и е задължително да са изписани прекратителните основания, както и начина за прекратяване, с предизвестие, без, писмено.
А вашият въпрос риторичен ли беше :) :)
сутрин неуморно изграждам, вечер без пощада руша :)
brianna
Младши потребител
 
Мнения: 97
Регистриран на: 24 Мар 2006, 12:51

Мнениеот lakov » 09 Авг 2007, 11:20

не, просто питах - ако не е предвидено изрично в един договор, че може да се развали едностранно от изправната страна при неизпълнение на задълженията на другата, това означава ли , че това е невъзможно ?
lakov
Потребител
 
Мнения: 235
Регистриран на: 16 Май 2005, 20:45

Мнениеот brianna » 09 Авг 2007, 11:26

Току що ми подшушнаха, че има съдебна практика според която не е редно, ако мога така да се изразя скл. на предв.дог. за учр. ПС, тъй като при неизпълнение на една от клаузите му не е ясно какъв окончателен договор ще поискаш от съда да бъде сключен или нещо в този смисъл.
сутрин неуморно изграждам, вечер без пощада руша :)
brianna
Младши потребител
 
Мнения: 97
Регистриран на: 24 Мар 2006, 12:51

Мнениеот lakov » 09 Авг 2007, 11:30

такава практика би била абсурдна. предварителния договор има предмет и е ясно какъв следва да е окончателния.
lakov
Потребител
 
Мнения: 235
Регистриран на: 16 Май 2005, 20:45

Мнениеот sunrise » 09 Авг 2007, 12:37

Как да не е ясно какво ще искаш в окончателния договор. Цитирайте практиката , защото ми стана странно, а и съм писала такива предварителни договори.
sunrise
Активен потребител
 
Мнения: 3403
Регистриран на: 04 Юни 2007, 14:34

Мнениеот brianna » 09 Авг 2007, 14:50

Обявяването на договора за окончателен при невъзможността му да бъде изпълнен е несъобразно с разпоредбите на чл. 19 ЗЗД, защото целта на същото е да се осъществят правоотношенията, уговорени в предварителния договор.
РЕШЕНИЕ № 1911 от 17. IX. 1966 г. по гр. д. № 1301/66 г. на I гр. о.
Обикновено при учредяване ПС, учредителят получава в замяна като обезщетение апартаменти или др., а изпълнителят се задължава да построи нещо.
Ако предв.дог. бъде развален поради невъзможност примерно в процеса да се изкара разрешително за строеж или друго, то предмета на окончателния договор става невъзможен.
сутрин неуморно изграждам, вечер без пощада руша :)
brianna
Младши потребител
 
Мнения: 97
Регистриран на: 24 Мар 2006, 12:51

Мнениеот brianna » 09 Авг 2007, 15:00

трябваше да си погледна първо ЗУТа чл. 180 ПС се учредява в поземлен имот в съотвествие с с влязъл в сила ПУП или виза за проектиране.
Неизпълнението на това условие също прави невъзможно обявяването на дог. за оконч.
сутрин неуморно изграждам, вечер без пощада руша :)
brianna
Младши потребител
 
Мнения: 97
Регистриран на: 24 Мар 2006, 12:51

Мнениеот sunrise » 09 Авг 2007, 16:06

Това не касае обаче сключването на предварителен договор за суперфиция въобще. Ако аз сключа с Вас предварителен договор да Ви продам плажа да речем ,ясно е , че няма да можем да сключим окончателен. Ама от това не значи, че не могат да се сключват предварителни договори за продажба на поземлен имот.
Ама то като се размисля , може да намерим и навит нотариус за тая работа ,а? :lol:
sunrise
Активен потребител
 
Мнения: 3403
Регистриран на: 04 Юни 2007, 14:34


Назад към Имотни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 5 госта


cron