начало
Плевнелиев очерта три стъпки, които НС трябва да предприеме до 6 август Плевнелиев очерта три стъпки, които НС трябва да предприеме до 6 август

Изчисляване на дяловете в общи части. Метод?

Казуси за недвижими имоти


Изчисляване на дяловете в общи части. Метод?

Мнениеот UniCorn » 11 Сеп 2006, 17:22

Здравейте колеги,

искам да попитам, дали някой може да ми даде методиката за изчисляване на процента идеални части към имот. Дълго се рових в закони и подзаконови нормативни актове, но безуспешно.
Отчитам разпоредбата на чл. 40 ЗС
Чл. 40. (1) Дяловете на отделните собственици в общите части са съразмерни на съотношението между стойностите на отделните помещения, които те притежават, изчислени при учредяването на етажната собственост.
но не ми се изяснява на практика как става.
Дали изчислението следва да се извърши от лицензиран оценител или само въз основа на данните от архитектурните проекти.

Става въпрос за новопостроена жилищна сграда от трима съсобственици на които им е било учредено право на строеж.

Предварително благодаря.
UniCorn
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 11 Сеп 2006, 17:15

Мнениеот gosho72 » 11 Сеп 2006, 23:02

В съзнанието ми се върти договора за групов строеж,където след построяването на сградата имотите се разделят чрез доброволна делба и така се обособява съсобствеността.Но не съм сигурен и за това не смея да оставя коментар по темата.Надявам се някой от колегите - практикували в тази област да даде компетентно становище,което ще е интересно и за мен !
gosho72
Потребител
 
Мнения: 740
Регистриран на: 19 Мар 2006, 00:45
Местоположение: Novi Pazar

Мнениеот d_d » 12 Сеп 2006, 12:00

Считам , че следва да се изчисли на базата на одобрената проектно-сметна документация и допълнителните разходи извън нея, които са направени за построяването на сградата.
d_d
Потребител
 
Мнения: 497
Регистриран на: 07 Май 2006, 13:07

Мнениеот UniCorn » 12 Сеп 2006, 15:44

Може ли малко по-подробно да обясните?
UniCorn
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 11 Сеп 2006, 17:15

Мнениеот d_d » 12 Сеп 2006, 18:26

обърнете се към адвокат
d_d
Потребител
 
Мнения: 497
Регистриран на: 07 Май 2006, 13:07

Мнениеот mishi_83 » 12 Сеп 2006, 19:03

gosho72 написа:В съзнанието ми се върти договора за групов строеж,където след построяването на сградата имотите се разделят чрез доброволна делба и така се обособява съсобствеността.Но не съм сигурен и за това не смея да оставя коментар по темата.Надявам се някой от колегите - практикували в тази област да даде компетентно становище,което ще е интересно и за мен !


Колега, определено бъркате - между съсобственост, респективно ДГС и ЕС има съществена разлика!

В практиката се приема, че делът в общите части се определя като съотношение на стойността на отделното помещение към стойността на цялата сграда. Или обяснено нагледно, методиката на изчисление е следната: Ако сградата в ЕС струва 1 млн. лева и Вие притежавате помещения на обща стойност 100 хиляди лева, ще имате дял в общите части, равняващ се на една десета; ако помещението Ви е на стойност 50 хиляди лева - общите части ще са една двадесета и т.н.

Важно е да запомните, че стойността и размера на дяловете се определет в момента на учредяване на ЕС в проценти или дробни части(като примера по-горе). Промяната на съотношението се извършва единствено при преустройство на цялата сграда (пр. надстрояване или пристрояване).

Успех!!!
Присъдите на съдбата не подлежат на обжалване!!!

В. Коняхин
mishi_83
Потребител
 
Мнения: 738
Регистриран на: 03 Мар 2005, 13:27
Местоположение: София

Мнениеот gosho72 » 12 Сеп 2006, 19:19

Благодаря за компетентния отговор ! :D
gosho72
Потребител
 
Мнения: 740
Регистриран на: 19 Мар 2006, 00:45
Местоположение: Novi Pazar


Назад към Имотни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 5 госта


cron