начало
1000 лв. глоба и 3 месеца без книжка за шофиране в аварийната лента на магистрала 1000 лв. глоба и 3 месеца без книжка за шофиране в аварийната лента на магистрала

Закупуване на имот без знанието на съпруг

Казуси за недвижими имоти


Закупуване на имот без знанието на съпруг

Мнениеот tu6an » 12 Сеп 2017, 17:04

Здравейте,искам съвет относно следния казус.
От дълги години не живеем със съпруга си и сме в конфликт.Има изтеглен
потребителски кредит на негово име,но и мен ще търсят, ако не се погаси/не съм поръчител,но питах банката./
Имам малко спестени пари и исках да приключим с този заем,но от банката ми казаха, че само той лично трябва
да пусне молба,а той не иска/има проблем с алкохола/.
И за това искам да питам има ли възможност да си закупя имот/селски/,но без да има после право той да го дели с мен.Зная, че всичкото имущество придобито в брака се дели,но няма ли възможност да го купя съвместно с друг/или фирма/ и той да няма никакъв дял?
Или единствената възможност е развод,но процедурата с имотните делби е бавна и грозна.Той ще ми прави въртели и ще удължава до последно,а и здравословно не е много добре.
Ако можете да ми дадете съвет- ще съм Ви благодарна.
tu6an
Младши потребител
 
Мнения: 30
Регистриран на: 24 Юни 2009, 00:46
Местоположение: Хасково

Re: Закупуване на имот без знанието на съпруг

Мнениеот minov_nz » 12 Сеп 2017, 19:42

И за това искам да питам има ли възможност да си закупя имот/селски/,но без да има после право той да го дели с мен.Зная, че всичкото имущество придобито в брака се дели,но няма ли възможност да го купя съвместно с друг/или фирма/ и той да няма никакъв дял?
Да, може и има различни възможности за това. Например да подпишете без да се развеждате брачен договор, с който да си уредите имуществените взаимоотношения занапред. 2 Да придобиете имота чрез дарение. 3. Да го закупите на името да дете или на ваш близъл човек, като например си запазите пожизено правото на ползване върху него. Най-лесният и бърз вариант според мене е да сключите със съпруга си брачен договор, предвиден в СК, след което да можете да закупите имота на свое име.
minov_nz
Младши потребител
 
Мнения: 55
Регистриран на: 11 Яну 2014, 20:05

Re: Закупуване на имот без знанието на съпруг

Мнениеот barakuda » 12 Сеп 2017, 22:06

Що брачен договор, може и една проста декларация за имуществена разделност. А най- лесно е да се закупи от трето лице и да ви се дари. От мама, тате и дете е без местен данък дарението. Ако не ви е страх от наследници със запазена част, разбира се.
barakuda
Потребител
 
Мнения: 197
Регистриран на: 08 Ное 2013, 20:11

Re: Закупуване на имот без знанието на съпруг

Мнениеот minov_nz » 12 Сеп 2017, 22:30

Д Е К Л А Р А Ц И Я

за избор на имуществен режим на разделност

Долуподписаните :
1……………….. и
2…………………

На основание чл.27, ал.3 и §.4, ал.2 от Семейния кодекс (обн. ДВ. бр.47 от 2009 г., в сила от 1 октомври 2009 г.)

Д е к л а р и р а м е , ч е :

1. Сключили сме граждански брак на ……………………. г. в гр………………….. при действието на отменения Семеен кодекс (обн., ДВ., бр. 41 от 1985 г.,... отм. ДВ. бр.47 от 2009 г.) и бракът ни се явява „заварен” по смисъла на §.4, ал.2 от новия Семейния кодекс (обн. ДВ. бр.47 от 23 юни 2009 г., в сила от 1 октомври 2009 г.)
2. Като съпрузи по заварен брак, на основание чл.27, ал.3 и §.4, ал.2 от Семейния кодекс (обн. ДВ. бр.47 от 2009 г., в сила от 1 октомври 2009 г.) избираме имуществен режим на разделност относно имуществените отношения помежду ни произтичащи от брака.
3. Известни са ни правните последици от избора на режим за разделност предвидени в новия Семеен кодекс :
- прекратяване на съпружеската имуществена общност относно вещните права в режим на СИО, придобити досега и възникване на обикновена съсобственост при равни права относно вещните права, придобити по време на брака в резултат на съвместен принос.
- приложимост за бъдещите придобивания на вещни права на режима на разделност, съгласно правилата на чл.чл.33-36 от новия Семеен кодекс (обн. ДВ. бр.47 от 23 юни 2009 г., в сила от 1 октомври 2009 г.)
Настоящата декларация да послужи пред съответните органи по гражданското състояние, за удостоверяване на горепосочения избор на имуществен режим на разделност и отразяване на избрания режим в акта за сключване на граждански брак и в Регистъра на имуществените отношения на съпрузите при Агенцията по вписванията, съгласно чл.19 СК .
Настоящият акт извършваме по своя воля и убеждение и без страх и принуда и разбираме смисъла и значението му.
Известна ни е наказателната отговорност, която носим за посочване на неверни данни в настоящата декларация, съгласно чл.313 НК.


……………..200….. г.,
гр……………………... ДЕКЛАРАТОРИ :
minov_nz
Младши потребител
 
Мнения: 55
Регистриран на: 11 Яну 2014, 20:05

Re: Закупуване на имот без знанието на съпруг

Мнениеот ilian_todorov » 12 Сеп 2017, 23:00

minov_nz написа:Д Е К Л А Р А Ц И Я

за избор на имуществен режим на разделност

Долуподписаните :
1……………….. и
2…………………

На основание чл.27, ал.3 и §.4, ал.2 от Семейния кодекс (обн. ДВ. бр.47 от 2009 г., в сила от 1 октомври 2009 г.)

Д е к л а р и р а м е , ч е :

1. Сключили сме граждански брак на ……………………. г. в гр………………….. при действието на отменения Семеен кодекс (обн., ДВ., бр. 41 от 1985 г.,... отм. ДВ. бр.47 от 2009 г.) и бракът ни се явява „заварен” по смисъла на §.4, ал.2 от новия Семейния кодекс (обн. ДВ. бр.47 от 23 юни 2009 г., в сила от 1 октомври 2009 г.)
2. Като съпрузи по заварен брак, на основание чл.27, ал.3 и §.4, ал.2 от Семейния кодекс (обн. ДВ. бр.47 от 2009 г., в сила от 1 октомври 2009 г.) избираме имуществен режим на разделност относно имуществените отношения помежду ни произтичащи от брака.
3. Известни са ни правните последици от избора на режим за разделност предвидени в новия Семеен кодекс :
- прекратяване на съпружеската имуществена общност относно вещните права в режим на СИО, придобити досега и възникване на обикновена съсобственост при равни права относно вещните права, придобити по време на брака в резултат на съвместен принос.
- приложимост за бъдещите придобивания на вещни права на режима на разделност, съгласно правилата на чл.чл.33-36 от новия Семеен кодекс (обн. ДВ. бр.47 от 23 юни 2009 г., в сила от 1 октомври 2009 г.)
Настоящата декларация да послужи пред съответните органи по гражданското състояние, за удостоверяване на горепосочения избор на имуществен режим на разделност и отразяване на избрания режим в акта за сключване на граждански брак и в Регистъра на имуществените отношения на съпрузите при Агенцията по вписванията, съгласно чл.19 СК .
Настоящият акт извършваме по своя воля и убеждение и без страх и принуда и разбираме смисъла и значението му.
Известна ни е наказателната отговорност, която носим за посочване на неверни данни в настоящата декларация, съгласно чл.313 НК.


……………..200….. г.,
гр……………………... ДЕКЛАРАТОРИ :

:idea:
ilian_todorov
Потребител
 
Мнения: 850
Регистриран на: 08 Юни 2013, 13:34

Re: Закупуване на имот без знанието на съпруг

Мнениеот tu6an » 13 Сеп 2017, 15:05

Благодаря Ви за отговорите! Дали ще може ,ако сестра ми го закупи фиктивно и на следващия ден ми го направи
дарение дали ще може да се оспорва от нейния мъж и син.
Със съпруга ми няма да мога да се разбера да подпише тази декларация- той е агресивен и трудно комуникираме.
tu6an
Младши потребител
 
Мнения: 30
Регистриран на: 24 Юни 2009, 00:46
Местоположение: Хасково

Re: Закупуване на имот без знанието на съпруг

Мнениеот minov_nz » 13 Сеп 2017, 17:16

Да може. Само че както спомена колегата по-горе при евентуално наследяване наследниците на сестра ви ще имат право на запазена част от придобития от вас по дарение имот. Каква ще бъде тази част зависи от това колко и какви са евентуалните и наследници (деца, родители, съпруг) Чл.14 ЗН указва, че "завещателните разпореждания във всички случаи не могат да накърняват запазената част на наследниците". Хипотезите за размера на запазената част са няколко. Така запазената част на децата (включително и осиновените) е една втора от цялото наследство, когато наследодателят не е оставил съпруг и има едно дете. Другата половина е разполагаемата част на наследодателя. В същата хипотеза, но ако децата са две или повече, то запазената за тях част е две трети от цялото наследство. Тук разполагаемата част на наследодателя е една трета. Ако пък има съпруг и две деца, то тогава тази разполагаема част е една четвърт от цялото наследство. Останалите три четвърти се разпределят по равно като запазена част за съпруга и всяко от децата.
След смъртта на дарителя съпруга и всяко от децата, което е било лишено от запазената си част, има право на иск по чл.30, ал.1 от ЗН. Според тази разпоредба всеки "наследник с право на запазена част, който не може да получи пълния размер на тази част поради завещания или дарения, може да иска намаляването им до размера, необходим за допълване на неговата запазена част". За да се определи разполагаемата част, както и размерът на запазената част на наследника, се образува една маса от всички имоти, които са принадлежали на наследодателя в момента на смъртта му. След това се прибавят към нея и даренията - като недвижимите имоти се водят по стойността при откриването на наследството, а движимите - според времето на подаряване.

На практика никой не може да се откаже от правото си на иск за запазена част. Това не може да стане със сигурност преди смъртта на наследодателя. Никаква декларация не играе роля в тези случаи
minov_nz
Младши потребител
 
Мнения: 55
Регистриран на: 11 Яну 2014, 20:05


Назад към Имотни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта


cron