начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Наследство към дете

Брак, развод, наследство
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Наследство към дете

Мнениеот emil_man » 05 Юни 2017, 10:41

Здравейте,

Предварително се извинявам за въпроса, но бих се радвал да получа адекватна информация на моя простичък казус. Имам син на близо 5 години, нямаме брак с жена ми. Имам малки спестявания, които са на мое име в няколко банки в България. Бих искал да знам какъв е режима моя син да стане наследник и какви са възможностите той да ползва тези спестявания и по какъв ред преди да навърши 18 години, ако нещо се случи с мен. Ясно е че той е наследник, но той няма пълнолетие и кой има правото да използва/упражнява моите права/спестявания единствено и само в негова полза, след като с жена ми нямаме официален брак. Какъв е реда и въобще как биха се случили нещата в случай на нужда от ползване на средства за него.

Забравих да добавя и това, че имам имот на мое име, 100% моя собственост. Какъв е реда за прехвърляне или онаследяване? Идентичен ли е на горния?

Благодаря ви предварително и успешен ден на всички.
emil_man
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 05 Юни 2017, 10:35

Re: Наследство към дете

Мнениеот paayla » 05 Юни 2017, 17:21

Ако правилно разбирам въпроса Ви - какво се случва с моята собственост след смъртта ми и каква е ролята на сина ми - то отговора е следният!
Синът е единственият наследник! Той ще стане собственик на цялото ви имущество. До навършването на 18 г. неговата майка в случая ще управлява имуществото му. Извършването на действия на разпореждане - продажба и др. и теглене на влог от банката се допуска само след разрешение на районния съд.
paayla
Младши потребител
 
Мнения: 56
Регистриран на: 18 Дек 2009, 17:47
Местоположение: Sofia

Re: Наследство към дете

Мнениеот emil_man » 06 Юни 2017, 10:45

paayla написа:До навършването на 18 г. неговата майка в случая ще управлява имуществото му. Извършването на действия на разпореждане - продажба и др. и теглене на влог от банката се допуска само след разрешение на районния съд.


Здравейте отново и благодаря за отговора. Какво значи неговата майка да управлява имуществото ми? Не бих искал да се разпорежда с недвижимия имот (продава), нито със спестяванията ми до навършване на 18 годишната му възраст. Но тези депозити падежират и все ще трябва да се подновяват. Дали няма да е по-добре да направя едно завещание, в което всичко е дефинирано? Не съм тръгнал натам, просто теоретично гледам да си опеча баницата :)
emil_man
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 05 Юни 2017, 10:35

Re: Наследство към дете

Мнениеот bobi9 » 06 Юни 2017, 11:55

Да управлява имуществото, означава например да дава недвижим имот под наем, да го ремонтира, да събира наема и т.н. За средставата в банката, означава да подновява договора, да ги прехврърля от една сметка в друга и прочее. Действията на разпореждане са продажба и теглене. Те се извършват с разрешение на съда, ако са в интерес на детето. Не можете да направите нищо предварително, още повече че утре може да имате и друго дете нали? Ако се случи нещо с Вас, законът регулира тези отношения.
bobi9
Потребител
 
Мнения: 302
Регистриран на: 21 Фев 2014, 17:46

Re: Наследство към дете

Мнениеот ivanov_p » 06 Юни 2017, 20:10

По закон наследява детето, но на практика майка му, затова стискайте зъби! Колегията да се беше замислила за такива казуси, а не как членовете и да вардят крави.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4329
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Наследство към дете

Мнениеот emil_man » 07 Юни 2017, 15:50

bobi9 написа: Действията на разпореждане са продажба и теглене. Те се извършват с разрешение на съда, ако са в интерес на детето.


Какво значи в интерес на детето? Как се удостоверява дали една продажба на имот или теглене на депозит е в интерес на детето или не? Това е толкова хлъзгаво. Моля ви за малко разяснение как се интерпретира в правото израза в интерес на детето? В молбата може всичко да бъде написано, че е в полза и интерес на детето...
emil_man
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 05 Юни 2017, 10:35

Re: Наследство към дете

Мнениеот paayla » 07 Юни 2017, 18:47

emil_man написа:
bobi9 написа: Действията на разпореждане са продажба и теглене. Те се извършват с разрешение на съда, ако са в интерес на детето.


Какво значи в интерес на детето? Как се удостоверява дали една продажба на имот или теглене на депозит е в интерес на детето или не? Това е толкова хлъзгаво. Моля ви за малко разяснение как се интерпретира в правото израза в интерес на детето? В молбата може всичко да бъде написано, че е в полза и интерес на детето...

Не може да получите конкретика, защото и Вие не ни давате такава! Интересът на детето е променлива! Съдът решава дали към даден момент дадено дейтвие е от интерес на детето, независимо какво е написано в молбата!
paayla
Младши потребител
 
Мнения: 56
Регистриран на: 18 Дек 2009, 17:47
Местоположение: Sofia

Re: Наследство към дете

Мнениеот bobi9 » 08 Юни 2017, 10:52

Учебникарския пример е продажба на имуществото, за да се осигури лечението му например ( не дай боже), или обучението му. Или издръжката, ако имуществото е прекалено голямо с оглед на жилищните нужди. Например 4 етажна къща, а детето живее само с майка си.
bobi9
Потребител
 
Мнения: 302
Регистриран на: 21 Фев 2014, 17:46


Назад към Семейни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 9 госта


cron