начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

кой ще наследи от мен наследството на майка ми

Брак, развод, наследство
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


кой ще наследи от мен наследството на майка ми

Мнениеот avane » 22 Фев 2017, 23:41

Здравейте, моля ви за експертния ви отговор. Майка ми е починала много млада, още преди дядо си. И затова аз съм станал наследник на нейното наследство, без баща ми. После баща ми се е оженил отново и има втори син. Баща ми почина. Бабите и дядовците също. Аз нямам деца и въпроса ми е когато аз почина кой ще наследи моето наследство от майка ми? За наследството от баща ми е ясно, но наследството от майка ми кой ще наследи? Половината ми брат или роднините на майка ми, които са двама живи първи братовчеди, и две деца на другия първи братовчед, който почина.
Благодаря
avane
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 23 Авг 2016, 16:42

Re: кой ще наследи от мен наследството на майка ми

Мнениеот Melly » 23 Фев 2017, 00:02

avane написа:Здравейте, моля ви за експертния ви отговор. Майка ми е починала много млада, още преди дядо си. И затова аз съм станал наследник на нейното наследство, без баща ми - вероятно спестявате някои факти относно настъпила след втория брак на баща ви реституция на имоти щом твърдите така, и затова го приемам за вярно. После баща ми се е оженил отново и има втори син. Баща ми почина. Бабите и дядовците също. Аз нямам деца и въпроса ми е когато аз почина кой ще наследи моето наследство от майка ми? За наследството от баща ми е ясно, но наследството от майка ми кой ще наследи? Половината ми брат или роднините на майка ми, които са двама живи първи братовчеди, и две деца на другия първи братовчед, който почина.
Благодаря

Приемам (поради липса на други данни), че нямате сключен брак.
В тази хипотеза ваши наследници (твърде рано премисляте тези последици - преди всичко бъдете жив и здрав!) ще бъдат двамата първи братовчеди, низходящи на брат/сестра на вашата майка, като единият към този момент е заместен от неговите низходящи по права линия.
Ако оставите вдовица (не дай Боже), тя ще бъде ваш наследник и ще елиминира тези от следващия ред на наследяване.

Радвайте се на малките, но значими неща от живота!
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: кой ще наследи от мен наследството на майка ми

Мнениеот avane » 23 Фев 2017, 19:14

За възстановени земеделски земи става въпрос.
Бихте ли цитирали тълкуване на закона за наследството или съдебна практика.
avane
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 23 Авг 2016, 16:42

Re: кой ще наследи от мен наследството на майка ми

Мнениеот Melly » 23 Фев 2017, 20:30

avane написа:За възстановени земеделски земи става въпрос.
Бихте ли цитирали тълкуване на закона за наследството или съдебна практика.

Не, не бих. Потърсихте безплатна помощ - получихте я. Толкова.
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: кой ще наследи от мен наследството на майка ми

Мнениеот barakuda » 23 Фев 2017, 22:47

Безплатното си е като за без пари. Само братчето е наследник, независимо за какви имоти и прочие става въпрос. И евентуално съпруг, ако има брак.
barakuda
Потребител
 
Мнения: 216
Регистриран на: 08 Ное 2013, 20:11

Re: кой ще наследи от мен наследството на майка ми

Мнениеот Melly » 23 Фев 2017, 23:13

barakuda написа:Безплатното си е като за без пари. Само братчето е наследник, независимо за какви имоти и прочие става въпрос. И евентуално съпруг, ако има брак.

Щом казваш, простено да ти е. :D
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: кой ще наследи от мен наследството на майка ми

Мнениеот vili_spasova » 24 Фев 2017, 09:57

barakuda написа: Само братчето е наследник, независимо за какви имоти и прочие става въпрос. И евентуално съпруг, ако има брак.

+1

и ето това ЗН :
Чл. 8. (1) Когато починалият е оставил само братя и сестри, те наследяват по равни части.
(2) Когато починалият е оставил само братя и сестри заедно с възходящи във втора или по-горна степен, първите получават две трети от наследството, а възходящите - една трета.
(3) В случаите на предходните алинеи еднокръвни и едноутробни братя и сестри получават половината от това, което получават родните братя и сестри.
(4) (Нова - ДВ, бр. 60 от 1992 г.) Когато починалият не е оставил възходящи от втора и по-горна степен, братя и сестри или техни низходящи, наследяват роднините по съребрена линия до шеста степен включително. По-близкият по степен и низходящият на по-близък по степен изключват по-далечния по степен.

Но винаги можете да направите завещание в полза на който си искате. Тук запазени части няма.
Не си въобразявай!
vili_spasova
Потребител
 
Мнения: 912
Регистриран на: 05 Дек 2007, 16:16
Местоположение: София

Re: кой ще наследи от мен наследството на майка ми

Мнениеот Melly » 25 Фев 2017, 12:06

vili_spasova написа:
barakuda написа: Само братчето е наследник, независимо за какви имоти и прочие става въпрос. И евентуално съпруг, ако има брак.

+1

и ето това ЗН :
Чл. 8. (1) Когато починалият е оставил само братя и сестри, те наследяват по равни части.
(2) Когато починалият е оставил само братя и сестри заедно с възходящи във втора или по-горна степен, първите получават две трети от наследството, а възходящите - една трета.
(3) В случаите на предходните алинеи еднокръвни и едноутробни братя и сестри получават половината от това, което получават родните братя и сестри.
(4) (Нова - ДВ, бр. 60 от 1992 г.) Когато починалият не е оставил възходящи от втора и по-горна степен, братя и сестри или техни низходящи, наследяват роднините по съребрена линия до шеста степен включително. По-близкият по степен и низходящият на по-близък по степен изключват по-далечния по степен.

Но винаги можете да направите завещание в полза на който си искате. Тук запазени части няма.

Здравей, Вили,
Радвам се, че се включваш с мнение по темата, но дали цитирането на норма от ЗН е достатъчно да затвърди убеждението ти, че същата е приложима и в конкретния казус за имущество придобито по ЗЕМЕДЕЛСКА РЕСТИТУЦИЯ (чл.91а вр. с чл.1 ЗН), където океанът за материята е дълбок, дълбок, ама много дълбок..., а и липсват данни за относимите към ЗН юридически събития (тук дори е невъзможно да присъстват такива) и затова приех болднатото в червено:

avane написа:Здравейте, моля ви за експертния ви отговор. Майка ми е починала много млада, още преди дядо си. И затова аз съм станал наследник на нейното наследство, без баща ми - вероятно спестявате някои факти относно настъпила след втория брак на баща ви реституция на имоти щом твърдите така, и затова го приемам за вярно.
После баща ми се е оженил отново и има втори син.
...........................................


Извън горното,
поздрави от мен,
Melly.

П.П. Тежка работна седмица е причината да те прочета едва сега и да се включа в темата отново. :D
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: кой ще наследи от мен наследството на майка ми

Мнениеот avane » 08 Мар 2017, 23:02

"вероятно спестявате някои факти относно настъпила след втория брак на баща ви реституция на имоти щом твърдите така, и затова го приемам за вярно"

Аз само съм станал наследник на майка ми защото тя е починала преди дйдо си. Няма други факти.
avane
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 23 Авг 2016, 16:42

Re: кой ще наследи от мен наследството на майка ми

Мнениеот barakuda » 09 Мар 2017, 22:20

Казусът е елементарен. Чл.9а очевидно няма приложение и не са нужни подробности.
barakuda
Потребител
 
Мнения: 216
Регистриран на: 08 Ное 2013, 20:11

Re: кой ще наследи от мен наследството на майка ми

Мнениеот vili_spasova » 09 Мар 2017, 23:32

barakuda написа:Казусът е елементарен. Чл.9а очевидно няма приложение и не са нужни подробности.


+1, само да вметна, чл.9 / 1 /а, т.е 91а предполагам, че клавиатурата прави проблеми, както и моята на моменти :wink:
Не си въобразявай!
vili_spasova
Потребител
 
Мнения: 912
Регистриран на: 05 Дек 2007, 16:16
Местоположение: София

Re: кой ще наследи от мен наследството на майка ми

Мнениеот avane » 17 Мар 2017, 16:40

Чл.9а e. Но не е за случая.
avane
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 23 Авг 2016, 16:42


Назад към Семейни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 15 госта


cron