начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Какво да направя с фирма(ЕТ), която не желая да наследявам?

Брак, развод, наследство
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Какво да направя с фирма(ЕТ), която не желая да наследявам?

Мнениеот balisong » 07 Фев 2017, 17:17

Здравейте,
На скоро почина баща ми и на негово име има фирма (ЕТ), с чийто дейности не съм наясно. Какво трябва да направя за да се отърва от нея? Тя е от декември миналата година.
Благодаря!
balisong
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 11 Яну 2017, 20:06

Re: Какво да направя с фирма(ЕТ), която не желая да наследяв

Мнениеот balisong » 07 Фев 2017, 20:01

Пропуснах да отбележа, че като казах че нищо не знам, имах предвид, че тази фирма може да е създадена за разни измами. От сорта на тези дето дават някакви пари на някой, за да им отвори фирма.
В най-кратък срок ще проверя в НАП, дали фирмата има някакви задължения. В случай, че няма ще я закрия.
Нали след като е починало лицето НЯМА как да се извършва някаква дейност от името на фирмата?
balisong
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 11 Яну 2017, 20:06

Re: Какво да направя с фирма(ЕТ), която не желая да наследяв

Мнениеот thebeast » 07 Фев 2017, 20:30

Ако не желаeтe да продължите дейността след смъртта на наследодателя, имате възможност да поискате заличаване на ЕТ и да си разпределите имуществото като част от цялата наследствена маса с другите наследници, ако има такива. В този случай е нужно да спазите установената процедура за заличаване на ЕТ.
thebeast
Потребител
 
Мнения: 481
Регистриран на: 09 Авг 2007, 11:56
Местоположение: Пловдив

Re: Какво да направя с фирма(ЕТ), която не желая да наследяв

Мнениеот balisong » 09 Фев 2017, 17:00

Благодаря за отговора, но се оказа че аз съм допуснал съществена грешка .. не е ЕТ а ЕООД.

Мога ли да се позова на точка 5 от "VII ПРЕКРАТЯВАНЕ И ЛИКВИДАЦИЯ" (5. При смърт на едноличния собственик).
Ако не предявя претенции в определен период ще се закрие ли?
balisong
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 11 Яну 2017, 20:06

Re: Какво да направя с фирма(ЕТ), която не желая да наследяв

Мнениеот Pause » 09 Фев 2017, 22:00

Ще се закрие когато , се спази ликвидационното производство записано в чл.10 от учредителния акт на представения от вас документ то има за цел след извършването и фирмата да престане да бъде субект на правото т.е. да се заличи/чл.264-чл.274 ТЗ/.
Аватар
Pause
Активен потребител
 
Мнения: 1615
Регистриран на: 29 Авг 2008, 16:14

Re: Какво да направя с фирма(ЕТ), която не желая да наследяв

Мнениеот thebeast » 09 Фев 2017, 22:09

ПРЕКРАТЯВАНЕ НА ЕДНОЛИЧНО ООД
Чл. 157. (1) Дружеството, в което капиталът се притежава от едно физическо лице, се прекратява със смъртта му, ако не е предвидено друго или наследниците не поискат да продължат дейността.
(2) Когато капиталът е притежание на едно юридическо лице, с прекратяването му трябва да се прекрати и дружеството.
thebeast
Потребител
 
Мнения: 481
Регистриран на: 09 Авг 2007, 11:56
Местоположение: Пловдив

Re: Какво да направя с фирма(ЕТ), която не желая да наследяв

Мнениеот thebeast » 09 Фев 2017, 22:12

Трябва да се погледне и учредителния акт - да не би да предвижда друго...
thebeast
Потребител
 
Мнения: 481
Регистриран на: 09 Авг 2007, 11:56
Местоположение: Пловдив

Re: Какво да направя с фирма(ЕТ), която не желая да наследяв

Мнениеот balisong » 10 Фев 2017, 07:42

Благодаря отново!
https://www.docdroid.net/I92Npsi/
Това е учредителния акт.
balisong
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 11 Яну 2017, 20:06

Re: Какво да направя с фирма(ЕТ), която не желая да наследяв

Мнениеот morka » 10 Фев 2017, 23:55

ако баща ви е и управител не правете нищо
три месеца са достатъчни
morka
Младши потребител
 
Мнения: 71
Регистриран на: 24 Авг 2014, 22:24

Re: Какво да направя с фирма(ЕТ), която не желая да наследяв

Мнениеот balisong » 11 Фев 2017, 00:23

Чудесно, благодаря ти morka! Бях чел в едно решение, че при починал едноличен собственик ги закриват, но нямам юридическо образование и не смея да си тълкувам нещата както ми звучат.

Друго, което ме вълнува е ако има някакъв пълномощник, за който не знам дали той би могъл да прави нещо след като баща ми(едноличния собственик и управител съответно) е починал? Нещо което би могло да ми създаде проблеми.
balisong
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 11 Яну 2017, 20:06

Re: Какво да направя с фирма(ЕТ), която не желая да наследяв

Мнениеот balisong » 14 Фев 2017, 12:56

По конкретно ме интересува дали трябва да обикалям по инстанции, за да проверявам за активи и пасиви на фирмата, те наследяват ли се при закриването и след този тримесечен срок. И как се очаква агенцията по вписванията да разбере, че е починал? Аз ли трябва да ги осведомява?
balisong
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 11 Яну 2017, 20:06

Re: Какво да направя с фирма(ЕТ), която не желая да наследяв

Мнениеот morka » 18 Фев 2017, 00:04

Ако много ви се занимава може да уведомите прокуратурата, тя ще уведоми съда, а от там ще отиде и в търговския регистър. Ако не ви се занимава, някой друг ще се намери - я НАП, я друга инстанция, която да уведоми прокурора и натам пак по същия ред.

След тримесечния срок (обикновено трае по-дълго от три месеца, понякога дори с години) следва ликвидация и служебният ликвидатор ще търси активи и пасиви.
morka
Младши потребител
 
Мнения: 71
Регистриран на: 24 Авг 2014, 22:24

Re: Какво да направя с фирма(ЕТ), която не желая да наследяв

Мнениеот vili_spasova » 20 Фев 2017, 14:32

morka написа:Ако много ви се занимава може да уведомите прокуратурата, тя ще уведоми съда, а от там ще отиде и в търговския регистър. Ако не ви се занимава, някой друг ще се намери - я НАП, я друга инстанция, която да уведоми прокурора и натам пак по същия ред.
След тримесечния срок (обикновено трае по-дълго от три месеца, понякога дори с години) следва ликвидация и служебният ликвидатор ще търси активи и пасиви.


Ще трябва да Ви разочаровам. Ако наследникът не предприеме конкретни действия, едва ли някоя институция ще се самосезира и ще извърши действия по прекратяване и ликвидация. В дружествения договор, който така наивно показахте /и всички, които са се поинтересували имат данните на баща Ви, вкл. името на пълномощничката, която е регистрирала дружеството/, изрично е разписано, че прекратяване и ликвидация се извършват по реда на чл. 266 ТЗ, или глава 17.
Вариант 1. Отваряте ТЗ, четете и се опитвате сам да си извършите ликвидацията.
Вариант 2. Наемате адвокат, който се ангажира да извърши ликвидацията.
Вариант 3. Продавате я.

Намерете пълномощничката на баща Ви. Най-вероятно тя има информация какво и защо се е случило, има ли счетоводител и т.н.т.
Малък бонус. Може би капитала на дружеството в размер на 500 лв. още да не е изтеглен от набирателната/фирмената сметка. Сметката е открита в Инвестбанк.
Не си въобразявай!
vili_spasova
Потребител
 
Мнения: 912
Регистриран на: 05 Дек 2007, 16:16
Местоположение: София


Назад към Семейни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 25 госта


cron