начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

ЗАМЕСТЕНО СЪГЛАСИЕ ЗА ИЗВЕЖДАНЕ НА ДЕТЕ В ЧУЖБИНА

Брак, развод, наследство
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


ЗАМЕСТЕНО СЪГЛАСИЕ ЗА ИЗВЕЖДАНЕ НА ДЕТЕ В ЧУЖБИНА

Мнениеот blueye » 01 Фев 2013, 16:06

Здравейте, не открих във форума съвети по моя казус, затова открих нова тема. Имам нужда от спешна помощ, тъй като се налага да обжалвам решение по бракоразводен процес. В него се присъждат родителските права върху малолетното ни дете на мен и режим на лични контакти за бащата, в който се включват 30 дена през лятото. Въпреки ясно заявеното несъгласие за извеждане на детето в чужбина и за издаване на международен паспорт (чрез внесена в съда като доказателство нотариално заверена декларация), съдът ЗАМЕСТВА СЪГЛАСИЕТО МИ и постановява 30-те дена през лятото детето да прекарва в страната, където живее бащата. Детето и бащата са с двойно гражданство. Бащата е с високи доходи и не е проблем да пътува до България, където да почива с детето. Въпросът ми е - 1) какво е възможното основание на съда да постанови това решение (от страна на съпруга ми е внесено искане за извеждане на детето в чужбина при личните контакти, както и искане за родителските права - първото е удовлетворено); 2) какъв е начинът да се обори това решение при обжалването - моля да ми подскажете членове от закони. Такива лични контакти биха затормозили психически детенцето ми, тъй като не е отделяно от мен никога, а и от бебе не е живяло с баща си, сега е на 6 г. Освен това пътуването е доста дълго. Ще съм ви благодарна дори и за най-малки подсказки и идеи!
blueye
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 01 Фев 2013, 15:37

Re: ЗАМЕСТЕНО СЪГЛАСИЕ ЗА ИЗВЕЖДАНЕ НА ДЕТЕ В ЧУЖБИНА

Мнениеот borovinka » 01 Фев 2013, 16:42

Надявам се пътуването не се налага да става до някоя страна от арабския свят. :mrgreen:

Колкото до идеи, "писмено несъгласие" детето ви да бъде извеждано извън страната от другия родител няма как да бъде счетено за доказателство или доказателствено средство, първо защото то принципно накърнява правата на другия родител, на когото не са присъдени родителските права и го ограничава в личните контакти с детето, което не е в интерес и на самото дете и второ - подобни декларации, независимо дали в положителен или в отрицателен смисъл (съгласен съм/не съм съгласен) дори и заверени при нотариус могат да бъдат оттеглени по всяко време и без предварително предизвестие от деклариращата страна.
Просто - днес сте съгласна, утре не сте.
Същото важи и за бащата.

Съдът не е "заместил съгласието ви", а просто е спазил закона, като е защитил и правата на другия родител, на когото е са присъдени родителски права.

По отношение месечните срещи м/у баща и дете, как разрешиха проблема при вас? Имам аналогично дело с татко чужденец в чужбина, който обаче държи на ежеседмични контакти с детето.
Veritatem dies aperit
borovinka
Активен потребител
 
Мнения: 1513
Регистриран на: 18 Авг 2011, 14:41
Местоположение: Lawrence, KZ

Re: ЗАМЕСТЕНО СЪГЛАСИЕ ЗА ИЗВЕЖДАНЕ НА ДЕТЕ В ЧУЖБИНА

Мнениеот n6391 » 01 Фев 2013, 16:45

Ако бащата е поискал т.нар. "заместващо съгласие" и това не противоречи на интересите на детето и не го излага на риск и опасност, то съдът напълно естествено ще му позволи това. Все пак детето има двама родители. Видно от написаното от Вас, бащата е чужд гражданин. Това не е причина да бъде лишен от упражняване на родителски права в неговата културна и социална среда. Несъмнено той също иска детето да опознае тази среда и да има свое място в нея. Помислете по-скоро как да подготвите детето да приеме едно такова пътуване и временната раздяла с Вас да не е болезнена за него. Приемете го откъм хубавата страна - детето ще се обогати с нови преживавания.
n6391
Потребител
 
Мнения: 195
Регистриран на: 21 Сеп 2010, 22:18

Re: ЗАМЕСТЕНО СЪГЛАСИЕ ЗА ИЗВЕЖДАНЕ НА ДЕТЕ В ЧУЖБИНА

Мнениеот blueye » 01 Фев 2013, 16:58

borovinka написа:Надявам се пътуването не се налага да става до някоя страна от арабския свят. :mrgreen:

Колкото до идеи, "писмено несъгласие" детето ви да бъде извеждано извън страната от другия родител няма как да бъде счетено за доказателство или доказателствено средство, първо защото то принципно накърнява правата на другия родител, на когото не са присъдени родителските права и го ограничава в личните контакти с детето, което не е в интерес и на самото дете и второ - подобни декларации, независимо дали в положителен или в отрицателен смисъл (съгласен съм/не съм съгласен) дори и заверени при нотариус могат да бъдат оттеглени по всяко време и без предварително предизвестие от деклариращата страна.
Просто - днес сте съгласна, утре не сте.
Същото важи и за бащата.

Съдът не е "заместил съгласието ви", а просто е спазил закона, като е защитил и правата на другия родител, на когото е са присъдени родителски права.

По отношение месечните срещи м/у баща и дете, как разрешиха проблема при вас? Имам аналогично дело с татко чужденец в чужбина, който обаче държи на ежеседмични контакти с детето.



Благодаря за бързия отговор. Съдът постанови и месечни контакти всяка 1 и 3 седмица, но реално бащата не може да ги ползва. Предполагам, че ще обжалва.
blueye
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 01 Фев 2013, 15:37

Re: ЗАМЕСТЕНО СЪГЛАСИЕ ЗА ИЗВЕЖДАНЕ НА ДЕТЕ В ЧУЖБИНА

Мнениеот blueye » 01 Фев 2013, 17:02

n6391 написа:Ако бащата е поискал т.нар. "заместващо съгласие" и това не противоречи на интересите на детето и не го излага на риск и опасност, то съдът напълно естествено ще му позволи това. Все пак детето има двама родители. Видно от написаното от Вас, бащата е чужд гражданин. Това не е причина да бъде лишен от упражняване на родителски права в неговата културна и социална среда. Несъмнено той също иска детето да опознае тази среда и да има свое място в нея. Помислете по-скоро как да подготвите детето да приеме едно такова пътуване и временната раздяла с Вас да не е болезнена за него. Приемете го откъм хубавата страна - детето ще се обогати с нови преживавания.

Благодаря за оптимистичната нотка, но не е толкова лесно да се подготви детето за толкова дълга липса на майката, още повече че отношенията с бащата са доста лоши и досега при личните контакти не разрешаваше на детето да ме чува по телефона. А какво ще кажете относно вероятността бащата да не върне детето в установения срок?
blueye
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 01 Фев 2013, 15:37

Re: ЗАМЕСТЕНО СЪГЛАСИЕ ЗА ИЗВЕЖДАНЕ НА ДЕТЕ В ЧУЖБИНА

Мнениеот borovinka » 04 Фев 2013, 18:07

n6391 написа:...А какво ще кажете относно вероятността бащата да не върне детето в установения срок?

Не знаем какво да ви кажем. Всичко си зависи от конкретния баща, който само вие познавате що за човек е и дали има почва за подобни притеснения по отношение на него.
Veritatem dies aperit
borovinka
Активен потребител
 
Мнения: 1513
Регистриран на: 18 Авг 2011, 14:41
Местоположение: Lawrence, KZ


Назад към Семейни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 16 госта


cron