начало
Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса

Отказ от деца

Брак, развод, наследство
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Re: Отказ от деца

Мнениеот katerinakuch » 22 Юни 2009, 12:15

plamen_penev написа:Не знам защо така жестоко се държат някои тук с питащия?! Такива страхотии съм чувал за отношението на пораснали деца към родителите им (като и обратното, разбира се!), че да ти настръхнат косите. Сигурно си има причина тази мисъл да се е възникнала в главата на krasi6623... Нека не бъдем чак толков категорични в присъдите си, без да знаем фактологията.
Аз не ги разбирам тези работи с "отказването", но ми направи впечатление едно от становищата:
katerinakuch каза:
Хубаво е, че в нашето законодателство не се предвижда т.нар. правна фигура "отказ от деца" или "отказ от родители".

Защо е "хубаво" вероятно ще каже katerinakuch. Но това, че не се предвижда такава "правна фигура", не е съвсем истина. Всъщност изобщо не е вярно... Основанието да го твърдя е чл. 3 от Закона за наслдството - http://lex.bg/bg/laws/ldoc/2121542657 (и не само!). Разбира се всички искания на наследодателят трябва да се коментират.
Въпросът, казвам, не е нито прост, нито лековат, а в съвременна България дори ми се струва доста актуален, за да бъзикаме питащия с разни държавни вестници и прочие подигравки. :roll:


Plamen_penev, Вие знаете, че чл.3 от Закона за наследството визира само кой е недостоен да наследява. Т.нар. "Отказ от деца" или "отказ от родители" в буквалния смисъл не е закрепен в този член.
katerinakuch
Активен потребител
 
Мнения: 1162
Регистриран на: 28 Юни 2007, 12:27

Re: Отказ от деца

Мнениеот razli4na » 22 Юни 2009, 12:20

Така е, Поли- стана си темицата. В началото си мислех, че питащият провокира във връзка с нашумелия случай за покупно- продажни сделки с деца, като предполагах, че ще очаква "оферти" от колеги. Само че темицата тръгна в друга плоскост.
Обръщам внимание на Пл. Пенев, че в случая се поставя въпрос относно семейни правоотношения и възможността им по закон те да бъдат прекратени. А наследствените провоотношения са последица, поради което и аргументите в тая насока са неотносими.
Напълно уместни намирам "бъзиканията", както се определиха, тъй като юристите не могат, а и не бива да излизат от човешката си същност, която естествено съдържа и оценка относно морални стойности /защото в случая за законовите... стана ясно/.
razli4na
Активен потребител
 
Мнения: 1292
Регистриран на: 07 Юни 2007, 14:22

Re: Отказ от деца

Мнениеот plamen_penev » 22 Юни 2009, 12:21

Taka e katerinakuch! Фразите "oтказ от деца" и "отказ от родители" действително не съм ги срещал :lol:
plamen_penev
Активен потребител
 
Мнения: 1388
Регистриран на: 13 Май 2007, 17:01
Местоположение: Пловдив

Re: Отказ от деца

Мнениеот ivan_lawyer3 » 22 Юни 2009, 12:47

Моралните категории - деца, родители са различни от правните институти - бащинство, родство и т.н.

Делът от правото, изучаващ наследствените отношения - Семейното право е научен инструмент за лесно и бързо каталогизиране и подреждане на една система от правила.

Макар и хаотично отстрани, правото е най-съвършената човешка структура - именно поради факта, че е почти изцяло творение на човека - доколкото и човека има инстинкти на животните, неговите инстинкти са все повече човешки - като изключим географските райони "Н.", "М.", "Г.".

Ако сравним правото с музиката - това е една много сложна симфония, почти съвършена.

Наистина за папуаса от Нова Гвинея е трудно да разбере естетическата наслада от класическата и съвремената музика.
Но и най-древният човек би се прехласнал по съвременната култура, пред изкуството.

Разбира се, Кант го знаеше това, предвид на което и исковите му молби винаги започваха с това есе.
ivan_lawyer3
Потребител
 
Мнения: 336
Регистриран на: 01 Ное 2008, 20:33

Re: Отказ от деца

Мнениеот Гост. » 22 Юни 2009, 12:47

:roll: Не, Пенев и аз бих се посмяла, защото съгласете се, че сме и хора, преди всичко останало. После- винаги се радвам на чувството за хумор на колегите, и не само. Напоследък все по-рядко срещам и усмихнати хора...
Но после се сетих за мои казуси, а от фактите не можеш да извлечеш къде точно го стягат обувките питащия... А и колегите го знаят- има клиенти и клиенти, някои наистина си купуват прекалено тесни или малък номер обувки. :wink:
Та така...
Гост.
Старши потребител
 
Мнения: 9438
Регистриран на: 25 Яну 2013, 17:33

Re: Отказ от деца

Мнениеот 778899 » 22 Юни 2009, 12:52

:lol: :lol: :lol: ....с благодарност към колегите!!!

разсмяхте ме понеделнишки... :D
И точно, когато мислиш, че знаеш отговорите... Животът променя въпросите!
Аватар
778899
Активен потребител
 
Мнения: 1345
Регистриран на: 05 Юни 2007, 15:18
Местоположение: Sofia

Re: Отказ от деца

Мнениеот ansenk » 22 Юни 2009, 14:39

poli_g написа:
Каквото и да е продиктувало този странен въпрос, защото са възможни доста хипотези ....

Няма нито една хипотеза , която да оправдава подобно питане, като това на krasi6623 !

krasi6623 ,
Наред с товая, че няма законова взможност за удовлетворяване на желанието ти , не забравяй, че децата ти са плод не само на някои жлези с вътрешна секреция , а и на твоето лично поведение като родител и възпитател ! Повече коментари, считам, че и излишно да правя...
ansenk
Младши потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: 22 Юни 2009, 12:43

Re: Отказ от деца

Мнениеот plamen_penev » 22 Юни 2009, 16:00

Бедна ви е фантазията ansenk.
Жлезите нямат нищо общо. Вероятно не знаете, но еквивалента на "майчиния инстинкт", който е изцяло подсъзнателен при бащите се нарича "бащин инстинкт", но няма нищо общо с инстинктите, а е изцяло плод на ментала...
b]ansenk[/b] още каза:
Няма нито една хипотеза , която да оправдава подобно питане, като това на krasi6623 !

Наскоро, b]ansenk[/b] ми разказаха една история... гадна история, но ще я нахвърля тук защото светът без розови очила всъщност си е гаден. Това се е случило в едно българско село, не в Полша или в Патагония...
Бащата е пенсионер. Знаем как се живее на една пенсия... Синът е безработен и пияница. Как са съжителствали двамата можем само да предполагаме, но историята завършва като в стиховете на поета:
въжето изкусно на шията
после - смъртта

Бедна ви е фантазията ansenk!
plamen_penev
Активен потребител
 
Мнения: 1388
Регистриран на: 13 Май 2007, 17:01
Местоположение: Пловдив

Re: Отказ от деца

Мнениеот lady___ » 02 Юли 2009, 18:34

Съжалявам ако се повтарям но ако примерно дете иска да се откаже от родител за да не отговаря пред институциите за неговите грешки няма ли някакъв начин.Бях чула за отказ в държавен вестник но явно не става......Въпроса е такъв при развода на родителите единия се спасява от евентуални теглени кредити и не се занимава с тяхното връщане но по закона за кредитите ако родителите починат или не плащат търсят децата им....могат ли децата да се откажат по някакъв начин за да не плащат за идиотските грешки на родител ?
lady___
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 02 Юли 2009, 18:27

Re: Отказ от деца

Мнениеот Melly » 02 Юли 2009, 19:18

lady___ написа:....Въпроса е такъв при развода на родителите единия се спасява от евентуални теглени кредити и не се занимава с тяхното връщане но по закона за кредитите ако родителите починат или не плащат търсят децата им....могат ли децата да се откажат по някакъв начин за да не плащат за идиотските грешки на родител ?


Възможно е,
Но следва добре да претеглите плюсовете и минусите между евентуалното наследство, като имуществени права (+) и оставените дългове (-).
Защото отказ от наследство е неоттегляем :!: :idea:
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Отказ от деца

Мнениеот lady___ » 02 Юли 2009, 20:01

в случая наследството са само банкови кредити :( а какъв е реда за отказване ?
lady___
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 02 Юли 2009, 18:27

Re: Отказ от деца

Мнениеот Melly » 02 Юли 2009, 23:46

lady___ написа:в случая наследството са само банкови кредити :( а какъв е реда за отказване ?


Сега ще ви кажа какъв е редът,lady___,
Точка 1:
Когато някой човек получи отговор, възпитанието изисква той да благодари :!:
Точка 2:
Ако след отговора възникнат още въпроси, това подсказва, че въпросът не е елементарен. Належащо е да се посети адвокат :!:
Точка 3:
Следва да имате предвид, че консултацията с адвокат е платена и единствено нуждаещите се от такъв вид услуга могат да преценят спрямо джоба си колко време биха могли да си позволят да събеседват по проблемите си с нея/него.
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Отказ от деца

Мнениеот plamen_penev » 03 Юли 2009, 10:17

Новата тарифа за цената на адвокатските услуги май започна да се усеща и във форума... :(
Иначе и аз съм любопитен, ако някой пожелае да отговори на lady___, без да съм пряко заинтересуван...
plamen_penev
Активен потребител
 
Мнения: 1388
Регистриран на: 13 Май 2007, 17:01
Местоположение: Пловдив

Re: Отказ от деца

Мнениеот ianeva » 03 Юли 2009, 10:48

plamen_penev написа:Новата тарифа за цената на адвокатските услуги май започна да се усеща и във форума... :(
Иначе и аз съм любопитен, ако някой пожелае да отговори на lady___, без да съм пряко заинтересуван...


Новата тарифа не знам дали се усеща, но определено се усеща нежеланието на когото и да било да отговаря на малоумщини /и изобщо не се извинявам за израза/ от типа "как да се откажа от родителите/децата си".
Иначе може да удовлетворите любопитството си, касаещо отказ от наследство, като погледнете Закона за наследството, чл. 49 и следващите, мисля, че ще се справите и сам с нормативната база.
От чалга до чалга разликата е огромна и, Слава Богу, аз нямам идея каква е
Аватар
ianeva
Потребител
 
Мнения: 660
Регистриран на: 27 Май 2007, 17:36
Местоположение: Бургас

Re: Отказ от деца

Мнениеот plamen_penev » 03 Юли 2009, 12:01

ianeva каза:
...определено се усеща нежеланието на когото и да било да отговаря на малоумщини /и изобщо не се извинявам за израза/...

Не е нужно да се извинявате почитаема госпожо! Просто е достатъчно да не наричате хората "малоумници"... Не знаете дали някои от тях не са по-умни от вас... дори и ако се смятате за най-умната.
Лесно е да си възпитан! Опитайте някой ден :)
plamen_penev
Активен потребител
 
Мнения: 1388
Регистриран на: 13 Май 2007, 17:01
Местоположение: Пловдив

Re: Отказ от деца

Мнениеот ianeva » 03 Юли 2009, 12:24

plamen_penev написа:
ianeva каза:
...определено се усеща нежеланието на когото и да било да отговаря на малоумщини /и изобщо не се извинявам за израза/...

Не е нужно да се извинявате почитаема госпожо! Просто е достатъчно да не наричате хората "малоумници"... Не знаете дали някои от тях не са по-умни от вас... дори и ако се смятате за най-умната.
Лесно е да си възпитан! Опитайте някой ден :)


Господин Пенев,
Когато отправяте злобно-дребнави критики към някого е редно първо добре да прочетете това, което критикувате. Написала съм малоумщини, отнася се до писанията, а не малоумници, който термин би се отнасял до хората. Иронията, сарказмът и дори злобата също са умения и ако не можете добре да боравите с тях, поне четете.
А наличието на ум и възпитание у моята скромна личност - те не са предмет на тази тема.
Приятен ден! :)
п.п. Ще ви помоля, многоуважаеми господине, ако в бъдеще се срещнем някъде по темите, макар че аз старателно ще избягвам това, да си спестите, спрямо мен, обръщения от типа "почитаема", "уважаема" и прочие аналози. Бъдете сигурен, че няма да го отчета като признак на лошо възпитание.
От чалга до чалга разликата е огромна и, Слава Богу, аз нямам идея каква е
Аватар
ianeva
Потребител
 
Мнения: 660
Регистриран на: 27 Май 2007, 17:36
Местоположение: Бургас

Предишна

Назад към Семейни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 9 госта


cron