начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Смяна на пола и брак

Брак, развод, наследство
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Re: Смяна на пола и брак

Мнениеот portokal » 06 Фев 2009, 14:36

В последния ми пост, както и в предходните ми постове, а също и в тези на останалите, няма нито едно недоразумение. Точка. Ходи да се държиш по нафукания си начин с някой друг, от мен толкова. :oops:
Citrus sinensis от семейство Седефчеви
Аватар
portokal
Старши потребител
 
Мнения: 5497
Регистриран на: 13 Яну 2005, 20:36

Re: Смяна на пола и брак

Мнениеот miriam » 06 Фев 2009, 15:19

:D
Портокал , винаги съм казвала , че вегетарианците се бутат из дебрите на гражданското право и процес , докато накрая не освирепейт съвсем и не се овълчат , проядат мръвка и нахлуят като диви прасета в безкрайните степи на наказателната материя:
и гледай сега как се подреждат нещата:
Чл. 209. (Изм. - ДВ, бр. 28 от 1982 г., в сила от 01.07.1982 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 10 от 1993 г.) Който с цел да набави за себе си или за другиго имотна облага възбуди или поддържа у някого заблуждение и с това причини нему или другиму имотна вреда, се наказва за измама с лишаване от свобода до шест години.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 10 от 1993 г.) Който със същата цел използва заблуждението, неопитността или неосведомеността на някого и с това причини нему или другиму имотна вреда, се наказва с лишаване от свобода до три години.
и т.н. до чл. 212 за документът с невярно съдържание и чуждото имущество


Значи този , дето си е отрязал пишока и е "сменил пола" в момента в който почне да рути СИО-то и да търси делби-ето му приложимия закон.Текстът за измама пази от непремерени движения двамата....
Да речем ЕСГРАОН там му нанесе с новия акт корекциите по партидата.Не знам да може със задна дата , защото той верно не е е излюпил за гражданския оборот 25 или 30 годишен сефте.Така че доколкото за развод по желание на единия аз не виждам никаква пречка , то кой друг се интересува има ли им го бракът между тези двамата , или не? :D
Ще си живеят , ако имат деца децата ще разчитат на татко си Адрияна и толкова.Ако пак стане кутсузлук относно родителски права , децата къде , има чл. 185 ал 1 НК
Чл. 185. (1) Който самоволно прибере или задържи при себе си чуждо дете, ненавършило четиринадесет години, и незабавно не уведоми властта или не го върне на родителите или на настойника му, се наказва с лишаване от свобода до една година.

С риск да те ядосам , и с напомнянето че е петък -толкова от мен :D :D
miriam
Потребител
 
Мнения: 577
Регистриран на: 30 Апр 2007, 08:17

Re: Смяна на пола и брак

Мнениеот kpavlova » 06 Фев 2009, 15:28

И аз като Портокал :) .
ЕСПЧ - понеже на там сте се запътили подозирам, всички са тръгнали натам :) , / не съм от форумните специалсти по права на човека,друг е човека, нито по семейни въпроси :D / - е отсъждал, че страните са длъжни да признаят правно промяната на пола на следоперативни транссексуални.С мотиви горе-долу - ЕКЗПЧОС постановява защита на личния живот на всеки индивид, включително правото за приемане на детайли от личността като човешко същество.
Вие искате предоперативно признание.Формулирайте искането разумно.
Истина е че явлението пол е натрупано около полюсите, ама това, което е между тях макар и малко все пак съществува. Ти му разрешаваш да съществува, ама трябва да има формално съответствие..Да ама както между бялото и черното има много нюанси на сиво, така между мъжа и жената има различни проявления на пола

Ако успеете да формулирате относително ясен критерий, така , че онова "между полюсите" да се "систематизира" по приемлив/ разбирайте траен, разпознаваем, обработваем / начин , така че да си общувате .. правно ..с държавата и околните, може и да срещнете разбиране :oops:
Само с простото твърдение, че някой се явява нюанс между Иван и Ивана, не ми се вижда разумно да се получи "правната трансформация".
kpavlova
Активен потребител
 
Мнения: 1474
Регистриран на: 07 Фев 2006, 23:29

Re: Смяна на пола и брак

Мнениеот 123xyz » 09 Фев 2009, 19:52

За potokal
Ходи да се държиш по нафукания си начин с някой друг...

При мен е на принципа - "каквото повикало, това се обадило"!

На kpavlova:
...е отсъждал, че страните са длъжни да признаят правно промяната на пола на следоперативни транссексуални. С мотиви горе-долу - ЕКЗПЧОС постановява защита на личния живот на всеки индивид, включително правото за приемане на детайли от личността като човешко същество.

Бихте ли пояснили за каво са му мотиви от ЕКЗПЧОС след като е извършена хирургия за корекция на пола?! За да се пристъпи към операциите нали също трябва да има валидни аргументи, те не са ли достатъчни? Онова което е аргумент за медицината в случая не е ли валидно за правото?
Ще бъда благодарен и за мнението ви относно това как очаквате лекарите първо да оперират транссекуалните при наличие на следната нормативна уредба - Н.К., Глава втора, Раздел II, чл. 128 и 129.?
Как няма да опират нещата до Правата на човека при положение, че правото не дава на лекарите да оперират транссексуални пациенти, а на същите им казва - ще ви признаем правно ако сте оперирани?!
Само с простото твърдение, че някой се явява нюанс между Иван и Ивана, не ми се вижда разумно да се получи "правната трансформация".

Медицината няма проблем с транссексуалността. Може да се каже, че тя вече твърде добре я познава. Явлението е описано, класифицирано в МКБ Х ревизия и са разработени стандрти за грижи. Докторите са си свършили работата! Тук в позицията на шопа, който гледа жираф е правораздавателната с-ма. :D

P.S.: Някой знае ли как се редактират стари съобщения, че в бързината съм оплескал предишния си пост?
123xyz
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 05 Фев 2009, 10:48

Re: Смяна на пола и брак

Мнениеот kpavlova » 21 Фев 2009, 15:16

Как няма да опират нещата до Правата на човека при положение, че правото не дава на лекарите да оперират транссексуални пациенти, а на същите им казва - ще ви признаем правно ако сте оперирани?!

Сега може би разбирам, десетина дена ми трябваха за загряване/ сетих се за темата и намерих време сега / :oops: :)
Искате да кажете: правото признава право на промяна на пола от правна гледна точка с всички последици / гражданска регистрация сем.правни....осигурителни, трудови, наказателноправни :) / на следоперативния трансексуален, но същото право - в България , а сигурно не само - забранява да се извърши самата операция ?
Или другояче казано - изисква се операция като необходимо условие за правно признаване на пол.Не се държи сметка , че подобни операции не винаги са желани, медицински постижими, достъпни практически и финансово (не ги поема държавата или от някой друг).
И казвате медицината няма проблем със систематизацията, правото има проблем- с отразяване на промяната :) Е, случва се правото и медицината да боравят с различни часовници, наказателноправната доктрина за вменяемостта и вината е илюстрация :oops:
Какво се прави - би могло да се направи - в този случай на практика:
1.иска се промяна в гражданската регистрация, като убеждаваме съда, че идетичността "пол" и всичко свързано с нея / като правни белези/ се е променила предоперитавно/ всъщност независимо от бъдеща оперативна цел/.Искаме го прецедентно и вярно ще трябва по Конвенцията, Конституционния текст.
По -добре е да бъде законово регламентирано.
В Германия е действал или действа :oops:

Закон за промяна на името и половата принадлежност
(Закон за транссексуалността)


Първи раздел. Промяна на името

§ 1 Предпоставки

(1) Името на лице, което по причина на неговата транссексуалност, не отговаря на записаното в акта му за раждане, както и ако това лице поне от три години чувства, че трябва да промени половата си принадлежност, е в правото си да промени своето име, ако:

1. лицето е германец по смисъла на Конституцията или е чужденец без гражданство, бежанец или политически емигрант, както и че

2. може да се твърди със сигурност, че принадлежността на лицето към пола, който то смята за правилен няма да се променя отново.

3. [отпада] (Тази точка е била следната: Лицето е навършило 25 години)


§ 2 Меродавност

(1) За решенията по молбите подадени по § 1 са компетентни изключително Административните съдилища (Amtsgericht), чиито седалища са в населените места на съответната провинция. Ако в някое населено място има повече от един Административен съд, то изпълнителната власт (Landesregierung) ще трябва чрез правна наредба да определи кой Административен съд да вземе решение по съответната молба, само ако определения Административен съд вече не е определен от съда на областта спрямо държавното право. Изпълнителната власт би могла да определя даден Административен съд да отговаря за множество областни съдилища. Изпълнителната власт може също така да овластява чрез правна наредба според член 3 и 4 висшия съдебен регулаторен орган.

(2) Компетентен е съдът, в чиято област е местожителството на подателя на молбата, ако това обстоятелство липсва, то се определя населеното място, в което подателят на молбата е най-често. Определящ е моментът, в който се подава молбата. Ако подателят на молбата е германец и няма нито местожителство, нито адрес на който да живее често, то компетентен в този случай е Административният съд в Берлин. Ако има важни причини, молбата би могла да се приеме и от друг съд, като условие за това е този съд да се съгласи с приемането на молбата.


§ 3 Условия за провеждане на съдебна процедура, Засегнати лица

(1) За всяко недееспособно лице съдебната процедура се води от определен от закона представител. Законовият представител трябва да подаде молба според § 1 удоволетворяване на молба от Закона за попечителството.

(2) Засегнати лица в съдебната процедура са само

1. подателя на молбата

2. представителя на обществения интерес

Представителят на обществения интерес се определя в съдебната процедура по този закон чрез правна наредба на изпълнителната власт.


§ 4 Съдебна процедура

(1) В съдебната процедура са в сила предписанията на закона за дела за доброволно правораздаване, освен ако в този закон не е предвидено нещо друго.

(2) Съдът изслушва подателя на молбата лично.

(3) Съдът трабва да уважи молбата само по § 1, след като е изслушал компетентното мнение на двама специалисти, които на основание на тяхното професионално образование са добре запознати с транссексуалността.

(4) След вземането на решение по § 1, на засегнатия веднага му се дава право да се оплаче. Решението е със законова сила.


§ 5 Клетва за забрана

(1) В момента, в който решението за промяна на името на подателя на молбата влезе в сила, то дотоговашнато име на подателя на молбата не трябва да се разкрива и да се издирва без съгласието на подателя на молбата, освен ако има особени причини за запазване на обществения интерес, които изискват това да стане без съгласието на подателя на молбата.

(2) Съпругата, родителите, прародителите, както и наследниците на подателя на молбата са задължени да дадат името на подателя на молбата, само ако то е необходимо за информация в обществени книги и регистри. Това не важи за деца, които подателя на молбата е приел след влизане на законовата сила на решение според § 1.

(3) В удостоверението за раждане на собствено дете на подателя на молбата или на дете, което според законовата сила на решението по § 1 е приел, то подателя на молбата трябва да даде името си, което използва след влязлото в законова сила решение според § 1


§ 6 Отхвърляне на молба

(1) Решението, с което лицето има право да промени името си, се отменя от съда, ако подателят на молбата чувства, че принадлежи към пола записан в акта му за раждане.

(2) §§ 2 до 4 действат съгласувано. Съдът може да реши, че подателят на молбата може да продължи да използва името, което е записано дотогава в акта му за раждане. Съдът може да промени това име, ако тази молба е записана в молбата и има утежняващи причини, които налагат това в интерес на душевното здраве на подателя на молбата.


§ 7 Недействителност на съдебното решение

(1) Решението, с което името на подателя на молбата са променя е недействително, ако

* след изтичане на триста дни от влизането в сила на решението се роди дете на подателя на молбата, в деня на раждане на детето, или

* подателят на молбата признае, че роденото след изтичането на триста дни от влизане на решението в сила дете е негово или това да се установи по съдебен път, в деня когато подателят на молбата признае произхода на детето си или съдебното решение влезе в сила, или

* подателят на молбата сключи брак, в момента на подаване на декларацията по §1310 от граждаския кодекс за сключване на брак.

(2) Подателят на молбата продължава да използва и след взетото от съда решение името, което е имал до момента на вземане на решение от съда. Името на подателя на молбата преди решението на съда трябва да се запише в книгата за раждания по член 1, точки 1 и 2, както и по член 1, точка 3 да се запише в книгата за сключени бракове.

(3) В случаите на член 1, точка 1 съдът може да промени отново името на подателя на молбата, като му върне името, което е имал преди решението за промяна на името по § 1. Ако се установи, че детето не е на подателя на молбата или има други утежняващи обстоятелства, които се вземат предвид и се устонави, че подателя на молбата чувства, че не принадлежи към пола, записан в акта му за раждане. §§ 2, 3, 4 точки 1, 2, 4, както и § 5 точка 1 действат съгласувано.



Втори раздел. Определяне на половата принадлежност

§ 8 Предпоставки

(1) Транссексуалността на лице, което е подало молба, и което по причина на своята транссексуалност не се чувства принадлежащо към пола, записан в акта за раждане, а към другия пол, и поне от три години желае да живее според половата си идентичност, която смята за правилна, се установява от съда, ако лицето

* изпълнява предпоставките по § 1, член 1 точки от 1 до 3

* не е сключило брак,

* трайно няма способност за размножаване и

* е претърпяло операция за добиване на външни характеристики на пола, към който то чувства, че принадлежи, като по тези характеристики ясно може да се определи принадлежността му към съответния пол.

(2) В молбата трябва да се посочат имената, които подателя на молбата желае да използва в бъдеще; това не е задължително, ако името вече е сменено на основание § 1.

[§8 член 1 точка 1 е недействителна - Beschl. d. BVerfG v. 16.3.1982 - 1 BvR 938/81 - (BGBl. I S. 619)]


§ 9 Съдебни процедури

(1) Молбата не се одобрява от съда, ако се установи, че подателя на молбата все още не е предприел оперативно добиване на външните характеристики на пола, към които чувства, че принадлежи, както и ако се установи, че подателят на молбата все още има способност да се размножава или все още е в състояние на сключен брак. Решението на съда може да се обжалва веднага от подателя на молбата.

(2) Ако решението е неоспоримо по член 1, алинея 1 и ако посочените в точка 1 пречки отпаднат, съдът може да вземе решение по § 8, което е обвързано с член 1, алинея 1.

(3) §§ 2 до 4, както и § 6 действат съгласувано; експертизата трябва да определи дали са изпълнени предпоставките в § 8 член 1 точка 3 и точка 4. В решението по § 8 и в решението по член 2 трябва да се промени и името на на подателя на молбата, освен ако то вече не е променено по § 1.


§ 10 Влизане в сила на съдебното решение

(1) След влизане в сила на съдебното решение, в което се определя, че подателят на молбата вече принадлежи на другия пол, му се прехвърлят всички права и задължения на съответния пол, освен ако в закона не е записано нещо друго.

(2) § 5 важи по същия начин


§ 11 Отношения родители-деца

(1) Съдебното решение, което определя подателят на молбата за принадлежащ на другия пол, не засяга правните отношения на подателя на молбата с неговите родители и деца, освен ако децата му са придобити след вземане на решението от съда. Същото важи и за децата на децата на подателя на молбата.


§ 12 Пенсия и други подобни плащания

(1) Съдебното решение, което определя подателя на молбата за принадлежащ на другия пол, не засяга правото на подателя на молбата за пенсия и други подобни плащания, освен ако това право е придобито след решението на съда. Плащанията за пенсия трябва да бъдат приведени към условията, при които се изплащат на принадлежащите на съответния пол.

(2) Претенции върху плащания от осигурителната вноска или застраховката на бившия брачен партньор са неоснователни, тъй като решението на съда определя, че подателят на молбата вече принадлежи на другия пол.


--------------------------------------------------------------------------------

Образец на молба

ДО

Административен съд

улица

ПК и населено място

населено място и дата

Относно: Молба за променяне на името и половата принадлежност на основание на § 8 от закона за промяна на името и половата принадлежност приет на 10.09.1980

(1) С настоящето моля аз, ...................................................... (настояще име), род. на .......................... в .............................. (населено място, държава) на основание на Втори раздел от закона за промяна на името и половата принадлежност да ми бъде променено името и половата принадлежност. Ако към момента на решението са налице непълни медицински мерки или има други пречки, то моля за решение на основание на § 9 от закона за промяна на името и половата принадлежност.

Основания: Изпълняването на обществената роля определена от записания в акта ми за раждане пол ми струва големи усилия. (описва се накратко ситуацията, в която се намирате в момента и откога е така). Връщане към тази роля за мен е немислимо. (§ 1 член 1 и 2 от закона за промяна на името и половата принадлежност)

Аз съм с германско гражданство по смисъла на конституцията и по настоящем живея в ............................................ (улица, населено място) (§ 1 член 1 точка 1 от закона за промяна на името и половата принадлежност).

(2) Аз моля в бъдеще моето име да бъде

................................................................................. (новото име)

като обръщението към мен да бъде ....................................... (г-ца,г-н) (§ 1 член 2 от закона за промяна на името и половата принадлежност).

Молба за съдебно производство: За допълване на моята молба прилагам заключенията на д-р .......................................... и на д-р ...................................................... Настоящите прилагам, за да съкратя съдебното производство, тъй като те са изиквани от закона експертизи (§ 4 член 3 алинея 1от закона за промяна на името и половата принадлежност), и тъй като установяват категорично положението, в което се намирам (§ 4 член 3 алинея 1 от закона за промяна на името и половата принадлежност).

Подпис:

(Подател на молбата)



2.Законова регламентация на операцията, която явно не решава проблема напълно - не всички искат да я извършват "пълната промяна"
3.съдите държавата в Страсбург, мисля, че има прецеденти - да вземе да плати операцията на смяна на пола, която да се извърши в друга държава/ това пак, ако целта е операция, легална/.Да ви кажа, ще вбесите будната българска общественост, защото за животоспасяващи операции на деца държавата няма пари.С риск да ми отвърнете, че и това е вид животоспасяване :oops: Има ли някой , който отчаяно не иска да я съди държавата? :)
4.намирате лоби в НС, така, че подобен като германския закон да настане на дневен ред и то спешно.

Проблемът ви е по -голям от проблем на една правна система.
в позицията на шопа, който гледа жираф е правораздавателната с-ма.

Дали е достатъчно значим, че да се постави за решаване :oops: със закон
проблема,както и въпросът за разбирането ....не е само юридически въпрос :oops:
В позицията на шопа не са само юристите :lol: А и малко жирафи търсят обществено разбиране .
kpavlova
Активен потребител
 
Мнения: 1474
Регистриран на: 07 Фев 2006, 23:29

Re: Смяна на пола и брак

Мнениеот 123xyz » 23 Фев 2009, 19:54

Благодаря Ви kpavlova за времето и усилието да коментирате in extenso.
Вижда се, че сте интелигентен юрист! С такива хора става приказка :D
... признава право на промяна на пола от правна гледна точка ... на следоперативния трансексуален, но същото право - в България , а сигурно не само - забранява да се извърши самата операция ?

Абсолютно точно :!: По този начин транссексуалните се подмятат като волейболни топки ту в полето на правото, ту в това на медицината. Докторите цитират НК чл. 128: "... (1) Който причини другиму тежка телесна повреда се наказва с лишаване от свобода от три до десет години.
(2) Телесната повреда е тежка, ако е причинено: ...детеродна неспособност; обезобразяване..."
и изпращат трансексуалния за зелен хайвер - да си смени гражданския пол, че да имат основание да го оперират.
В края на 80-те и началото на 90-те години десетки дела водени от транссексуални срещу държави членки на ЕС засипаха Европейският съд за правата на човека. Европейският парламент излезе с препоръки към страните членки за създаване и оптимизиране на нормативната уредба за транссексуалните. Съветът на Европа се видя принуден през 1993 г. да посвети целия XXIII правен колоквиум на възможността за унифициране на регламента за промяна на пола в страните членки. Имах честа да участвам там научих интересни подробности за , че нормативните уредби в други държави. Най-консервативната бе в UK където не било проблем да си сменяш името и да си вадиш съобрано него всякакви документи, НО актът за раждане не се пипа :shock: .
А и малко жирафи търсят обществено разбиране.

Не съм сигурен, че е добре да се крием зад лозунга: "Делото на давещите се е в ръцете на самите давещи се!" Защо като данъкоплатец, ще трябва да плащам и за неуредените правни бакии с транссексуалните?! (Държавата си има късмет, че тези хора не са толкова вирулентни. Дори за посредствени адвокати няма да е проблем да спечелят едно такова дело!)
Има ли някой , който отчаяно не иска да я съди държавата? :) .
Нямам нищо против да я съди всики, който има основание за това, но да плащатсъответните некомпетентни чиновници,магистрати, министри, депутати и пр. лично.
Относно каво се прави:
1.иска се промяна в гражданската регистрация, като убеждаваме съда, че идетичността "пол" и всичко свързано с нея / като правни белези/ се е променила предоперитавно...

Тук сме много уязвими защото съдът ще каже че "идентичността пол" не се е променила ако се съди по актуалния генетичен и генитален пол на лицето.
Като се има предвид същината на транссексуалността не е ли по-добре да убеждаваме съда, че полът е неправилно определен защото при раждането се е изхождало само от биологичните му измерения, а не се взима предвид и съзнанието за полова принадлежност на индивида, което започва да се проявява едва след 3-та годишна възраст?
2.Законова регламентация на операцията, ...

и
4.намирате лоби в НС, така, че подобен като германския закон да настане ......

Самите транссексуални не са в състояние да движат нещата в тази посока! Не се сещам освен в закона за здравето къде още би трябвало да се пипне? Дали пък подзаконово...?
123xyz
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 05 Фев 2009, 10:48

Re: Смяна на пола и брак

Мнениеот radoslav_stoyanov » 26 Май 2011, 11:06

Здравейте! Попаднах на тази тема и за да не създавам нова по същия въпрос реших да пиша тук. От писанията по тази тема до днес е минало доста време. Има ли някой актуална информация за това налице ли е режим за смяна на пола у нас?

По-конкретно питането ми е каква е процедурата стъпка по стъпка, която едно транссексуално лице трябва да измине, за да стигне до промяна на гражданския си пол (в лична карта, паспорт и т.н.)?

Мерси предварително!
radoslav_stoyanov
Младши потребител
 
Мнения: 47
Регистриран на: 23 Мар 2011, 14:33
Местоположение: София

Re: Смяна на пола и брак

Мнениеот portokal » 26 Май 2011, 16:28

Общо взето, е следното: първо оперативна и там каквато още е необходима намеса - за физическо превръщане в лице от желания пол. Това не мога да го опиша стъпка по стъпка - ще може лекар или някой друг с нужните познания. След това молба до съда за поправка на грешка - понеже няма друг ред - в акта за раждане. По делото би трябвало да се изслуша вещо лице (или повече от едно), което да даде заключение дали лицето има физическите и психологическите белези на този пол.
Не ми е известно да има закон, който да забранява операции за промяна на пола, без първо да е променен документално, както твърди нафуканото и бунтуващо се лице по-горе. Напротив, у нас има поне няколко такива случая.
Citrus sinensis от семейство Седефчеви
Аватар
portokal
Старши потребител
 
Мнения: 5497
Регистриран на: 13 Яну 2005, 20:36

Re: Смяна на пола и брак

Мнениеот radoslav_stoyanov » 27 Май 2011, 00:29

Мерси за отговора! Аз имах предвид стъпка по стъпка точно правната процедура, не тази по смяната на пола. Мерси!

Това е много жалко, според мен. Какво прави една транссексуална жена (мъж-към-жена, МКЖ), ако я спре полицай за проверка, например, а тя е с дълга коса, грим, вече има гърди, на хормонална терапия е, но... не е "завършена" и в документите й пише, че е мъж, със снимка, която няма нищо общо с външния й вид в момента. Още повече - предполагам, че ЕГН-то остава същото? Какъв е проблемът да се променят имената и посоченият пол предоперативно, ако ЕГН-то остава същото и това запазване на последните две цифри от него пък няма ли да създаде проблеми по-нататък?

Виждам горе е цитиран цял закон за целта в Германия от 80-те! У нас дори келява наредба (очевидно) няма. :?
radoslav_stoyanov
Младши потребител
 
Мнения: 47
Регистриран на: 23 Мар 2011, 14:33
Местоположение: София

Re: Смяна на пола и брак

Мнениеот nikona25 » 10 Фев 2016, 15:05

http://challengingthelaw.com/biopravo/s ... odsto-pol/
и
Р Е Ш Е Н И Е



гр. С., 05.06.2015 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

С. РАЙОНЕН СЪД, 83 състав, в открито съдебно заседание на трети февруари през две хиляди и петнадесета година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: СНЕЖАНА ЧАЛЪКОВА

като разгледа докладваното от председателя гражданско дело №52005 по описа за 2014 г., за да се произнесе взе предвид следното:
Производството е по реда на Част шеста, Глава четиридесет и девета от ГПК.
Образувано е по молба на П. Ц. Н. с правна квалификация чл.73, във вр. с чл.76, ал.4 от Закона за гражданската регистрация (ЗГР).
Молителката твърди, че е родена на 21.07.1970 г., записана в акта за раждане като момиче, но психически се определя като мъж. Твърди, че е с вродена аномалия на половите органи/синдром на М./. Моли да се допусне промяна на пола й от женски на мъжки, както и промяна на собственото, бащиното и фамилното й имена на П. Ц. Н.
С. районен съд, след като разгледа молбата и обсъди относимите доказателства, приема за установено от фактическа и правна страна следното:
Молителката е родена на 21.07.1970 г., като в удостоверението за раждане е вписано, че лицето е от женски пол.
От събраните по делото доказателства не се установява, че молителката е носител на белезите на мъжкия пол. Напротив, установява се, че молителката е лице от женски пол, което се намира в състояние на транссексуалност, изразяваща се в разминаване между телесния пол и усещането на лицето за принадлежност към противоположния пол. Тоест, молителката е жена, която има психическо усещане за себе си като лице от мъжки пол, като това усещане се разминава с действително съществуващите полови органи и вторични полови белези.
В настоящия случай не се установи по никакъв начин, че молителката се е подложила на хирургична интервенция за коригиране на половите й органи. Промяната на данните в гражданското състояние относно пола на лицето не може да предхожда настъпването на едно бъдещо несигурно събитие, каквото е молителката да завърши успешно хирургическа интервенция, като между впрочем няма данни по настоящето дело молителката да има такова намерение, поради което молбата за промяна на пола е преждевременно предявена. Заключението на вещото лице е в насока, че единствено молителката притежава мъжки тип съзнание за полова принадлежност. Сочи се, че от малка е със съзнание да принадлежи към мъжки род и твърди, че сексуалните й интереси и практики се отнасят изцяло към жени. Това твърдение се опровергава от факта, че молителката е имала сключен граждански брак с лице от мъжки пол на 21.10.1990г., с което се е развела след пет години- на 28.06.1995г. Твърди, че тялото й върши работа в този вид и няма никакви нужди да го модифицира. По делото няма данни молителката да има външните полови белези, съответно и органи, които да я определят като лице от мъжки пол. Не можем да приемем и като абсолютно сигурно и достоверно обстоятелството, че молителката страда от Синдром на Morris, тъй като вещото лице констатира, че представеното изследване показва мъжки кариотип, но не съдържа информация за ДНК анализ, липсва гинекологичен преглед вкл. ултразвукова диагностика на вътрешни полови органи, без които диагнозата се явява непълна.
Следва да се отбележи, че при последващо успешно провеждане на хормонално лечение на молителката и осъществена хирургична интервенция за промяна на пола няма пречка отново да се предяви искане с правна квалификация чл.73, във вр. с чл.76, ал.4, във вр. с чл.45, ал.1, т.8, предл.1 от ЗГР.
По изложените съображения молбата за промяна на пола не следва да бъде уважена.
Предвид неоснователността на молбата за промяна на пола, неоснователна се явява и молбата за промяна на собственото, бащиното и фамилното имена на молителката, още повече че предвидените в чл.13 и чл.14, ал.1 от ЗГР наставки следва да имат окончания съобразно пола на лицето, т.е. молбата за промяна на имената на молителката се явява неоснователна съобразно пол, различен от установения и вписан в акта за раждане на лицето.
Така мотивиран, съдът

Р Е Ш И:

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ молбата на П. Ц. Н., ЕГН XXXX, от гр. С., ж.к. М. л. 6, вх.Б, ет.3, ап.8, с правна квалификация чл.73, във вр. с чл.76, ал.4, във вр. с чл.45, ал.1, т.8, предл.1 от ЗГР – за допускане на промяна на пола й от женски на мъжки.
ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ молбата на П. Ц. Н., ЕГН XXXX, от гр. С., ж.к. М. л. 6, вх.Б, ет.3, ап.8, с правна квалификация чл.19, ал.1 от ЗГР – за допускане на промяна на имената й на П. Ц. Н.
РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване пред С. градски съд в едноседмичен срок от връчването му (чл.538, ал.1 ГПК).





РАЙОНЕН СЪДИЯ:
nikona25
Младши потребител
 
Мнения: 28
Регистриран на: 19 Мар 2013, 21:47

Предишна

Назад към Семейни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 20 госта


cron