начало
ВСС изпадна в амнезия за критиките на Брюксел и се нахвърли на Радан Кънев ВСС изпадна в амнезия за критиките на Брюксел и се нахвърли на Радан Кънев

ГРАЖДАНСКО ПРАВО

Дискусии и казуси в областта на административното право и процес
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


ГРАЖДАНСКО ПРАВО

Мнениеот румен гоцев » 25 Яну 2002, 19:20

КАК МОГА ДА ПОЛУЧА ИНФОРМАЦИЯ ЗА ЕГН РЕГИСТРИТЕ ПРЕЗ 1976 ГОДИНА ПРЕДИ СЪЗДАВАНЕТО НА СЛУЖБА ЕСГРАОН? НА 25 ЮЛИ 1997 ГОДИНА ОТИДОХ В СОФИЯ РАЙОН ТРИАДИЦА ЗА ДА МИ ИЗВАДЯТ ДУБЛИКАТ НА УДОСТОВЕРЕНИЕТО ЗА РАЖДАНЕ. ОТ ТАМ ПОЛУЧИХ ДУБЛИКАТА И ВИДЯХ В БЛОКЧЕТО "ЕГН" 7609120000. ЗАЩО ЛИПСВАТ ПОСЛЕДНИТЕ 4 ЦИФРИ А В ПАСПОРТА ИЛИ ЛИЧНАТА КАРТА ЕГН-ТО Е 7606125988. ДОКОЛКОТО ЗНАМ ЧЕ СЛЕД ГГ ММ ДД СА ПОСЛЕДНИТЕ 4 ЦИФРИ КОНТРОЛНАТА ЦИФРА НА ОБЛАСТТА, КОНТРОЛНАТА ЦИФРА НА СЪОТВЕТНАТА ОБЩИНА И ДРУГИТЕ ДВЕ СА ПОЛЪТ. ПРЕДИ 9 ГОДИНИ МОЖЕХ ДА БЪДА ОСИНОВЕН НО ЗА ЖАЛОСТ ПОРАДИ ЛИПСАТА НА ТОЧНО ЕГН И ЕГН НА МАЙКАТА, КОЯТО ПОДПИСВА ДЕКЛАРАЦИЯТА ЗА ОТКАЗ НЕ СИ Е ДАЛА ЕГН ДАННИТЕ СИ, А САМО ТРИТЕ СИ ИМЕНА. ЩЕ ВИ ДАМ САМО ТЕЗИ ДАННИ С КОИТО РАЗПОЛАГАМ: УДОСТОВЕРЕНИЕ ЗА РАЖДАНЕ - ДУБЛИКАТ ИЗДАДЕНО НА 25/07/97 В СОФИЙСКИ РАЙОН ТРИАДИЦА ГРАО ТРИАДИЦА ДЛЪЖНОСТНО ЛИЦЕ ЛЕФТЕРА ТОПАЛОВА БИХ ИСКАЛ ДА МИ ОКАЖЕТЕ СЪДЕЙСТВИЕ
румен гоцев
 

RE: ГРАЖДАНСКО ПРАВО

Мнениеот remo » 28 Яну 2002, 22:11

Уважаеми г-н Гоцев, Пола на българския гражданин е фиксиран в предпоследната цифра на ЕГН - четен - за мъже. Изключително е интересен фактът, по издаването на документите Ви за самоличност - ако имате лична карта, тя в крайна сметка трябва да е издадена на някакво основание. Не забравяйте, че и преди 1976г. е имало длъжностни лица по гражданското състояние и съответните регистри. Предполагам, че Ващият случай е доста по-комплициран, с оглед факта на раждането Ви, на на база данните, които предоставяте, според мен трябва да пуснете молба в ЕСГРАОН-Триадица със съответните искания - установяване самоличността и ЕГН на майката, издаване на ново удостоверение за раждане/за мен удостоверение с непълен ЕГН не е валидно, още повече, че ако не се лъжа в настоящите бланки се вписват и ЕГН на родителите/ и т.н.
remo
 

Мнениеот radostr » 22 Юли 2008, 01:37

ЕСГРАОН бе създадена през 1977 г. с постановление N 15 на МС. Бяха анкетирани всички български граждани. За всяко лице бе съставен Личен Регистрационен Картон (ЛРК). Съгласно чл.25 от Закона за гражданската регистрация ЛРК съдържа следните данни:

1. Единен Граждански Номер (ЕГН)
2. Име
3. Псевдоним
4. Пол
5. Дата на раждане
6. Гражданство
7. Място на раждане
8. Акт за раждане
9. Постоянен адрес
10. Настоящ адрес
11. Семейно положение
12. Акт за сключен брак
13. Съпруг/а
14. Съдебно решение за развод
15. Деца
16. Майка
17. Баща
18. Братя/сестри
19. Документ за самоличност
20. Правни ограничения
21. Починал
Единният Граждански Номер (ЕГН) се състои от 10 цифри. Първите 6 цифри са дата на раждане (ГГММДД), следващите 3 са поредност на раждането - число от 000 до 999 и десетата цифра е контролна.
фиг.1 номер на позицията в ЕГН 1 2 3 4 5 6 7 8 9
умножение * * * * * * * * *
тегла 2 4 8 5 10 9 7 3 6

Коректността на ЕГН се установява чрез проверка на датата, пола на лицето и контролната цифра.

1. Проверка на датата:

Проверяват се денят, месецът и годината за валидна дата. За родените преди 01.01.1900 г. към месеца се прибавя числото 20. За родените след 31.12.1999 г. към месеца се прибавя числото 40.
2. Проверка на пол:

Деветата цифра на ЕГН (фиг.1) е четна за мъже и нечетна за жени.

Не би следвало при издаване на удостоверение за раждане сега да вписват ЕГН по този начин. За родените преди 1977 г. при издаване на дубликат на удостоверение за раждане не се вписва ЕГН на лицето, родителите, поради причината, че се прави препис на акта за раждане и поради това, че до момента не е имало ЕГН, той няма как да бъде записан. Вписват се само датите на раждане на лицето и родителите му... Ако този документ бъде поискан за представяне в чужбина, само тогава се вписва ЕГН за лица, родени преди 1977 г. :) А за вписване на майките, когато се издава удостоверение на лице, при което има направен отказ от родител, не се вписват пълните данни на майката...

Но при навършване на пълнолетие лицето има право да подаде молба до общинската администрация, където е настъпило събитието раждане и да поиска информация за родителите си лично...
radostr
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 22 Юли 2008, 01:20

Мнениеот gudio » 22 Юли 2008, 08:28

radostr написа:ЕСГРАОН бе създадена през 1977 г. с постановление N 15 на МС. Бяха анкетирани всички български граждани. За всяко лице бе съставен Личен Регистрационен Картон (ЛРК). Съгласно чл.25 от Закона за гражданската регистрация ЛРК съдържа следните данни:

...

И-и-ха-а-а-а ! След 6 (шест), че и половина години г-н Румен Гоцев, задал въпроса си през януари 2002 г. получи просветление :idea: :!: Все пак по-бързо, отколкото се развиват някои съдебни производства, нали :wink:
Χαῖρε, Ανδρέςκω, ὁ Κύριος μετὰ σοῦ !
http://www.youtube.com/watch?v=hJMUewVpB5Y
Аватар
gudio
Активен потребител
 
Мнения: 3029
Регистриран на: 01 Мар 2006, 19:39

Re: RE: ГРАЖДАНСКО ПРАВО

Мнениеот T3stizz » 22 Юли 2008, 09:22

remo написа:Уважаеми г-н Гоцев,
Пола на българския гражданин е фиксиран в предпоследната цифра на ЕГН - четен - за мъже.


дето викат англичаните - I beg to differ - сиреч - не съм съгласен, защото както ги виждам нещата (а и ги барвам от време на време ;) ), аз съм от мъжки пол, а последната цифра е нечетна ... това е някакъв фолклор!
T3stizz
Младши потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: 18 Юли 2008, 13:45

Мнениеот DrazniteL » 22 Юли 2008, 16:14

---
Последна промяна DrazniteL на 19 Дек 2011, 13:47, променена общо 1 път
DrazniteL
Потребител
 
Мнения: 106
Регистриран на: 05 Юли 2008, 14:51

Мнениеот law_master » 22 Юли 2008, 16:19

T3stizz, не фолклр защто не е последната а ПРЕДпоследната цифра на ЕГН-то и ако наистина ти е нечетна сериозно се замисли :lol: :lol: :lol:
...И те така...
Аватар
law_master
Активен потребител
 
Мнения: 1047
Регистриран на: 20 Дек 2007, 00:03
Местоположение: Chicago

Мнениеот DEKAH » 22 Юли 2008, 16:28

Интересно четиво
Мъдър е не този, който много чете, а който извлича полза от четенето.
Аватар
DEKAH
Активен потребител
 
Мнения: 2286
Регистриран на: 11 Окт 2001, 15:00
Местоположение: Бургас


Назад към Административно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Majestic-12 [Bot] и 1 госта


cron