начало
Адвокатите ще се вписват в нов регистър, ако искат да продължат „по занятие“ да се занимават с фирмена регистрация Адвокатите ще се вписват в нов регистър, ако искат да продължат „по занятие“ да се занимават с фирмена регистрация

Анализ на литературния герой Андрешко

Виртуална приемна - кажете това, което мислите, за това, което искате!
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Мнениеот REVOLUTION » 14 Мар 2008, 14:53

razli4na написа: Още повече, че събирането на данъци не е грях, за прощаването на който, да е нужно покаяние.


Хмм, да не изхождаме от днешните данъци.Аз се сещам за няколко дето са си бая грях , например девширмето……
REVOLUTION
Активен потребител
 
Мнения: 4455
Регистриран на: 25 Сеп 2007, 11:26
Местоположение: гр.Пловдив

Мнениеот kpavlova » 14 Мар 2008, 15:06

razli4na написа:Е, покаянието е личен акт и не може да е обвързано с изпълнение на служебни задължения, каквито са били тези на бирника /какъвто е в нашия случай/, но ще кажа: или на който и да е било друг /тук дори мога да включа адвоката, съдията, прокурора, министъра, месаря, щофьора.../. Още повече, че събирането на данъци не е грях, за прощаването на който, да е нужно покаяние.

Събирането на данъци не е грях за покайване.А дали е такъв грях неплащането на данъци? :D Или избягването на данъци? :D
Покаянието е личен акт, сторен по лична причина и мотив,но би могъл да бъде провокиран и от служебен повод.
Пази боже да виждам у бирника повече грешност, отколкото у всеки друг.Напротив.Май от всичките Апостоли, само Матей беше облечен във власт смъртен, а останалите обикновени хорица, рибари...Защо ли именно бирникът "става" Апостол?Сигурно изборът не е произволен, а промяната случайна. Може би е по-малко грешен от властните и има надежда/ сигурно и тук някой ще се усмихне гордо, предполагам, не знам кой във форума "какъв " е вън от него/
Съвсем взех като Дявола Евангелието... :D :oops: :oops: :oops:
Спирам да словоблудствам :oops:
kpavlova
Активен потребител
 
Мнения: 1474
Регистриран на: 07 Фев 2006, 23:29

Мнениеот razli4na » 14 Мар 2008, 15:27

Тъкмо обратното, kpavlova- "като дявола /пиша го с малка буква съзнателно/ Евангелието" беше чуждия текст.
Уточнявам- Апостолите са 12 на брой- измежду тях е бирникът Моисей, рибари и пр.
razli4na
Активен потребител
 
Мнения: 1292
Регистриран на: 07 Юни 2007, 14:22

Мнениеот razli4na » 14 Мар 2008, 15:28

REVOLUTION написа:
razli4na написа: Още повече, че събирането на данъци не е грях, за прощаването на който, да е нужно покаяние.


Хмм, да не изхождаме от днешните данъци.Аз се сещам за няколко дето са си бая грях , например девширмето……


Извинявам се за невежеството, но какво е "девширмето"?
razli4na
Активен потребител
 
Мнения: 1292
Регистриран на: 07 Юни 2007, 14:22

Мнениеот REVOLUTION » 14 Мар 2008, 15:29

kpavlova написа:.А дали е такъв грях неплащането на данъци? :D Или избягването на данъци? :D
Покаянието е личен акт, сторен по лична причина и мотив,но би могъл да бъде провокиран и от служебен повод.


Ами едно време , през феодализма , когато църквата е била един от най-едрите феодали , сигурно неплащането на феодална рента се е считало за тежък грях срещу господ. :lol: :twisted:
REVOLUTION
Активен потребител
 
Мнения: 4455
Регистриран на: 25 Сеп 2007, 11:26
Местоположение: гр.Пловдив

Мнениеот REVOLUTION » 14 Мар 2008, 15:32

razli4na написа:Извинявам се за невежеството, но какво е "девширмето"?


Това е турското име на данъка събиран от християнското население на империята , по-известен у нас с името "кръвен данък".
REVOLUTION
Активен потребител
 
Мнения: 4455
Регистриран на: 25 Сеп 2007, 11:26
Местоположение: гр.Пловдив

Мнениеот razli4na » 14 Мар 2008, 15:57

kpavlova написа: Събирането на данъци не е грях за покайване.А дали е такъв грях неплащането на данъци? :D Или избягването на данъци? :D


Разбира се, че не! Неплащането или избягването на данъци води САМО до известните ни светски санкции. Пък и кесаревото /разбирай данъците/ на Кесаря, пък Божието /разбирай духовното/ Богу.
razli4na
Активен потребител
 
Мнения: 1292
Регистриран на: 07 Юни 2007, 14:22

Мнениеот system » 14 Мар 2008, 20:51

kalahan2008 написа:Само един уточняващ въпрос: защо всички решихте, че бирникът от разказа събира дългове на държавата. Не си спомням в подробности разказа :oops:

Всъщност той беше "съдия изпълнител". Цитирам по памет:
Андрешко: Ти господине, по каква работа в наше село?
Пътникът: Аз съм съдия изпълнител.
Андрешко: По изпълнение, а?
Пътникът: По изпълнение, по изпълнение. Играе ме там един вашенец, но тоя път ... (тук не помня пасажа) Житцето му ще секвестирам. Хем него на ум ще науча, хем да ви покажа един пример, та да не кръшкате друг път. Лъжете търговците, лъжете гражданите, продавате им развалени яйца и гранивно масло. Ала почакай, жено селяшка власта се лесно не лъже. Пипа тя, здраво пипа. Станахте пияници ...(тук също не помня) ЩЕ СТАНЕТЕ НЕСПОСОБНИ ДАНЪКОПЛАТЦИ, ЩЕ СЪСИПЕТЕ ДЪРЖАВАТА. АХ ДА ИМАХ ПОВЕЧКО ВЛАСТ - АНГЕЛИ ЩЕ ВИ НАПРАВЯ ...
Мисля, че от този последния пасаж се прави изводът, че съдия изпълнителят събира държавно вземане.
system
Активен потребител
 
Мнения: 1873
Регистриран на: 22 Ное 2007, 10:34

Мнениеот REVOLUTION » 14 Мар 2008, 22:14

Добре де какво толкова дали е събирал данъци , дали частни вземания , все тая.
REVOLUTION
Активен потребител
 
Мнения: 4455
Регистриран на: 25 Сеп 2007, 11:26
Местоположение: гр.Пловдив

Мнениеот REVOLUTION » 14 Мар 2008, 22:20

kalahan2008 написа:REVOLUTION, просто си чешем езиците. И без това цялата тема е леко... безсмислена...става въпрос за литература, а тук го обърнахме на народопсихология :roll: Всяка генерализация е индуктивно съждение със съмнителна валидност :wink:


Прав си , ама аз си го взех присърце Андрешко , харесва ми и си го браня! :D :lol:
REVOLUTION
Активен потребител
 
Мнения: 4455
Регистриран на: 25 Сеп 2007, 11:26
Местоположение: гр.Пловдив

Мнениеот stroitel » 14 Мар 2008, 22:28

Интересно се получи:

- служител на АДВ / Кalahan / защитава длъжник на държавата;
- усещайки грешката се опитва да е измъкне;
- Появява се съдията / System /, който се произнася с мотивирано решение. :D

Но няма проблем Кalahan - на сцената излиза ТОП-адвоката / АЗ /,и ти предлагам приятелска помощ в труден момент.
В АДВ пари има доста. Хонорара няма да е проблем за теб.
stroitel
Потребител
 
Мнения: 191
Регистриран на: 09 Ное 2007, 17:54
Местоположение: София

Мнениеот stroitel » 14 Мар 2008, 22:43

:evil:
stroitel
Потребител
 
Мнения: 191
Регистриран на: 09 Ное 2007, 17:54
Местоположение: София

Мнениеот system » 14 Мар 2008, 23:20

а аз смених материята, така че не ме бройте.
system
Активен потребител
 
Мнения: 1873
Регистриран на: 22 Ное 2007, 10:34

Мнениеот mitko6 » 15 Мар 2008, 10:12

REVOLUTION написа:
gudio написа:
REVOLUTION написа: :lol: Точно това ти е грешката - тия хора (`дето са кръцнали главата на кралицата) са се опитвали да се издържат от своя труд, писнало им да ги ограбват и ограничават феодалите и са въстанали против произвола на абсолютната монархия. Един от първите закони на френската революция е бил т.нар. "Le Chapelier" - "всяко лице може да упражнява такъв занаят и да прави такава търговия, каквато намери за добре" Тези хора (твоите франкофонски "адаши" :lol: ) са си изпълнявали задълженията и не са "лъжели търговците, лъжели гражданите, ... продавали развалени яйца и граниво масло..." :lol: :lol: Вапцаров-Гаврош Андрешко не иска да си гледа каруцарския занаят, не е склонен да се издържа с труд, търговия или нещо нормално... влече го при първа възможност да прее`е държавата, властта, кредитора и т.н. ... :lol:


Тц , тц французите честни ангели, не лъжели , не мамели….хихихи , направо се просълзих , пък тука бряяяя , лукавите селяни искат да вземат , кърваво(от труд , да не си помислите , че е от далавера , лихварство , ограбване на труда на работниците , прекупачество на селскостопанска продукция на безценица и препродажба с пъти по скъпо ,ах колко актуално звучи този Елин Пелин :wink: ) спечеления залък на честния като светия капиталист от латиноамерикански тип.

Чували ли сте за едно дружество, така да го наречем "небанкова финансова институция", чийто принципал е французин, "раздава" кредити и ГПР са от 50% до 350% годишно!
mitko6
Потребител
 
Мнения: 514
Регистриран на: 26 Окт 2006, 23:57

Re: Анализ на литературния герой Андрешко

Мнениеот prnedev » 31 Яну 2010, 13:46

За европейския Андрешко и една тупалка

Българското образование трябва да е “европоцентрично, да е ориентирано към европейските ценности”, заяви в интервю за “Труд” просветният министър Сергей Игнатов. “Дори давам груб пример, като учат за Андрешко, това да звучи по европейски”, добави той. Предлагаме ви един съвременен прочит на разказа от Елин Пелин, достоен за учебниците на младите български европейци. Ето какво би станало, ако Андрешко бе европейски гражданин.

- Ще стигнем рано, господине. Ей го селото - хе, под горичката там! Виждаш ли? Като прехвърлим оня баир, ниския, и то, кажи-речи, сме стигнали.

Младият таксиджия наду парното на колата си, която беше към края на петгодишния си лизинг, и пусна радио “Вероника”. Четирите гуми запръскаха по-силно из рядката кал на селския път.

- Как беше ти името, момче? - обади се дебелият господин на задната седалка. Момъкът си тананикаше: “Ти, ти си яка тупалка!”

- Името, името? Как беше ти името?

- Андрешко.

- А-а - Андрешко... Хитрец си ти-и-и! Всички станахте такива. Гледам ги в съда... Болни били, бедни били. Играят си със съдията.

- Ти какъв си, господине, по каква работа към наше село?

- Аз съм частен съдия-изпълнител.

Андрешко се обърна и с внимание погледна своя клиент.

- И по изпълнение, а?

- По изпълнение, разбира се. Играе ме един вашенец там, ама тоя път ще му дам да разбере. Няколко пъти го гоня, а все се изплъзва от ръцете ми... Разбрах, че дяволува, и ще го издебна довечера, та ще ме помни... Тракторът му ще секвестирам! Хем него на ум ще науча, хем да ви покажа един пример, та да не кръшкате друг път. Лъжете банката, лъжете държавата, лъжете Европейския съюз! Ама властта се лесно не лъже! Пипа тя - здраво пипа! С багери трупове копае! За вас само тупалка... Иначе ще станете неспособни данъкоплатци и ще съсипете държавата, как ще върже бюджета онуй момче с тънкия глас? Ах, защо нямам повечко власт! Ангели ще ви направя.

Частният съдия-изпълнител разкопча палтото си.

- Та по изпълнение, а? Кому ще изгорите душицата?

Съдията сърдито отговори:

- Има един - Станойчо го казват - нисък такъв... с дебел врат...

- Знам го. Нему ще вземете трактора, а? Беден е той, господин съдия, не закачайте го.

Стъмваше се. Андрешко не натискаше газта. Колата се движеше бавно. Шофьорът мислеше за бедния Станоя. Беше теглил 200 000 евро да си купи трактор - с климатик, джипиес и дискова брана. Гледал в селската кръчма рекламите на земеделското министерство, че има право на субсидия. Бяха идвали при него едни момчета, написали му проект и му обещали, че Евросъюзът ще му върне половината пари за трактора. Да, ама 6 месеца проектът му стои във фонд “Земеделие”, никой нищо не му казва, а банката си поиска парите.

“Ти ми докара тая беля, Андрешко” - ще му каже Станоя, като се научи, и ще го изпсува. После ще се разтъжи, ще го почерпи, ще се напие и ще плаче.

“Трябва да му се помогне на човека, трябва да му се помогне... - мисли Андрешко. - Трябва да му се каже да скрие трактора през нощта, инак цяла година ще опъва уши от глад... Трябва да му се помогне - не може инак!”

Младият таксиметров шофьор взе в ръка мобилния си телефон, пусна скайпа си и бързо затрака по клавиатурата с една ръка - беше свикнал да го прави, докато е зад волана. Трябваше да побърза, до селото оставаха 35 километра. Вярно, съселяните му бяха в дискотеката - на гастрол бе дошъл Илиян Михов-Баровеца, там си имаха безжичен интернет и лочеха домашна борисовка, но дали щяха да се мобилизират бързо?

Беше тъмно и по земята не личеше нищо освен кал, дълбока и гъста кал. Пътят се губеше в тая кал и не водеше никъде, освен пак в нея.

Частният съдия-изпълнител на задната седалка се ядосваше, че вече не усеща новия си парфюм. Явно е менте, вкисна се той. Надяваше се, че поне изземането на трактора щеше да мине нормално. Дори не беше помислил да вземе личния си “паяк”, с който прибираше колите в града. Разни самодоволни банкерчета си купуваха нови автомобили на лизинг, но после оставаха без работа, а после се чудеха защо ходят да се подписват в социалната служба с градския транспорт.

Обадил се бе на местния полицай, щяха да закарат трактора в неговия двор, а след 2-3 седмици щеше да си го разкара от главата на търг в същото село. “Да са живи и здрави в земеделското министерство, иначе съвсем щях да остана без работа”, реши да прогони лошите мисли частният съдия-изпълнител.

“Да са живи и здрави от строителното министерство, че им спряха европарите и не успяха да построят втори път до селото”, мислеше си таксиметровият шофьор.

Пътуваха бавно. Дупките не се усещаха от калта. Изведнъж фаровете на таксито осветиха нещо жълто и огромно. Стена от трактори! Андрешко наби спирачките.

А частният съдия-изпълнител на задната седалка се задави със слюнка.

- Връщайте се! Стачка! - извика една сянка от пътя.

- От какво сте недоволни, бре? - попита съдия-изпълнителят.

- Солидарни сме с гръцките фермери. Ще блокираме пътя и дори Бойко Борисов да дойде с хеликоптер, няма да го отворим! - непреклонен бе гласът от тъмното.

- Ще ви кажа аз, вашата мама! За вас ред няма ли? Закони няма ли? Европейци ли сте, бре, или? - закрещя дебелият частен съдия-изпълнител, който осъзна, че напразно се е лашкал в раздрънканото такси.

На обратния път шофьорът и клиентът му само мълчаха. А от радиото се чуваше Илиян (не Михов):
“Ти, ти си яка тупалка! Дай да правим вземане-даване!”
prnedev
Активен потребител
 
Мнения: 1956
Регистриран на: 29 Ное 2005, 23:12
Местоположение: София/Велико Търново

Re: Анализ на литературния герой Андрешко

Мнениеот REVOLUTION » 31 Яну 2010, 15:02

Hahahahahah.Много оригинален ремикс.Браво! :D :)
REVOLUTION
Активен потребител
 
Мнения: 4455
Регистриран на: 25 Сеп 2007, 11:26
Местоположение: гр.Пловдив

Re: Анализ на литературния герой Андрешко

Мнениеот Гост » 31 Яну 2010, 15:18

Яко 8) ! Това трябва да го включат в учебниците. :)
Гост
 

Re: Анализ на литературния герой Андрешко

Мнениеот nikodim77 » 31 Яну 2010, 23:55

Здравейте,
Мислех да се впусна в поредния си дълъг пост, развивайки едва ли не тема по литература за „Съвременния Андрешко” ама нещо не ми идва...
За да я развия, и да съм в крак със съвременните проблеми, както и да не повторя думи на, някой от останалите съфорумци, е наложително да прочета всички постове по темата. А аз нямам физическата възможност. Като се позамисля иначе освен от страна на Андрешко, то и от страна на неговия клиент също има действия визирани в текстове на НК...
Но, относно ремикса, и на мен ми хареса. А що се отнася до включването му в учебниците, също н‘е’ма лошо. Обаче ще бъде по-образователно ако в учебниците се включи материал, който да възпитава положителните качества показани в ремикса.
Да, ма такива! Душевността и готовността за помощ на Андрешко; Желанието за спазване на Закона, от страна на Съдия изпълнителя; Единството, показано от страна на гръцките протестиращи...
Ако нашият народ беше по-малко „жив дявол”, и беше единен, душевен ( не озлобен) с готовност да помогне на съселянинът си, и спазващ Законите. Тогава...!? Еми тогава ремиксът а може би и оригиналът щяха да бъдат със съвсем друг прочит.

Смятам тази вечер да направя нов ремикс, с този прочит, който би бил ако нещата бяха така както ми /ни/ се иска. Пък може и по-натам да го постна. А ще се радвам ако и други го направят :D
Лека вечер!
nikodim77
Активен потребител
 
Мнения: 1168
Регистриран на: 23 Апр 2009, 14:29

Re: Анализ на литературния герой Андрешко

Мнениеот voltron » 01 Фев 2010, 00:12

Ако не беше съдебния изпълнител/чист бирник/ Луис Доберман, нямаше да я има и прекрасната порода. РЕСПЕКТ 8) .
If you are good at something, never do it for free.
voltron
Потребител
 
Мнения: 566
Регистриран на: 20 Юни 2009, 15:47

Re: Анализ на литературния герой Андрешко

Мнениеот portokal » 01 Фев 2010, 00:43

Скъсах се да се хиля, като го четох това днес в "Труд". Къде ми е бутонът "харесвам"? 8)
Citrus sinensis от семейство Седефчеви
Аватар
portokal
Старши потребител
 
Мнения: 5497
Регистриран на: 13 Яну 2005, 20:36

ПредишнаСледваща

Назад към Общи дискусии


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Bing [Bot] и 25 госта


cron