начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Анализ на литературния герой Андрешко

Виртуална приемна - кажете това, което мислите, за това, което искате!
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Мнениеот REVOLUTION » 13 Мар 2008, 22:39

gudio написа:
REVOLUTION написа: :lol: Точно това ти е грешката - тия хора (`дето са кръцнали главата на кралицата) са се опитвали да се издържат от своя труд, писнало им да ги ограбват и ограничават феодалите и са въстанали против произвола на абсолютната монархия. Един от първите закони на френската революция е бил т.нар. "Le Chapelier" - "всяко лице може да упражнява такъв занаят и да прави такава търговия, каквато намери за добре" Тези хора (твоите франкофонски "адаши" :lol: ) са си изпълнявали задълженията и не са "лъжели търговците, лъжели гражданите, ... продавали развалени яйца и граниво масло..." :lol: :lol: Вапцаров-Гаврош Андрешко не иска да си гледа каруцарския занаят, не е склонен да се издържа с труд, търговия или нещо нормално... влече го при първа възможност да прее`е държавата, властта, кредитора и т.н. ... :lol:


Тц , тц французите честни ангели, не лъжели , не мамели….хихихи , направо се просълзих , пък тука бряяяя , лукавите селяни искат да вземат , кърваво(от труд , да не си помислите , че е от далавера , лихварство , ограбване на труда на работниците , прекупачество на селскостопанска продукция на безценица и препродажба с пъти по скъпо ,ах колко актуално звучи този Елин Пелин :wink: ) спечеления залък на честния като светия капиталист от латиноамерикански тип.
REVOLUTION
Активен потребител
 
Мнения: 4455
Регистриран на: 25 Сеп 2007, 11:26
Местоположение: гр.Пловдив

Мнениеот REVOLUTION » 13 Мар 2008, 22:41

gudio написа::lol: Какъв беше "профилът" на рисковия български кандидат-кредитополучател (писаха по вестниците преди година-две) ? Нищо не работи, няма имот, ама облечен в свръх-скъпи дрешки и поне с два мобилни телефона от по 1500 лв. ( :wink: взети на лизинг, разбира се или с кредитна карта :lol: ) Непрекъснато кибичи по лъскави заведения и всяка вечер купонясва в още по-лъскави такива... Може да не пие "като скот", но това го отдаваме на 21-вия век, иначе разликата с Андрешко каква е ?


А приликата каква е?
REVOLUTION
Активен потребител
 
Мнения: 4455
Регистриран на: 25 Сеп 2007, 11:26
Местоположение: гр.Пловдив

Мнениеот portokal » 13 Мар 2008, 22:44

kalahan2008 написа:Сещам се веднъж в АДВ идва Зуека да си плаща някаква съдебна такса, за която изобщо не знаеше. Дърпа се първо, сърди се, но накрая като видя делото, като поговори с адвокат (сигурно е питал нещо тук във форума и Лютият го е пратил при адвокат :D ) и накрая сам дойде и си плати, изкоментира ужасните условия, при които работим (само който е виждал "гълъбарника" на 6 етаж в сградата на МТСП и капандурите - там няма прозорци-само той знае за какво става дума) че дори ни и пожела всичко най-най и т.н. Но завърши с думите "Ама и вие имате една работа...тю!!!"

А пък при нас - новоремонтирана сграда - една леля изкоментира: "Много хубава сграда са ви дали, ама нищо, той царят ще ви я вземе!" (това беше след като НДСВ спечели изборите през 2001).
Citrus sinensis от семейство Седефчеви
Аватар
portokal
Старши потребител
 
Мнения: 5497
Регистриран на: 13 Яну 2005, 20:36

Мнениеот gudio » 13 Мар 2008, 22:57

mi_lena написа: Аз искам да имам приятел като Андрешко. А вие?

Дали разказът на Е.П. е само за приятелството ? Ти би ли извършила престъпление (ама не от "любов, страст и пр." :wink: , а заради приятелството на чашка - защото такива приятели са всъщност, нали ?)
Аватар
gudio
Активен потребител
 
Мнения: 3128
Регистриран на: 01 Мар 2006, 19:39

Мнениеот gudio » 13 Мар 2008, 23:01

REVOLUTION написа:
gudio написа::lol: Какъв беше "профилът" на рисковия български кандидат-кредитополучател (писаха по вестниците преди година-две) ? Нищо не работи, няма имот, ама облечен в свръх-скъпи дрешки и поне с два мобилни телефона от по 1500 лв. ( :wink: взети на лизинг, разбира се или с кредитна карта :lol: ) Непрекъснато кибичи по лъскави заведения и всяка вечер купонясва в още по-лъскави такива... Може да не пие "като скот", но това го отдаваме на 21-вия век, иначе разликата с Андрешко каква е ?


А приликата каква е?

:evil: Как каква е ? Консумация на далавера, живот на аванта, на лизинг, на кредитна карта, както искаш го наречи... никаква работа, само да прецакаш, да откраднеш, да завлечеш и ... накрая: "От сиромашия, бре, сиромах-човек - жив дявол" Като циганите, дето не плащат ток, не плащат данъци и викат "Немам пари, бре, как че ти платим ! Ти к`во искаш, да краднем ли ?!"
А като крадат - "От сиромашия, бе, бате..."
Аватар
gudio
Активен потребител
 
Мнения: 3128
Регистриран на: 01 Мар 2006, 19:39

Мнениеот gudio » 13 Мар 2008, 23:05

REVOLUTION написа:
gudio написа:
REVOLUTION написа: :lol: Тц , тц французите честни ангели, не лъжели , не мамели….хихихи , направо се просълзих , пък тука бряяяя , лукавите селяни искат да вземат , кърваво(от труд , да не си помислите , че е от далавера , лихварство , ограбване на труда на работниците , прекупачество на селскостопанска продукция на безценица и препродажба с пъти по скъпо ,ах колко актуално звучи този Елин Пелин ) спечеления залък на честния като светия капиталист от латиноамерикански тип:lol:


Нали това ти казвам - "нашата работа не е като френската", а и вековете разлика са много-много... :lol: Когато по принцип са ставали т.нар. революции (като "ВОСР`1917" не е измежду тях), хората са се борели за друго, а не за свободата да краднат, да консумират и да не си плащат...
Последна промяна gudio на 13 Мар 2008, 23:26, променена общо 1 път
Аватар
gudio
Активен потребител
 
Мнения: 3128
Регистриран на: 01 Мар 2006, 19:39

Мнениеот REVOLUTION » 13 Мар 2008, 23:07

gudio написа:
REVOLUTION написа:
gudio написа::lol: Какъв беше "профилът" на рисковия български кандидат-кредитополучател (писаха по вестниците преди година-две) ? Нищо не работи, няма имот, ама облечен в свръх-скъпи дрешки и поне с два мобилни телефона от по 1500 лв. ( :wink: взети на лизинг, разбира се или с кредитна карта :lol: ) Непрекъснато кибичи по лъскави заведения и всяка вечер купонясва в още по-лъскави такива... Може да не пие "като скот", но това го отдаваме на 21-вия век, иначе разликата с Андрешко каква е ?


А приликата каква е?

:evil: Как каква е ? Консумация на далавера, живот на аванта, на лизинг, на кредитна карта, както искаш го наречи... никаква работа, само да прецакаш, да откраднеш, да завлечеш и ... накрая: "От сиромашия, бре, сиромах-човек - жив дявол" Като циганите, дето не плащат ток, не плащат данъци и викат "Немам пари, бре, как че ти платим ! Ти к`во искаш, да краднем ли ?!"
А като крадат - "От сиромашия, бе, бате..."


Извинявай gudio , но по-превратна версия за разказа и Андрешко досега не бях чувал.Изумен съм.Приемам го като акт на отмъщение за нараненото достойнство на колегата ти “пиле” с вълчи кожух от разказа.Ама добре го е наредил Андрешко , хахахахах, бравос!
REVOLUTION
Активен потребител
 
Мнения: 4455
Регистриран на: 25 Сеп 2007, 11:26
Местоположение: гр.Пловдив

Мнениеот kpavlova » 13 Мар 2008, 23:12

Разказът, едновременно и във всичко, е много весел и много тъжен разказ, разказ за сковаваща безизходност, за бързо и относително леко намерения изход и за още по-страшната безизходност, която настъпва в завършека след моментния успех на Андрешко.
Не мисля, че Андрешко е положителен или неположителен герой.
А тоталното оскотяване, изпростяване и оселяняване на българина няма нищо общо с оня Андрешко.
Този, за който говорите, отдалия се на " Консумация на далавера, живот на аванта, на лизинг, на кредитна карта" няма да остави бирника в блатото, освен ако не спасява себе си и никой не го е видял да го качва в каруцата.
Последна промяна kpavlova на 13 Мар 2008, 23:16, променена общо 1 път
kpavlova
Активен потребител
 
Мнения: 1474
Регистриран на: 07 Фев 2006, 23:29

Мнениеот gudio » 13 Мар 2008, 23:15

REVOLUTION написа: Извинявай gudio , но по-превратна версия за разказа и Андрешко досега не бях чувал.Изумен съм.Приемам го като акт на отмъщение за нараненото достойнство на колегата ти “пиле” с вълчи кожух от разказа.Ама добре го е наредил Андрешко , хахахахах, бравос!

:lol: А кой се е кандидатирал за ДСИ ? :wink:
:lol:
Аз темата за Андрешко някъде през 2006 също я коментирах тук и на Левчев статията я бях пуснал... Просто "Андрешко" се нуждае от по-обективен прочит. Авторът описва една случка - естествено и видно от самия текст, симпатиите му са на страната на каруцаря, а не на бирника... Но дали посланието му е - давайте, всички да правим така, това е правилното, прецаквай властта, кредитора и т.н. винаги когато ти се отдаде възможност да изоставиш "длъжностното лице" в блатото ? :lol: Това ли е искал да каже... Ако е това - жалко за Булгаристан и пак повтарям - намерете ми аналог на Атдрешко в някоя друга литература (като изключим напр. африкански, пролетарски и пр. четива) :?:
Аватар
gudio
Активен потребител
 
Мнения: 3128
Регистриран на: 01 Мар 2006, 19:39

Мнениеот REVOLUTION » 13 Мар 2008, 23:23

gudio написа:
REVOLUTION написа: Извинявай gudio , но по-превратна версия за разказа и Андрешко досега не бях чувал.Изумен съм.Приемам го като акт на отмъщение за нараненото достойнство на колегата ти “пиле” с вълчи кожух от разказа.Ама добре го е наредил Андрешко , хахахахах, бравос!

:lol: А кой се е кандидатирал за ДСИ ? :wink:
:lol:
Аз темата за Андрешко някъде през 2006 също я коментирах тук и на Левчев статията я бях пуснал... Просто "Андрешко" се нуждае от по-обективен прочит. Авторът описва една случка - естествено и видно от самия текст, симпатиите му са на страната на каруцаря, а не на бирника... Но дали посланието му е - давайте, всички да правим така, това е правилното, прецаквай властта, кредитора и т.н. винаги когато ти се отдаде възможност да изоставиш "длъжностното лице" в блатото ? :lol: Това ли е искал да каже... Ако е това - жалко за Булгаристан и пак повтарям - намерете ми аналог на Атдрешко в някоя друга литература (като изключим напр. африкански, пролетарски и пр. четива) :?:


:lol: Което не значи , че ще секвестирам житцето на сиромасите.
REVOLUTION
Активен потребител
 
Мнения: 4455
Регистриран на: 25 Сеп 2007, 11:26
Местоположение: гр.Пловдив

Мнениеот gudio » 13 Мар 2008, 23:27

REVOLUTION написа: :lol: Което не значи , че ще секвестирам житцето на сиромасите.

Значи - 282 НК (или каквото там беше) :evil:
Впрочем, като намеря време, ще ти пиша на лични какво стана с въвода с лудата жена :wink:
Аватар
gudio
Активен потребител
 
Мнения: 3128
Регистриран на: 01 Мар 2006, 19:39

Мнениеот REVOLUTION » 13 Мар 2008, 23:31

gudio написа:
REVOLUTION написа: :lol: Което не значи , че ще секвестирам житцето на сиромасите.

Значи - 282 НК (или каквото там беше) :evil:
Впрочем, като намеря време, ще ти пиша на лични какво стана с въвода с лудата жена :wink:


Нееее , кво е тва НК , Ние си работим по ГПК-444т.2предложение второ!Пиши , интересно как се е развила ситуацията! :D
REVOLUTION
Активен потребител
 
Мнения: 4455
Регистриран на: 25 Сеп 2007, 11:26
Местоположение: гр.Пловдив

Мнениеот portokal » 13 Мар 2008, 23:48

Гъдьо, знаеш ли какво се сетих. Четох някакво интервю с поета Валери Петров (същият, мисля, се пада вуйчо на много страшната според форумските предания Ана Станева, не че е от значение), в което между другото той разказваше за времето, когато като млад е работил в българското посолство в Италия. За Италия, за италианците, колко ги харесвал, такива неща. И споменава следния епизод: група българи искат да влязат май на перона на някаква италианска гара. Жалко, че я нямам тук книгата с интервюто, да препиша, вместо да преразказвам. На перона се влиза с билети. Италианецът, който проверява минаващите на входа, почва да им къса билетите, къса, къса, ама те цяла група, накрая им казва: "Ееее, вие пък сте взели билети за всички!" и пуска останалите, без да им провери билетите. Един вид, симпатична била тази италианска черта - стремежът да минеш лееекичко държавата. Няма лошо, аз всъщност не възразявам срещу симпатиите на В. Петров, а се опитвам да кажа, че щом са италианци, това е симпатична черта, а ако са българи... Макар че може би не е съвсем коректно да давам този пример, защото точно Валери Петров поне не съм срещала, доколкото съм чела интервюта с него, да се изказва по такъв начин за "българина", както правят много други. Но просто не мога да се сетя за друг пример, който да илюстрира очертаното съвсем добре според мен явление: не само всичко лошо се обявява за типично българско, но и понякога едно и също нещо е отвратително (отделно, че е "типично българско"), щом го прави българин, и поносимо, ако е чужденец. Някой ми беше казал, че в САЩ било нормално да натопиш другарчето по чин, че преписва, съседа, че върши някакво дребно нарушение, и т.н. Не знам така ли е в САЩ, но ако случайно е така, никой нява да го сметне за порочно; айде да направи българин нещо такова - направил го е, ама разбира се, защото иска Вуте да е зле, защото душицата му е предателска, защото...

И като същински нашенци - пак направихме седянка извън темата.

Леле, аз напълно бях забравила в коя тема съм. :lol: :lol:

Гъдьо, недей да пишеш за въвода на лични!!! Пиши на явни!
Аватар
portokal
Старши потребител
 
Мнения: 5497
Регистриран на: 13 Яну 2005, 20:36

Мнениеот kpavlova » 14 Мар 2008, 00:30

И на мен простете
Много изпипан е този герой "андрешко".Хулим го , че киселият му нрав и недоверчивият му ген разсипвали държавата. Има нещо продозрително в това, че със същото настървение, с което бе възпяван като защитник на бедните и слабите, сега Андрешко е обругава като нихилист, анархист, саботьор срещу държавата.
Та, държавата ни не процъфтява, защото българинът е поразен от Андрешковата зараза. Тази зараза се предавала в поколенията и блокирала развититето - на икономиката, на съзнанието. Андрешко - родоначалник на данъчното кръшкане, заради което държавата не свързва двата края.А в интерес на "литературната " истина нередовният платец не е Андрешко, а някой си Станой :D
И го укоряваме в пълна липса на гражданско - на селско- съзнание. В данъчен "саботаж", че и повече - оставил съдията в блатото и хукнал да предупреди длъжника. Хич не му пука за държавата и за съдията !
Може пък в онова нощно приключение Андрешко да има смекчаващи вината обстоятелства! Може да има горчив опит като изряден данъкоплатец.Може да има някакви разочарования като гражданин - селянин на тази държава, за която го обвиняват, че бил потопил! Може дори да има някаква сантиментална причина. Или просто, :D като истински шоп да мрази да го лъжат :D .
kpavlova
Активен потребител
 
Мнения: 1474
Регистриран на: 07 Фев 2006, 23:29

Мнениеот hasplu » 14 Мар 2008, 00:58

е да де, много съм съгласен с теб, но има теми и теми :D
Аватар
hasplu
Потребител
 
Мнения: 486
Регистриран на: 06 Фев 2002, 12:42

Мнениеот REVOLUTION » 14 Мар 2008, 08:43

kpavlova написа:И на мен простете
Много изпипан е този герой "андрешко".Хулим го , че киселият му нрав и недоверчивият му ген разсипвали държавата. Има нещо продозрително в това, че със същото настървение, с което бе възпяван като защитник на бедните и слабите, сега Андрешко е обругава като нихилист, анархист, саботьор срещу държавата.
Та, държавата ни не процъфтява, защото българинът е поразен от Андрешковата зараза. Тази зараза се предавала в поколенията и блокирала развититето - на икономиката, на съзнанието. Андрешко - родоначалник на данъчното кръшкане, заради което държавата не свързва двата края.А в интерес на "литературната " истина нередовният платец не е Андрешко, а някой си Станой :D
И го укоряваме в пълна липса на гражданско - на селско- съзнание. В данъчен "саботаж", че и повече - оставил съдията в блатото и хукнал да предупреди длъжника. Хич не му пука за държавата и за съдията !
Може пък в онова нощно приключение Андрешко да има смекчаващи вината обстоятелства! Може да има горчив опит като изряден данъкоплатец.Може да има някакви разочарования като гражданин - селянин на тази държава, за която го обвиняват, че бил потопил! Може дори да има някаква сантиментална причина. Или просто, :D като истински шоп да мрази да го лъжат :D .


Съгласен съм , според мен това е отправна точка за един обективен анализ , но той трябва да се направи за време оно , сега вече е друга действителност , може би в време да се появи един нов Елин Пелин и да нашиве нов разказ за Андрешко!
REVOLUTION
Активен потребител
 
Мнения: 4455
Регистриран на: 25 Сеп 2007, 11:26
Местоположение: гр.Пловдив

Мнениеот donna » 14 Мар 2008, 08:52

Е прочетох го цялото ,винаги си плащам ,вече не знам кво плащам вс. видове данъци и т.н.
И след като ги платя винаги се намират поне няколко личности да ми се присмеят ,че съм...луда да речем или с две думи имала пари дала.
Манталитета не е променен и едва ли ще се промени :oops:
donna
Старши потребител
 
Мнения: 5350
Регистриран на: 10 Яну 2003, 19:58
Местоположение: Свищов

Мнениеот REVOLUTION » 14 Мар 2008, 08:57

donna написа:Е прочетох го цялото ,винаги си плащам ,вече не знам кво плащам вс. видове данъци и т.н.
И след като ги платя винаги се намират поне няколко личности да ми се присмеят ,че съм...луда да речем или с две думи имала пари дала.
Манталитета не е променен и едва ли ще се промени :oops:


Съгласен съм , че има много такива хора и такива , които gudio описва , но те нямат нищо общо с героите на Елин Пелин , а по-скоро с тези на Алеко.Андрешко помага на приятеля си изпаднал в безизходица,тъй като няма пари да си плати данъците , който ще загуби храната си за зимата и ще гладува.Той не оставя бирника , защото иска да направи далавера и със Стоян да си делнат парите , да се напият и да ходят в града по леки жени……аз такава информация не извличам от разказа.Нека бъдем справедливи.
REVOLUTION
Активен потребител
 
Мнения: 4455
Регистриран на: 25 Сеп 2007, 11:26
Местоположение: гр.Пловдив

Мнениеот REVOLUTION » 14 Мар 2008, 09:25

atakuvam написа:Та нали " мотото " и на двамата " герои " е " келепир" ... под една или друга форма ...


Мотивите и целите са коренно различни.Единия помага на приятел , за да оцелее физически през зимата.
Другия да богатее , чрез далавера.
И без да споменавам имена , човек който е чел двете произведения ще познае кое определение на кой литературен герой отива.
REVOLUTION
Активен потребител
 
Мнения: 4455
Регистриран на: 25 Сеп 2007, 11:26
Местоположение: гр.Пловдив

Мнениеот gudio » 14 Мар 2008, 09:56

REVOLUTION написа:
atakuvam написа:Та нали " мотото " и на двамата " герои " е " келепир" ... под една или друга форма ...


Мотивите и целите са коренно различни.Единия помага на приятел , за да оцелее физически през зимата.
Другия да богатее , чрез далавера.
И без да споменавам имена , човек който е чел двете произведения ще познае кое определение на кой литературен герой отива.

:) Общото между дватмаа герои е пълното неуважение към държавата и правилата изобщо, в ценностната система на българина и до ден днешен държавата е или враг, който трябва да бъде надхитрен и оставен в блатото или източник на келепир. Трето положение няма :lol: Това естествено има своите исторически, а може би и съвременни основания, но това е разликата между Андрешко и Бай Ганьо от една страна и .... липсата на аналог на "положителния герой" Андрешко в други литератури, култури и пр. :lol:
Аватар
gudio
Активен потребител
 
Мнения: 3128
Регистриран на: 01 Мар 2006, 19:39

ПредишнаСледваща

Назад към Общи дискусии


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 22 госта


cron