начало
Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса

Обезщетение от БТ

Осигурителноправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Обезщетение от БТ

Мнениеот alumin » 06 Яну 2017, 11:52

Здравейте! Работих 4 години без прекъсване в една фирма. Освободен съм по чл.325, ал.1, т.4 от КТ. Не се регистрирах в БТ и след 20 дни ме назначиха в друга фирма по чл.70 и освободен по чл. 71. Имам ли право на обезщетение 60% за 12 месеца от БТ . Имам над 30 години трудов стаж.
alumin
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 25 Фев 2010, 14:57

Re: Обезщетение от БТ

Мнениеот alumin » 10 Яну 2017, 12:20

Някой може ли да ми отговори, след като имам прекъсване от 20 дни между два трудови договора, мога ли да получавам пълно обезщетение от БТ / 60% за 12 месеца/. Последната ми регистрация в БТ е през 2011 г.
alumin
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 25 Фев 2010, 14:57

Re: Обезщетение от БТ

Мнениеот chima » 10 Яну 2017, 13:59

Право на парично обезщетение за безработица имат лицата, за които са внесени или дължими осигурителни вноски във фонд „Безработица” най-малко 9 месеца през последните 15 месеца преди прекратяване на осигуряването и които:

1.са регистрирани като безработни в Агенцията по заетостта;
2.не са придобили право на пенсия за осигурителен стаж и възраст в Република България или пенсия за старост в друга държава или не получават пенсия за осигурителен стаж и възраст в намален размер по чл. 68а или професионална пенсия по чл. 168;
3.не упражняват трудова дейност, за която подлежат на задължително осигуряване по КСО, с изключение на лицата по чл. 114а, ал. 1 от Кодекса на труда, или законодателството на друга държава.
Прекъсването от 20 дни няма значение. Може само да вземат предвид за тези 20 дни среднодневната заплата за страната, но не съм сигурна, защото:
Особености при определяне размера на паричното обезщетение за безработица:Когато в периода, от който се определя среднодневното възнаграждение или среднодневният осигурителен доход, се включва време, което се зачита за осигурителен стаж без да се дължат осигурителни вноски, или през което лицето не е осигурено за безработица, при определяне на осигурителния доход се вземат съответно:за времето, през което лицето не е осигурено за безработица - среднодневната минимална работна заплата за страната за съответния период.

Дневното парично обезщетение за безработица е в размер 60 на сто от среднодневното възнаграждение или среднодневния осигурителен доход, върху който са внесени или дължими вноски за фонд “Безработица” за последните 24 календарни месеца, предхождащи месеца на прекратяване на осигуряването, и не може да бъде по-малко от минималния дневен размер на обезщетението за безработица, определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за всяка календарна година. За 2017 г. този размер е 7,20 лв.
Безработните лица, чиито правоотношения са прекратени по тяхно желание или с тяхно съгласие, или поради виновното им поведение на основание чл. 325, т. 1 и 2, чл. 326 и 330 от Кодекса на труда, чл. 103, ал. 1, т. 1, 2 и 5, чл. 105 и чл. 107, ал. 1, т. 1 - 4 от Закона за държавния служител, чл. 162, т. 1 и 6, чл. 163 и чл. 165, т. 2 и 3 от Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България, чл. 226, ал. 1, т. 4, 6, 8 и 16 от Закона за министерството на вътрешните работи, чл. 101, ал. 1, т. 5, 7 и 9 от Закона за Държавна агенция „Разузнаване“ и чл. 165, ал. 1, т. 2, 3 и 5 и чл. 271, т. 2, 3 и 5 от Закона за съдебната власт или по други закони, както и безработните лица, придобили право на обезщетение преди изтичане на три години от предходно упражняване на правото на обезщетение, получават минималния дневен размер на обезщетението за безработица съгласно Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за срок 4 месеца.
chima
Потребител
 
Мнения: 113
Регистриран на: 09 Яну 2006, 17:00
Местоположение: София

Re: Обезщетение от БТ

Мнениеот alumin » 10 Яну 2017, 17:28

Благодаря!
И още един въпрос. Ако от предишната месторабота съм освободен по взаимно съгласие, а от последната по чл.71, на пълно обещетение ли имам право?
alumin
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 25 Фев 2010, 14:57


Назад към Осигурително право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 7 госта


cron